Jaki jest drugi największy rynek mieszkaniowy w Polsce?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 17.03.2020

Największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce jest Warszawa. Jakie miasto zajmuje drugie miejsce na podium? Dowiedz się z GetHome.

Największym polskim rynkiem mieszkaniowym jest oczywiście Warszawa. Odpowiedź na pytanie o nasz rynek mieszkaniowy numer dwa okazuje się znacznie trudniejsza.

We wszystkich zestawieniach dotyczących na przykład liczby nowych inwestycji deweloperskich lub wartości sprzedanych mieszkań, zawsze zdecydowanie przoduje Warszawa. Trudno się temu dziwić zważywszy na gospodarczy i demograficzny potencjał stolicy.

Zdecydowanie ciekawsza sytuacja dotyczy drugiego największego rynku mieszkaniowego w Polsce. Statystyki demograficzne sugerują, że taki tytuł powinien przypaść Krakowowi. W ostatnim czasie sytuacja okazuje się jednak mniej oczywista, niż można by sądzić. Stolica Małopolski pozostaje bowiem pod silną presją Wrocławia, który jest nieco mniejszy ludnościowo. Eksperci GetHome.pl na podstawie różnych danych postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy Kraków rzeczywiście jest drugim najważniejszym rynkiem mieszkaniowym w Polsce.

Chcesz zamieszkać w stolicy? Zobacz: mieszkania Warszawa

Wyniki Wrocławia są bardzo zbliżone do krakowskich

Jeżeli chodzi o porównania dotyczące potencjału krakowskiej i wrocławskiej „mieszkaniówki”, to można wybrać bardzo różne wskaźniki. Eksperci GetHome.pl wzięli pod uwagę następujące kryteria, które dotyczą popytu, podaży, nowych inwestycji oraz cen lokali:  

  • liczba nowych mieszkań w ofercie deweloperów (na RynekPierwotny.pl) - wynik z Krakowa mniejszy o 18% (marzec 2020 r.)
  • liczba inwestycji deweloperów (na RynekPierwotny.pl) - wynik z Krakowa większy o 24% (marzec 2020 r.)
  • liczba nowych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa większy o 23%
  • wartość nowych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa większy o 18%
  • liczba używanych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 41%
  • wartość używanych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 33%
  • liczba mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w 2019 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 19%
  • liczba mieszkań ukończonych przez deweloperów w 2019 r. - wynik z Krakowa większy o 12%
  • średnia transakcyjna cena nowych mieszkań (IV kw. 2019 r.) - wynik z Krakowa większy o 8%
  • średnia transakcyjna cena używanych mieszkań (IV kw. 2019 r.) - wynik z Krakowa większy o 1%

Sprawdź: mieszkania Kraków

Powyższe dane wskazują, że różnica między rynkowymi wynikami Krakowa oraz Wrocławia jest mniejsza niż może sądzić wiele osób. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po podsumowaniu wartości obrotu lokalami mieszkalnymi na rynku pierwotnym i wtórnym, Wrocław w 2018 r. wyprzedził Kraków (4,08 mld zł vs 3,90 mld zł).

Jeżeli natomiast chodzi o lepsze wyniki Krakowa dotyczące liczby inwestycji deweloperskich, sprzedaży nowych mieszkań oraz liczby mieszkań ukończonych przez deweloperów, to są one kompensowane przez statystyki, w których lepiej wypada Wrocław. Chodzi o liczbę nowych mieszkań w rynkowej ofercie, sprzedaż używanych lokali oraz liczbę mieszkań rozpoczętych przez deweloperów.

Przejdź do: mieszkania Wrocław sprzedaż

Wybór „rynku numer 2” zależy głównie od kryteriów

Informacje zebrane z różnych źródeł wskazują, że wybór mieszkaniowego rynku numer dwa wcale nie jest łatwą sprawą. W dużej mierze zależy on od przyjętych kryteriów. Co więcej, nie można powiedzieć, że wrocławski rynek jest o wiele mniej ekskluzywny.

Dane portalu RynekPierwotny.pl mówią, że pod koniec 2019 r. obydwa analizowane miasta cechowały się bardzo zbliżonym udziałem nowych mieszkań z ceną ofertową wynoszącą ponad 10 000 zł/mkw. Właśnie dlatego nieco wyższa średnia transakcyjna cena mieszkań z Krakowa (patrz poniższa tabela) nie stanowi dobrego argumentu mówiącego o prestiżu krakowskiego rynku.

tabela

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: