placement placeholder
placement placeholder

Jak zamontować baterię umywalkową? Poradnik dla początkujących

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 22.12.2023

Bateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każda osoba. Jak zatem zabrać się za własnoręczny montaż armatury łazienkowej?

Bateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każda osoba. Wystarczy tylko wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi oraz wygospodarować odrobinę wolnego czasu. Jak zatem zabrać się za własnoręczny montaż armatury łazienkowej?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie narzędzia są potrzebne do montażu baterii umywalkowej,
  • jak przygotować się do montażu baterii,
  • czy warto samodzielnie brać się za montaż baterii mywalkowej.

Montaż jednouchwytowej nablatowej baterii umywalkowej krok po kroku

Aby samodzielnie zamontować baterię umywalkową w wersji jednouchwytowej, wystarczy tylko odrobina samozaparcia oraz kilka podstawowych narzędzi ręcznych. Jak zatem zabrać się za to zadanie? Warto zacząć od skompletowania wszystkich niezbędnych sprzętów takich jak:

  • klucz nastawny typu „żabka”;
  • klucz nastawny typu angielskiego;
  • zestaw kluczy płaskich lub płaskooczkowych;
  • uniwersalne szczypce (kombinerki).

Konieczne będzie też wyposażenie się w komplet uszczelek. Są one zazwyczaj dołączane do zakupionej baterii, chociaż można je też nabyć osobno.

Krok 1 – przygotowanie miejsca pracy

Stanowisko pracy powinno zostać uprzątnięte, a w zasięgu ręki warto ustawić sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Dobrze też mieć pod ręką szmatkę oraz miskę, na wypadek wycieku wody z instalacji hydraulicznej.  

Na tym etapie trzeba też wyjąć nową baterię umywalkową z opakowania lub folii ochronnej. Należy tutaj zachować ostrożność, szczególnie jeśli armatura jest pokryta chromem lub ozdobną warstwą lakieru. Po wyjęciu z opakowania najlepiej jest położyć baterię umywalkową na miękkim ręczniku i przejść do następnego etapu pracy.

Krok 2 – odcięcie dopływu wody

Kolejną obowiązkową czynnością jest zakręcenie zaworu z zimną oraz ciepłą wodą. Zapobiegnie to wytryśnięciu cieczy pod wysokim ciśnieniem z przewodów hydraulicznych i zachlapaniu całej powierzchni łazienki.

Zawory z wodą należy zakręcić przed zdemontowaniem starej baterii lub usunięciem zaślepek nakręconych na przewody z cieczą. W niektórych łazienkach można też spotkać zawory dedykowane samej umywalce, co podczas prac montażowych pozwoli swobodnie korzystać z innych urządzeń sanitarnych lub sprzętów AGD.

Krok 3 – podłączenie przewodów z wodą

Mając przygotowane narzędzia i baterię umywalkową, po upewnieniu się, że dopływ wody został prawidłowo odcięty, można przejść do dalszego etapu, jakim jest wstępne przykręcenie wszystkich przewodów z wodą. W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z klucza nastawnego lub odpowiednio dobranego klucza płaskiego.

Jak wygląda montaż baterii umywalkowej?

Przewody przykręca się delikatnie do przyłączy baterii umywalkowej, pamiętając jednocześnie o wcześniejszym założeniu wszystkich niezbędnych uszczelek.

Krok 4 – montaż nowej baterii umywalkowej

Następnym krokiem jest przymocowanie armatury do powierzchni umywalki. W tym celu wystarczy tylko przykręcić baterię od spodu przy pomocy dołączonej do niej nakrętki lub zestawu śrub. Bateria umywalkowa powinna zostać dokręcona mocno, ale z wyczuciem, by nie uszkodzić jej gwintu ani powierzchni samej umywalki.  

Krok 5 – odkręcenie zaworów oraz przetestowanie szczelności armatury

Ostatnim etapem prac jest dokładne dokręcenie wszystkich przewodów. Analogicznie, jak w przypadku montażu baterii, powinny one zostać dokręcone z dość dużą siłą.

Montaż baterii umywalkowej nie musi być trudny.

Następnie można otworzyć dopływ wody i zacząć sprawdzać, czy któreś połączenie nie cieknie. W przypadku wykrycia nieszczelności należy nieco mocniej dokręcić nakrętkę przewodu z cieczą, wytrzeć jego powierzchnię i obserwować, czy pojawiają się kolejne wycieki.

Czy warto samodzielnie zamontować baterię umywalkową?

Zdecydowanie tak! Własnoręczny montaż baterii umywalkowej może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy niezbędnych na pokrycie robocizny. Samodzielne założenie armatury może być także przyjemnym weekendowym projektem, który pozwoli odstresować się po codziennych trudach. Proces ten jest także stosunkowo prosty i szybki, a także nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi ręcznych.  

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: