Wynajem mieszkania – ile możemy zarobić?

Kupowanie mieszkania pod wynajem jest popularną formą lokowania pieniędzy oraz dodatkowego zarobku.

Jak to jednak w rzeczywistości wygląda? Czy kupowanie mieszkania w kredycie z myślą o jego wynajmowaniu to inwestycja, która się opłaca? Kiedy pieniądze się zwracają i czy w ogóle warto inwestować? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związanie z wynajmowaniem nieruchomości.

Przychody z wynajmowanych mieszkań

Żeby jasno odpowiedzieć na pytanie: czy to się opłaca, musielibyśmy, albo zrobić ankietę wśród losowych tysiąca osób wynajmujących mieszkanie i wyciągnąć w ten sposób dane statystyczne, albo zajrzeć do statystyk z rozliczeń podatkowych i przychodów związanych z wynajmem. W związku z tym, że druga metoda wydaje się być znacznie bardziej wiarygodna, będziemy bazować właśnie na niej. Jak pokazują badania statystyczne PIT-ów, przychody z wyżej wymienionego źródła co roku rosną. Nowością na rynku są osoby, których głównym źródłem dochodu jest najem mieszkań. Jak pokazują badania za poprzedni rok tendencja rosnących przychodów i odprowadzania od wynajmu podatku nadal szybuje w górę. Dane statystyczne nie są jednak wyznacznikiem, ponieważ w dalszym ciągu istnieje szara strefa, która nie rozlicza się w zeznaniu podatkowym. Warto pamiętać, że to ile zarobimy na wynajmie, zależy w dużej mierze od naszej przedsiębiorczości oraz zdolności negocjacyjnych. Nie wolno też zapomnieć, że zanim zacznie się na nieruchomości zarabiać, trzeba będzie ponieść też koszty. Wydatki zależne są od wielu czynników, takich jak fakt posiadania już mieszkania przeznaczonego na wynajem (np. otrzymanego w spadku) lub zakupu mieszkania w takim celu, ale z obciążeniem Waszej hipoteki.

Więcej na temat wynajmu mieszkań

Realne pieniądze z wynajmu mieszkania

Starając się odpowiedzieć na pytanie, czy wynajem się opłaca, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Głównym z nich jest oczywiście sytuacja prawna mieszkania. Jeśli na mieszkanie zaciągnięty jest kredyt, prawdopodobnie Wasz zarobek będzie minimalny, albo musicie przygotować się na małe straty. W przypadku mieszkania wolnego od obciążeń możecie spodziewać się comiesięcznych wpływów, choć nie będziecie wolni od kosztów. Determinantem przychodów będzie oczywiście stan faktyczny mieszkania, jego wielkość, to, w jaki sposób zostało urządzone oraz lokalizacja. Im lepiej położony lokal, tym większego możecie oczekiwać czynszu. Jeśli zależy Wam na sprawnej obsłudze całej transakcji, możecie zwrócić się o pomoc do powstających coraz częściej biur, które zajmują się kompleksową obsługą najmów, od remontów, przez poszukiwanie najemców, po całą księgowość. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne dla osób, którym zależy na czasie i spokoju, niemniej wówczas zyskiem trzeba się podzielić. Trudno określić ile możecie zarobić, niemniej jeśli mieszkanie nie jest zadłużone, kwoty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie wzwyż. Warto taką opcję rozważyć, jeśli dobrze to zorganizujecie, możecie mieć pewność, że będzie to Wasz dodatkowy przychód.

Inne artykuły z GetHome.pl

Kolory do mieszkania – najlepsze według Pantone
Czy warto kupować mieszkanie z hipoteką?
Jak wybrać mieszkanie dla rodziny?
Aranżacja wnętrza w stylu BOHO
Kamień na ścianę lub przed domem – jak o niego dbać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *