placement placeholder
placement placeholder

Ozonowanie mieszkania – co warto wiedzieć?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.09.2022

Na czym polega procedura ozonowania nieruchomości? Jak ją przeprowadzić? Ile kosztuje? dla kogo polecane jest ozonowanie? Czytaj

Ozonowanie pomieszczeń to coraz popularniejsza usługa wykonywana w biurach, domach i mieszkaniach. Zdobyła zainteresowanie podczas pandemii COVID-19, ponieważ służy przede wszystkim do odkażania. Na czym dokładnie polega ozonowanie nieruchomości? Jak działa? Czy jest szkodliwe? Wyjaśniamy.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie jest znane jako sposób na dezynfekcję i dezodoryzowanie wnętrz. Od dłuższego czasu stosuje się tę metodę m.in. w placówkach ochrony zdrowia. Ozonować można także wodę – jest to metoda używana zamiast chlorowania na basenach.

Ozon to cząsteczka tlenu, ale o trzech, a nie dwóch atomach (jego wzór chemiczny to O3) Jest gazem reaktywnym. Oznacza to, że wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi. Do tej grupy zaliczają się m.in. pleśń, grzyby i rozmaite drobnoustroje. Ozon odpowiada za ich utlenianie, przez co są rozbijane na prostsze, nieszkodliwe czynniki. Odpowiada za to właśnie trzeci, „nadprogramowy” atom tlenu, który ma tendencję do odłączania się i oddziaływania na związki, z którymi ma kontakt. Warto przy tym wiedzieć, że ozon jest niestabilny i w ciągu kilku godzin samoczynnie rozkłada się, tworząc po prostu tlen (O2).

Jak wygląda ozonowanie? Na czym polega? W przypadku dezynfekcji pomieszczeń używa się specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon. Ze względu na to, że ma on postać gazową, bez trudu dociera do wszelkich zakamarków. Procedura musi być jednak przeprowadzana przez specjalistę i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, ponieważ bezpośredni kontakt z ozonem jest szkodliwy dla człowieka.

Ozonowanie nieruchomości jest szczególnie przydatne wtedy, gdy w powietrzu zostaną wykryte szkodliwe drobnoustroje. Jest to również świetna metoda dla osób z alergiami i astmą, ponieważ usuwa wszelkie alergeny i roztocza. Zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu również wtedy, gdy we wnętrzu utrzymują się nieprzyjemne zapachy i nie da się ich pozbyć domowymi metodami (w tym zapach spalenizny, tytoniu, stęchlizny, środków chemicznych itp.). Warto wiedzieć, że ozonowanie zabija też insekty, w tym pluskwy, mrówki, rybiki czy mole. Dlatego może być bardzo skuteczne w walce z domowymi szkodnikami!

Jak ozonować mieszkanie? Praktyczne wskazówki

Ozonowanie mieszkania można zatem przeprowadzić tylko poprzez wezwanie fachowców, którzy się tym zajmują. Zadbają oni o to, by cały proces był nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny. Po stronie klienta stoi jednak właściwe przygotowanie pomieszczeń. Ważne są kwestie takie jak:

  • dokładne posprzątanie mieszkania – należy przede wszystkim starannie je odkurzyć;
  • zabezpieczenie lub wyniesienie cennych mebli, dzieł sztuki czy pamiątek, ponieważ ozon może negatywnie wpływać na wiele przedmiotów;
  • wyniesienie roślin – ozon jest dla nich szkodliwy;
  • podłożenie czegoś pod dywany – tak, aby cząsteczki ozonu mogły dotrzeć również tam.

Wszelkie szafy, szafki czy szuflady należy pozostawić otwarte – dzięki temu zdezynfekowane i odświeżone będzie dokładnie całe pomieszczenie wraz ze wszystkimi znajdującymi się w nim przedmiotami.

Bardzo ważne jest jednak również uszczelnienie pomieszczenia, ponieważ ozon jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Nie można dopuścić do tego, by przedostał się do innych mieszkań przez wentylację czy szczeliny w drzwiach. Oczywiście domownicy na czas trwania zabiegu powinni opuścić mieszkanie. Trwa on kilka godzin – tylko dłuższe utrzymywanie się w powietrzu ozonu o określonym stężeniu zapewnia optymalne efekty. Następnie wietrzy się wnętrza, a przed umożliwieniem powrotu do mieszkania specjaliści sprawdzają stężenie ozonu w powietrzu (nie powinno przekraczać 0,1 ppm). Charakterystyczny zapach utrzymuje się nawet przez kilka dni, ale nie jest w żaden sposób szkodliwy dla człowieka.

ozonowanie łazienki

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy ozonowanie jest szkodliwe. To procedura, która przy odpowiednim przeprowadzaniu jest całkowicie bezpieczna. Przy bezpośrednim kontakcie ozon jest szkodliwy dla człowieka, ale ozonowanie jest przeprowadzane w taki sposób, by do tego nie dopuścić – jest to zasługą między innymi wymienionych wyżej środków ostrożności.

Osoba przeprowadzająca ozonowanie musi zawsze mieć na sobie specjalny kombinezon ochronny oraz maskę chroniącą drogi oddechowe. Stężenie ozonu w powietrzu jest weryfikowane, zanim do pomieszczenia wpuści się ludzi lub zwierzęta. Pozwala to upewnić się, że ozonowanie nie wywoła żadnych skutków ubocznych.

Jednocześnie ozonowanie jest bardzo skuteczne. Pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, a także rozmaitych substancji chemicznych. Świetnie sprawdza się np. po remoncie, całkowicie usuwając zapachy farb, lakierów czy rozpuszczalników. Co więcej, może być używane np. w celu usunięcia zapachu dymu papierosowego albo innych nieprzyjemnych woni. Ozonowanie można przeprowadzić nawet po pożarze, w celu usunięcia zapachu spalenizny, ale wówczas zwykle potrzebne jest kilka zabiegów. Ozon usuwa z powietrza 99% szkodliwych cząsteczek, choć nie zabezpiecza przed ich ponownym pojawieniem się.

Ile kosztuje ozonowanie?

Biorąc pod uwagę skuteczność ozonowania, nie jest to drogi zabieg. Oczywiście każda firma ma swój cennik. Zazwyczaj koszt zabiegu zależy od powierzchni lokalu. Wpływa to również na czas trwania ozonowania. Cena za pojedynczą sesję wynosi od 200 zł w górę. Jeśli jednak zależy Ci na dezynfekcji i skutecznym odświeżeniu pomieszczenia, jest to niezastąpiona metoda zdecydowanie warta swojej ceny.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: