placement placeholder
placement placeholder

Co wlicza się do powierzchni mieszkania? Balkon, taras, loggia

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.09.2022

Co wlicza się do dodatkowej powierzchni mieszkania? Czym różni się loggia od balkonu? Czym są pomieszczenia przynależne i pomocnicze? Czytaj.

Kwestie związane z wyliczaniem powierzchni mieszkania dla wielu osób są niejasne. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim elementów takich jak balkon, taras, loggia oraz pomieszczeń przynależnych i pomocniczych. Co oficjalnie wlicza się do powierzchni mieszkania? Czym jest powierzchnia dodatkowa mieszkania? Sprawdź!

Balkon, taras, loggia – co wybrać?

Balkony, tarasy i loggie to niewątpliwe atuty każdej nieruchomości mieszkalnej. Pod względem użytkowym są to bardzo zbliżone do siebie elementy. Różnice konstrukcyjne są jednak znaczące. Warto więc poznać dokładnie definicję każdego z tych słów. Tylko dzięki temu zdecydujesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

balkon w bloku

Balkon

Balkonem potocznie nazywa się każdy element architektoniczny przylegający do lokalu, ale według definicji jest to element nadwieszony, czyli wystający poza bryłę budynku. Ma też formę otwartą, otoczoną jedynie balustradą (pełną lub ażurową). Zazwyczaj jest nieduży, co ogranicza możliwości aranżacyjne. Jego otwarta konstrukcja zapewnia większy dostęp światła do wnętrz, ale z drugiej strony jest narażony na działanie zarówno ostrego słońca, jak i deszczu czy wiatru.

Taras

Taras jest zbliżony do balkonu jeśli chodzi o budowę, ale wyraźnie większy. Najczęściej jest umieszczany na parterze, ale może się znajdować również na wyższych kondygnacjach (opierany na stropie lub kolumnach), a także na dachu. Zapewnia zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne. Jeśli znajduje się na wyższych kondygnacjach, umożliwia również cieszenie się prywatnością. Znajdujący się na parterze może generować pewne niedogodności (np. przedmioty spadające z wyższych kondygnacji lub wręcz śmieci wyrzucane przez sąsiadów z balkonów).

taras na dachu

Loggia

Loggia to bardzo ciekawe rozwiązanie, które daje wiele możliwości wykorzystania. Jest również nazywana zabudowanym balkonem, co najlepiej oddaje jej charakter. Loggia w przeciwieństwie do balkonu mieści się w obrysie budynku, stanowiąc swojego rodzaju wnękę. Jest więc zadaszona i osłonięta ścianami z dwóch stron. Od frontu zabezpiecza ją balustrada (pełna lub ażurowa). Może być też całkowicie zabudowana i przeszklona. Dzięki temu loggię można wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie, a przebywanie na niej jest przyjemne o każdej porze roku.

Nawet niezabudowana loggia zapewnia wysoki komfort odpoczynku, chroniąc przed wiatrem, deszczem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Loggia może ograniczać dostęp światła dziennego do pomieszczeń, przez co często są one dość ciemne.

Czy balkon wlicza się do powierzchni całkowitej mieszkania?

A jak jest z powierzchnią balkonu, loggii lub tarasu i ich wliczaniem do powierzchni mieszkania? Przepisy mówią, że powierzchnia użytkowa stanowi sumę metrażu wszystkich izb w lokalu lub budynku mieszkalnym, w którym znajduje się tylko jedno mieszkanie. Są to m.in. pokoje, kuchnia, spiżarnia, przedpokój, hol, korytarze, łazienki, ubikacje, obudowana weranda, ganek, garderoba oraz inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców, bez względu na ich przeznaczenie i użytkowanie.

Status prawny balkonu nie jest natomiast unormowany w Ustawie o własności lokalu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, trzeba sięgnąć do orzecznictwa sądowego. Zgodnie z wydanymi wyrokami utarło się stanowisko, że balkon przylegający do określonego lokalu i służący do wyłącznego użytku osób zajmujących tę nieruchomość, stanowi jego część składową. Pojawiają się jednak głosy, że dotyczy to tylko jego wewnętrznej konstrukcji. Tymczasem część zewnętrzna, przylegająca do bryły budynku, ma być częścią nieruchomości wspólnej. Dlatego też balkonu zazwyczaj nie zalicza się do powierzchni użytkowej mieszkania, a raczej wyodrębnia jako dodatkową przynależną do niego przestrzeń.

Pomieszczenia przynależne i pomocnicze

W prawie funkcjonuje również pojęcie powierzchni dodatkowej mieszkania, która obejmuje pomieszczenia przynależne i pomocnicze. Zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy o własności lokali, izby przeznaczone na stały pobyt ludzi stanowią lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. Chodzi tu o wnętrza przeznaczone do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych – nie tylko pokoje, kuchnię czy korytarz, ale też strych, schody czy taras.

W art. 2 ust. 4 można natomiast przeczytać, że poszczególne izby mogą być zaliczane do części składowych lokali, nawet jeśli do niego bezpośrednio nie przylegają. To np. piwnica, strych, komórka lokatorska czy garaż. Określa się je mianem pomieszczeń przynależnych.

Piwnica

Piwnica to bardzo praktyczna powierzchnia dodatkowa mieszkania, zaliczana do pomieszczeń przynależnych. Zgodnie z prawem jest ona zaliczana do powierzchni użytkowej mieszkania, w szczególności do celów podatkowych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli wysokość pomieszczenia jest mniejsza niż 190 cm, liczy się tylko połowę jej powierzchni.

Piwnica

Komórka lokatorska

Komórka lokatorska zgodnie z zasadami opisu lokalu w księgach wieczystych również zalicza się do powierzchni użytkowej. Na co dzień się jej jednak nie uwzględnia, podając ją jedynie jako powierzchnię dodatkową mieszkania (np. przy wycenie i odsprzedaży lokalu).

Garaż

Kolejną przestrzenią, która wzbudza wątpliwości dotyczące wliczania się do powierzchnie użytkowej jest garaż. Zwyczajowo wlicza się go do powierzchni domu. W mieszkaniu sprawa jest jednak mniej oczywista. Prawo podatkowe zakłada, że przy wyliczaniu podatku od nieruchomości do powierzchni użytkowej zaliczają się także garaże podziemne. Zwyczajowo są jednak traktowane jako odrębna przestrzeń.

Garaż

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: