placement placeholder
placement placeholder

Uprawa warzyw w przydomowym ogródku

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.09.2021

Jak wykorzystać przydomowy ogródek do uprawy warzyw? Jakie gatunki wybrać? O czym warto pamiętać przy domowej uprawie? Sprawdź na portalu GetHome.

Własny ogród to miejsce, które może stać się nie tylko strefą relaksu. Jeśli mamy ochotę, możemy czerpać z ogrodu samodzielnie wyhodowane warzywa, owoce i zioła. Dobry projekt ogrodu umożliwi nam wykorzystanie terenu do maksimum - nawet przy wielkich rozmiarach działki.

Utrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecany wybór sprawdzonych gatunków. Odmiany łatwe w pielęgnacji i dobrze plonujące nie zabiorą nam wiele czasu, a warzywa chętnie wykorzystamy w kuchni. Nasiona wielu roślin do nabycia po kliknięciu w ten link.

Na dobry początek

Wiele osób być może nie zdaje sobie sprawy, jak wielka różnica jest pomiędzy warzywami z marketu a tymi z własnymi ogródka. Plony zebrane z własnej działki są dużo smaczniejsze, zdrowsze, zawierają więcej składników odżywczych. Niestety, warzywa nie są roślinami bezobsługowymi - wymagają chociaż minimum zainteresowania. By nie zrazić się do ich uprawy, po zbyt niskich i byle jakich zbiorach, zaczerpnijmy odrobiny wiedzy.

Jeszcze zimą sięgnijmy po poradnik lub skorzystajmy z wiedzy członka rodziny. Zawsze znajdzie się osoba, która ma jakieś doświadczenie z własną produkcją warzyw. Na starcie naszej przygody postawmy na gatunki nieprzynoszące kłopotów w uprawie. Wysiane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, zadowolą plonami o dobrej jakości. Do warzyw nadających się na pierwszy eksperyment należą: sałata, rzodkiewka, szczypiorek i koper ogrodowy.

warzywa w ogrodzie jak hodować

Sałata

Sałata jest warzywem o krótkim okresie wegetacji, polecanym do uprawy wiosną i jesienią. Wysiewana latem, nie zawiązuje główek, a jedynie wypuszcza pędy kwiatostanowe. Sałatę można siać bezpośrednio do gruntu lub sadzić z rozsady. Odpowiednie warunki dla tego warzywa to żyzna, próchnicza i delikatnie wilgotna ziemia. Nie potrzebuje miejsca wybitnie słonecznego. Polecane jest stopniowe wysiewanie nasion, co zapewni nam stały dostęp do świeżych listków. Na rynku jest ogromny wybór odmian, różniących się kształtem liści, ich kolorem i strukturą.

Rzodkiewka

Rzodkiewka stanowi absolutną podstawę dla początkującego ogrodnika. To królowa nowalijek, na którą nie trzeba długo czekać, również jesienią. Nasiona można wysiać już w marcu (jest odporna na niską temperaturę) oraz na przełomie sierpnia i września. Wyhodowanie rzodkiewki trwa zwykle 3-4 tygodnie. Grubiejących korzonków nie zostawiamy zbyt długo w gruncie – przerośnięte korzenie robią się niesmaczne i łatwo parcieją. Co ciekawe, popularne robi się nie tylko chrupanie korzeni, ale też wykorzystywanie młodych liści na sałatki i pesto.

Szczypiorek

Szczypiorek jest aromatycznym warzywem, które lubi większość z nas. Pasuje do dziesiątek dań. Świetnie podkreśla smak potraw. Szczypiorek szybko roślinie i jest odporny na krótkie spadki temperatury, podobnie jak rzodkiewki. Warta uwagi jest też krewniaczka szczypiorku – cebula siedmiolatka. To cenne warzywo może pozostać na jednym miejscu przez kilka sezonów. Nasiona siedmiolatki sieje się w połowie kwietnia. Zbyt gęsto rosnące siewki trzeba przerwać. Cebulka siedmiolatka dobrze zimuje w gruncie i nie wymaga okrywania. Uprawiamy ją na miejscu słonecznym, na żyznej, zasobnej i stale lekko wilgotnej glebie.

Koper ogrodowy

Koperek jest głównie przyprawą, ale za to jaką! Niesamowicie aromatyczny, pełny witamin i minerałów. Wzbogaca smak potraw z ryb, jaj, serów i twarogów. Doskonale pasuje do surówek i sałatek. Uprawa kopru nie wymaga niczego skomplikowanego – wyrywamy większe chwasty i w razie potrzeby podlewamy. Krótki okres wzrostu jest zaletą dla niecierpliwych efektów, niedoświadczonych ogrodników. Koper siejemy wiosną i jesienią. Latem panują niezbyt przyjazne dla niego warunki - brak opadów i wysoka temperatura.

Jeśli tylko mamy możliwość i odrobinę chęci, warto skusić się na własną uprawę, chociaż tych kilku warzyw. Przekonaj się, jak przyjemne jest zebranie paru listków sałaty na kanapki czy szczypiorku do jajecznicy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: