placement placeholder
placement placeholder

Gdzie Polacy często kupują małe mieszkania?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 30.03.2021

Jaki udział w sprzedaży mają nieduże mieszkania i gdzie są najbardziej popularne? Sprawdzisz na GetHome.pl

Zakup małego mieszkania, które liczy sobie nie więcej niż 40 mkw., zwykle jest podyktowany ograniczeniami finansowymi nabywców. Warto także wspomnieć, że od pewnego czasu coraz większe znaczenie ma rosnący udział singli w społeczeństwie. Wydaje się jednak, że kwestie finansowe wciąż są najważniejsze. 

Mieszkania o powierzchni ponad 80 mkw. sprzedają się rzadko 

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak sprzedaż małych oraz dużych mieszkań wygląda w skali całego kraju. Najnowsze dostępne dane GUS na ten temat pochodzą z 2019 r. Nie stanowi to dużego problemu, bo metrażowe preferencje naszych rodaków są raczej stałe. Informacje zebrane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że w 2019 r. rozkład nowych i używanych mieszkań, które kupowali Polacy wyglądał następująco:

  • do 40,0 mkw. - 25% łącznej liczby sprzedanych lokali mieszkalnych
  • od 40,1 mkw. do 60,0 mkw. - 45%
  • od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. - 21%
  • od 80,1 mkw. - 9%

Powyższe wyniki potwierdzają, że lokale liczące 40 mkw. - 60 mkw. stanowią niemal połowę rynku. W przypadku niektórych lokalizacji, udział takich „M” znacząco przekracza nawet 50%. Mieszkania o powierzchni ponad 80 mkw. sprzedają się natomiast dość rzadko, gdyż sporą konkurencją dla nich są podmiejskie domy o niższej cenie za 1 mkw. O wiele bardziej popularne okazują się kawalerki i małe M2 (do 40 mkw.), które generują około jedną czwartą obrotu rynkowego w Polsce.

Popyt na małe "M" jest zróżnicowany w skali powiatów

Po krótkiej, ogólnopolskiej analizie, warto spojrzeć na poniższą mapę, która prezentuje liczbowy udział małych lokali (do 40 mkw.) w sprzedaży mieszkań na terenie różnych powiatów i miast pełniących funkcję powiatu. Dane GUS z 2019 r. wskazują, że małe mieszkania (nowe i używane) miały największe znaczenie w następujących powiatach:

Powyższe powiaty są dość zróżnicowane pod względem położenia na mapie Polski. Można jednak przypuszczać, że ich wspólną cechą jest niewysoka dostępność metrażu (mimo jego stosunkowo niskich cen). Warto też odnotować, że wśród sześciu metropolii największym znaczeniem małych „M” wyróżnia się gród Kraka (30% sprzedaży mieszkań w Krakowie). Podobna sytuacja była już widoczna w poprzednich latach. Może ona sugerować, że faktyczna dostępność mieszkań na terenie Miasta Kraka jednak ustępuje wynikom z Warszawy. Stolica w świetle danych GUS cechowała się sprzedażowym udziałem najmniejszych lokali bliskim krajowej średniej.

Zakupy dużych mieszkań są częstsze nie tylko w pobliżu metropolii 

Tak jak już wspomnieliśmy, duże lokale liczące ponad 80 mkw. stanowią relatywnie niedużą część rynku. Tym niemniej, warto sprawdzić, gdzie są one najbardziej popularne. Analiza uwzględniająca zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny sugeruje, że duże lokale były najpopularniejsze w następujących powiatach:

Nieco zaskakujący jest fakt, że wysoki sprzedażowy udział dużych mieszkań z 2019 r. był widoczny nie tylko w powiatach położonych blisko największych miast. Nie można bowiem zakwalifikować do tej kategorii np. powiatu siedleckiego, kaliskiego lub zamojskiego. Trudno podejrzewać, że w tych powiatach dobrze sprzedawały się drogie i duże apartamenty. Chodziło raczej o starsze mieszkania liczące sobie np. 80-85 mkw. Do ich zakupu może zachęcać relatywnie niska cena za 1 mkw. notowana na rynku wtórnym.  

Udział małych lokali - gdzie Polacy kupują małe mieszkania?

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: