placement placeholder
placement placeholder

Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 11.07.2023

Wielu kredytobiorców zastanawia się nad tym, jak skorzystać z rządowej dopłaty do finansowania nieruchomości. Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne szczególnie w programie Kredyt 2 procent? Jakie kryteria mają szczególne znaczenie? Czytaj na GetHome.pl.

Wielu kredytobiorców zastanawia się nad tym, jak skorzystać z rządowej dopłaty do finansowania nieruchomości. Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne szczególnie w programie Kredyt 2 procent? Jakie kryteria mają szczególne znaczenie? Czytaj na GetHome.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy możliwe jest zaciągnięcie kolejnego zobowiązania finansowego,
  • kiedy opłaca się wziąć drugi kredyt hipoteczny,
  • jak skorzystać z dopłat do rat w ramach Kredytu 2 procent.

2 kredyty hipoteczne – czy to możliwe?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by ubiegać się o drugi kredyt hipoteczny. Uzyskanie finansowania zależy od wymaganej zdolności kredytowej, do wyliczenia której brane są pod uwagę czynniki tj.: wiek, wysokość i źródło dochodów, koszty utrzymania czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Bank sprawdza również historię kredytową i ocenia wiarygodność na podstawie scoring BIK. Wymagane jest posiadanie odpowiednich środków na tzw. wkład własny oraz zadbanie o regularne spłaty rat poprzednich zobowiązań.

Czy można wziąć kilka kredytów hipotecznych? Z takiej opcji korzystają dość często osoby mające wysoką zdolność kredytową. Pozyskane środki z drugiego i kolejnego kredytu hipotecznego mogą na przykład przeznaczyć na zakup wymarzonego domu lub działki budowlanej. Uzyskane od banku finansowanie warto też przeznaczyć na cele inwestycyjne albo wykończenie nowego lokum.

Na jakich warunkach przyznawany jest drugi kredyt hipoteczny?

Za każdym razem bank dokonuje oceny złożonego wniosku i bada zdolność kredytową. Tym samym szacuje, jak duże zobowiązanie jesteśmy w stanie spłacić. Zbyt niska zdolność kredytowa może przekreślić szanse na dwa kredyty hipoteczne jednocześnie.

Podobnie jak w przypadku pierwszego zobowiązania, należy dopełnić szeregu formalności. Wymagane jest m.in. zaświadczenie o zarobkach oraz przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby wnioskującej i umowy dotyczącej nabywanej nieruchomości. Trzeba też wykazać wszystkie zobowiązania obciążające domowy budżet.

Dwa kredyty hipoteczne w tym samym banku

Jak sfinansować zakup mieszkania pod wynajem? Istnieje możliwość wnioskowania o dwa kredyty hipoteczne w tym samym czasie. Warunkiem uzyskania finansowania jest wystarczająco wysoka zdolność kredytowa. Wnioskowanie o drugi kredyt hipoteczny w tej samej instytucji może wiązać się z mniejszą liczbą formalności. Zachowawczość banku jest z reguły mniejsza ze względu na fakt, że ma większe zaufanie do swoich rzetelnych klientów. Przed zaciągnięciem drugiego kredytu w tej samej instytucji warto jednak porównać dostępne oferty. 

Niejednokrotnie zdarza się, że środki pochodzące z pierwszego zobowiązania finansowego są niewystarczające. W takim przypadku wiele osób zastanawia się podwyższeniem posiadanego już kredytu. Wówczas pojawia się podwyższenie zadłużenia, co przekłada się na wysokość comiesięcznych rat. Dwa kredyty na jedną nieruchomość można uzyskać wyłącznie w banku, który przyznał pierwotne finansowanie. Dodatkowe środki finansowe warto np. przeznaczyć na kompleksowe wyposażenie mieszkania.

Kiedy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?

Na ten krok decydują się najczęściej osoby, które chcą zarabiać na wynajmie krótko- lub długoterminowym. Na pewny zwrot z takiej inwestycji mogą liczyć zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, tj. Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. Zakup mieszkania pod wynajem stanowi dodatkowe zabezpieczenie na przyszłość. Niezmiennie jest jedną z najbardziej popularnych inwestycji. Po stronie korzyści płynących z inwestycji w drugą nieruchomość znajdują się stałe przychody z najmu lub z ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

Niektóre osoby decydują się na wzięcie drugiego kredytu hipotecznego w momencie, gdy chcą zmienić dotychczasowe lokum. Pomimo że nie spłaciły pierwszego zobowiązania, planują np. przenieść się do większego mieszkania lub domu. Nabyta wcześniej nieruchomość jest wynajmowana lub przeznaczona na sprzedaż. Do podjęcia takiej decyzji niejednokrotnie skłania również chęć pozostawienia drugiego mieszkania dzieciom.

Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne przy Kredycie 2 procent?

Bezpieczny Kredyt 2 procent jest odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe młodych Polaków. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby, które nie posiadają tytułu własności ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Jak wiadomo, przysługuje na zakup pierwszej nieruchomości lub działki budowlanej. Zakładając, że skorzysta z niego dwoje singli, możliwe jest wzięcie dwóch kredytów hipotecznych na 2% jednocześnie.

Jednakże jeden kredytobiorca przy Kredycie 2 procent nie może mieć drugiego zobowiązania. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż program Bezpieczny Kredyt 2 procent przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają własnej nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu większego niż 50% udziału. Teoretycznie istnieje możliwość, aby pierwszy kredyt (poza programem) obejmował mniejszą część udziałów w kredytowanej nieruchomości (np. przystępując do kredytu w trzy osoby), jednak praktyka najpewniej wyklucza takie rozwiązanie. 

Czy można mieć 2 kredyty hipoteczne: podsumowanie

Na to pytanie poszukuje odpowiedzi wielu kredytobiorców. Jak wspomniano wcześniej, rządowa dopłata przysługuje jedynie na zakup pierwszej nieruchomości. O kredyt na 2% mogą starać się wyłącznie osoby nieposiadające prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dopłaty do finansowania nieruchomości przysługują także singlom. Teoretycznie oznacza to, że mogą oddzielnie wnioskować o 2 kredyty hipoteczne na 2 procent.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: