placement placeholder
placement placeholder

Domowa siłownia – podpowiadamy, jak ją urządzić

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 08.09.2021

Sprawdź jak łatwo urządzić domową siłownię, jakie materiały kupić i na co zwrócić uwagę podczas projektowania.

Siłownia w domu to wygoda i zaoszczędzony czas. Nie musisz nigdzie dojeżdżać, więc zostaje Ci więcej minut na wykonanie dodatkowych serii ulubionych ćwiczeń. Podpowiadamy, jak zaaranżować domową siłownię bez względu na to, jaki metraż masz do dyspozycji. Poznaj przydatne urządzenia do treningów i warte uwagi akcesoria.

Domowa siłownia w oddzielnym pokoju – czym wykończyć?

Jeśli masz to szczęście, że możesz przeznaczyć na domową siłownię oddzielne pomieszczenie, stworzysz w nim przestrzeń idealnie dopasowaną do potrzeb. Możesz przeznaczyć na nią strych czy garaż. O czym przede wszystkim pamiętać?

Zacznij od podstaw. Podłoga powinna być wytrzymała na obciążenia. Sprzęty do siłowni są przecież dość ciężkie – przykładowo sam rowerek treningowy może ważyć 70 kg, a okładzina będzie też narażona na kontakt z hantlami. Zamiast paneli ułóż więc specjalne maty gumowe na betonowej wylewce, co szczególnie sprawdzi się w garażu. Okładzinę możesz zastosować tylko w miejscu sprzętów lub na całej podłodze. Wyciszy ona wnętrze, a dodatkowo zapewni Ci przyczepność do podłoża.

Ważne są też ściany. Domowa siłownia w oddzielnym pomieszczeniu może być wyłożona korkiem, który gwarantuje izolację akustyczną. Część ściany poświęć na lustro – dzięki niemu możesz samodzielnie korygować sylwetkę podczas ćwiczeń.

siłownia w domu, sprzęt

Domowa siłownia – co kupić?

Siłownia w domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. To, co wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań. W Twoim planie treningowym przeważają ćwiczenia aerobowe, a może wolisz podnosić ciężary? Domowa siłownia może być wyposażona w ergometr wioślarski. To przyrząd, na którym będziesz imitować ruch wiosłowania, co pozwoli zaangażować do pracy mnóstwo mięśni i poprawić kondycję.

Zwróć też uwagę na ławkę do ćwiczeń. To niezbędny element wyposażenia dla osób, które chcą wykorzystać obciążenia i cieszyć się efektywnym treningiem, na przykład mięśni brzucha. Na ścianie przymocuj drążki do podciągania. To narzędzie treningowe występuje też w wersji wolnostojącej – zwróć uwagę, czy taka poręcz jest wyposażona w antypoślizgowe stopki, które zwiększają stabilność, a tym samym bezpieczeństwo.

Domowa siłownia w małym mieszkaniu – o czym pamiętać?

Siłownia w domu nie zawsze może być urządzona w oddzielnym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że również w niewielkim mieszkaniu wydzielisz przestrzeń na ćwiczenia. Szukaj takich akcesoriów, które nie zajmują wiele miejsca.

Podstawą jest mata do ćwiczeń – nie będziesz przecież wykonywać brzuszków na zimnej i twardej podłodze. Lubisz jogę? Zdecyduj się nie tylko na matę, lecz także klocki ułatwiające naukę pozycji. Doskonałym pomysłem będzie zamontowanie w pokoju chusty do aerial jogi. Po zakończonych ćwiczeniach zwiniesz ją, więc nie będzie przeszkadzała.

W domowej siłowni zmieści się też trampolina. Wybierz model o przenośnej, składanej konstrukcji, a po zakończonych ćwiczeniach schowasz go nawet pod łóżkiem. Co jeszcze kupić do domowej siłowni? Możesz zdecydować się na skakankę, zestaw hantli oraz gum oporowych, a za szafą niech czeka na wykorzystanie obręcz do hula-hop. Masz nieco więcej miejsca? Poświęć je na orbitrek, który pozwoli Ci ćwiczyć całe ciało. Jeśli to zbyt duży element wyposażenia, zdecyduj się na steper lub twister.

sprzęt do ćwiczeń

Co oprócz domowej siłowni?

W dni bez treningów warto wybrać się na saunę. Możesz jednak mieć ją – podobnie jak siłownię – w domu. Prywatna strefa wellness pozwoli Ci odprężyć się po ciężkim dniu, ułatwi walkę z nadprogramowymi kilogramami, rozluźni mięśnie i wzmocni organizm.

Sauna w domu może być gotową konstrukcją, na przykład wykonaną z drewna świerkowego lub jodły kanadyjskiej. Takie rozwiązanie oznacza szybki montaż, a dodatkowo umożliwi Ci dopasowanie poszczególnych elementów do własnych potrzeb, na przykład dobranie poduszki na siedzisko czy wyposażenia do koloroterapii. Najlepsze miejsce na strefę spa to łazienka. Dlaczego? Sauna w domu powinna znajdować się w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny, które pozwolą się schłodzić.

sauna w domu

Artykuł powstał we współpracy z dekoportal.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: