placement placeholder
placement placeholder

Gres, panele, PCV - jaką podłogę wybrać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.10.2019

Jaka podłoga będzie najlepsza do naszych pomieszczeń? Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Sprawdź na GetHome.pl

Wykonanie podłogi traktowane jest jako priorytet aranżacji wnętrz. Podłoga musi być bezpieczna i solidna, a także powinna się dobrze prezentować. Jest to jeden z pierwszych elementów, na który patrzą nasi goście w czasie odwiedzin. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej aranżacji, aby współgrał z innymi elementami wykończenia mieszkania. Trzeba też pamiętać, że nie każdy materiał dobrze sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Warto więc poznać ich dokładną charakterystykę, aby dokonać właściwego wyboru. 

Parkiet – ponadczasowa elegancja 

Drewno to najważniejszy materiał wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Jest nie tylko piękny, ale też naturalny i prozdrowotny. Te cechy zdecydowanie wpływają na jego popularność. W dodatku drewno jest niezwykle wytrzymałe, a także odporne na różne uszkodzenia. Natomiast jego faktura, kolorystyka oraz rysunek słojów wprowadzają do wnętrz harmonię i spokój. To wszystko sprawia, że drewno nadal króluje w aranżacji wnętrz.

Parkiet – wady i zalety

Zalety parkietu:

 • Podłogi z litego drewna są niezwykle trwałe i należą do najbardziej odpornych. Doskonałym przykładem są stare budynki - np. pałace czy dwory - gdzie najczęściej znajduje się właśnie parkiet. Najlepiej sprawdzają się podłogi wykonane z dębu, buku, buku parzonego, grabu oraz jesionu.
 • Może długo pozostać w doskonałej formie – wystarczy tylko wykonać cyklinowanie parkietu, aby pozbyć się przebarwień i niewielkich zarysowań. Dzięki tej procedurze nawet po wielu latach, może wyglądać jak nowy.
 • Wiele osób uważa, że parkiet cechuje się ponadczasową elegancją i klasycznym wyglądem. Dzięki temu taka podłoga zawsze się świetnie prezentuje i pasuje do różnorodnych aranżacji.
 • Kolejną zaletą parkietu jest doskonała akustyka. Podłoga wykonana z drewna jest niezwykle cicha i nie trzeba się martwić, że chodzenie po niej wywoła skrzypienie. Wyjątek mogą stanowić lite deski przykręcane do podkonstrukcji z legarów. Jeżeli nie zrobi się tego w odpowiedni sposób, to po kilku latach mogą zacząć skrzypieć podczas chodzenia.
 • Nie występują też problemy z elektrostatyką. W przypadku drewnianych podłóg, nawet tych lakierowanych, nie musimy się martwić zjawiskiem elektryzowania.

Wady parkietu:

 • Dla wielu osób największą wadą parkietu jest jego cena. Niestety, to podłoże należy do najdroższych.
 • Parkiet wymaga idealnie równego i wypoziomowanego podłoża, które jest nośne. Szczególnie należy o to zadbać, gdy układamy podłogi z dużych elementów, ale nie możemy o tym zapominać nawet przy mozaikach.
 • Niektóre gatunki drewna zmieniają barwę pod wpływem słońca, a inne tracą odcień bez żadnych powodów. Warto mieć to na uwadze przy wyborze rodzaju materiału parkietu. Ciemniejsze mogą stać się takie gatunki, jak sosna, wiśnia amerykańska, a także badi, doussie, jatoba, kambala, irokko, merbau, wenge. Inne gatunki mogą stać się jaśniejsze, np. dąb coca lub jesion mocca.

Gdzie sprawdzą się drewniane podłogi?

Parkiet drewniany uchodzi za jedną z najpiękniejszych podłóg. To sprawia, że wiele osób marzy o tym ponadczasowym rozwiązaniu. Na ich popularność ma wpływ również fakt, że pasują do każdej aranżacji i tworzą wyjątkowo przytulny klimat. Niestety naturalne, drewniane podłogi nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Problemy mogą się pojawić, jeżeli zdecydujemy się zamontować drewniany parkiet w przedpokoju, gdzie dochodzi często do zawilgoceń. Topniejący śnieg oraz woda z naszych butów mogą wnikać w strukturę parkietu i prowadzić do powstawania różnego rodzaju wybrzuszeń i pęknięć podłogi. Dlatego najlepiej unikać części parkietowej, szczególnie w tej części, gdzie będziemy zmieniać obuwie.

Problematycznym rozwiązaniem może być też ułożenie parkietu w kuchni. To właśnie tam, w czasie przygotowania posiłków, powstaje mnóstwo pary, a także podnosi się poziom wilgoci. W efekcie może to prowadzić do uszkodzeń podłogi. W dodatku drewniany parkiet w kuchni jest bardzo trudny do utrzymania w czystości.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewniany parkiet znalazł się w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zainstalować ogrzewanie podłogowe. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się wodny system ogrzewania podłogowego. Należy zastosować deski wielowarstwowe, które pomogą uzyskać lepszą przewodność ciepła.

W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się stabilny gatunek drewna taki, jak doussie, merbau, iroko, tek oraz dąb. Warto też pamiętać, że popularność egzotycznych gatunków drewna sprawiła, że drewniany parkiet coraz częściej pojawia się w miejscach, w których do tej pory się nie sprawdzał. Dlatego jeśli koniecznie chcemy mieć go w kuchni, przedpokoju czy łazience, musimy poszukać odpowiedniego rodzaju, a także się zastanowić, czy będziemy mieć czas na jego odpowiednią pielęgnację.

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to w kuchni dobrze sprawdzi się bambus, jatoba, doussie lub merbau. W przedpokoju można ułożyć merbau, ipe, bambus, a nawet dąb lub jesion. Natomiast w łazience można wykorzystać tek lub iroko, które cechują się małym skurczem oraz bogactwem olejów naturalnych, a to sprawia, że nie odbarwiają się pod wpływem wody.

Panele podłogowe – co musisz wiedzieć na ich temat? 

Panele podłogowe są najpopularniejszym materiałem podłogowym. Powstały jako alternatywa dla drewna, więc mają niektóre jego zalety i podobnie się prezentują, a przy okazji są pozbawione części jego wad. To zdecydowanie tańsze, a także łatwiejsze w montażu i utrzymaniu rozwiązanie. Funkcjonalność oraz trwałość to zdecydowanie największe atuty paneli podłogowych, więc warto wybierać te od renomowanych producentów, żeby się nie rozczarować.

jaka podłoge do mieszkania wybrać?

Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli podłogowych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli podłogowych. To sprawia, że ich wybór jest znacznie utrudniony. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na kilka aspektów i dobrać je do naszych potrzeb, a to zadanie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę klasę ścieralności.

Oznaczone są one literami AC oraz numerami 1-5. Im wyższa liczba, tym większa jakość paneli, a to z kolei wiążę się z wytrzymałością podłogi. Do domów i mieszkań wystarczy klasa AC3, ale może się zdecydować na wyższą. Musimy też pamiętać, że do pokoju dziennego potrzebne będą panele podłogowe lepszej jakości niż do sypialni.

Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to grubość paneli. Waha się ona pomiędzy 6-12 mm i ma wpływ na ich wytrzymałość. Im grubsze panele wybierzemy, tym będą bardziej odporne na uszkodzenia i odkształcenia.

Panele podłogowe – wady i zalety

Panele podłogowe, jak każde inne materiały na podłogę, mają swoje wady i zalety. Do najważniejszych cech pozytywnych zalicza się:

 • Niska cena – panele podłogowe są stosunkowo tanie w porównaniu do innych materiałów podłogowych.
 • Szybki i łatwy montaż – właściwie możemy je ułożyć samodzielnie, ponieważ nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności ani specjalistyczne narzędzia.
 • Można je układać na każdym podłożu i ogrzewaniu podłogowym, ponieważ są odporne na zmiany temperatury oraz wilgotności. Jednak warto się upewnić, co sugeruje producent - niektóre materiały mogą stanowić wyjątek.
 • Łatwość czyszczenia – nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych ani pielęgnacyjnych.

Panele podłogowe mają również swoje wady. Największe z nich to:

 • Mocno się elektryzują – niestety szybko osiada na nich kurz i trzeba je często sprzątać.
 • Kiepska izolacja akustyczna – bardzo łatwo przenoszą odgłosy kroków, ale można temu zapobiec stosując specjalny podkład wygłuszający.
 • Duża nasiąkliwość – to sprawia, że nie nadają się do układania w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Wyjątek stanowią panele winylowe oraz drewniane wykonane z egzotycznych gatunków.
 • Zimna i twarda podłoga.

Rodzaje paneli podłogowych

Ogromna popularność paneli podłogowych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów. Wszystkie z nich zbudowane są z kilku warstw, a różnią się między sobą zastosowanych materiałem, który nadaje im konkretne właściwości.

Panele laminowane

Panele laminowane zbudowane są z czterech warstw połączonych ze sobą w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem. Na spodzie znajduje się laminat lub wzmocniony papier, który zapewnia stabilność kształtu i eliminuje powierzchniowe naprężenia. Następna warstwa to płyta HDF, a w gorszych jakościowo modelach płyta MDF lub wiórowa – to właśnie od jej grubości zależy trwałość paneli.

Warstwa dekoracyjna jest wykonana z cienkiego laminatu ze wzorem, który tworzy właściwy wygląd. Na koniec występuje warstwa o charakterze ochronnym, wykonana z substancji mineralnej z korundem lub termoutwardzalnej żywicy melaminowej, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Panele drewniane

Kolejny rodzaj, który cieszy się ogromną popularnością to panele drewniane. Ich warstwę spodnią tworzy sklejka drewniana, a następnie twarda płyta drewnopodobna HDF lub deszczułka z drewna litego iglastego. Na końcu znajduje się warstwa dekoracyjna. Może ona zostać wykonana z różnych gatunków, co ma wpływ na wytrzymałość, a także odporność na wgniecenia czy zarysowania paneli.

Dlatego bardzo istotny jest fakt, z czego została wykonana wierzchnia warstwa drewna. W pomieszczeniach, w których często się chodzi - szczególnie w butach - należy unikać jodły, sosny, świerku, olchy oraz brzozy, ponieważ te charakteryzują się największą miękkością. Znacznie lepiej sprawdzi się dąb, jesion, grab, klon, a także inne egzotyczne gatunki.

Natomiast największą twardością charakteryzują się panele wykonane z merbau, badi lub padouki. Drewno zastosowane w wierzchniej warstwie paneli z reguły jest fabrycznie lakierowane lub olejowane. Taka procedura nie wpływa na twardość podłogi, za to doskonale chroni panele przed ścieraniem oraz zabrudzeniem. Możemy też kupić panele niewykończone, ale wtedy należy pamiętać, że sami musimy położyć na mnie warstwę ochronną.

W czasie zakupów warto sprawdzić grubość warstwy wierzchniej, ponieważ  na te najgrubsze można zabieg taki sam jak cyklinowanie parkietu. Nie należy też zapominać, że drewniane panele wymagają szczególnej pielęgnacji, a także olejowania co pewien czas.

Panele winylowe

Panele winylowe stanowią stosunkowo nową i ciekawą alternatywę dla drewnianych i laminowanych. Na ich popularność ma wpływ fakt, że są zdecydowanie cichsze od tych laminowanych, a dodatku są niezwykle ciepłe. Nie ma problemu z ich czyszczeniem, nie przyciągają kurzu. Mają też właściwości antypoślizgowe, więc idealnie sprawdzą się w naszych domach.

Panele winylowe można ułożyć w każdym pomieszczeniu, ponieważ są niezwykle odporne na wilgoć. To sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w kuchni i łazience. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby zainstalować pod nie ogrzewanie podłogowe.

Panele winylowe składają się z trzech warstw. Pierwsza z nich to korek, który doskonale tłumi odgłosy kroków, a także zapewnia świetną izolację termiczną. Czasami zamiast niego stosuje się włókna szklane. Kolejna warstwa to nośna płyta HDF, a wierzchnią stanowi dekor, który jest pokryty odpornym na ścieranie przeźroczystym PVC. Może ona przybierać dowolny wygląd i naśladować każdy materiał.

Na rynku nie brakuje też paneli winylowych zdobionych dekoracyjnymi wzorami 3D. To sprawia, że pomogą nam osiągnąć dowolny efekt aranżacji wnętrza. Jednak po ich ułożeniu nie wolno zapominać o dokładnym wygładzeniu powierzchni.

Panele polimerowe

Panele polimerowe to niezwykle nowoczesne rozwiązanie. Do ich przygotowania stosuje się innowacyjne rozwiązanie - nanotechnologię. Jej wykorzystanie sprawia, że panele polimerowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim podłoga jest bardzo cicha, a także odporna na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV.

Przeczytaj także: Jaki obraz wybrać do salonu?

Płytki gresowe - idealny materiał nie tylko do wnętrz 

Gres w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Dostępny w postaci płytek ceramicznych, najczęściej wykonanych z mieszanki gliny, skalenia, kaolinu, drobno zmielonego piasku kwarcowego, a także barwników mineralnych. Wszystkie te składniki mogą być zmieszane w różnych proporcjach, a to z kolei wpływa na wygląd i właściwości płytek gresowych.

Jednak wszystkie odmiany charakteryzują się ogromną twardością i trudno je zarysować, co wpływa na ich dużą popularność. Co więcej, płytki gresowe charakteryzują się niską nasiąkliwością, wysoką odpornością na uszkodzenia, a niewielką na pojawienie pleśni oraz grzybów. W dodatku łatwo je utrzymać w czystości, a niektóre rodzaje są odporne na zaplamienia.

Rodzaje płytek gresowych

Jak już wspomnieliśmy, gres może występować w kilku odmianach - wszystko zależy od proporcji składników wykorzystanych do jego wykonania oraz technologii produkcji. Możemy wyróżnić:

Gres techniczny

Gres techniczny to najbardziej odporny rodzaj. Jego powierzchnia nie ulega uszkodzeniom mechanicznym i cechuje go dobra antypoślizgowość. To sprawia, że są doskonałym wyborem do miejsc intensywnie eksploatowanych, a także silnie narażonych na warunki atmosferyczne. Gres techniczny świetnie sprawdzi się jako materiał podłogowy na taras i balkon, do przedpokoju oraz pomieszczeń gospodarczych. Nadaje wnętrzom niezwykle surowy wygląd, więc salon nie jest dobrym miejscem na ich ułożenie. Warto też pamiętać, że ten rodzaj płytek gresowych wymaga impregnacji.

Gres porcelanowy

Gres porcelanowy jest z kolei najczęściej wybieranym rodzajem. Cechuje się niską nasiąkliwością i małą porowatością, a także wysoką odpornością na zmiany temperatur. Płytki gresowe porcelanowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do ich wykonania zużywa się większą ilość kaolinu, co sprawia, że prezentują się zdecydowanie lepiej niż gres techniczny.

Natomiast zastosowanie różnych dodatków takich, jak barwniki mineralne, masy oraz sole sprawia, że płytki gresowe porcelanowe dostępne są w różnych paletach barw, a nawet moga imitować drewno. Wszystkie parametry sprawiają, że gres to doskonały materiał na taras i balkon, a także do wnętrza domu. Świetnie sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak przedpokój, kuchnia, łazienka, a nawet salon.

podłoga w mieszkaniu jaka wybrać

Gres szkliwiony

Gres szkliwiony przypomina terakotę, ale wyraźnie przebija ją innymi parametrami. Jego charakterystyczną cechą jest nałożone szkliwo. Chroni gres przed oddziaływaniem różnych czynników, a także nadaje mu ładny połysk i sprawia, że kolor utrzymuje się przez długi czas. Gres szkliwiony dostępny jest w wielu barwach i wzorach. Nie brakuje też odmiany drewnopodobnej.

Gres polerowany

Gres polerowany charakteryzuje się tym, że jego powierzchnia jest doskonale wyszlifowana i wypolerowana. Cechuje się wyższą podatnością na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Ma  gładką i błyszczącą powierzchnię, co doskonale wpływa na jego wygląd, ale zwiększa ryzyko poślizgnięcia.

Terakota, czyli najbardziej estetyczne płytki podłogowe 

Terakota to płytki kamionkowe, które charakteryzują się estetycznym wyglądem oraz umiarkowanymi parametrami technicznymi. Ich produkcja polega na wypalaniu starannie wyselekcjonowanych gatunków gliny, która jest drobnoziarnista i dobrze oczyszczona. W terakocie można znaleźć też różne dodatki – najczęściej jest piasek kwarcowy lub szamot. Ten materiał charakteryzuje się bogatą kolorystyką i wzornictwem. Najpopularniejsze jej rodzaje to:

Terakota drewnopodobna – doskonale imituje wygląd drewna, przez co świetnie sprawdzi się w kuchni lub łazience, salonie czy pokoju dziennym. Płytki podłogowe drewnopodobne dostępne są w kilku wersjach, więc doskonale uzupełniają aranżacje wnętrz. Terakota drewnopodobna jest łatwiejsza w codziennej pielęgnacji, bardziej odporna na zarysowania i zdecydowanie tańsza niż drewno.

Terakota imitująca beton i kamień – doskonale wpisuje się w obecne trendy aranżacji wnętrz. Takie płytki ceramiczne dostępne są w różnych odcieniach szarości, bieli oraz czerni, więc świetnie się wpisują w chłodny, minimalistyczny styl. Idealnie sprawdzą się w różnych pomieszczeniach - we wszelkiego rodzaju loftach i industrialnych wnętrzach.

Jakie są właściwości terakoty?  

Płytki ceramiczne wykonane z terakoty mają zdecydowanie gorsze właściwości niż glazura, ale niewiele gorsze niż gresowe. Doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, a  to sprawia, że cieszą się ogromną popularnością.

Jakie cechy sprawiają, że ludzie chętnie wybierają płytki ceramiczne z terakoty? Przede wszystkim ich powierzchnia charakteryzuje się dużą gładkością i może być błyszcząca, matowa lub półmatowa. Mimo tego terakota nie jest śliska, więc świetnie sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. Dodatkowo pełni funkcje dekoracyjne i bardzo łatwo usunąć z niej zabrudzenia.  

Terakota charakteryzuje się niewysoką nasiąkliwością, co sprawia, że trudno się plami. W dodatku jest odporna na wilgoć, więc można ją bez problemu układać w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Na rynku można znaleźć też płytki ceramiczne z terakoty mrozoodpornej, pokryte matowym szkliwem. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się na zewnątrz, ale w tym względzie nieco ustępuje gresowi.

Przed zakupem warto więc dokładnie wczytać się w specyfikację produktu, aby dokonać właściwego wyboru. Należy również pamiętać, że tylko te płytki ceramiczne, które mają specjalne bruzdy od spodu, nadają się do zastosowania zewnętrznego. Nie możemy zapominać, że ważna jest hydroizolacja balkonów i tarasów, która dodatkowo zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wody.

Płytki ceramiczne z terakoty charakteryzują się też wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dlatego można je stosować w miejsca, które są często użytkowane. Nie ma przeciwskazań do tego, aby zamontować pod nimi ogrzewanie podłogowe.

Warto pamiętać, że terakota charakteryzuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym, a wysoka temperatura nie wpływa negatywnie na jej wygląd. Dlatego pojawia się w pomieszczeniach wymagających przytulności takich, jak salon, pokój dzienny, czy sypialnia.

Jakie oświetlenie wybrać? Przeczytaj wskazówki naszego eksperta.

Wykładzina PCV czy dywan? 

Aranżacje wnętrz takich pomieszczeń, jak salon, sypialnia czy pokój dzienny wymagają dodatkowych elementów na podłodze, które dodadzą im niezwykłej przytulności oraz elegancji. Najczęstszym wyborem jest dywan lub wykładzina PCV lub dywanowa. Ich bogata paleta barw zwiększa nam możliwości aranżacyjne. Jednak które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w naszych wnętrzach?

gres panele czy wykladzina co wybrać

Wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa jest wykonana z podkładu, nośnika i runa. Do produkcji ostatniej warstwy można zastosować różne materiały - naturalne i syntetyczne. Wśród pierwszej grupy najczęściej spotyka się wełnę, sisal lub trawę morską. Z kolei najpopularniejsze syntetyczne materiały to polipropylen, poliamid oraz poliester.

Do wyjątkowej popularności wykładzin dywanowych przyczyniają się ich zalety, którymi są tłumienie odgłosów kroków, a także ocieplenie podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że są one bardzo podatne na zabrudzenia i nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych.

Wykładzina PCV

Wyróżnia się kilka rodzajów wykładzin elastycznych - homogeniczne, jednowarstwowe oraz heterogeniczne.  Przy wyborze odpowiedniej wykładziny PCV należy zwracać uwagę na jej grubość całkowitą oraz warstwę użytkową. Im wyższa wartość parametrów, tym lepiej. Wykładzina PVC ma wiele zalet. Przede wszystkim jest przyjazna alergikom i odporna na wilgoć, tłumi odgłosy kroków, łatwo ją utrzymać w czystości. Z kolei do największych wad należy zaliczyć fakt, że może zawierać plastyfikator.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: