Czy warto kupować mieszkanie z hipoteką?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego i przeszukując ogłoszenia, natkniemy się zapewne na takie, w których sprzedający podaje, iż jest ono obciążone kredytem hipotecznym. Co to dokładnie znaczy i czy warto podejmować takie kroki? Poniżej postaramy się wyjaśnić, na czym taka transakcja polega i o czym koniecznie warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie z hipoteką.

Zakup mieszkania z  kredytem hipotecznym – rynek wtórny

Liczba osób zaciągających kredyty hipoteczne spada z roku na rok, z uwagi na rosnącą ilość kupujących za gotówkę. Dla wielu z nas jest to jednak działanie, które nadal pozostaje w strefie bajek i marzeń do zrealizowania. Tym z Was, którzy nie posiadają odpowiedniej ilości gotówki, a chcieliby posiadać własne cztery kąty, nadal pozostaje zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Mieszkania na rynku wtórnym, które obciążone są hipoteką często mają konkurencyjne ceny, w stosunku do tych nie zadłużonych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że decydując się na zakup takiego mieszkania, musicie przygotować się na to, iż formalności zajmą prawdopodobnie dłużej, niż w przypadku zaciągania kredytu przez Was i kupna mieszkania nieobciążonego.

Niższa cena wynika też z obaw kupujących, zwłaszcza laików, którzy nieufnie podchodzą do tego typu transakcji. Hipoteka nie jest żadną przeszkodą w zakupie mieszkania i coraz więcej osób się na to decyduje. Warto się jednak do tego kroku dobrze przygotować i sprawdzić wszystko kilka razy, aby móc cieszyć się wymarzonym mieszkaniem, bez stresu. Pamiętać też trzeba, iż wierzyciel hipoteczny, bez względu na to, kto nim jest, ma pełne prawo do spłaty wierzytelności i nie ma dla niego znaczenia, kto jest aktualnym właścicielem lokalu.

Krok 1: Sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania

Najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć, jest sprawdzenie księgi wieczystej danego lokalu, a szczególnie działu III i IV. To właśnie tam znajdziecie wszelkie informacje dotyczące hipoteki, dane wierzyciela oraz wszelkie ograniczenia związane z nieruchomością, jeśli takowe występują. Określenie stanu prawnego to zdecydowanie najważniejszy element transakcji.

Krok drugi: Sprawdzenie warunków kredytu hipotecznego sprzedającego

Ważnym krokiem jest poznanie wszelkich warunków kredytu hipotecznego, jaki ciąży na interesującym Was lokalu. Sprzedający powinien wystąpić o pismo do swojego wierzyciela (np. banku, jeśli wierzycielem jest bank), w którym jasno przedstawiona zostanie kwota, która pozostała do spłaty, aby zwolnić lokal z obciążenia hipoteką. Sprzedający jest zobowiązany do przedstawienia Wam dokładnych warunków wykreślenia hipoteki i musicie pamiętać, że to Waszym obowiązkiem jest to sprawdzić. Nie ukrywamy, że najlepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się gotówką, ponieważ znacznie przyspieszy to załatwianie formalności z Waszej strony. W przypadku zakupu finansowanego przez bank, a więc zaciągnięciem przez Was kredytu pamiętajcie, że zabezpieczenie na rzecz wierzyciela nastąpi dopiero wówczas, gdy wykreślone zostaną poprzednie wpisy w dziale IV księgi wieczystej lokalu.

Zakup mieszkania z hipoteką jest możliwy i opłacalny wówczas, jeśli operujecie gotówką potrzebną na spłatę zadłużenia sprzedającego oraz jeśli Wam się nie spieszy. Osobom, które nie posiadają odpowiedniej ilości gotówki i chcą wszystko załatwić szybko, odradzamy takie transakcje, gdyż formalności mogą przyprawić o poważny ból głowy.

Inne artykuły z GetHome.pl

Kolory do mieszkania – najlepsze według Pantone
Wynajem mieszkania – ile możemy zarobić?
Jak wybrać mieszkanie dla rodziny?
Aranżacja wnętrza w stylu BOHO
Kamień na ścianę lub przed domem – jak o niego dbać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *