Dzielnica Nowa Huta Kraków

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.09.2022

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej Nowej Hucie? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Nowa Huta to jedna z najmłodszych dzielnic Krakowa. Została zaprojektowana od podstaw pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku jako osobne miasto, które szybko jednak zostało wcielone do Krakowa. Ma historię i klimat, który przyciąga nowych mieszkańców.

Nowa Huta jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, co dla wielu osób jest ważnym powodem, aby kupić tu mieszkanie. Znajduje się tu kilkanaście pętli autobusowych oraz tramwajowych i kilka zajezdni. W planach jest budowa szybkiej linii kolejowej, która ułatwi dojazd z Nowej Huty na lotnisko w podkrakowskich Balicach.

Problemem mieszkańców jest niedofinansowanie dzielnicy. To się jednak zmienia. Po pierwsze dlatego, że sprowadza się tutaj coraz więcej młodych osób. Rośnie również zainteresowanie zabytkami epoki socrealizmu, które jeszcze niedawno były niszczone, jako niemające żadnej wartości historycznej. Nie brakuje ich w Nowej Hucie, która miała być wzorcowym miastem socrealistycznym.

Dzielnica odradza się dzięki chęciom mieszkańców i licznym projektom, które są planowane w dzielnicy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lokum w Krakowie, warto zwrócić uwagę na Nową Hutę. Mieszkanie Kraków rynek pierwotny i wtórny oferuje tu wiele możliwości.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w krakowskiej Nowej Hucie
oferty domów na sprzedaż w krakowskiej Nowej Hucie

1. Informacje ogólne

Nowa Huta - położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Nowa Huta leży w północno-wschodniej części Krakowa, na lewym brzegu Wisły. Obejmuje powierzchnię 65,41 km². Dzielnica – w pierwotnej wersji - została zaprojektowana dla pracowników Huty im. Lenina. Budowę rozpoczęto w 1949 roku, dwa lata później Nową Hutę przyłączono do Krakowa. Od północy strony Nowa Huta graniczy z dzielnicami Bieńczyce oraz Wzgórza Krzesławickie, od wschodu z dzielnicą Czyżyny, od południa z dzielnicą Podgórze.

Nowa Huta - osiedla

Nowa Huta jest podzielona na następujące osiedla:

nowa huta kraków - podział na osiedlaDla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Nowa Huta to dzielnica polecana rodzinom z dziećmi. Jest tu dobrze rozwinięta sieć przedszkoli i szkół. Nie brakuje też terenów zielonych. Mieszkania zaś są sporo tańsze niż w innych dzielnicach. Konkurencyjne są nie tylko ceny zakupu, ale również wynajmu. Z tego powodu w Nowej Hucie mieszka wielu studentów krakowskich uczelni. Przede wszystkim Akademii Wychowania Fizycznego, która właśnie tutaj ma swoją siedzibę.

Wielu nowych mieszkańców wybiera dzielnicę ze względu na klimat tego miejsca i komfort mieszkania - szerokie ulice, brak korków, dobre skomunikowanie z resztą miasta, względnie dobre zaplecze zaopatrzeniowe, zieleń, parki i tereny rekreacyjne.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

Czy Nowa Huta to styl życia Krakowa?

O Nowej Hucie krąży wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wbrew pozorom, jest to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa. Mieszkańcy cenią sobie niską zabudowę – bloki w dużej części mają 3-5 pięter oraz bliskość terenów zielonych. Chociaż wielu mieszkańców jest już w wieku emerytalnym, z roku na rok rośnie liczba młodych nowohucian, ponieważ chętnie sprowadzają się tutaj rodziny z dziećmi.

Planowany rozwój dzielnicy

Pod koniec 2014 roku została powołana spółka Nowa Huta Przyszłości (NHP), której zadaniem jest rewitalizacja dzielnicy Nowa Huta. Za jej pośrednictwem powstają inwestycje deweloperskie, które zmienią oblicze miasta.

Na terenie dzielnicy powstaną: Park Naukowo-Technologiczny Branice, Centrum Logistyczne – strefa aktywności gospodarczej, Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0. Przylasek Rusiecki ma stać się obszarem rekreacji i wypoczynku. Powstanie również Szlak Nowej Huty Przyszłości - ciąg pieszy i rowerowy ze ścieżkami edukacyjnymi.

Nowa Huta - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W dzielnicy Nowa Huta nie brakuje ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Plac Centralny. Warto zobaczyć również fragment położonego na zachód od placu osiedla Centrum C, gdzie stał kiedyś pomnik Lenina. Słynny napis Huta im. Lenina i znajdujące się za nim budynki Centrum Administracyjnego to zabytki socrealistycznej architektury Nowej Huty.

Ciekawe miejsce to dobrze zachowane schrony i stanowiska dowodzenia wchodzące dawniej w skład Obrony Cywilnej Kombinatu. W niewielkiej odległości od Kopca Wandy położony jest dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Dzisiaj działa w nim muzeum artysty.

Czy Nowa Huta to bezpieczna dzielnica?

W roku 2017 agencja badawcza PBS przeprowadziła badanie, w którym mieszkańcy Krakowa wypowiedzieli się na temat tego, czy czują się bezpiecznie w swojej dzielnicy. Najbardziej bezpieczna okazała się Nowa Huta. Znajduje to potwierdzenie w policyjnych danych. W XVIII dzielnicy ma miejsce mniej niż 10% wszystkich przestępstw popełnianych rocznie na terenie Krakowa. Według danych opublikowanych w roku 2018 było ich jedynie 415, podczas gdy w Śródmieściu w tym samym czasie liczba ta przekroczyła 700.

Atrakcje Nowej Huty – oferta dla dzieci

Nowa Huta to dzielnica oferująca bogatą ofertę atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i tych nieco młodszych. W Nowej Hucie atrakcjami dla dzieci jest kilkanaście placów zabaw. Te najstarsze, pochodzące z początków dzielnicy, są sukcesywnie odnawiane. Najmłodsze dzieci mogą również korzystać z oferty licznych klubików oraz bawialni. Biblioteki oraz domy kultury organizują bezpłatne warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Chętni mogą korzystać z jednego z dwóch Orlików – przy ulicach Osiedle Złotej Jesieni oraz Lipska.

Działa również Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschodni. Ofertę dla dzieci mają również osiedlowe biblioteki oraz Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie działają między innymi: Mały Teatr Ruchu dla dzieci od 4 do 12 lat, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Studio Piosenki, grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta i Grupa Baletowa Etiuda.  

tramwaj nowa huta kraków

Tramwaj przy Alei Solidarności

2. Komunikacja w Nowej Hucie

Ile trwa dojazd z Nowej Huty do centrum Krakowa?

Trasę z Nowej Huty do centrum Krakowa najszybciej pokonać można samochodem. Taka podróż zajmuje około 20 minut. Można jechać Drogą Krajową 79, ewentualnie Drogą Krajową 79 i trasą ekspresową S7 lub Drogą Krajową i aleją Jana Pawła II.

Dłuższa będzie podróż komunikacją miejską. Bezpośredni dojazd zapewniają linie tramwajowe 4, 5, 70. Podróż trwa około 30 minut. Z Nowej Huty do centrum miasta kursują również przyspieszone autobusy 501 i 502. Dojdziemy nimi w około 50 minut. Rowerzyści trasę z Nowej Huty do centrum miasta pokonają w niecałą godzinę, jadąc Drogą Krajową 79 i aleją Jana Pawła II.

Tramwaje w Nowej Hucie

Tramwaje w Krakowie mają barwy biało-niebieskie. Przez dzielnicę kursuje kilkanaście linii dziennych oraz nocnych, które zapewniają całodobowe połączenie z innymi dzielnicami Krakowa. Główne linie tramwajowe to: 1, 4, 5, 21, 44, 52, nocne zaś 62 i 64.

Autobusy w Nowej Hucie

Podobnie jak tramwaje, autobusy w Krakowie mają kolorystykę biało-niebieską. Nową Hutę z pozostałymi dzielnicami Krakowa łączy kilkanaście linii zwykłych: 101, 110, 111, 117,122, 131,132, 138, 139, 141, 142, 149, 152, 158, 160, 161, 171, 172, 174, 181, 422, 429, przyspieszone: 501 i 502 oraz nocne: 601, 662, 664.

Najwięcej autobusów odjeżdża z pętli Aleja Przyjaźni. Z Placu Centralnego do popularnego centrum outletowego w Modlniczce kursuje autobus : Factory Kraków - Nowa Huta. Najpopularniejsze linie autobusowe to te, które łączą XVIII dzielnicę z centrum Krakowa – 132 (Kombinat – Dworzec Główny Zachód) oraz 429 (Skarżyńskiego – Dworzec Główny Zachód).

Zajezdnie, pętle

Spośród kilkudziesięciu krakowskich pętli autobusowych kilkanaście znajduje się w Nowej Hucie. Są to:

 • Pleszów,
 • Aleja Przyjaźni,
 • Kombinat,
 • Osiedle Na Stoku,
 • Lesisko,
 • Podwierzbie,
 • Na Załęczu,
 • Skarżyńskiego,
 • Zesławice.

Na terenie Nowej Huty znajdują się również pętle tramwajowe: Kopiec Wandy, Osiedle Piastów. Zajezdnia Pleszów pełni funkcję zarówno zajezdni tramwajowej, jak i autobusowej.

Nowa Huta - ścieżki rowerowe

Nowa Huta od początku swojego istnienia miała być z założenia miejscem przyjaznym rowerzystom. Wzdłuż niemal wszystkich głównych arterii wychodzących od Placu Centralnego prowadziły ścieżki rowerowe. Obecnie większość z nich służy jako parkingi dla samochodów.

Ścieżkami rowerowymi są odcinek przy ul. Bulwarowej obok Zalewu Nowohuckiego oraz odcinek aleja Solidarności od skrzyżowania z ul. Bulwarową do Centrum Administracyjnego Kombinatu oraz nowobudowana droga rowerowa wzdłuż ulicy Nowohuckiej. Kilkukilometrowa ścieżka prowadzi również przez Lasek Łęgowski.

Komunikacja w Nowej Hucie: główne ulice

Centrum Nowej Huty jest Plac Centralny im. R. Reagana (dawniej im. Stalina). Tu mają swój początek cztery główne ulice dzielnicy: aleja Jana Pawła II, aleja Andersa, aleja Solidarności (dawniej aleja Lenina) oraz aleja Róż. Przez dzielnicę przebiega również Droga Krajowa 79 oraz Wschodnia Obwodnica Krakowa, będąca częścią trasy S 7 – budowanej drogi ekspresowej między Gdańskiem a Rabką-Zdrój.

Komunikacja w Nowej Hucie: planowane duże inwestycje

Przez Nową Hutę w przyszłości przebiegać będzie odcinek Północnej Obwodnicy Krakowa, będącej częścią trasy S7. Trwają konsultacje z mieszkańcami i władzami samorządowymi Nowej Huty.

Ocena redakcji

Nowa Huta jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą dzielnic Krakowa. Istniejąca sieć linii autobusowych i tramwajowych zapewnia połączenia ze wszystkimi dzielnicami Krakowa. Wprowadzona w 2018 roku Karta krakowska, której posiadacze mogą korzystać nie tylko z tańszych przejazdów, ale również z promocyjnych wejść na przykład na basen, zachęca coraz większą liczbę Nowohucian do korzystania z autobusów czy tramwajów zamiast samochodu.

Niestety, poruszanie się samochodami oraz komunikacją miejską utrudniają nieustanne roboty drogowe oraz korki. Problem przynajmniej częściowo może rozwiązać szybka linia kolejowa, która ma w przyszłości połączyć Nową Hutę z lotniskiem w podkrakowskich Balicach.

3. Edukacja w Nowej Hucie

Żłobki i przedszkola w Nowej Hucie

Działa kilkanaście samorządowych przedszkoli w Nowej Hucie. Wszystkie prowadzą oddziały zerówkowe dla dzieci 6-letnich. Z roku na rok maleje liczba dzieci, które nie dostają się do przedszkoli. Ciągle jednak nie dla wszystkich wystarcza miejsc.

Tę lukę starają się wypełnić przedszkola i klubiki dziecięce, których jest w dzielnicy kilkanaście. Przyjmują one również dzieci poniżej 3 roku życia, dla których zabrakło miejsca w jednym z 4 żłobków samorządowych w Nowej Hucie. Dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia przyjmuje również przedszkole przy Osiedlu Szkolnym 31 oraz prywatne żłobki.

Kraków Nowa Huta to dzielnica, w której mieszka coraz więc rodzin, więc i dzieci przybywa.

Szkoły podstawowe: edukacja w Nowej Hucie

W Nowej Hucie jest kilkanaście publicznych podstawowych szkół. Dwie z nich prowadzą oddziały integracyjne. Jedna to szkoła specjalna. W dzielnicy funkcjonuje również szkoła publiczna prowadzona przez Fundację Szkoła Medialna. W dzielnicy funkcjonuje również prywatna szkoła podstawowa - Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edukacji Matematycznej „Edu&MATH”, prowadzona przez siostry Salezjanki, szkoła ojców Pallotynów oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Nowej Hucie?

Nie ma problemów z dostaniem się do szkoły podstawowej w Nowej Hucie, bo są zrejonizowane i muszą zagwarantować miejsce dla każdego dziecka, które mieszka w jej obwodzie. Jednak szkoły publiczne są przepełnione i niektóre z nich muszą pracować na dwie zmiany.

Żłóbki nie są zrejonizowane i rodzicom mieszkającym w Nowej Hucie nie zawsze udaje się zapisać dziecko do placówki mieszczącej się w dzielnicy. Mogą wówczas skorzystać z oferty prywatnych klubików i żłobków lub zapisać dziecko do w innej części Krakowa. W Nowej Hucie jedno przedszkole przypada na ok. 2 tys. mieszkańców, jeden żłobek na 7 tys.

Licea i technika w Nowej Hucie: szkoły średnie w dzielnicy

Licea w Nowej Hucie to przede wszystkim placówki publiczne. Liceów ogólnokształcących w Nowej Hucie działa kilkanaście, jedno liceum ma profil sportowy.

W dzielnicy ma również swoją siedzibę Akademickie LO prowadzone przez Stowarzyszenie Edukacyjne Integracja, liceum prowadzone przez siostry Salezjanki, liceum prowadzone przez ojców Pallotynów, Zespół Szkół Elektrycznych Liceum Ogólnokształcące: XXII Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne nr 8. To ostatnie jest obecnie jedynym technikum w Nowej Hucie.

Popularne szkoły w Nowej Hucie: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Najbardziej popularne szkoły podstawowe to te, które zajmują wysokie pozycje w rankingach publicznych i prywatnych szkół podstawowych. Nowa Huta szczyci się: szkołą podstawową prowadzoną przez ojców Pallotynów, szkołą muzyczną oraz publiczną Szkołą Podstawową nr 3. W rankingach szkół ponadpodstawowych najwyższe pozycje zajmuje III LO oraz Technikum Elektryczne.

W dzielnicy znajdują się również szkoły wyższe: Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Tutejszy AWF składa się z trzech wydziałów: Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu, Wydziału Rehabilitacji Ruchowej, Wydziału Turystyki i Rekreacji, które kształcą na kierunkach: Wychowanie fizyczne, Sport, Kultura fizyczna osób starszych, Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych, Fizjoterapia, Terapia zajęciowa, Kosmetologia, Turystyka i rekreacja. Na uczelni studiuje ok. 3550 studentów. Przeglądaj ofertę: mieszkania do wynajęcia Kraków tanio.

Ocena redakcji

Wśród nowohuckich szkół podstawowych najwyżej w rankingach plasują się szkoły katolickie oraz muzyczna. Wiąże się to z tym, że aby dostać się do nich trzeba przejść specjalną rekrutację (rozmowa, test) a klasy są niewielkie. Nie są to szkoły rejonowe, które mają obowiązek przyjąć każdego ucznia ze swojego rejonu.

Nowohuckie licea, poza wspomnianym III LO, zajmują dalsze pozycje w rankingach. Wysoka pozycja Technikum Elektrycznego to efekt popularności szkół kształcących w zawodzie informatyka oraz mechatronika.

Oferta edukacyjna Nowej Huty jest wystarczająca przy obecnej liczbie mieszkańców. Publiczne placówki stopnia podstawowego są zrejonizowane i przyjmują wszystkie dzieci mieszkające w obwodzie. Rodzice mogą również korzystać z placówek prywatnych, które w ramach czesnego oferują zajęcia dodatkowe, a klasy w nich są mniejsze. Szkoły średnie nie są zrejonizowane i wielu młodych mieszkańców Nowej Huty dojeżdża do liceów lub techników w innych dzielnicach.

zabudowa krakowskiej Nowej Huty

Przykład zabudowy Nowej Huty

4. Jak się mieszka w Nowej Hucie?

Parki i rekreacja w dzielnicy

W dzielnicy Nowa Huta nie brakuje zieleni. Mieszkańcy mają do dyspozycji:

 • Park Żeromskiego,
 • Park Szwedzki,
 • Park Wiśniowy Sad.

Wszystkie o powierzchni nie przekraczającej 3 ha. Park Żeromskiego położony jest na skarpie wiślanej i graniczy z Obszarem Natura 2000 oraz Łąkami Nowohuckimi. Przed podziałem administracyjnym z roku 1990 na terenie dzielnicy znajdował się również Park Zalew Nowohucki o powierzchni 7,7 ha. Na terenie parku znajduje się Zalew nad Dłubnią. Z zieleni Nowej Huty chętnie korzystają mieszkańcy i turyści.

W Nowej Hucie działa kilka basenów. Mieszkańcy mają do wyboru Międzyszkolny Basen Pływacki, Basen Com-Com Zone, Basen Hotelu Orient, Zespół Krytych Pływalni AWF. Od wiosny do jesieni można również korzystać z odkrytego Basenu Wandzianka.

W Nowej Hucie funkcjonuje kilka komercyjnych siłowni i klubów fitness (m.in. Energy Fitness Club - Siłownia Kraków, Fitness Active Niuton czy Com-Com Zone). Popularne wśród mieszkańców są również siłownie plenerowe, których w dzielnicy przybywa z roku na rok. Są one wyposażone w proste w obsłudze i bezpieczne urządzenia do ćwiczeń: stepery, rowerki, wiosła.

Mieszkańcy Nowej Huty mogą również wypoczywać w Lasku Mogilskim położonym nad Wisłą u ujścia rzeki Dłubni. To pozostałości prastarej puszczy. Innym popularnym miejscem wypoczynku jest Lasek Łęgowskim wzdłuż Wisły, przez który prowadzi 5,5 km trasa rowerowa. Nowohucianie lubią również spędzać czas na Łąkach Nowohuckich pomiędzy centrum dzielnicy Nowa Huta a brzegiem Wisły.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Nowej Hucie? Jeszcze do niedawna Nowa Huta uważana była za gastronomiczną pustynię. Ale to się zmienia. Z roku na rok przybywa restauracji w dzielnicy. Nowa Huta na szybką kawę i ciasto zaprasza do PrzeKawki. Na pizzę i pastę do Trattorii Zielone 13. Miłośnicy sushi z pewnością docenią Yapito.

W Nowej Hucie jest tylko jedno czynne kinoSfinks przy Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Najstarszym teatrem Nowej Huty jest Teatr Ludowy działający od roku 1955. Najmłodsza scena Teatru Ludowego czyli Teatr Łaźnia powstał w 2004 roku. Wcześniej działał jako Stowarzyszenie Teatralne Łaźnia. Dużą popularnością cieszy się również Teatr KTO założony przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na terenie Nowej Huty znajdują się cztery filie bibliotek: 53 – Osiedle Stalowe 12, 54 – Osiedle Młodości 8, 55 – Osiedle Teatralne 25, Filia 56 – Osiedle Zgody 7 Wszystkie placówki gromadzą księgozbiór dla dzieci i dorosłych. Organizują również spotkania z artystami, warsztaty i pokazy filmów. Mieszkańcy mogą również korzystać z księgozbioru Akademii Wychowania Fizycznego.

Bogatą ofertę zajęć oferuje również Nowohuckie Centrum Kultury. Działa w nim m.in. Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra, a także kilkanaście innych zespołów.

NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen teatralnych. W dzielnicy funkcjonuje również Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, a w nim Kino Studyjne Sfinks (jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej), ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej, Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty oraz 2 biblioteki i 4 galerie.

W Nowej Hucie warto odwiedzić również Muzeum „Dzieje Nowej Huty” (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Muzeum Archeologiczne Oddział Nowa Huta w Branicach, Muzeum Czynu Zbrojnego, Muzeum PRL-u. W XVII dzielnicy działają również prywatna galerie – m.in. Galeria Huta Sztuki.

6. Zdrowie

W Nowej Hucie, w rankingu Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu woda płynąca z krakowskich kranów zajmuje po względem jakości drugie miejsce na świecie. Bywa zdrowsza niż ta, którą kupujemy w butelkach, ponieważ ma więcej substancji mineralnych.

Z całą pewnością picie wody prosto z kranu w Krakowie nie wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie. Większość nowohuckiej kranówki pochodzi z Zakładu Uzdatniania „Dłubnia”.

Zła jakość powietrza w Nowej Hucie to jeden z często powtarzanych mitów. Odkąd huta ograniczyła produkcję, zjawisko smogu w Nowej Hucie odczuwa dużo mniej niż na przykład w krakowskim Starym Mieście.

W XVIII Dzielnicy działa Oddział Pomocy Doraźnej oraz 7 publicznych przychodni rejonowych. Nowa Huta ma również 5 szpitali. Są to:

 • Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego,
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera,
 • Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek,
 • Centrum Medyczne Ujastek,
 • Wojewódzki Szpital Okulistyczny
 • Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babinskiego.

W dzielnicy działa również Hospicjum św. Łazarza. Mieszkańcy mogą również korzystać z prywatnych przychodni w Nowej Hucie (niektóre z nich mają kontrakty z NFZ): Promed, Diaverum, Metramed, Krakowskie Centrum Zdrowia Psychicznego LOGOPROMED.

7. Nowa Huta: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy Nowej Huty mogą wybrać się na zakupy do Centrum Handlowego Czyżyny. Na powierzchni 31 tys. kilometrów kwadratowych mieści się około 80 sklepów, restauracji oraz punktów usługowych (biura obsługi operatorów telefonicznych i telewizyjnych oraz banków, pralnia, fryzjer, poczta, kolektura LOTTO).

Na zakupy można się wybrać również do Centrum Handlowego M1. Ma ono powierzchnię 211 tys. metrów kwadratowych i wyglądem nawiązuje do krakowskich Sukiennic. Znajduje się w nim około 100 lokali handlowych i usługowych. Mieszkańcy Nowej Huty przeważnie robią zakupy w tzw. sklepach wielkopowierzchniowych - hipermarketach lub supermarketach. Dużą popularności cieszą się również małe, osiedlowe sklepiki oraz punkty usługowe.
muzeum lotnictwa polskiego

Ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego

8. Wady i zalety mieszkania w Nowej Hucie

 Plusy:

 • dobre skomunikowanie z pozostałymi częściami Krakowa,
 • bliskość Zalewu Nowohuckiego,
 • dużo zieleni (parki, lasy),
 • możliwość wyboru mieszkań budowanych w różnych technologiach (wielka płyta, cegła),
 • jakość powietrza lepsza niż w centrum miasta.

Minusy:

 • korki oraz remonty, które utrudniają dojazd do centrum Krakowa oraz innych dzielnic,
 • zła opinia o dzielnicy (zanieczyszczone powietrze, brak bezpieczeństwa),
 • niedoinwestowanie dzielnicy miasta.

Nowa Huta to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic miasta. Zmiany te zachodzą nie tylko w infrastrukturze, ale również w świadomości Nowohucian oraz mieszkańców innych części Krakowa. Miejsce to coraz częściej jest postrzegane jako bezpieczne i przyjazne dla rodzin z dziećmi i osób starszych.

Czy Nowa Huta jest przyjazna dla zwierząt?

Właściciele psów mogą wyprowadzać swoich pupili na profesjonalny wybieg u zbiegu alei Jana Pawła II i ulicy Biskupa Piotra Tomickiego. Plac jest zadrzewiony i porośnięty trawą. Osoby z psami można spotkać również w lasach. W Nowej Hucie działa kilkanaście lecznic dla zwierząt oraz okno życia dla psów i kotów.

9. O tym się mówi w Nowej Hucie

Tematem najczęściej obecnie poruszanym przez mieszkańców Nowej Huty jest budowa północnej obwodnicy Krakowa. Istotna dla mieszkańców Nowej Huty jest kwestia przebiegu trasy oraz odszkodowania dla tych, przez których działki będzie przebiegała oraz kwoty, za jakie zostaną wykupione grunty. Ważne jest również to, jak władze miasta oraz wykonawca mają zamiar zminimalizować uciążliwości wynikające z tak dużej budowy (objazdy, wyłączenia ulic, hałas).

Wiele osób uważa, że dzielnica stanęła w miejscu i się nie rozwija. Nie brakuje głosów postulujących oddzielenie Nowej Huty od Krakowa. Miałaby się stać osobnym miastem, tak jak to było do roku 1951. Problemem jest również starzenie się społeczeństwa Nowej Huty. Wiele osób mieszka tu od urodzenia.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: