Wzgórza Krzesławickie Kraków

Redakcja

Redakcja

17.12.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Wzgórza Krzesławickie to jedna z najdalej położonych dzielnic od centrum. Ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym są tu stosunkowo niskie. Na terenie dzielnicy znajduje się niewiele punktów handlowo-usługowych i miejsc do rekreacji, co jest kłopotliwe zwłaszcza dla młodych mieszkańców okolicy.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na wzgórzach krzesławickichdomy na sprzedaż Wzgórza Krzesławickie

1. Informacje ogólne

Położenie Wzgórz Krzesławickich na mapie Krakowa

Wzgórza Krzesławickie to jedna z 18. dzielnic miasta Krakowa. Do roku 1990 jej teren przynależał do Nowej Huty – jednostki, która do dziś jest największa pod względem powierzchni. Przez kilkanaście następnych lat, aż do 2006 roku, dzielnica nosiła nazwę Grębałów.

Wzgórza Krzesławickie oznaczone są rzymską cyfrą XVII. Dzielnica mieści się w północnej części miasta. Jej bezpośrednimi sąsiadami są Mistrzejowice (XV), Bieńczyce (XVI) oraz wcześniej wspomniana Nowa Huta (XVIII). Od północy Wzgórza Krzesławickie stanowią granicę miasta Krakowa i sąsiadują z wsiami takimi jak Dojazdów, Raciborowice, czy Zastów.

Położenie na wzniesieniu sprawia, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych okolic pod względem widoków. Teren dzielnicy nie przylega bezpośrednio do Wisły, natomiast rzeka położona jest zaledwie kilka kilometrów na południe, podobnie jak centrum miasta. Wzgórza Krzesławickie zajmują powierzchnię około 23,8 km², przez co uznawane są za szóstą, największą dzielnicę Krakowa.

 Na terenie Wzgórz Krzesławickich w Krakowie wyróżnia się 11 osiedli:

 • Osiedle Na Stoku – położone na zboczu dzielnicy. Wybudowano tam sporo bloków mieszkalnych, a w tym jeden z najdłuższych bloków w całym mieście (ten mieści się przy ul. Sándora Petőfiego). Mieszkania w okolicy cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza ze względu na dobrą komunikację z centrum i stosunkowo czyste powietrze. W okolicy zlokalizowany jest park rekreacyjny oraz fort. Wzgórza Krzesławickie są więc idealnym miejscem na spacery.

 • Dłubnia – położona w dolinie rzeki Dłubni, a dokładnie na jej lewym brzegu, dawniej była wsią rolniczą. Obecnie na terenie osiedla znajduje się już niewiele budynków starego budownictwa. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest duży dom mieszkalny przy ulicy Petőfiego 1.

 • Grębałów – osiedle domów jednorodzinnych o mało zróżnicowanej zabudowie. Idealna okolica dla tych, którzy marzą o własnej działce z ogródkiem. Na terenie Grębałowa znajdują się liczne ośrodki kultury i sportu. Tam zlokalizowany jest również jeden z największych cmentarzy w Krakowie.

 • Kantorowice – zielone osiedle położone niedaleko rzeki o nazwie Baranówka. Mieści się tam tak zwany ogród społeczny, gdzie raz na jakiś czas odbywają się imprezy rekreacyjne, a na co dzień mieszkańcy mają możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu. 

 • Osiedle Na Wzgórzach – idealna okolica dla aktywnych. Znajduje się tam teren rekreacyjny o powierzchni prawie 9 ha, gdzie pobudowano plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne. W parku wzniesiono także muszlę koncertową. Latem odbywają się tam koncerty i inne imprezy plenerowe. Na terenie osiedla znajduje się kilka przystanków autobusowych, a także pętla tramwajowa. Wzgórza Krzesławickie są jednak dość słabo skomunikowane. W pobliżu mieści się szkoła podstawowa i szpital okulistyczny. Wzgórza Krzesławickie stanowią, więc idealne miejsce do życia dla rodzin z dziećmi.

 • Wadów – tam także odnajdą się rodziny z dziećmi, bowiem w okolicy mieści się przedszkole, szkoła podstawowa oraz boisko do piłki nożnej. Dobrze żyje się tam również seniorom. Na terenie osiedla znajduje się kościół, a także urząd pocztowy i kilka sklepów spożywczych. W wolne dni można zwiedzić tam park z zabytkowym Dworem Badenich, dawnych właścicieli Wadowa, a także kamienną kapliczkę św. Stanisława Kostki. Na osiedlu kilka autobusów komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwo dojechać stamtąd do szkół mieszczących się w okolicy.

 • Węgrzynowice – dawniej wieś, obecnie dość słabo rozwinięte osiedle Krakowa. Jego położenie jest jednak atrakcyjne. Mieści się tam sporo działek rolnych i budowanych, co jest świetną informacja dla tych, którzy marzą o inwestycjach w nieruchomości lub budowie domu w spokojnej okolicy, z daleka od centrum. Na pewno odnajdą się tu osoby mające zwierzęta.

 • Krzesławice – dawniej wieś będąca częścią Nowej Huty. Obecnie jedno z najpiękniejszych osiedli na Wzgórzach Krzesławickich. To właśnie tam znajduje się staropolski Dworek Jana Matejki, który pełni funkcję muzeum. Budynek otoczony jest rozległym terenem zielonym. W jego okolicy znajduje się także spory plac zabaw oraz piękny, zabytkowy Młyn Kirchamayerów.

 • Lubocza – idealna okolica dla rodzin szukających mieszkania. Wzgórza Krzesławickie mają tam Rodzinny Ogród Działkowy, który zajmuje obszar około 14 ha. W pobliżu znajdują się szkoły, a także przychodnia. Wzgórza Krzesławickie w tej okolicy mają nawet własny punkt szczepień.

 • Łuczanowice – podobnie jak Krzesławice, dawniej należały do Nowej Huty. Obecnie osiedle jest częścią Wzgórz Krzesławickich. Na jego terenie leży zabytkowy cmentarz ewangelicki, a także barokowo-klasycystyczny dwór z XVIII wieku. W okolicy położony jest dworski park o powierzchni 4,6 ha, który co ciekawe, został wpisany do rejestru zabytków małopolski.

 • Zesławice – dawniej tereny rolnicze, dziś jedna z najbardziej zielonych okolic Krakowa. Położenie osiedla przy rzece Dłubni, sprawia, że jest to niezwykle malownicza okolica. Znajduje się tam sporo ogródków działkowych oraz dwa zbiorniki retencyjne. Zalew Zesławicki stanowi nie tylko ciekawy element krajobrazu, ale jest także rezerwuarem wody pitnej dla kilku okolicznych osiedli.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Wzgórzach Krzesławickich?

Jak już wspomnieliśmy, Wzgórza Krzesławickie zajmują powierzchnię około 23,8 km². Według danych GUS na terenie dzielnicy w 2016 roku mieszkało 20 521 osób, natomiast zagęszczenie ludności wynosiło 864 osoby na km², co w porównaniu do Bronowic czy krakowskiego Starego Miasta jest słabym wynikiem.

Liczba mieszkańców na Wzgórzach Krzesławickich jest niewielka, głównie ze względu na niski stopień rozwoju. Młodzi rzadko decydują się na zakup mieszkania w okolicy. Wciąż brakuje tam sklepów, punktów usługowych, a stan dróg pozostawia wiele do życzenia.

Część mieszkańców dzielnicy skarży się na wysoki wskaźnik degradacji społecznej. Niedawno doszło nawet do protestów przeciwko budowie nowych bloków komunalnych. Domy na Wzgórzach Krzesławickich doceniają jednak miłośnicy natury. W końcu jest ona jedną z najbardziej zazielenionych części Krakowa.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Wzgórza Krzesławickie to idealne miejsce do życia dla osób, które cenią sobie naturę. Świetnie odnajdą się tam rodziny z dziećmi. Dzielnica otoczona jest piękną zielenią. Znajdują się tu liczne parki, gdzie można wybrać się na spacer z dzieckiem lub psem. Mówi się, że Wzgórza Krzesławickie to stosunkowo spokojna dzielnica, co jest dobrą informacją dla tych, którzy potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Na przeprowadzkę w tutejsze tereny często decydują się seniorzy, którzy w swoim życiu potrzebują nieco zwolnić.

Kłopoty z zaadoptowaniem się w okolicy mogą mieć studenci i osoby, które lubią żyć aktywnie. Na Wzgórzach Krzesławickich nie ma zbyt wielu punktów handlowo-usługowych, ani miejsc do rekreacji. W okolicy znajduje się niewiele szkół, ale nie jest to tak duży problem. W sąsiednich dzielnicach oferta edukacyjna jest dużo bardziej szeroka.

Czy Wzgórza Krzesławickie w Krakowie to styl życia?

Jak się mieszka w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie? Trzeba przyznać, że dość spokojnie, co niektórym wręcz przeszkadza. W okolicy znajduje się niewiele punktów usługowo-handlowych. Brakuje także obiektów sportowo-rekreacyjnych. Jak się żyje w dzielnicy młodym? Ci narzekają na okolicę najczęściej. Zwłaszcza pod kątem dostępnych rozrywek. Czym zachęcają Wzgórza Krzesławickie? Mieszkania są tam stosunkowo tanie, a powietrze czyste, co w Krakowie jest rzadko spotykane.

Planowany rozwój dzielnicy

Na Wzgórzach Krzesławickich prowadzi się niewiele inwestycji. Mieszkańcy dzielnicy od lat czekają na przebudowę ul. Kocmyrzowskiej, a także na ukończenie budowy kolejnego odcinka drogi krajowej S7. Termin realizacji i zakończenia inwestycji ciągle ulega opóźnieniu. Ostatnio w okolicy powstają jednak nowe mieszkania. Wzgórza Krzesławickie nie są zbyt dobrze rozwiniętą częścią Krakowa, przez co ceny tamtejszych nieruchomości są stosunkowo niskie.

Dom zamiast mieszkania? Wzgórza Krzesławickie to dzielnica, gdzie buduje się coraz więcej bliźniaków i tak zwanych szeregówek. Ze względu na słabą komunikację, ich ceny są porównywalne z cenami mieszkań bliżej centrum.

Wzgórza Krzesławickie - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie Wzgórz Krzesławickich jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Najciekawsze zabytki i atrakcje to:

 • Dworek Jana Matejki w Krzesławicach,
 • zabytkowy Dwór Badenich,
 • Fort 49 Grębałów,
 • drugi pomnik Smoka Wawelskiego,
 • zalew Zesławicki.

Czy Wzgórza Krzesławickie to bezpieczna dzielnica?

Wiele osób zastanawia się, czy Wzgórza Krzesławickie to bezpieczna dzielnica. Jak się okazuje – nawet bardzo. Według policyjnych statystyk, w 2018 roku doszło tam zaledwie do 281 przestępstw, co w porównaniu do pozostałych dzielnic daje naprawdę świetny wynik. W niektórych częściach Krakowa liczba przestępstw była nawet kilkukrotnie wyższa. Można więc stwierdzić, że Wzgórza Krzesławickie to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic w mieście.

Atrakcje na Wzgórzach Krzesławickich - oferta dla dzieci

Oferta dla dzieci na Wzgórzach Krzesławickich nie jest zbyt szeroka. Na pewno brakuje tam sali zabaw, gdzie najmłodsi mogliby wybrać się w mroźne dni. Co w zamian oferują Wzgórza Krzesławickie? MDK, gdzie odbywają się liczne zajęcia artystyczne i manualne, a także place zabaw dla dzieci. Najciekawszym z nich jest Smoczy Skwer, który jak sama nazwa mówi, nawiązuje do legendy o Smoku Wawelskim.

Zapoznaj się również z informacjami o innych krakowskich dzielnicach:

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd ze Wzgórz Krzesławickich do centrum?

Jadąc do centrum Krakowa ze Wzgórz Krzesławickich samochodem na miejsce można dotrzeć już w pół godziny. W godzinach szczytu czas ten jednak znacznie się wydłuża. W godzinach popołudniowych dojazd do centrum może zająć ponad godzinę i to nawet w przypadku, kiedy na trasie znajdują się drogi ekspresowe. Około 50 minut zajmuje również dostanie się do Starego Miasta tramwajem. Nieco szybciej w godzinach szczytu do centrum można dojechać rowerem.

Tramwaje na Wzgórzach Krzesławickich

Komunikacja miejska na Wzgórzach Krzesławickich jest dość dobrze rozwinięta. Oprócz autobusów kursują tam tramwaje. Najważniejsze linie to:

 • Linia nr 1 – łączy Wzgórza Krzesławickie z osiedlem Salwator. Przejeżdża m.in. przez ul. Bieńczycką, Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego, Rondo Grzegórzeckie czy Plac Wszystkich Świętych.
 • Linia nr 4 – łączy Wzgórza Krzesławickie z Bronowicami Małymi. Mija m.in. ul. Łowińskiego, Al. Solidarności, Dunajewskiego, Plac Inwalidów czy Głowackiego.
 • Linia nr 5 – łączy Wzgórza Krzesławickie z osiedlem Krowodrza Górka. Przejeżdża m.in. przez ul. Kocmyrzowską, Bieńczycką, Al. Jana Pawła II, czy Rondo Mogilskie.

Najczęściej kursuje linia tramwajowa nr 1 (średnio co 8 minut w dni powszednie), którą ze Wzgórz Krzesławickich można dojechać do centrum Krakowa.

Autobusy na Wzgórzach Krzesławickich

Przystanki autobusowe na Wzgórzach Krzesławickich mieszczą się przeważnie przy głównych ulicach (Morcinka, Kocmyrzowska). Na niektórych przewoźnik zatrzymuje się tylko i wyłącznie na żądanie, co jest dość istotną informacją dla osób, które rzadko podróżują komunikacją. W Krakowie kursuje łącznie około 200 linii autobusowych miejskich i aglomeracyjnych. Przez Wzgórza Krzesławickie przejeżdża ich zaledwie kilka. Najważniejsze z nich to:

 • Linia nr 122 – łączy Zesławice z Aleją Przyjaźni. Autobusy tej linii przejeżdżają przez ulicę Morcinka, Kocmyrzowską, Władysława Jagiełły, Makuszyńskiego i Al.Andersa.
 • Linia nr 422 – podobnie jak autobusy linii 122 łączy Zesławice z Aleją Przyjaźni. Przejeżdża przez ulicę Morcinka, Osieckiego, Kocmyrzowską, Władysława Jagiełły, Poległych w Krzesławicach i Nowolipki.
 • Linia nr 149 – łączy osiedle Na Wzgórzach z osiedlem Lesisko. Mija ul. Osieckiego, Kocmyrzowską, Al. Solidarności, Al. Jana Pawła II oraz Podbipięty. Autobusy tej linii umożliwiają łatwy dojazd do Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie.

Na Wzgórza Krzesławickie, oprócz dziennych, kursują także autobusy nocne. Linią nr 642 można dojechać z Alei Przyjaźni na przystanki autobusowe takie jak Petőfiego, Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego czy do zajezdni Bieńczyce.

Dworce/zajezdnie na Wzgórzach Krzesławickich

Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich najchętniej poruszają się tramwajami. Zwłaszcza w godzinach szczytu. Na terenie dzielnicy znajduje się tylko jedna pętla (Wzgórza Krzesławickie pod tym względem są słabo rozwinięte). Ze względu na sporą liczbę połączeń, okoliczni mieszkańcy często korzystają z przejazdów autobusami miejskimi. Najważniejsze dworce autobusowe i pętle tramwajowe w okolicy to:

 • Pętla autobusowa Osiedle Na Stoku - kursują do niej 3 linie autobusowe (142, 182, 511)
 • Pętla autobusowa Zesławice - kursują do niej 2 linie autobusowe (122 i 422)
 • Pętla tramwajowa Wzgórza Krzesławickie – kursują do niej 3 linie tramwajowe (1, 4, 5)
 • Zajezdnia tramwajowa MPK Nowa Huta

Dawniej na Wzgórza Krzesławickie można było dostać się linią kolejową. Pociągi przestały jednak tam kursować, kiedy wzdłuż Kocmyrzowskiej uruchomiono linię tramwajową. W 2003 roku w całości został zlikwidowany ostatni odcinek kolei na trasie Kraków Lubocza – Kocmyrzów. Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Zastowie, Baranówce i Batowicach. Można dojechać tam komunikacją miejską.

Wzgórza Krzesławickie – ścieżki rowerowe

Trzeba przyznać, że Wzgórza Krzesławickie nie są przyjazną okolicą dla rowerzystów. W całej dzielnicy znajduje się niewiele ścieżek rowerowych, przez co mieszkańcy muszą poruszać się jednośladami po ruchliwych ulicach. Całe szczęście ma się to zmienić. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu obiecuje, że w najbliższej przyszłości na terenie dzielnicy powstaną nowe ścieżki rowerowe. Mieszkańcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż są to kosztowne inwestycje.

Komunikacja na Wzgórzach Krzesławickich – główne ulice

Jedną z głównych ulic na Wzgórzach Krzesławickich jest Kocmyrzowska, wzdłuż której kursują tramwaje. Jest ona częścią drogi wojewódzkiej nr 776. Ta łączy Kraków ze świętokrzyskim Buskiem-Zdrój. Ulicą Kocmyrzowską można dojechać do pobliskich osiedli - Bieńczyce oraz Czyżyny. Jej bieg rozpoczyna się na Rondzie Kocmyrzowskim im. ks. Józefa Gorzelanego, gdzie można wjechać na drogę krajową nr 79 – łączącą Kraków z Katowicami oraz Warszawą.

Ważną dla Wzgórz Krzesławickich jest ulica Gustawa Morcinka, która prowadzi do pobliskich Mistrzejowic. Trakt swój bieg rozpoczyna na skrzyżowaniu z ul. Powstańców i Mistrzejowicką, tuż przy ogródkach działkowych, ul. Morcinka prowadzi na wschód, gdzie krzyżuje się z ulicą Kocmyrzowską.

Równie ważna dla mieszkańców Wzgórz Krzesławickich jest ul. Karola Łowińskiego. Ta swój bieg rozpoczyna na skrzyżowaniu ul. Okulickiego natomiast kończy na skrzyżowaniu z ul. Mrozową, ul. Łowińskiego prowadzi na wschód i ciągnie się wzdłuż terenów przemysłowych. Dla wielu mieszańców pobliskich wsi stanowi główną drogę do pracy.

Komunikacja na Wzgórzach Krzesławickich – inwestycje drogowe

Ostatnio na Wzgórzach Krzesławickich wzdłuż ul. Wadowskiej przebudowana została sieć wodociągowa, co niewątpliwie przełożyło się na komfort życia okolicznych mieszkańców. Na Wadowskiej zainstalowano także sieć kanalizacji burzowej, namalowano nowe przejście dla pieszych i zamontowano nowe oznakowanie.

Modernizacji uległa nawierzchnia chodnika, przez co w okolicy zwiększyło się bezpieczeństwo spacerujących. Nowy chodnik powstał również wzdłuż ul. Lubockiej. Wykonano tam kanalizację opadową wraz z przepustem żelbetowym.

Na terenie Wzgórz Krzesławickich wciąż trwa budowa drogi ekspresowej S7. Jedna z największych inwestycji drogowych w okolicy ma się zakończyć w 2021 roku, ale już mówi się o ewentualnych opóźnieniach. Mieszkańcy Krakowa czekają na oddanie drogi z niecierpliwością, ponieważ ta znacznie przyśpieszy przejazd przez miasto.

Ocena redakcji

Komunikacja na Wzgórzach Krzesławickich jest dość słabo rozwinięta. Co prawda kursuje tam kilka linii tramwajowych i autobusowych, natomiast stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja może nieco się poprawić po przebudowie ul. Kocmyrzowskiej i zakończeniu budowy drogi S7. Na chwilę obecną mieszkańcy dzielnicy muszą uzbroić się w cierpliwość.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Wzgórzach Krzesławickich

Na Wzgórzach Krzesławickich znajduje się tylko jeden żłobek niepubliczny, który prowadzi nabór w trybie ciągłym. Żłobki znajdują się też w sąsiednich dzielnicach, co jest dobrą alternatywą, zwłaszcza dla tych, którzy poruszają się autem. Sytuacja ma się nieco lepiej jeśli chodzi o przedszkola. Na Wzgórzach Krzesławickich mieści się kilka placówek publicznych, z czego niektóre z nich mają po dwa oddziały i tworzą grupy nawet do 25 dzieci. Przedszkola oferują szereg zajęć dodatkowych, a w tym basen, tańce czy zajęcia komputerowe.

Na terenie dzielnicy znajdują się też placówki niepubliczne np. Publiczny Punkt Przedszkolny Bajeczna Kraina. W jednej grupie jest tam około 15 dzieci, co gwarantuje wysoki komfort nauczania.

Szkoły podstawowe: edukacja na Wzgórzach Krzesławickich

Na terenie Wzgórz Krzesławickich mieszczą się 3 publiczne szkoły podstawowe. Jedna z nich – SP nr 98 posiada oddziały integracyjne. Rodzice nie mogą narzekać na brak miejsc dla swoich pociech.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Wzgórzach Krzesławickich

Czy łatwo się dostać do żłobka na Wzgórzach Krzesławickich? Porównując liczbę dzieci w wieku do lat 3 z liczbą miejsc w placówkach, można sądzić, że jest z tym kłopot. Jeden żłobek na całą dzielnicę to słaby wynik, co zresztą zauważa wielu tamtejszych mieszkańców. Czy łatwo się dostać do podstawówki na Wzgórzach Krzesławickich? Z tym nie powinno być problemu. W tym roku w dwóch z trzech dostępnych tam placówek, po zakończeniu rekrutacji wciąż były wolne miejsca.

Licea i technika na Wzgórzach Krzesławickich: szkoły średnie dzielnicy

Czy na Wzgórzach Krzesławickich są jakiekolwiek licea i technika? Niestety, młodzież musi dojeżdżać do szkół w sąsiednich dzielnicach.

Popularne szkoły na Wzgórzach Krzesławickich

W okolicy znajdują się tylko trzy publiczne szkoły podstawowe. Dobra opinią wśród nich cieszy się SP nr 129. Bardziej popularne szkoły wśród młodych mieszkańców Krakowa znajdują się w pobliskich Bieńczycach.

Ocena redakcji

Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Wzgórz Krzesławickich można stwierdzić, że liczba powstałych tam szkół jest wystarczająca. Na terenie dzielnicy brakuje jednak dodatkowych żłobków, a także szkoły ponadpodstawowej.

4. Jak się mieszka na Wzgórzach Krzesławickich? Parki i rekreacja w dzielnicy

Na Wzgórzach Krzesławickich wszechobecna jest zieleń. Znajdują się tam liczne ogródki działkowe i parki. Spośród nich warto wyróżnić Park Wadów oraz Park Zielony Jar. Pierwszy z nich otacza zabytkowy Dwór Badenich. Na terenie drugiego pobudowano boiska, a także plac zabaw. W okolicy brakuje miejsc do rekreacji. Z pewnością nie odnajdą się tam osoby, które lubią aktywność.

Czy są tam jakieś siłownie i basen? Niestety, na terenie dzielnicy do tej pory powstał tylko jeden klub fitness. W jego ofercie mieści się zumba, stretching i siłownia. Wzgórza Krzesławickie nie są zbyt atrakcyjne pod względem rekreacji. Najbliższy basen znajduje się na Nowej Hucie.

5. Gastronomia i kultura

Czy na Wzgórzach Krzesławickich jest jakaś dobra restauracja? Gdzie zjeść w dzielnicy? Niestety nie mamy dobrych informacji dla miłośników wytwornej kuchni. Oferta gastronomiczna na Wzgórzach Krzesławickich jest słabo rozwinięta. W okolicy są tylko przydrożne restauracje i pizzerie. Na terenie Wzgórz Krzesławickich mieści się ośrodek kultury Dukat oraz centrum kultury Aneks. Odbywają się tam festiwale oraz zajęcia artystyczno - edukacyjne dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Co jeszcze w swojej ofercie posiadają Wzgórza Krzesławickie? MDK, gdzie odbywają się zajęcia taneczne, teatr czy wystawy. Siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury jest fort.

Wzgórza Krzesławickie to miejsce, w którym pobudowano Dworek Jana Matejki. Obecnie jest tam Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. W okolicy znajduje się też biblioteka. Jej zasoby obejmują zarówno książki, jak i audiobooki. Wiele osób zastanawia się, czy na terenie dzielnicy jest jakiekolwiek kino lub galeria sztuki. Niestety, oferta kulturalna w tej części Krakowa jest dość uboga.

6. Zdrowie 

Warto wiedzieć, że na terenie Wadowa mieści się stacja pomiarowa GIOŚ, która stale monitoruje jakość powietrza i smog w okolicy. W 2019 roku maksymalne stężenie pyłów PM10 wynosiło 47 µg/m3 natomiast minimalne 19 µg/m3. Woda w dzielnicy jest średnio twarda. Jednak mówi się, że krakowska kranówka jest najlepsza w kraju.

Czy na Wzgórzach Krzesławickich są jakieś przychodnie i szpitale publiczne? Znajduje się tam przede wszystkim Wojewódzki Szpital Okulistyczny. Wzgórza Krzesławickie oferują też kilka mniejszych placówek. Mieści się tam:

 • niepubliczna przychodnia (Wzgórza Krzesławickie os. na Wzgórzach),
 • poradnia stomatologiczna i przychodnia (Wzgórza Krzesławickie os. Lubocza)
 • przychodnia rodzinna Sentimed (os. Na Stoku).

Ta ostatnia cieszy się dobrą opinią, ze względu na szybkie terminy konsultacji. W pozostałych palcówkach mieszkańcy narzekają na długie kolejki. Na Wzgórzach Krzesławickich znajdują się też apteki. Niestety żadna z nich nie jest otwarta całodobowo.

7. Wzgórza Krzesławickie - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Wzgórzach Krzesławickich znajdują się zarówno sklepy osiedlowe, supermarkety, jak i hipermarkety. Brakuje tam jednak dużej galerii handlowej i targowiska. Mieszkańcy okolicy najczęściej chodzą na zakupy do popularnej Biedronki lub supermarketu Mila.

8. Wady i zalety mieszkania na Wzgórzach Krzesławickich

Plusy:

 • duża liczba terenów zielonych,
 • niskie ceny w okolicznych sklepach,
 • niskie ceny nieruchomości.

Minusy:

 • wysokie zanieczyszczenie okolicy, smog,
 • słabo rozwinięta komunikacja,
 • zły stan dróg,
 • niewiele miejsc, gdzie można spędzić czas wolny,
 • niewiele punktów usługowo-handlowych (brak dużej galerii handlowej),
 • hałas,
 • słaba oferta edukacyjna.

Czy dzielnica Wzgórza Krzesławickie jest przyjazna dla zwierząt?

Wielu mieszkańców Wzgórz Krzesławickich ma czworonoga. Dzielnica jest przyjazna zwierzętom. Znajduje się tam wiele miejsc, gdzie można wybrać się z psem na spacer, jednym z najczęściej uczęszczanych jest Zalew Zesławicki. Na terenie Wzgórz Krzesławickich mieści się również gabinet weterynaryjny i sklepy zoologiczne.

9. O tym się mówi na Wzgórzach Krzesławickich

Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich od lat czekają na przebudowę ul. Kocmyrzowskiej prowadzącej do granicy Krakowa. Mówi się, że to najgorsza z tras wyjazdowych na terenie dzielnicy. Nawierzchnia ulicy jest w opłakanym stanie, co wdaje się we znaki zwłaszcza zimą. Zgodnie z planami, inwestycja ma rozpocząć się w 2021 roku. Trzeba jednak wspomnieć, że to nic pewnego, bo jej finansowanie od lat jest już przekładane. Ostatnio dużo mówi się także o konieczności odwodnienia osiedli, gdzie domy i ulice regularnie są zalewane.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: