placement placeholder
placement placeholder

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 02.05.2023

Na czym polega audyt energetyczny domu? Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy? Ile kosztuje audyt energetyczny? Czytaj na GetHome.

Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku w celu określenia efektywności energetycznej oraz wskazania możliwości redukcji kosztów związanych ze zużyciem energii. Jak wygląda taki audyt, na czym polega i ile kosztuje? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest audyt efektywności energetycznej,
  • czy audyt energetyczny domu jest obowiązkowy,
  • ile kosztuje audyt energetyczny.

Audyt energetyczny - co to jest?

Audyt energetyczny to - najprościej mówiąc - ekspertyza techniczno-ekonomiczna dotycząca użytkowania energii w badanym obiekcie. Celem audytu jest zidentyfikowanie obszarów, w których można wprowadzić zmiany, aby zmniejszyć zużycie energii, poprawić efektywność energetyczną i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. W skład audytu energetycznego wchodzi szczegółowa analiza zużycia energii, w tym zużycia paliw stałych, cieczy i gazów na ogrzewanie czy ciepłą wodę użytkową, oraz innych czynników wpływających na zużycie energii, takich jak izolacja termiczna, wentylacja, oświetlenie, itp.

Wyniki audytu energetycznego pozwalają właścicielom budynków na dokonanie racjonalnych decyzji dotyczących inwestycji w efektywność energetyczną oraz na oszczędności finansowe związane z optymalnym zużyciem energii. 

Sprawdź również: Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: przygotuj się już teraz

Na czym polega audyt energetyczny?

Audyt energetyczny polega na dokładnej analizie zużycia energii w budynku i przedstawieniu szacunkowych wartości po wykonaniu robót w ramach termomodernizacji. W skład ekspertyzy wchodzi:

  • Analiza zużycia energii - obejmuje zebranie informacji na temat zużycia energii w budynku w ciągu ostatniego roku lub kilku lat. Dzięki temu można ocenić tendencje w zużyciu energii i wskazać obszary, w których możliwe są oszczędności.
  • Analiza stanu technicznego urządzeń - polega na ocenie stanu technicznego urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oświetleniowych, aby zidentyfikować potencjalne źródła strat ciepła i energii.
  • Badanie izolacji termicznej - obejmuje badanie izolacji termicznej budynku lub elementów budynku (np. dachów, ścian, podłóg, przegród), aby ocenić ich skuteczność i zidentyfikować miejsca, w których może dojść do strat ciepła.
  • Analiza oświetlenia - to ocena zużycia energii związanej z oświetleniem oraz wskazanie możliwych sposobów na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia.
  • Ocena opłacalności inwestycji - obejmuje ocenę opłacalności różnych rozwiązań mających na celu poprawę efektywności energetycznej w budynku.
  • Wskazanie rekomendacji i propozycji działań - na podstawie analizy zużycia energii i stanu technicznego urządzeń w budynku, audytor przedstawia rekomendacje i propozycje działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii.

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Przeprowadzenie audytu co 4 lata jest obowiązkowe w przypadku większości tzw. dużych przedsiębiorców. Jak jednak wygląda sytuacja z budynkami mieszkalnymi?

W przypadku ubiegania się o dofinansowanie konieczny będzie audyt energetyczny. Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd to niektóre z rządowych programów, które wymagają (przynajmniej do najwyższego poziomu dotacji) przedsięwzięcia pełnej termomodernizacji budynku, a do tego niezbędny jest właśnie audyt. 

Audyt energetyczny - co to?

Jeszcze w kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Największą zmianą będzie obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla budynków oraz - w niektórych sytuacjach - również mieszkań. I choć mogłoby się wydawać, że dokumenty mówią dokładnie o tym samym, w rzeczywistości świadectwo i audyt to dwie odrębne rzeczy. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument wymagany w  pewnych okolicznościach, informujący o klasie energetycznej budynku. Audyt z kolei jest dokumentem dobrowolnym, przydatnym podczas planowanej modernizacji budynku (np. przy wnioskowaniu o dotację z programu Czyste Powietrze), będący opracowaniem zawierającym parametry techniczne i ekonomiczne. W wielu sytuacjach wystarczy nam uproszczony audyt energetyczny. 

Sprawdź również: Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Kto może wykonać audyt energetyczny?

Dokument audyty nie może być sporządzony przez każdego. Aby móc przeprowadzić ekspertyzę potrzebne są określone uprawnienia. Odpowiedniej osoby należy szukać w liście Zrzeszonych Audytorów Energetycznych. Lista rekomendowanych audytorów energetycznych prowadzona jest w specjalnościach: audyty w trybie ustawy termomodernizacyjnej, audyty efektywności energetycznej, audyty energetyczne przedsiębiorstw, badania termowizyjne, testy szczelności powietrznej budynku, symulacje procesów fizycznych w budynkach. 

Jaki jest koszt audytu energetycznego?

Musimy pamiętać, że jeśli chcemy wykonać audyt energetyczny, cena będzie zależeć od wielu czynników, takich jak: wielkość i złożoność budynku, zakres prac, poziom skomplikowania systemów energetycznych i urządzeń, które zostaną poddane analizie, lokalizacja geograficzna, czas potrzebny na wykonanie audytu czy kwalifikacje i doświadczenie audytora energetycznego. Oczywiście inaczej będą wyglądały wydatki na audyt na budynek wielorodzinny, a inaczej na audyt energetyczny domu jednorodzinnego.

Cena w tym przypadku będzie oscylować w granicach 1000-1500 zł. W przypadku domu wielorodzinnego audyt energetyczny budynku cena wyniesie od 2000 zł wzwyż. Dla budynków niemieszkalnych albo o bardzo dużej powierzchni usługa jest zwykle wyceniana indywidualne. Co ważne, decydując się na złożenie wniosku do programu Czyste Powietrze, możemy otrzymać dofinansowanie także na audyt. 

Sprawdź również: Program Czyste Powietrze: podstawa wsparcia termomodernizacji

Audyt energetyczny budynku: podsumowanie 

Audyt energetyczny budynku to kompleksowa analiza efektywności energetycznej danego obiektu, która ma na celu zidentyfikowanie możliwości poprawy warunków cieplnych, poprawy wykorzystania energii, oraz ograniczenia jej zużycia. Podczas audytu energetycznego badane są różne aspekty związane z energetyką budynku, takie jak: izolacja termiczna, instalacje grzewcze, wentylacyjne, oświetlenie czy systemy klimatyzacyjne. Dokument nie jest obowiązkowy, jednak wykonanie audytu może okazać się bardzo przydatne, np. w momencie remontu domu. W wyniku audytu mogą zostać wskazane sposoby poprawy efektywności energetycznej budynku, co może przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników budynku w postaci oszczędności energii.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: