Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Redakcja

Redakcja

08.09.2020

Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu się opłaca? Co sprawdzić przed założeniem paneli słonecznych? Sprawdź na GetHome.pl.

Panele słoneczne już na dobre zagościły na polskich dachach. Nie ma w tym nic dziwnego. Trwałe i łatwe w konserwacji, nie tylko zmniejszają zanieczyszczenie środowiska, ale również pozwalają na spore oszczędności w porównaniu do tradycyjnych i konwencjonalnych źródeł energii. Zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych? Sprawdź, o co należy zadbać przed ich założeniem. 

Fotowoltaika to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii. Domowy prąd, wytwarzany przy pomocy energii słonecznej to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści związanych zarówno z mniejszymi rachunkami, jak i ekologią. Od czego zacząć przygodę z panelami słonecznymi? Podpowiadamy. 

Szukasz niewielkiego mieszkania w Katowicach? Sprawdź nasze oferty: kawalerki na sprzedaż Katowice

Analiza rachunków za prąd

Pierwszym krokiem zmierzającym do instalacji odnawialnych źródeł energii powinna być dokładna analiza rachunków za prąd. Moc instalacji słonecznej jest zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej. To właśnie dlatego, warto zsumować wartości zużycia prądu za cały rok, aby oszacować zapotrzebowanie. W przypadku domu jednorodzinnego zużycie waha się w granicach 3000-6000 kWh. 

Ocena planowanych inwestycji

Instalacja paneli słonecznych to inwestycja długoterminowa zaprojektowana po to, aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu przez kolejnych 20 lat. Na tym etapie warto określić, czy w tej perspektywie nie zmieni się nasze zapotrzebowanie na prąd. Zmiana dotychczasowego sposobu ogrzewania, zakup pompy ciepła, klimatyzacja, wymiana żarówek na LED-owe - mogą znacznie zmienić wstępne szacunki. 

Pomiar wolnej przestrzeni na dachu 

Aktualnie coraz częściej montuje się panele słoneczne o mocy w granicach 300-350 W, które spełniają określone parametry. Zazwyczaj panele mają od 1,6 do 2 metrów długości i 1 metr szerokości. Zajmują więc średnio 1,6 m2 powierzchni. Dokładny pomiar wolnej przestrzeni na dachu pozwoli na oszacowanie konkretnej ilości paneli, jaką należy zamontować. Instalacja o mocy 3kW będzie wymagała zakupu 10 paneli na 16 m2 powierzchni dachu. 

Wybór firmy i ekipy instalacyjnej 

Wybór odpowiedniej firmy i ekipy instalacyjnej to bardzo ważny etap, który przekłada się na jakość paneli słonecznych. Na instalację fotowoltaiki - prócz gwarancji producentów - możemy również otrzymać rękojmię ekipy montującej. To właśnie dlatego, tak ważne jest znalezienie doświadczonej i profesjonalnej grupy montażystów. Od ich wiedzy, kwalifikacji i umiejętności zależy jakość i estetyka wykonania instalacji, która będzie nam towarzyszyć przez kilka kolejnych dekad. 

Dofinansowania 

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie możliwych źródeł finansowania. Niektóre banki posiadają w ofercie pożyczki dedykowane pod rozwiązania fotowoltaiczne. Korzystne oprocentowanie można uzyskać także w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze. Projekt finansuje wymianę bądź likwidację źródeł ciepła oraz termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioskodawcą w Programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70% dofinansowania kosztów inwestycji.

Zobacz również: dwupokojowe mieszkania na sprzedaż Katowice

panele na dachu program moje prad

Materiał przygotowany we współpracy z portalem wysokienapiecie.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: