- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Czynsz za najem - czy ceny wciąż spadają?

Data publikacji: 07.10.2021

Już w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa, krajowe media zaczęły informować o trudnej sytuacji osób wynajmujących swoje mieszkania. Przyczyniło się do niej m.in. przejście wielu uczelni na tryb zdalny oraz wprowadzenie przepisów wstrzymujących eksmisje. W warunkach niepewności i ograniczonego popytu, przeciętne czynsze wynajmu zaczęły spadać. Sytuację dodatkowo utrudniła większa podaż dostępnych mieszkań spowodowaną popularnością inwestowania w najem. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że spadkowy trend dotyczący poziomu czynszów nie będzie długotrwały.
Czynsz za najem - trend spadkowy zaczyna się odwracać
Największe krajowe miasta cieszą się dużym zainteresowaniem w kontekście najmu. Mimo tego, znalezienie informacji o przeciętnych kosztach wynajmu mieszkań z tych metropolii nie jest szczególnie łatwe. Z pomocą przychodzi kwartalny raport AMRON SARFiN, w którym są publikowane średnie miesięczne stawki czynszowe. Warto podkreślić, że wyniki dotyczące wszystkich analizowanych miast uwzględniają tylko „czysty” czynsz (tzn. wynagrodzenie dla prywatnego właściciela „M”). Do tej kwoty trzeba doliczyć m.in. media i opłaty pobierane przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię.
Po sprawdzeniu poniższej tabeli łatwo zauważymy, że epidemia koronawirusa faktycznie miała spory wpływ na poziom średnich stawek czynszowych. W przypadku największego polskiego rynku najmu mieszkań, czyli Warszawy, średnia stawka za lokal spadła z 1891 zł (I kw. 2020 r.) do 1652 zł (II kw. 2021 r.). Trzeba jednak odnotować, że II kw. 2021 r. przyniósł już oznaki wstrzymania spadkowego trendu albo nawet lekkiego „odbicia” na rynku najmu. Przykład mogą stanowić informacje dotyczące chociażby Krakowa, Poznania lub Gdańska. Doniesienia napływające do nas już pod koniec III kw. 2021 r. potwierdzają, że spadkowy trend czynszowy zaczął przegrywać z innymi uwarunkowaniami.
Presja cenowa a poziom czynszów
Warto zdawać sobie sprawę, że od początku pandemii COVID-19 na koszty wynajmu mieszkań z największych polskich miast wpływał kluczowy czynnik. Mowa o rosnących cenach mieszkań, które zawsze są powiązane z czynszem. Takie powiązanie wynika między innymi z faktu, że osoby wchodzące na rynek najmu, muszą więcej zapłacić za mieszkanie. Inwestorzy z dłuższym stażem posiadają natomiast zyskowną alternatywę dla dalszego wynajmu w postaci odsprzedaży lokalu. Warto też pamiętać, że najem stanowi naturalną alternatywę dla zakupu mieszkania na własność. Jeżeli kupno lokum staje się coraz droższe, to właściciele mieszkań na wynajem również mogą podnieść proponowane czynsze.
Czynsz za najem - trend cen
Najnowsze doniesienia z rynku najmu sugerują, że presja cenowa związana z wyższymi kosztami zakupu metrażu zaczęła powoli przeważać nad czynnikami, które wpływały dotąd negatywnie na poziom czynszów (takimi jak np. większa popularność nauki oraz pracy zdalnej). Warto także odnotować, że mimo pandemii nie spełniły się bardzo negatywne scenariusze wieszczące duży wzrost bezrobocia i spadek płac. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z siedmiu kolejnych miesięcy 2021 r. wskazują, że w tym okresie przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły na terenie sześciu największych miast. Warto wziąć pod uwagę wyniki z okresu luty - sierpień 2021 roku, gdyż styczniowe odczyty są zawsze zaburzone przez wypłatę różnych nagród i premii. W takim ujęciu, przeciętny poziom płac z sześciu największych miast wzrósł średnio o 7%, czyli w stopniu przewyższającym inflację.
Zobacz także: Najemca a wynajmujący - kto jest kim i co się z tym wiąże
Napędzany inflacją wzrost wynagrodzeń i jednocześnie cen mieszkań, z całą pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w poziomie czynszów za wynajem „M”. Ten naturalny ekonomiczny proces może jedynie spowolnić dotkliwy dla gospodarki przebieg jesiennej i ewentualnie wiosennej fali koronawirusa.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar
Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.
Artykuły powiązane
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.
22.09.2023, Daniel Grzegorzek
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.
21.09.2023, Daniel Grzegorzek
Najem instytucjonalny - definicja, umowa i wzór
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w WRynek najmu instytucjonalnego w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać, lecz ma spory potencjał rozwoju – m.in. w związku z niewystarczającą podażą mieszkań. Tego rodzaju umowę można zawierać od 2017 roku. Najwięcej lokali oferowanych na zasadach wynajmu instytucjonalnego znajduje się obecnie w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.
12.09.2023, Edyta Wara-Wąsowska
WIBOR: czym jest i jak wpływa na kredyt hipoteczny?
WIBOR jest wskaźnikiem, który w ogromnej mierze wpływa na oprocentowanie kredytu. W jaki sposób i przez kogo jest ustalany i jak stawka WIBOR przekłada się na wysokość raty zaciągniętego zobowiązania, a także — jaka jest przyszłość WIBOR-u? Z tego artykułu dowiesz się: czym jest wskaźnik referencyjny WIBOR,czym jest wskaźnik referencyjny WIBOR,
07.09.2023, Marta Gług
Kredyt hipoteczny z rodzicami: wspólnie lub pod zastaw mieszkania
Wiele młodych osób marzy o zakupie własnego mieszkania lub domu. Nie zawsze jednak mają wystarczającą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w banku. Chcesz wyprowadzić się z domu na swoje? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny razem z rodzicami lub finansowanie pod zastawWiele młodych osób marzy o zakupie własnego mieszkania lub domu. Nie zawsze jednak mają wystarczającą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe w banku. Chcesz wyprowadzić się z domu na swoje? Rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny razem z rodzicami lub finansowanie pod zastaw ich mieszkania. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach? Przedstawiamy najważniejsze informacje!