placement placeholder
placement placeholder

Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 27.05.2024

Jakie urządzić ogród w stylu japońskim? Jakie dobrać oświetlenie zewnętrzne? Zobacz inspiracje na modne lampy ogrodowe.

Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?

Ogród w stylu japońskim - charakterystyczne cechy

Ogród w stylu japońskim to aranżacja, w której roślinność odgrywa tak samo ważną rolę jak woda. Zielone (i nie tylko) krzewy harmonizują ze strumykami, oczkami wodnymi czy fontannami. Spajają je ze sobą odpowiednio dobrane kamienie, przez co całość nabiera charakterystycznego, spokojnego klimatu. W ogrodach w stylu japońskim liczą się minimalizm i spójność elementów. Prostota aranżacji ma wprowadzać spokojny nastrój i eliminować rozpraszacze. Dzięki temu przestrzeń ogrodu japońskiego sprzyja medytacji i błogiemu relaksowi na łonie natury. Dźwięk wody w strumieniu czy fontannie również ma działanie wyciszające.

Wśród najczęściej spotykanych roślin w ogrodzie japońskim znajdują się drzewa bonsai. Częstymi elementami takich przestrzeni są również krzewy o charakterystycznych kształtach czy białe i różowe kwiaty. Warto pomyśleć jeszcze o ikonicznej dla Japonii kwitnącej wiśni. Nada ona ogrodowi uroku przede wszystkim w okresie wiosennym.

Altany czy wszelkie dekoracje, np. lampy ogrodowe, powinny nawiązywać wyglądem do architektury japońskich pagód, wywodzących się z tradycji buddyjskiej. Charakterystyczne dachy to klucz do autentycznego efektu aranżacji. Łączenie zieleni z wodą i kamieniami to odzwierciedlenie koncepcji yin i yang.

Lampy ogrodowe w stylu japońskim - jakie wybrać?

W ogrodach w stylu japońskim nie może zabraknąć takich źródeł oświetlenia jak:

  • lampy ozdobne z kamienia;
  • lampiony dekoracyjne;
  • wysokie latarnie;
  • lampy wiszące.

Lampy wykonane z kamienia stosuje się zdecydowanie najczęściej w aranżacjach ogrodów w stylu japońskim. Wyglądem bardzo często przypominają pagody, nierzadko wielokondygnacyjne. Powstają przeważnie z betonu, ale można znaleźć także modele wykonywane ręcznie z naturalnego kamienia. Takie lampy nie dają bardzo intensywnego światła, dlatego warto umieścić je w różnych miejscach w ogrodzie. Powinno ich być co najmniej kilka, ponieważ stanowią nie tylko przedmiot poprawiający funkcjonalność otoczenia domu, ale też ważny element wizualny aranżacji. Świetnie wyglądają m.in. przy ścieżkach, obok zbiorników wodnych czy w pobliżu altan.

Przedmiotem, który nada ogrodowi iście japońskiego klimatu, są lampiony. Mowa w szczególności o tych określanych w Japonii jako chōchin. To papierowe lub materiałowe warianty umieszczane na drewnianych stelażach, które przyjmują obły, baryłkowaty kształt. Często występują w czerwonym kolorze i mogą prezentować japońskie symbole czy charakterystyczne rysunki np. kwiatów wiśni. Takie akcenty sprawdzą się wewnątrz altany, ale nie tylko. Lampiony można zawiesić przy gałęziach drzew czy w formie girlandy np. nad stołem i krzesłami. Ich urokliwe kolory i delikatne światło budują wieczorami spokojną, relaksującą atmosferę.

Lampy ogrodowe - latarnie

Jako główne elementy oświetlenia posłużą wysokie latarnie. Można zdecydować się na warianty wykonane z kamienia lub drewna. Efektownie prezentuje się np. bambus. To modele umieszczone na wysokości co najmniej 2 metrów, osadzane w ziemi. Źródło światła znajduje się w zamykanym kloszu z daszkiem imitującym pagodę.

Warto zwrócić uwagę także na lampy typu tsuri-dōrō, czyli takie do przymocowania np. pod zadaszeniem. Te majestatyczne, często bogato zdobione warianty odgrywają ważną rolę w kulturze i tradycji Japonii. W kraju kwitnącej wiśni stosuje się je przede wszystkim w świątyniach, gdzie dawniej miały zapobiegać gubieniu się dusz zmarłych. Stanowią bardzo klimatyczny, robiący wrażenie dodatek.

Poza tym powinno się zadbać o dobre oświetlenie zbiorników wodnych. W przypadku fontann czy oczek sprawdzą się dyskretnie umiejscowione halogeny lub lampy kamienne. Ważne, aby wieczorem woda była dobrze widoczna, by zapobiec przypadkowym wpadnięciom do zbiornika.

Lampy ogrodowe kule

Gdzie umieścić lampy w ogrodzie japońskim?

W ogrodzie japońskim rozkład lamp jest kluczowy dla odpowiedniej atmosfery i podkreślenia ważnych elementów wpływających na styl aranżacji. Oświetlone powinny być przede wszystkim główne ścieżki oraz altana, w której spędza się najwięcej czasu podczas relaksu na zewnątrz. Warto wybrać kilka najważniejszych i najpiękniejszych roślin w ogrodzie (np. precyzyjnie wyciętych drzewek bonsai) i podkreślić ich wygląd za pomocą światła. Niech ich urok prezentuje się w pełni nawet po zmroku. Malowniczy efekt zapewni też rozjaśnienie stref wodnych.

W części relaksacyjnej ogrodu warto zdecydować się na ozdobne, budujące klimat lampiony czy lampy stołowe. Podsumowując, w takich  aranżacjach powinno się sięgać przede wszystkim po lampy stylizowane na kształt japońskich dzieł architektonicznych. Dominującym materiałem wśród źródeł światła jest kamień, ale można wybierać także drewno.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: