Czynsz za najem - czy ceny wciąż spadają?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 07.10.2021

Epidemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na rynku najmu. Czy w ostatnim czasie opłata za czynsz za najem wciąż spada? Sprawdzisz na GetHome.

Już w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa, krajowe media zaczęły informować o trudnej sytuacji osób wynajmujących swoje mieszkania. Przyczyniło się do niej m.in. przejście wielu uczelni na tryb zdalny oraz wprowadzenie przepisów wstrzymujących eksmisje. W warunkach niepewności i ograniczonego popytu, przeciętne czynsze wynajmu zaczęły spadać. Sytuację dodatkowo utrudniła większa podaż dostępnych mieszkań spowodowaną popularnością inwestowania w najem. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że spadkowy trend dotyczący poziomu czynszów nie będzie długotrwały.

Czynsz za najem - trend spadkowy zaczyna się odwracać

Największe krajowe miasta cieszą się dużym zainteresowaniem w kontekście najmu. Mimo tego, znalezienie informacji o przeciętnych kosztach wynajmu mieszkań z tych metropolii nie jest szczególnie łatwe. Z pomocą przychodzi kwartalny raport AMRON SARFiN, w którym są publikowane średnie miesięczne stawki czynszowe. Warto podkreślić, że wyniki dotyczące wszystkich analizowanych miast uwzględniają tylko „czysty” czynsz (tzn. wynagrodzenie dla prywatnego właściciela „M”). Do tej kwoty trzeba doliczyć m.in. media i opłaty pobierane przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię.

Po sprawdzeniu poniższej tabeli łatwo zauważymy, że epidemia koronawirusa faktycznie miała spory wpływ na poziom średnich stawek czynszowych. W przypadku największego polskiego rynku najmu mieszkań, czyli Warszawy, średnia stawka za lokal spadła z 1891 zł (I kw. 2020 r.) do 1652 zł (II kw. 2021 r.). Trzeba jednak odnotować, że II kw. 2021 r. przyniósł już oznaki wstrzymania spadkowego trendu albo nawet lekkiego „odbicia” na rynku najmu. Przykład mogą stanowić informacje dotyczące chociażby Krakowa, Poznania lub Gdańska. Doniesienia napływające do nas już pod koniec III kw. 2021 r. potwierdzają, że spadkowy trend czynszowy zaczął przegrywać z innymi uwarunkowaniami.

Czynsz za wynajem - ceny

Presja cenowa a poziom czynszów

Warto zdawać sobie sprawę, że od początku pandemii COVID-19 na koszty wynajmu mieszkań z największych polskich miast wpływał kluczowy czynnik. Mowa o rosnących cenach mieszkań, które zawsze są powiązane z czynszem. Takie powiązanie wynika między innymi z faktu, że osoby wchodzące na rynek najmu, muszą więcej zapłacić za mieszkanie. Inwestorzy z dłuższym stażem posiadają natomiast zyskowną alternatywę dla dalszego wynajmu w postaci odsprzedaży lokalu. Warto też pamiętać, że najem stanowi naturalną alternatywę dla zakupu mieszkania na własność. Jeżeli kupno lokum staje się coraz droższe, to właściciele mieszkań na wynajem również mogą podnieść proponowane czynsze. 

Czynsz za najem - trend cen 

Najnowsze doniesienia z rynku najmu sugerują, że presja cenowa związana z wyższymi kosztami zakupu metrażu zaczęła powoli przeważać nad czynnikami, które wpływały dotąd negatywnie na poziom czynszów (takimi jak np. większa popularność nauki oraz pracy zdalnej). Warto także odnotować, że mimo pandemii nie spełniły się bardzo negatywne scenariusze wieszczące duży wzrost bezrobocia i spadek płac. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z siedmiu kolejnych miesięcy 2021 r. wskazują, że w tym okresie przeciętne miesięczne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły na terenie sześciu największych miast. Warto wziąć pod uwagę wyniki z okresu luty - sierpień 2021 roku, gdyż styczniowe odczyty są zawsze zaburzone przez wypłatę różnych nagród i premii. W takim ujęciu, przeciętny poziom płac z sześciu największych miast wzrósł średnio o 7%, czyli w stopniu przewyższającym inflację.

Zobacz także: Najemca a wynajmujący - kto jest kim i co się z tym wiąże

Napędzany inflacją wzrost wynagrodzeń i jednocześnie cen mieszkań, z całą pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w poziomie czynszów za wynajem „M”. Ten naturalny ekonomiczny proces może jedynie spowolnić dotkliwy dla gospodarki przebieg jesiennej i ewentualnie wiosennej fali koronawirusa.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: