placement placeholder
placement placeholder

Piwnica, komórka lokatorska - jak urządzić?

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

Data publikacji: 01.07.2019

Mieszkanie, które chcemy kupić, wybieramy długo i starannie. Ważne, aby miało odpowiedni metraż oraz rozkład. Czym jeszcze kierują się kupujący?

Argumentem, który często przesądza o kupnie mieszkania, jest to, czy ma ono piwnicę lub komórkę lokatorską. To dodatkowe pomieszczenie, dzięki któremu możemy pozbyć się z mieszkania tego, czego nie używamy na co dzień: ozdób choinkowych, walizek, ubrań zimowych latem a letnich w zimie. Wiele osób trzyma tam również rowery, hulajnogi, sanki, zapasowe opony, przetwory i wino.

Jak urządzić piwnicę lub komórkę lokatorską, aby jak najlepiej wykorzystać ich niewielką zazwyczaj przestrzeń i w razie potrzeby nie mieć problemu ze znalezieniem potrzebnych rzeczy? Jak wygląda nowoczesna piwnica?

regal na przetwory gethome

Nowoczesna piwnica

Piwnica w bloku ma zazwyczaj nie więcej niż kilka metrów kwadratowych. Rzadkością są takie o powierzchni kilkunastu metrów. Komórka lokatorska to często po prostu mała wnęka na korytarzu obok mieszkania. Jednak nawet niewielką powierzchnię można urządzić w taki sposób, aby zmieściło się tam naprawdę dużo rzeczy.

Doskonałym rozwiązaniem do nowoczesnej piwnicy są na przykład metalowe regały, najlepiej z regulowanymi półkami. Taki regał jest trwały, stabilny i łatwy do utrzymania w czystości. Większe przedmioty można trzymać bezpośrednio na półce, mniejsze zaś w specjalnych koszach – metalowych lub plastikowych.

Kosze często są dostępne w komplecie z regałem, ale można je kupić także osobno. W tym drugim przypadku warto przed zakupem zmierzyć rozstaw między półkami, aby sprawdzić, czy kosz na pewno się między nimi zmieści. Regał do piwnicy czy komórki lokatorskiej to doskonały pomysł, aby pozbyć się z mieszkania wszystkich zbędnych przedmiotów, których jednak nie chcemy jeszcze wyrzucać – tzw. przydasi.

Takie kosze są idealne do nowoczesnej piwnicy. Ich wykonanie zakłada, aby można było układać jeden na drugi bez ryzyka, że spadną. Mają też specjalne uchwyty, dzięki którym łatwo można je przenosić. Gdy kupimy kilka w różnych kolorach, łatwo i szybko będzie można zidentyfikować ich zawartość.

regał do piwnicy gethome

Ścianka na narzędzia

Regał z półkami i koszykami to również doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają majsterkować. Jeśli jednak narzędzi jest naprawdę dużo, to lepiej kupić do piwnicy w bloku tzw. ściankę narzędziową. Ma ona najczęściej formę kratki, którą przykręca się do ściany, a następnie montuje w specjalnych otworach zawieszki, haki lub pojemniki na klucze, szczypce, młotek, wiertła czy śrubokręty.

Często takie ścianki są sprzedawane w modułach różnej wielkości, można więc bez trudu stworzyć ściankę narzędziową, która będzie odpowiadała dokładnie naszym potrzebom. Ścianki są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Warto sprawdzić ich grubość – im grubsza ścianka, tym mniejsze ryzyko, że odkształci się pod wpływem ciężaru narzędzi.

piwnica a komórka lokatorskaŹródło: www.szumgum.com

Stojaki na rowery i opony

Wielu właścicieli samochodów ma dwa komplety opon na zmianę – letnie i zimowe. Gdy zakłada jedne, gdzieś musi magazynować drugie. Wiele warsztatów przyjmuje co prawda opony na przechowanie, ale jest to usługa płatna i nie możemy mieć do końca pewności, że będą trzymane w odpowiednich warunkach.

Jeśli więc mamy piwnicę, najlepiej właśnie tam składować zapasowe opony. Aby się nie odkształciły, zaopatrzmy się w specjalny stojak. Warto wybrać model, który umożliwia przechowywanie nie tylko samych opon, ale również opon z felgami. Dzięki stojakowi opony i felgi nie niszczą się, bo są od siebie oddzielone. Można kupić stojak na 4 lub 8 opon.

Jeśli w piwnicy w bloku nie mamy miejsca na stojak, można rozważyć zakup półki na opony i zamontować ją na ścianie. Na ścianie piwnicy betonowej lub ceglanej łatwo montuje się również stojaki na rowery.

Piwnica na wino

Piwnica betonowa lub z cegły idealnie nadaje się do tego, aby przechowywać w niej wino, nawet przez wiele lat. Jak urządzić piwnicę na wino? Przede wszystkim tego typu alkohol powinien być w niej przechowywany na leżąco. Chodzi o to, aby korek pozostawał przez cały czas zanurzony, dzięki czemu nie wyschnie, a do butelki nie dostanie się powietrze, co mogłoby doprowadzić do zepsucia się wina.

Miejsce, w którym ustawimy regały z winem, powinno być w miarę możliwości pozbawione dostępu dziennego światła. W ciemności i chłodzie, jaki gwarantuje betonowa piwnica, wino przechowuje się najlepiej. Butelki ustawia się na regałach z metalu lub drewna z szufladami. W każdej szufladzie można ułożyć kilka butelek.

Przy urządzaniu piwnicy wino należy układać w takiej kolejności, aby najłatwiejsze do wyjęcia były te, które zamierzamy zużyć najszybciej. Unikniemy w ten sposób przekładania wina i wstrząsania jego zawartości, co też może mieć wpływ na jego jakość. Piwnica w bloku lub komórka lokatorska to doskonałe rozwiązanie, które pozwala pozbyć się z mieszkania wielu nieużywanych na co dzień rzeczy. Warto racjonalnie wykorzystać jej powierzchnię.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: