- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
Rodzaje basenów ogrodowych
Asortyment sklepów, jeśli chodzi o baseny ogrodowe, jest bardzo szeroki. Obecnie można znaleźć basen w zasadzie na każdą kieszeń, dopasowany zarówno do dużej działki, jak i do niewielkiej przestrzeni przydomowego ogródka czy tarasu. Warto już na wstępie sprawdzić, jakie rodzaje basenów są dostępne na rynku i zdecydować, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki temu upewnisz się, że zakup będzie naprawdę dobrą inwestycją.
Brodziki dla dzieci
Brodziki dla dzieci to niewielkie konstrukcje przeznaczone dla najmłodszych. Czasami mają formę po prostu niewielkiej, płytkiej niecki. Niekiedy jednak są również wyposażone w dodatkowe elementy – np. zadaszenie pomagające chronić maluchy przed słońcem, zjeżdżalnie i dodatkowe dmuchane zabawki lub nawet fontanny i kurtyny wodne.
Basen dla dzieci tego typu z całą pewnością zadowoli najmłodszych. Zapewnia nie tylko ochłodę, ale również ciekawe zajęcie na dłuższy czas, co może być bezcenne dla rodzica. Brodziki są płytkie i wykonywane z bezpiecznych materiałów. Należy jednak pamiętać, że zawsze muszą być użytkowane pod nadzorem dorosłych.
Baseny dmuchane
Basen dmuchany to prawdziwa klasyka jeśli chodzi o sposoby na ochłodę. Tego typu konstrukcje są raczej niewielkie i niedrogie. Zazwyczaj są też płytkie, dlatego raczej nie mogą umożliwić pływania. Są przeznaczone przede wszystkim do okazjonalnego użytkowania, ponieważ można je bardzo szybko rozłożyć i napełnić, a po skończonej zabawie usunąć z ogrodu. Wymagają jednak ostrożnego użytkowania, ponieważ są podatne na przebicie.
Ze względu na niewielkie wymiary i głębokość basen dmuchany posłuży głównie dzieciom. Największe modele nadają się też dla dorosłych, ale zapewniają możliwość jedynie posiedzenia w niewielkiej ilości wody.
Baseny rozporowe
Baseny rozporowe również charakteryzują się przystępnymi cenami, a jednocześnie są nieco bardziej praktyczne i wszechstronne od modeli dmuchanych. Ich konstrukcje wykorzystują prawa fizyki – ciśnienie wody napiera na ścianki niecki, usztywniając je. Jest to jednak technologia z pewnymi ograniczeniami – taki basen ogrodowy nie może być ani zbyt duży, ani zbyt głęboki, ponieważ nie jest wystarczająco wytrzymały, by oprzeć się bardzo dużemu ciśnieniu wody.
Atutem tego typu konstrukcji jest między innymi łatwość rozłożenia i złożenia oraz przechowywania. Basen rozporowy jest również bardziej wytrzymały od dmuchanego. Może zapewniać ochłodę całej rodzinie. Największe baseny rozporowe mają powierzchnię dna wynoszącą kilkanaście metrów kwadratowych i głębokość ok. 1 m.
Baseny stelażowe
Baseny stelażowe mogą być bardzo duże i głębokie dzięki konstrukcji wzmacnianej metalowym stelażem. Jest to więc zwykle najlepszy wybór, jeśli basen ogrodowy ma zapewniać rozrywkę i orzeźwienie całej rodzinie. Basen na stelażu może mieć dowolny kształt – okrągły, owalny czy też prostokątny. Tego typu konstrukcje są solidne i przeznaczone do użytkowania przez cały sezon. Często są sprzedawane wraz z całym zestawem akcesoriów, w tym drabinką do wchodzenia, pompą filtrującą czy pokrywą zabezpieczającą.
Montaż tego typu basenu do ogrodu jest nieco trudniejszy i bardziej czasochłonny niż w przypadku prostszych konstrukcji. Dlatego zwykle baseny stelażowe są rozkładane na cały sezon lub wręcz na cały rok. Odpowiednie zabezpieczenie na zimę pomaga im bez szwanku przetrwać do kolejnej wiosny. Jeśli chcesz, aby z basenu mogli korzystać również dorośli i aby zbiornik umożliwiał swobodne pływanie, tego rodzaju model będzie odpowiednim wyborem do ogrodu.
Basen to świetne rozwiązanie podczas letnich upałów, podobnie jak relaks w altance czy tarasie. Jakie oświetlenie, meble i dodatki wybrać do ogrodu? Sprawdź.
Jacuzzi ogrodowe
Jacuzzi ogrodowe to poniekąd odmiana basenu. Można je porównać do dużej wanny z pompą, która najczęściej pełni dwie funkcje – podgrzewa wodę i tworzy charakterystyczne "bąbelki" zapewniające przyjemny masaż całego ciała. Jacuzzi w ogrodzie docenią przede wszystkim dorośli poszukujący błogiego relaksu, jednak mogą się w nim "pluskać" również dzieci. Obecnie w sklepach można znaleźć dość szeroki wybór jacuzzi dmuchanych, które są łatwe w montażu i uniwersalne. Trzeba jednak wiedzieć, że ich ceny są zwykle znacznie wyższe od cen basenów.
Jak dbać o basen ogrodowy?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj basenu najbardziej przypadnie do gustu Twojej rodzinie, nie możesz zapomnieć o jego odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych niecek rozstawianych na cały sezon lub na cały rok. Jak dbać o basen ogrodowy?
- Przede wszystkim niezbędne jest filtrowanie wody. Dlatego kupując basen ogrodowy, najlepiej od razu wyposażyć się również w odpowiednio wydajną pompę.
- Nie można zapomnieć również o chemii basenowej, która reguluje pH wody i chroni ją przed glonami i algami. Do basenów ogrodowych zwykle stosuje się preparaty z chlorem dostępne w formie tabletek i granulek.
- Warto zaopatrzyć się także w pokrywę na basen, która ochroni go przed zanieczyszczeniami z powietrza. Do usuwania tych, które dostaną się do wody, można wykorzystać podbierak lub w przypadku większych niecek specjalny "odkurzacz" do czyszczenia dna.
Warto zadbać również o to, by nie wnosić do basenu ogrodowego zanieczyszczeń na własnym ciele. Pomoże w tym np. niewielka wanienka służąca do opłukiwania stóp.
Przeczytaj również, jak zaaranżować przedogródek.
Akcesoria do basenów
W jakie akcesoria do basenu ogrodowego warto się zaopatrzyć? Poza wymienionymi wyżej elementami pomagającymi zachować czystość dobrym wyborem mogą być:
- drabinka – ułatwiająca wchodzenie i wychodzenie, polecana przede wszystkim do głębszych basenów;
- pompa ciepła, mata słoneczna lub inne akcesorium do podgrzewania wody – dzięki temu można wyeliminować potrzebę długiego czekania, aż woda nagrzeje się od słońca;
- dozownik do chemii basenowej – który pomaga utrzymać wodę w idealnym stanie;
- oświetlenie – w sklepach można znaleźć wodoodporne lampki LED przeznaczone do umieszczania np. na ścianach lub dnie basenu; zapewniają one unikalną atmosferę i uprzyjemniają korzystanie z basenu po zmroku;
- mata pod basen – pomagające zabezpieczyć basen przed uszkodzeniami, a jego użytkowników przed skaleczeniami;
- pokrywa izotermiczna – wspomagająca proces nagrzewania wody za pomocą promieni słonecznych oraz chroniąca wodę przed wychłodzeniem w nocy.
Najmłodsi użytkownicy basenu na pewno docenią także różne akcesoria do zabawy w wodzie – np. dmuchane zabawki.
Gdzie wstawić basen ogrodowy?
Nie można również zapomnieć o wyznaczeniu odpowiedniego miejsca na basen ogrodowy. Po pierwsze niecka powinna być dopasowana do dostępnej przestrzeni – warto zostawić trochę wolnego miejsca z każdej strony, aby możliwe było np. szybkie zdiagnozowanie i naprawienie usterek. Zaleca się, aby basen ogrodowy stał w dobrze nasłonecznionym miejscu – pomoże to zapewnić optymalną temperaturę wody do kąpieli. Najlepiej również, aby był oddalony od drzew – to pomoże zmniejszyć ilość zanieczyszczeń lądujących w wodzie. Podłoże musi być także wypoziomowane, pozbawione większych nierówności i ostrych elementów.
Szeroki wybór ogrodowych basenów sprawia, że możesz z łatwością wybrać model dostosowany do Twoich oczekiwań i możliwości. Pamiętaj, aby wybierając swój model, zwracać uwagę na funkcjonalność, trwałość i rodzaj konstrukcji. Nie zapomnij również o akcesoriach, które ułatwia Ci korzystanie z basenu i utrzymanie go w czystości przez cały sezon. Następnie nie pozostanie już nic innego, jak tylko zażywanie orzeźwiających kąpieli w ciepłe dni!
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
27.08.2021, Redakcja
Oczko wodne w ogrodzie - jak zrobić?
Oczko wodne to popularna forma upiększania ogrodu, która urozmaica aranżację i zwiększa jej funkcjonalność. Oczka wodne mają również wiele zalet, które wpływają na mikroklimat otoczenia, a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy. a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.
13.07.2021, Artykuł gościnny
Letni ogród – jak go zaaranżować?
Ogród to najlepsze miejsce do odpoczynku, zwłaszcza jeśli jest dobrze osłonięty od wzroku przechodniów czy sąsiadów oraz przytulnie zaaranżowany. Warto szczególnie zadbać o kilka elementów wystroju. Jakich? O tym przeczytasz w naszym artykule. Podpowiadamy, jak zaaOgród to najlepsze miejsce do odpoczynku, zwłaszcza jeśli jest dobrze osłonięty od wzroku przechodniów czy sąsiadów oraz przytulnie zaaranżowany. Warto szczególnie zadbać o kilka elementów wystroju. Jakich? O tym przeczytasz w naszym artykule. Podpowiadamy, jak zaaranżować letni ogród.