Jak wybrać mieszkanie dla rodziny?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na zadane pytanie, przychodzą nam do głowy przede wszystkim dwie rzeczy: wygodne i funkcjonalne, ponieważ są to kryteria, które spełnia idealne mieszkanie dla rodziny. Nie ma złotego środka, który moglibyśmy Wam jednak podać. Wybór mieszkania to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Postaramy się jednak przybliżyć kilka faktów, które najczęściej mają wpływ na wybierane przez różne rodziny mieszkania oraz podać najczęściej sprawdzające się rozwiązania.

Mieszkanie idealne

Gdyby zapytać dziesięciu wybranych rodzin, jakie mieszkanie im się marzy, dostalibyśmy zapewne 10 różnych odpowiedzi. Idziemy jednak o zakład, że pewne elementy tychże marzeń na pewno by się powtarzały. Jak już wspomnieliśmy, najważniejszymi składowymi całości są wygoda i funkcjonalność i na nie powinniście w pierwszej kolejności zwracać uwagę.

Są też czynniki wspólne dla większości kupujących, takie jak dobra lokalizacja, bliska odległość do szkoły, przedszkola i pracy, duża, wygodnie urządzona przestrzeń itd. Wybór mieszkania zależny jest też zwykle od wieku dzieci. Inaczej podchodzi się do zakupu, kiedy dzieci są bardzo małe, a inaczej kiedy zdajemy sobie sprawę, że wkrótce wyfruną z rodzinnego gniazda. Rodzice maluchów zgodnie przyznają, że w mieszkaniu idealnym powinny znajdować się osobne pokoje dziecięce, wygodna sypialnia, która pozwoli odpocząć od zgiełku długiego dnia, bezpieczna przestrzeń, niezagrażająca zdrowiu maluchów oraz ogródek lub odpowiednio duży balkon, aby dzieci miały odpowiednio dużo miejsca do zabawy. Bardzo ważną sprawą jest też rozkład i przystosowanie mieszkania do potrzeb osób w różnym wieku. Aranżacja powierzchni jest sprawa całkowicie indywidualną i każda rodzina zrobi to na swój własny, niepowtarzalny sposób.

Inne artykuły z GetHome.pl

Kolory do mieszkania – najlepsze według Pantone
Wynajem mieszkania – ile możemy zarobić?
Czy warto kupować mieszkanie z hipoteką?
Aranżacja wnętrza w stylu BOHO
Kamień na ścianę lub przed domem – jak o niego dbać

O czym warto pamiętać wybierając mieszkanie dla rodziny?

Decydując się na zakup rodzinnego mieszkania, bez względu na to w ile lat mają jej członkowie, należy pamietąć o tym, że ludzie w różnym wieku mają zróżnicowane potrzeby. Punktem wyjściowym są oczywiście pieniądze. Jeśli Wasz budżet jest mocno ograniczony, musicie skupić się przede wsztystkim na funkcjonalności. W tym wypadku warto postawić na więcej metrów niż na lokalizację w centrum miasta. Mieszkania poza głównymi szlakami komunikacji są tańsze i będzie Was stać na większą powierzchnię, często kosztem dojazdów. Warto już na tym etapie rozważyć jak wyglądał będzie dzień każdego z Was i sprawdzić, czy konieczność dojeżdżania nie będzie problematyczna.

Bardzo ważna jest także wygoda i prywatność każdego z domowników. Pamiętajcie, że dzieci rosną bardzo szybko i wspólny pokój to rozwiązanie bardzo tymczasowe. Już na etapie wybierania nowego mieszkania należy wziąć pod uwagę, iż osobne pokoje dla każdego z dzieci (chyba że jesteście rodziną wielodzietną i musicie pójść na wiele kompromisów) to najlepsze rozwiązanie. W mniejszych mieszkania możecie rozważyć podzielenie pokoju lub pokoi na dwa mniejsze, zwłaszcza jeśli dzieci są w bardzo młodym wieku. Cokolwiek jednak postanowicie, pamiętajcie, że w mieszkaniu, w którym żyje rodzina, najważniejsza jest funkcjonalność i wygoda, bez tych elementów każdy dzień będzie walką z wiatrakami.

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny – krótki poradnik

Podsumowując powyższe uwagi, postanowiliśmy przedstawić Wam poradnik, który może okazać się pomocny przy wyborze mieszkania dla rodziny. Nie znajdziecie w nim dokładnej odpowiedzi na tytułowe pytanie, bo jak już wspomnieliśmy, zbyt wiele zależy od Waszych potrzeb. Niemniej znajduje się w nim kilka aspektów bardzo pomocnych.

 1. Budżet
  To od niego w niemal większości przypadków zależy wybór mieszkania dla rodziny. W jaki sposób jest finansowana nowa nieruchomość? Jakim całkowitym budżetem dysponujecie? Jeśli w grę wchodzi kredyt, wiele będzie zależeć od zarobków. W zależności od ilości wkładu własnego pożyczka z banku może być wysoka lub niska. Warto obliczyć całkowity koszt kredytu – odsetki, opłaty manipulacyjne itp. Budżet również ma wpływ, czy bardziej opłacalny będzie zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy może wtórnego.
 2. Rynek pierwotny czy wtórny?
  I tu sprawa nieco się komplikuje. Z jednej strony bowiem wydaje się, że mieszkanie używane będzie lepsze, bo tańsze. Jednak w rzeczywistości nakłady na remonty i naprawy mogą nawet przekroczyć wartość nowego M. Często nikt się nad tym nie zastanawia, ponieważ kwota początkowa jest zazwyczaj niższa. Jeśli macie możliwość, decydujcie się na nowe M. Ma ono znacznie więcej zalet i jest mniej kosztochłonne niż używane.
 3. Metraż optymalny dla mieszkania dla rodziny
  Jak wybrać mieszkanie dla rodziny, to duże! Z takim przeświadczeniem zazwyczaj spotkacie się przy oglądaniu różnego typu lokali. Jednak wcale nie musi to być prawda. Oczywiście, lepiej, żeby każde dziecko miało własny pokój. Ale to niekoniecznie musi wiązać się z ogromnym metrażem. Już na 50 mkw. ze spokojem można mieszkać w czteroosobowej rodzinie ze względu na przystosowanie np. salonu pod sypialnię, przedzielenie największego pokoju na pół itp. Wcale też nie jest powiedziane, że pokój z największym metrażem musi pełnić funkcję salonu. W dzisiejszych czasach rzadko kiedy cała rodzina przebywa non stop w tym samym pomieszczeniu. Zazwyczaj nawet małe dzieci uczą się bawić w swoim pokoju, a nie w salonie.
 4. Możliwości aranżacyjne
  Warto przemyśleć metraż oraz możliwości przebudowywania mieszkania, np. wstawienia ścianki działowej w pokoju, a w przyszłości jej usunięcia itp. Funkcjonalność mieszkania w dużym stopniu zależy od jego rozkładu, a także położenia i kształtu. Nietypowy jest mało funkcjonalny. Czy da się go zmienić? Czy nie odbędzie się to kosztem światła lub znaczącej ilości przestrzeni w jednym z pomieszczeń? W tym zakresie o wiele wygodniej jest kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ponieważ często deweloperzy na etapie budowy dopuszczają możliwość zmiany układu M. Dzięki temu już od samego początku ktoś wykona tę pracę za Was.
 5. Ilość pokoi, która zadowoli rodzinę
  Zastanawiasz się, jak wybrać mieszkanie dla rodziny z małymi dziećmi? A może nastolatkami? To dwie różne grupy – ich potrzeby są diametralnie inne. Małe dzieci zazwyczaj chcą mieć stały kontakt z rodzicami i nie przeszkadza im, że śpią z nimi w jednym pomieszczeniu. Podobnie jest z kilkuletnim rodzeństwem. Wspólny pokój to dla nich wręcz zaleta. Nastolatkowie oraz starsze dzieci potrzebują ogromnej prywatności. Nie zapewnicie im tego, jeśli w mieszkaniu znajduje się jeden pokój. Najlepiej zatem wybierać ilość pokoi w zależności od ilości członków rodziny. Ale co zrobić, kiedy Was na to nie stać? Tu warto wrócić do podpunktu czwartego. Sprawdźcie, czy da się mieszkanie tak podzielić i przebudować, aby chociaż część osób miała zapewnioną prywatność. Wbrew pozorom nie wiąże się to z wielkimi kosztami pod warunkiem, że większość pracy wykonacie sami. Pamiętajcie, że posiadając dzieci, wszystko staje się tymczasowe. Maluchy dorastają, potrzebują większej ilości własnej przestrzeni, a następnie się wyprowadzają – czy to już po liceum, czy na etapie studiów, czy dopiero po studiach, czy nawet kilka lat po zakończeniu edukacji. Dlatego można sobie pozwolić na tańsze materiały do budowy ścianki działowej – nie zostanie ona na zawsze.
 6. Bądźcie elastyczni
  Zwłaszcza jeśli dysponujecie małym budżetem. Nie upierajcie się na mieszkanie w danej lokalizacji, jeśli Was na to nie stać. Pamiętajcie również, że wraz z Wami i Waszymi dziećmi zmieniać się będzie też lokal. Nie zawsze warto wydawać majątek na świetną lokalizację kosztem metrażu, albo na pięciopokojowe mieszkanie dla rodziny pięcioosobowej. Zastanówcie się, z czego można zrezygnować i jak wybrać mieszkanie dla rodziny, aby zaspokoić potrzeby każdego z Was. Może z wielkiej kuchni, bo dzieci i tak jedzą w stołówce, a Wy w pracy? Z reprezentacyjnego salonu, w którym tylko mama ogląda seriale, a tata mecze, bo dzieci wolą siedzieć w swoich pokojach? Zwróćcie zatem uwagę na zachowanie Wasze i Waszych dzieci, a także na rzeczywiste potrzeby Waszej rodziny. Na kawę z sąsiadką możecie iść przecież do kawiarni, albo wypić ją w kuchni. To Wam i Waszym dzieciom ma być wygodnie.

Inne artykuły z GetHome.pl

Kolory do mieszkania – najlepsze według Pantone
Wynajem mieszkania – ile możemy zarobić?
Czy warto kupować mieszkanie z hipoteką?
Aranżacja wnętrza w stylu BOHO
Kamień na ścianę lub przed domem – jak o niego dbać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *