Działka - co powinieneś wiedzieć?

Redakcja

Redakcja

22.06.2020

Jak wybrać odpowiednią działkę? Na co zwracać uwagę przy jej zakupie i sprzedaży? Sprawdzisz na GetHome.

Sprzedaż, a tym bardziej zakup gruntu to duże wyzwanie. W końcu działka działce nierówna. Mogą one różnić się ceną, powierzchnią, lokalizacją, a także rodzajem. Każdy typ działki ma inne przeznaczenie. Nie na każdym gruncie można wybudować dom, dlatego tak ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdzić dokumentację. Jakie rodzaje działek gruntowych są dostępne na polskim rynku nieruchomości? Jak sprawdzić czy działka jest budowlana i jak powinny wyglądać formalności przy zakupie gruntu?dzialki na sprzedaz i wynajem na portalu gethome.pl

Działka – podstawowe informacje

Działka nad rzeką, działka z widokiem na morze, działka w lesie czy działka rekreacyjna nad jeziorem to marzenie wielu z nas. Można tam wyjechać na weekend i odpocząć bez żadnych zobowiązań. Zakup samej działki nie jest jednak już tak prostą sprawą. Zwłaszcza, jeśli mamy konkretne wymagania i chcemy na niej postawić dom. Każda działka na sprzedaż ma określone przeznaczenie. Jak sprawdzić czy działka jest budowlana, gdzie znaleźć informacje jaki to rodzaj gruntu? Dokumentem, w którym można znaleźć kompleksowe informacje na ten temat jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie MPZP).

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj, przeznaczenie oraz warunki zabudowy każdej działki. To akt prawa miejscowego uchwalany jest przez Radę Gminy, dlatego można otrzymać go podczas wizyty w odpowiednim dla danego miejsca urzędzie. Jak sprawdzić czy działka jest budowlana w Internecie? Istnieje kilka serwisów, które dają taką możliwość. Jak sprawdzić do kogo należy działka? Geoportal to oficjalny strona, na której zamieszczane są informacje z pierwszej ręki. Można sprawdzić tam m.in. rodzaje działek, przyłącza czy jak wygląda dojazd do działki budowlanej.

Chcesz kupić dom na obrzeżach Warszawy? Sprawdź: domy na sprzedaż Warszawa Wawer

Działka – klasyfikacja i podział

Działka budowlana

Działka budowlana – definicja

Jak można się domyślić, działka budowlana to teren przeznaczony na cele budowlane. Jego wielkość, wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej i inne cechy spełniają wymogi budowy obiektów, jakie są zawarte w odpowiednich aktach prawa miejscowego. To, czy nieruchomość jest przeznaczona pod budowę można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Ile kosztuje działka budowlana?

Ile kosztuje działka budowlana? To zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wymiary działki budowlanej, lokalizacja i doprowadzenie mediów. Mała działka budowlana położona z dala od miasta może kosztować około 20 000 zł. Większa, z lepszą lokalizacją to często koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Jaka może być minimalna działka budowlana? Na wsi i terenach podmiejskich najlepiej, kiedy nie jest mniejsza niż 1000 m², natomiast na terenach miejskich niż 300 m². Nie jest to jednak jednoznacznie określone przepisami prawa, ale pozwala na praktyczne zagospodarowanie działki budowlanej i zachowanie odpowiednich odległości budynków od granicy z sąsiednią działką. Najlepsza działka pod budowę to działka uzbrojona, czyli mówiąc najprościej taka, która ma doprowadzone media.

Działka - ziemia

Oznaczenie gruntu - symbole używane w ewidencji gruntów

O czym mówią oznaczenia gruntów budowlanych, jakie można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

 • MN – tereny zabudowy jednorodzinnej,
 • MW – tereny zabudowy wielorodzinnej,
 • U – tereny pod zabudowę usługową.

Warto znać też najważniejsze oznaczenia używane w ewidencji gruntów:

 • tereny mieszkaniowe - B
 • inne tereny zabudowane - Bi
 • tereny przeznaczone pod zabudowę (niezabudowane), użytek – Bp
 • tereny przemysłowe - Ba 

Zobacz również: domy na sprzedaż Łomianki

Działka budowlana

Działka rekreacyjna (inaczej działka ROD)

Działka rekreacyjna - co to znaczy?

Działka rekreacyjna to inaczej działka ogrodnicza czy też działka ROD. Co to znaczy? Mówiąc najprościej to teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną czy też o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Działka ROD - co to za skrót? Używa się go jako określenie rodzinnych ogródków działkowych.

Działka rekreacyjna z domkiem

Działka rekreacyjna z domkiem to marzenie wielu osób. Można wyjechać tam na wakacje lub po prostu na weekend. O ile zabudowa rekreacyjna ma mieć niewielką powierzchnię, jej budowa nie stanowi większego problemu. Trzeba jednak zaznaczyć, że na działce rekreacyjnej można budować domy letniskowe, czyli takie, które nie są przeznaczone do całorocznego mieszkania.

Dom na działce rekreacyjnej – zameldowania i inne ważne kwestie

Niektórzy decydują się wybudować na działce rekreacyjnej domek całoroczny. W sieci można znaleźć wiele projektów domów do 35 m², które teoretycznie nie wymagają pozwolenia na budowę. W praktyce nie jest to takie proste, bowiem zależy od tego, czy w pobliżu nie ma już zabudowań tego typu. Jakie wady ma dom na działce rekreacyjnej? Zameldowania, a raczej brak ich możliwości to największa z nich. Jakie mankamenty ma jeszcze działka rekreacyjna? Podatek, który dla domku letniskowego jest wyższy niż dla budynków mieszkalnych. Rozwiązaniem może być przekształcenie działki rekreacyjnej na budowlaną. Procedura jest podobna jak w przypadku działki rolnej.

Przeczytaj również: Współczesne domy - rodzaje, wady i zalety

Działka rekreacyjna

Działka rolna

Działka rolna  - definicja

Jaka to działka rolna? Definicja, jaką można znaleźć w  ustawie o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. mówi, że są to grunty, które w ewidencji gruntów i budynków zostały uznane za użytki rolne. Wyjątkiem są tutaj grunty zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej pozarolniczej.

Użytki rolne – klasyfikacja i oznaczenia działek:

Użytki rolne są klasyfikowane i oznaczane w następujący sposób:

 • R – grunty orne
 • S – sady
 • Ł – łąki trwałe
 • Ps – pastwiska trwałe
 • Br – grunty rolne zabudowane
 • Wsr – grunty pod stawami
 • W – grunty pod rowami
 • Lzr – grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych

Działka rolna a budowa

Co można wybudować na działce rolnej? To pytanie zadaje sobie wielu rolników, choć nie tylko. Z racji tego, że działka referencyjna, będąca użytkiem rolnym jest tańsza niż działka budowlana, mnóstwo osób zastanawia się, czy można wybudować na niej dom. Grunty orne a działka budowlana to tereny o zupełnie innym przeznaczeniu. Chcąc wybudować dom koniecznie trzeba sprawdzać oznaczenia działek. Co prawda istnieje możliwość odrolnienia gruntu, ale wiąże się to z ogromną liczbą formalności. Podstawą jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany w miejscowym planie zagospodarowania.

Łąki i grunty rolne zabudowane a działka budowlana

Jak można zauważyć w przytoczonej klasyfikacji, część gruntów rolnych uznawana jest za użytki rolne zabudowane. Czym one różnią się od działek budowlanych? Są to grunty objęte zabudową zagrodową na działce siedliskowej, o której więcej wspomnimy poniżej. Część gruntów rolnych klasyfikowana jest jako łąki trwałe. Czy można budować na nich jakieś obiekty? Wszystko zależy od tego, jak stanowi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Łąki trwałe a budowa domu to temat, który nurtuje wiele osób. Aby dowiedzieć się, czy można na danym terenie rozpocząć budowę najlepiej jest udać się do urzędu i dopytać, czy nie jest on objęty zakazem zabudowy i czy istnieje możliwość odrolnienia.

Działka rolno-budowlana

Działka rolno-budowlana - co to znaczy?

Działka rolno budowlana to taka, na której można wyróżnić część rolną i część pod zabudowę. Często jest nazywana działką rolną zabudowaną, czyli taką, na której są już wzniesione budynki. Co można zbudować na działce rolnej? Co istotne i warte podkreślenia, a nawet dom. To, gdzie może on powstać zależy jednak od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Działka rolno-budowlana a budowa domu

Budowa na działce rolnej z warunkami zabudowy to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby trochę zaoszczędzić. Zakup działki rolnej budowlanej często wiąże się bowiem z mniejszymi kosztami niż zakup działki budowlanej. Chociaż z drugiej strony wymaga wielu formalności i nie zawsze daje tyle samo możliwości.

Działka rolno-budowlana - kto może kupić?

To, kto może kupić działkę rolno-budowlaną jest ściśle określone przepisami prawa. Te stosunkowo niedawno uległy zmianie i są mniej restrykcyjne. To oznacza, że działkę tego typu może kupić już nie tylko rolnik, a każda osoba. Warunek jest jednak taki, że nie może być ona większa niż 1 hektar.

Działka siedliskowa (inaczej działka zagrodowa)

Działka siedliskowa - definicja

Działka siedliskowa - co to za rodzaj działki? Mówiąc najprościej, to teren, na którym znajdują się obiekty budowlane, które są częścią gospodarstwa rolnego, czyli tak zwana zabudowa siedliskowa. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego to dokument, który określa czym jest gospodarstwo rolne, a także wspomniana zabudowa. Jeśli interesuje nas działka zagrodowa zdecydowanie warto tam zajrzeć. Czym jest zabudowa siedliskowa? Definicja mówi, że to budynki bezpośrednio powiązane z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, czyli budynki gospodarcze, a także domy jednorodzinne.

Działka siedliskowa - budowa domu

Co można budować na działce rolnej siedliskowej? Przede wszystkim wszelkie budynki o charakterze gospodarczym (stodoły, obory). Ponadto, jak już wspomnieliśmy, można na niej również wybudować dom. Czy można budować na działce rolnej siedliskowej takie same budynki mieszkalne, jak na budowlanej? Jeśli projekt domu spełnia warunki miejscowego planu zagospodarowania, nie powinno być z tym problemu. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy właścicielem działki i domu jest rolnik. Kłopoty może sprawiać z kolei działka bez dojazdu i bez uzbrojenia.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem małego, inwestycyjnego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska, sprawdź nasze propozycje: kawalerki na sprzedaż Wrocław

Działka - przydomowy ogród

Działka leśna

Działka leśna - definicja

Działka leśna to grunt o powierzchni przynajmniej 0,1 ha, pokryty uprawami leśnymi tj. drzewami, krzewami i runem leśnym. Klasyfikacja działek mówi także, że jest to teren związany z gospodarką leśną lub zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej tj. budowy drogi leśnej czy też szkółki leśnej.

Odlesienie działki i budowa domu

Z racji tego, że działka leśna jest tańsza niż budowlana, wiele osób zastanawia się, czy można na niej wybudować dom. W szczególnych wypadkach odlesienie działki jest możliwe. Niemniej jednak, wymaga wielu formalności i poniesienia dodatkowych kosztów, co często okazuje się nieopłacalne. Chcąc mieszkać na uboczu, można pokusić się o zakup działki blisko lasu, ale takiej która jako działka ewidencyjna nie jest przeznaczona pod zalesienie. Kupując grunt w pobliżu działki leśnej koniecznie trzeba zwrócić się o zaświadczenie, że działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu. Dlaczego? Jeżeli teren jest oznaczony w ewidencji gruntów jako las lub jako przeznaczony do zalesienia, prawo jego pierwokupu przysługuje Skarbowi Państwa.

Działka leśna

Działka inwestycyjna (działka przemysłowa, działka usługowa)

Działka inwestycyjna - definicja

Działka inwestycyjna to teren przeznaczony na cele inwestycyjno-przemysłowe. Do tego typu działek należy działka przemysłowa i działka usługowa. Właściwie określenia te często używane są zamiennie. Jaka to działka przemysłowa? To grunt przeznaczony pod inwestycje przemysłowe np. budowanie magazynów. Jaka to działka usługowa? Definicja mówi, że jest ona przeznaczona pod działalność usługową czy też pod zabudowę usługową uznawaną za uciążliwą (np. fabryki).

Jak szukać działki?

Szukanie działek, bez względu na to czy ma to być działka warzywna, działka gruntowa rolna czy działka z pozwoleniem na budowę, jest trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli mamy wobec niej specjalne wymagania. Etap poszukiwania działki warto rozpocząć od przeanalizowania ofert. Internet odgrywa obecnie niezwykle istotną rolę, jeżeli chodzi o rynek nieruchomości, dlatego też większość osób właśnie tam umieszcza ogłoszenia dotyczące sprzedaży gruntu czy też domu. Jeśli przeszukiwanie sieci nas przerasta, po pomoc warto skierować się do pośrednika nieruchomości.

Działka a budowa domu

Jak kupić działkę budowlaną? Jaka powinna być działka pod zabudowę? Czy działka ze spadkiem nadaje się pod budowę domu? Tereny ziemi nieurządzonej - czy można budować na nich dom? Jak interpretować oznaczenie działek w planie zagospodarowania? Te i wiele innych pytań niejednokrotnie zadają sobie osoby, które chcą się wybudować. Najważniejszą kwestią, jeżeli chodzi o zakup działki pod budowę domu jest sprawdzenie tego, jakie prawa posiada jej właściciel. Jak sprawdzić działkę? W ewidencji gruntów i wspomnianym MPZP.

Dla tych osób, które planują budować dom na kredyt hipoteczny ważne jest też to czy działka może być wkładem własnym. W końcu jej wartość stanowi często ponad 20% wartości całego domu. Działka jako wkład własny to w wielu przypadkach dobry pomysł. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że banki często wymagają przy tym spełnienia dodatkowych warunków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Co sprawdzić przed zakupem działki? Jak sprawdzić przeznaczenie działki oraz jak sprawdzić czy nieruchomość jest zadłużona? Przy zakupie działki wszystkie te sprawy są niezwykle istotne i często spędzają sen z powiek. Zwłaszcza dla osób, które kupują nieruchomość po raz pierwszy. Poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tematu.

Jak sprawdzić do kogo należy działka?

Jak się dowiedzieć kto jest właścicielem działki? Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki bez księgi wieczystej? Jak sprawdzić właściciela działki po numerze? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Sprawdzenie działki warto zacząć od pojechania na miejsce i przepytania sąsiadów. To najlepszy sposób na to jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki, ale także jak sprawdzić czy teren jest podmokły. Oczywiście, jeśli nie jest ona zlokalizowana zbyt daleko. Dobrym sposobem na to, jak sprawdzić działkę jest także wyszukanie jej na mapie na wspomnianej już stronie Geoportal. Można zaleźć tam wiele informacji, a w tym adres administracyjny. Jak sprawdzić działkę po numerze? Taką możliwość również daje Internet.

Niektóre portale oprócz adresu administracyjnego czy powierzchni pozwalają znaleźć także inne istotne informacje. Dokładane przeszukanie sieci to idealny sposób m.in. na to jak sprawdzić status działki. Niezwykle ważne jest też to jak sprawdzić czy działka nie jest zadłużona. Jednak jak sprawdzić hipotekę? Najlepszy sposobem na to jak sprawdzić zadłużenie będzie wgląd do księgi wieczystej. Aby ją przejrzeć trzeba najpierw uzyskać jej numer. Najlepiej od obecnego właściciela działki.

Kategorie terenu i rodzaje gruntu

Czym jest działka elementarna? Jak wygląda klasyfikacja terenów zieleni a jak klasyfikacja gruntów budowlanych i klasyfikacja nieruchomości? Warto znać przynamniej podstawowe oznaczenia i rodzaje działek, aby wiedzieć jak czytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i jak interpretować ewidencję gruntów i budynków. Część z nich już przytoczyliśmy. Warto wspomnieć jednak, że można wyróżnić także kategorie terenu. Klasyfikacja ta dotyczy obciążenia wiatrem, a przy budowie domu pomaga dobrać właściwy dach i stolarkę okienną.

Kategorie terenu:

 • I: otwarte przestrzenie, takie jak jeziora i morze
 • II: tereny z niskim zagospodarowaniem (domy, indywidualne gospodarstwa rolne, drzewa)
 • III: obszar przedmieść i powierzchni nisko zabudowanych, obejmuje również tereny przemysłowe oraz lasy
 • IV: miasta, w których przynajmniej 15% powierzchni zajmują budynki o wysokości powyżej 15 metrów

Działka uzbrojona - co to znaczy?

Działka uzbrojona a nieuzbrojona – jaką lepiej kupić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zamierzają kupić grunt pod nieruchomość. Mówiąc najprościej, działka gruntu uzbrojona to taka, która ma doprowadzone media, to znaczy przynajmniej wodę i prąd. Z racji tego, że nie ma nigdzie oficjalnej definicji tego określenia, można interpretować je na różny sposób. Niektórzy uważają, że mimo przyłączeń, działką uzbrojoną nie jest działka bez drogi dojazdowej. Oczywiście chcąc wybudować dom można kupić działkę nieuzbrojoną i zamontować przyłącza na własną rękę. Jest to jednak kosztowne i wymaga wiele czasu, który można poświęcić na inne zadania. Co jeśli naszym marzeniem jest samowystarczalna działka? W takim przypadku o zagospodarowanie działki przed domem warto zadbać samemu. Aranżacja ogrodu i warzywnika to idealny sposób na relaks.

Sprzedaż działki – co warto wiedzieć?

Warto spojrzeć na rynek nieruchomości także z drugiej strony. Sprzedać dom z działką to nie lada wyzwanie. Kłopot ze znalezieniem kupca może pojawić się także przy sprzedaży samej działki. Jaka działka może być trudna do sprzedania? Przede wszystkim działka ze spadkiem terenu, działka do wynajęcia, działka z linią brzegową czy też działka drogowa. Trudna jest również sprzedaż działek rekreacyjnych, zwłaszcza tych dość zaniedbanych. Potencjalnych kupców może zniechęcać także linia średniego napięcia nad działką. Jak ich przekonać? Nie zawsze da się zejść z ceny gruntów budowlanych. W końcu przygotowanie działki pod budowę kosztuje dość sporo. Kiedy teren jest pochyły, warto go wyrównać. To nie tylko zachęci kupców, ale i dodatkowo zwiększy jego wartość. Ile kosztuje wyrównanie terenu na działce budowlanej? Cena zależy od jej wielkości, lokalizacji i tego czy pracami zajmujemy się samodzielnie, czy zlecamy je zewnętrznej firmie. Pochyła działka - jak wyrównać teren i nie wydać fortuny? Niestety, na tym nie wolno oszczędzać. Tylko odpowiednio zabezpieczona skarpa może zagwarantować, że użytki gruntowe będą nadawać się pod budowę domu.

Formalności przy zakupie działki

Jaka działka pod dom? Jak znaleźć właściciela działki? Co sprawdzić przy zakupie działki? Jak sprawdzić działkę budowlaną i jak długo są ważne warunki zabudowy? Te i jeszcze wiele innych pytań nurtuje wiele osób, które planują wybudować swój wymarzony dom. Nie każda działka budowlana na sprzedaż jest odpowiednia, jeśli ma się już gotowy projekt. Plan zagospodarowania działki budowlanej musi uwzględniać np. to czy jest zachowana właściwa odległość budynków od sąsiednich działek. Jeśli chodzi o to jak długo są ważne warunki zabudowy, zwykle przyjmuje się, że są one bezterminowe. Niemniej jednak, mogą ulec wygaśnięciu, kiedy w życie wejdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wiele osób zamiast samej działki decyduje się kupić dom z działką. To wymaga jeszcze większej liczby formalności. Zwłaszcza, jeśli planuje się remont. Skąd nowy właściciel ma wiedzieć, czy może przesunąć ściany i na jak duże zmiany może sobie pozwolić? Pomogą w tym plany budynków. Gdzie szukać takich dokumentów? Powinni mieć je poprzedni właściciele.

Kupno działki budowalnej - co sprawdzić, aby później nie żałować? Jak już wspomnieliśmy najważniejsze dokumenty to:

 • wypis z księgi wieczystej,
 • wypis z rejestru gruntów,
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Sprzedawca działki zamiast wypisu z księgi wieczystej może ewentualnie okazać kupującemu inny dokument potwierdzający jego prawa do nieruchomości np. akt notarialny. Nieruchomości gruntowe trzeba dokładnie sprawdzić. W tym celu pomoże też wizja lokalna. Definicja mówi, że to urzędowe oględziny terenu, niemniej jednak, powszechnie mówi się tak również na przepytywanie sąsiadów na temat danej nieruchomości. O co warto spytać oprócz tego ile kosztuje działka? Przede wszystkim o to czy okoliczne tereny nie są podmokłe, czy okolica jest bezpieczna i jakie w najbliższym czasie planuje się tam inwestycje.

Działka - aranżacja ogrodu

Jak widać, ani zakup, ani sprzedaż działki nie jest łatwym zadaniem. Wiąże się z tym mnóstwo formalności. Przed podpisaniem umowy o zakup nieruchomości koniecznie trzeba ją sprawdzić. Niezbędny jest przegląd księgi wieczystej, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te pozwalają uzyskać najważniejsze informacje na temat działki, a w tym rodzaje zabudowy mieszkaniowej jakie mogą tam powstać czy też obciążenie służebnością.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: