1. Blog
 2. Czy polacy kupują dużo mieszkań?

Czy Polacy kupują dużo mieszkań?

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

02.12.2019

Jak prezentuje się liczba polskich transakcji mieszkaniowych na tle Europy? Sprawdź na GetHome.pl

W 2019 r. może paść kolejny rekord liczby mieszkań (lokali i domów), które zakupili Polacy. Przyglądamy się bliżej liczbie polskich transakcji mieszkaniowych (również na tle Europy). 

Informacje napływające z rynku mieszkaniowego wskazują, że pomimo wzrostu cen metrażu i oznak spowolnienia gospodarczego, polskie lokale oraz domy wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości z pierwszego półrocza 2019 r. na temat liczby aktów notarialnych sugerują, że może paść kolejny rekord liczby sprzedanych nieruchomości mieszkaniowych. W najgorszym razie, liczba sprzedanych lokali i domów będzie zbliżona do wyniku z 2018 r. 

Sprawdź także: Jak kupić mieszkanie przez internet? 

Na dane dotyczące bieżącego roku trzeba jednak jeszcze poczekać. Dlatego eksperci GetHome.pl postanowili dokładniej przyjrzeć się sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych w 2018 r. Taka ciekawa analiza uwzględnia również porównanie polskiego rynku do rynków mieszkaniowych z innych krajów Europy.  

Oferty mieszkań, które mogą Cię zainteresować :

Spółdzielcze lokale też cieszą się dużym powodzeniem

Informacje o liczbie mieszkań kupowanych przez Polaków, można znaleźć między innymi w Banku Danych Lokalnych (BDL) GUS. Takie statystyki niestety dotyczą jedynie lokali mieszkalnych. Zgodnie z informacjami prezentowanymi przez BDL GUS, liczba lokali mieszkalnych sprzedanych na wolnym rynku wyniosła:

 • 2015 r. - 149 909
 • 2016 r. - 164 314
 • 2017 r. - 180 071
 • 2018 r. - 203 603

Powyższe wyniki pokazują skalę wzrostu sprzedaży lokali mieszkalnych i aktywizacji polskiego rynku mieszkaniowego. Warto pamiętać, że na wspomnianym rynku mają miejsce również inne transakcje (np. zakupy domów). W tym kontekście przydatne okazują się dane Ministerstwa Sprawiedliwości. Mówią one, że w 2018 r. liczba transakcji była następująca:   

 • sprzedaż lokali mieszkalnych i niemieszkalnych - 209 997 transakcji (wzrost o 9,7% względem poprzedniego roku)
 • sprzedaż działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym - 53 871 transakcji (wzrost o 12,5% względem poprzedniego roku)
 • sprzedaż spółdzielczych własnościowych praw do lokalu - 48 918 transakcji (wzrost o 3,6% względem poprzedniego roku)

Powyższe statystyki wskazują, że w 2018 r. sprzedaż domów, czyli działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym również osiągnęła wysoki poziom. Na uwagę zasługuje roczny wzrost (2017 r./2018 r.) liczby sprzedanych domów aż o 12,5%.

Znajdź swój wymarzony dom na sprzedaż w Krakowie

W mniejszym stopniu (+3,6%) zwiększyła się liczba sprzedanych praw własnościowych do lokalu spółdzielczego. Takie prawa nadal cieszą się sporą popularnością, a ich rynek pod względem liczby transakcji niewiele ustępuje domom jednorodzinnym.

Polski rynek mieszkaniowy wciąż nie jest bardzo duży

W świetle powyższych informacji okazuje się, że liczba transakcji mieszkaniowych wykonanych przez Polaków wyniosła około 306 400 od stycznia do grudnia 2018 r. Ten wynik oprócz zakupu lokali i domów uwzględnia również obrót spółdzielczymi własnościowymi prawami do mieszkania. Wspomniane prawa w pewnym aspektach bardzo przypominają własność lokalu i są podobnie wyceniane przez sprzedawców.

Zastanawiasz się czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł na temat form własności mieszkań

Nawet jeśli do liczby transakcji mieszkaniowych doliczymy obrót spółdzielczymi prawami, to okaże się, że polski rynek nie jest bardzo duży na tle Europy. Poniższa tabela wskazuje, że w 2018 r. na Starym Kontynencie pod względem liczby sprzedanych nieruchomości mieszkaniowych przodowała Francja (ok. 1,24 mln) oraz Wielka Brytania (ok. 1,19 mln). Liczba nieruchomości mieszkaniowych sprzedanych na terenie Włoch (ok. 0,58 mln w 2018 r.) oraz Hiszpanii (ok. 0,58 mln) również była znacznie większa od wyniku z Polski.

liczba transakcji mieszkaniowych w europejskich państwach

Duża liczba transakcji mieszkaniowych na terenie takich krajów jak np. Francja lub Wielka Brytania, po części wynika z ich dużej liczby ludności. Dlatego eksperci GetHome.pl obliczyli liczbę transakcji z 2018 r. w przeliczeniu na 1000 pełnoletnich mieszkańców wybranych krajów. Ten wskaźnik przedstawia się następująco:

 • Dania - 15 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Finlandia - 14 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Francja - 24 transakcje na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Hiszpania - 15 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Niemcy - 8 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Norwegia - 29 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Polska - 10 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Szwecja - 20 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Węgry - 8 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Wielka Brytania - 23 transakcje na 1000 pełnoletnich mieszkańców
 • Włochy - 11 transakcji na 1000 pełnoletnich mieszkańców

W świetle powyższych danych, polski rynek mieszkaniowy nie wyróżnia się dużą częstotliwością obrotu. Wynika to z faktu, że inwestycje w mieszkania nie są tak powszechne, jak na terenie zamożniejszych państw Europy. Warto również pamiętać, że Polacy są niezbyt mobilni i rzadko zmieniają mieszkanie na większe (z powodu ograniczeń finansowych). Kolejna kwestia to niewielka liczba tzw. drugich domów, czyli nieruchomości kupowanych z myślą o wypoczynku i rekreacji.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl. Przedruki i cytowania jego tekstów były publikowane w wielu mediach (przykłady: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Uważam Rze, bankier.pl, money.pl, gazetaprawna.pl, wp.pl, interia.pl). W wolnym czasie zajmuje się fotografią przyrodniczą. Jest również miłośnikiem kina psychologicznego i beletrystyki. Bardzo lubi analizować zawiłości historii najnowszej.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: