placement placeholder
placement placeholder

Home office - jak urządzić domowy gabinet?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.04.2020

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w trybie zdalnym. Jak urządzić domowy gabinet? Sprawdzisz na GetHome.

Odkąd wirus COVID-19 stał się problemem na skalę światową i rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, coraz więcej osób pracuje w trybie zdalnym – w systemie home office. Większość pracowników myśli o komfortowym i ergonomicznym miejscu pracy, a przy tym zastanawia się, jak powinno wyglądać domowe biuro. Dobra organizacja przestrzeni stanowi połowę sukcesu.

Co zrobić, aby zwykłe biurko komputerowe mogło być efektownym kącikiem do wykonywania obowiązków zawodowych? Przepis na inspirujący home office jest dość prosty. Kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików powinno zapewnić twórczą pracę w domu. Domowe biuro wymaga zgromadzenia kilku sprzętów, akcesoriów czy gadżetów i zorganizowania odpowiedniego oświetlenia. Pozwoli to stworzyć profesjonalne miejsce, które będzie atrakcyjne wizualnie niczym z instagramowego obrazka. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, pozwalających zachować wygodę i efektywność.

Modne inspiracje – domowe biuro

Praca zdalna poza siedzibą firmy wymaga samodyscypliny. Największą zaletą home office jest wygoda oraz oszczędność czasu na dojazd do biura. Pracownik musi jednak dobrze się zorganizować, tak by samodzielnie pilnować terminów i skrupulatnie realizować wszystkie zadania. Minusem takiego rozwiązania może być higiena pracy czy trudność w oddzieleniu życia zawodowego od prywatnego. Osoby dobrze zorganizowane nie powinny mieć jednak problemu z określaniem priorytetów.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli usytuowania miejsca przeznaczonego na domowe biuro. Inspiracje mogą przyjść niepostrzeżenie. Warto zastanowić się nad wykreowaniem przestrzeni z dala od pomieszczeń, gdzie przebywają domownicy. Sprzyja to większej koncentracji. Zadbajmy również o odgrodzenie biurka przeznaczonego do pracy zawodowej za pomocą zasłony, regału czy ścianki działowej. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy nie posiadamy oddzielnego pokoju do wypełniania obowiązków zawodowych.

Domowe biuro inspiracjeProjekt MIKOŁAJSKAstiudio, źródło: magazif.com

Wśród oryginalnych inspiracji znajduje się pomysł na stworzenie osobistego kącika w przestrzeni przeznaczonej na domowe biuro. DIY, czyli własnoręcznie wykonanie mebli czy dekoracji jest tanim sposobem na metamorfozę każdego wnętrza. Z drewna możemy wykonać niebanalne biurko, z palet drewnianych wygodny fotel lub stylową komodę. Nowoczesne biuro domowe to miejsce, w którym musimy zadbać o komfortowe warunki. Najlepiej, by takie pomieszczenie nie było zlokalizowane w bliskiej odległości od kuchni czy salonu. Jeśli chcemy zaaranżować małe domowe biuro, należy zatroszczyć się o zaznaczenie strefy biurowej. Do tego posłuży nam ażurowa płyta lub ciężka kotara.

Idealnym tłem do pracy są drobne dekoracje, takie jak tablice z hasłami motywującymi. Dużym zainteresowaniem cieszy się stonowana, jasna kolorystyka ścian. Neonowe i zbyt krzykliwe barwy mogą dekoncentrować. Minimalistyczny styl bardziej motywuje oraz wspomaga koncentrację większości osób. Obowiązkowym elementem wyposażenia stanowiska pracy jest lampa sufitowa i biurkowa, ustawiona po prawej lub lewej części mebla.

Domowe biuro w salonie to sensowne rozwiązanie, pod warunkiem, że wydzielimy w odpowiedni sposób taką przestrzeń. Pogodzenie mebli biurowych z wystrojem pokoju dziennego nie należy do łatwych zadań. Wytyczenie strefy przeznaczonej do codziennej pracy jest jednak z powodzeniem realizowane przez specjalistów od aranżacji wnętrz. Biuro domowe w salonie powinno być utrzymane w podobnej stylistyce, co reszta pomieszczenia.

Funkcjonalne ustawienie miejsca do pracy zależy od kształtu pokoju dziennego, jego wymiarów oraz odpowiedniego wkomponowania w przestrzeń, która służy relaksowi. Sprawdzonym pomysłem jest umieszczenie biurka w rogu, Dzięki temu pozostali domownicy bez problemu mogą korzystać ze strefy komfortu. W takim przypadku sprawdzą się modele o lekkiej konstrukcji, stworzone z metalowego stelażu czy drewna i funkcjonalne regały.

Czytaj również: Firma w mieszkaniu - wady i zalety

Domowe biuro w sypialni

Urządzanie domowego biura w mieszkaniu (sypialni) o niewielkiej powierzchni dużym wyzwaniem nawet dla architektów wnętrz. Co prawda sypialnia nie powinna się kojarzyć z home office, jednak panujący w niej spokój sprzyja twórczości. Przestrzeń biurowa może być zlokalizowana w kącie, w bliskiej odległości od okna. Nowoczesne biuro domowe to miejsce, w którym możemy wygodnie popracować. Zwłaszcza freelancerzy spędzający większość czasu przed komputerem, powinni pomyśleć o odpowiednim, ergonomicznym krześle obrotowym czy przestronnym blacie. Optymalne warunki do pracy zapewnią także otwarte regały, tworzące oryginalną ściankę. Jak urządzić biuro domowe? Design jest tak samo ważny, co wygoda.

Gabinet możemy urządzić niemal wszędzie.

Domowe biuro w przedpokoju

Biuro w przedpokoju można zagospodarować we wnęce, pamiętać należy jednak o swobodnej komunikacji dla reszty domowników. Najbardziej praktycznym elementem jest blat wykonany na zamówienie, który wstawimy w przestrzeń narożnika. Dobrym rozwiązaniem mogą być opuszczane modele i składane krzesła. W pracy home office przyda się także mobilne biurko na kółkach oraz podstawka pod laptopa.

Domowe biuro w kuchni

Nowoczesnym rozwiązaniem jest kuchenna przestrzeń biurowa, to znaczy domowe biuro w kuchni. Szczególnie polecane osobom, które mieszkają w małym mieszkaniu, na przykład w kawalerce. Kuchenny stół z powodzeniem może zastąpić biurko do pracy. Pod warunkiem, że to rozkładany model, który jest wyposażony w miejsce do przechowywania. Pamiętajmy, by miejsce do pracy znajdowało się z dala od sprzętu, takiego jak piekarnik czy kuchenka elektryczna.

Domowe biuro w kuchniProjekt MIKOŁAJSKAstiudio, źródło: magazif.com

Domowe biuro – aranżacje polecane przez architekta

Skoro już mamy spędzić kilka godzin dziennie w domowym zaciszu, warto pomyśleć o optymalnych warunkach do pracy. Minimalna szerokość blatu pod komputer wynosi minimum 90 cm, a regulowany fotelu z zagłówkiem musi być wyposażony w możliwość regulacji wysokości. Na liście praktycznych gadżetów znajdują się także długopisy, zszywki, dziurkacze, notesy czy segregatory. Każdy przedmiot powinien mieć swoje stałe miejsce. Domowe biuro w małym mieszkaniu może być wyposażone w półki, szuflady czy tablice magnetyczne, na których rozpiszemy najważniejsze zadania zaplanowane na dany dzień i ważne informacje.

Duże znaczenie ma właściwe położenie monitora oraz kąt nachylenia. Zachowanie prawidłowej postawy wpływa pozytywnie na kręgosłup i zapobiega powstawaniu problemów zdrowotnych, w tym zwyrodnieniom kręgu szyjnego. Praktycznym gadżetem jest podstawka pod komputer umożliwiająca ustawienie wysokości monitora lub ergonomiczny podnóżek pod nogi. Ekran należy ustawić w odległości 45-75 cm. Warto też pomyśleć o jego optymalnym ustawieniu, czyli co najmniej 20 st. do tyłu, w tym możliwym obrocie o 120 st. Sposób zaaranżowania przestrzeni biurowej zależy w głównej mierze od ilości miejsca, jaką dysponujemy na domowe biuro. Meble na wymiar sprawdzą się w pomieszczeniach, takich jak poddasze czy korytarz.

Domowe biuro w stylu nowoczesnymProjekt Bold Design, źródło: magazif.com

Przytulny gabinet w domu warto zorganizować nawet w ciasnym mieszkaniu. Funkcjonalne pomieszczenie można urządzić niskim kosztem, na przykład w niezagospodarowanej części salonu. Praktyczne meble pozwolą zorganizować wnętrze typu domowe biuro. W małym pomieszczeniu należy wykorzystać każdy skrawek przestrzeni.

Jak umeblować gabinet w domu? W większości przypadków stawia się na minimalizm, który idzie w parze z ergonomicznością. Skromny kącik do pracy jest w stanie pomieścić biurko z krzesłem czy regały na dokumenty. Do wnętrza o niewielkim metrażu powinniśmy wybrać biel i jasne kolory kontrastujące z fototapetą. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie lustra, które optycznie powiększy domowe biuro.

Domowe biuro - w jakim stylu?

Aranżacja przestrzeni do pracy powinna koncentrować się wokół naszego stylu życia lub indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy urządzić domowe biuro w kawalerce, to czas pomyśleć o rozkładanym biurku, które zajmuje niewiele miejsca lub wiszącym modelu wraz z regałem na kółkach do przechowywania dokumentów. Warto też postawić na designerski mebel i zamiast fotela z regulowaną wysokością, wybrać składane krzesło. Zadbajmy również o dobre oświetlenie oraz wprowadzeniec roślin do wnętrza, które mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zamontowanie biurka w kącie lub w pobliżu okna. Mamy wówczas dostęp do światła dziennego. Przy zamawianiu blatu na wymiar, możemy z góry określić, jak ma wyglądać nasze domowe biuro. Wąski pokój warto optycznie skrócić za pomocą kilku trików.

Jak urządzić gabinet w domu?

  1. Świetnym pomysłem jest zaadoptowanie dużej przestrzeni na piętrze, tak by wykonać domowe biuro na poddaszu.
  2. W gabinecie w pełnym tego słowa znaczeniu powinny się znaleźć odpowiednio dobrane meble. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru przy aranżacji wnętrza przeznaczonego na domowe biuro. Biurko, ergonomiczny fotel, regał na książki lub pojemna szafa, stolik kawowy oraz półki na książki wystarczą w zupełności.
  3. Ważne, aby zachować spójność stylistyczną z resztą mieszkania i urządzić ze smakiem domowe biuro. Kolor ścian ma duże znaczenie, ale wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań.
  4. Jeśli nie chcemy organizować oddzielnego pomieszczenia, przyda się oddzielenie wizualne przestrzeni na domowe biuro. Gabinet za przesłoną możemy zorganizować przy pomocy ażurowego regału, parawanu lub ścianki działowej z płyt g-k.
  5. W większości przypadkach nie mamy możliwości, aby w oddzielnym pokoju powstało domowe biuro. W szafie wnękowej z drzwiami też możemy zorganizować taką przestrzeń.

Domowe biuro w stylu glamour

Jeśli urządzamy domowe biuro w mieszkaniu o eleganckim wystroju, warto stworzyć przestrzeń biurową w podobnej stylistyce. Do takiego pomieszczenia powinniśmy wstawić wygodną sofę i fotele, na przykład z tropikalnym motywem. Domowe biuro glamour może nie tylko cieszyć oko, ale też zapewniać komfort pracy na co dzień. Ciekawym pomysłem jest stworzenie miejsca na certyfikaty czy nagrody, które ustawimy na stylowej komodzie.

Warto też pomyśleć o półkach z magazynami i książkami. Dekoracje tego typu tworzą przestrzeń w kobiecym wydaniu. Domowe eleganckie biuro to miejsce, w którym nie powinno zabraknąć złotych oraz srebrnych dodatków. Pełne blasku wnętrze zachwyca licznymi zdobieniami, przełamanymi elegancką czernią lub odcieniami różu czy fioletów. Znakiem rozpoznawczym stylu glamour są także szklane powierzchnie i kryształowy blichtr żyrandoli.

Stylowe biuro domowe kojarzy się z luksusem i wytwornością. Aranżacja glamour sprawdza się szczególnie w mieszkaniach zlokalizowanych w zabytkowych kamienicach. Obowiązkowym elementem wystroju jest małe biurko oraz kącik do relaksu z miejscem do siedzenia. Polecamy pikowane fotele wypoczynkowe lub designerskie pufy, stolik szklany bądź okrągły – z metalową podstawą. Jak możemy uzupełnić wystrój wnętrza, w którym urządzimy domowe biuro? Akcesoria typu ramka na zdjęcia czy lampka biurkowa w metalicznym odcieniu sprawdzi się zwłaszcza w stylu glamour.

Praktyczne biuro domowe w stylu loft

Odkryta cegła na ścianie w pokoju z dużym oknem to ciekawy pomysł na domowe biuro, który pokochało większość osób. Industrialna przestrzeń spodoba się szczególnie freelancerom, czyli osobowościom przebojowym i dynamicznym. Projektanci chętnie inspirują się takim stylem podczas aranżacji pomieszczeń wydzielonych na biuro domowe loft. Surowe oraz proste wnętrze wykorzystuje naturalne surowce lub tynki imitujące przetarty beton.

Na podłodze znajdują się najczęściej drewniane deski, a na ścianach króluje biel i szarość. Domowe biuro w stylu industrialnym eksponuje okablowanie oraz rury od wentylacji. Takie elementy dekoracyjne tworzą nowoczesny klimat wnętrza. Styl loft stawia na minimalizm aluminiowych przedmiotów, które nawiązują do stylistyki lat 50. czy 60.

Gabinet w stylu loftowymźródło: loftmylove.com

Domowe biuro w stylu industrialnym kojarzy się z pomieszczeniami pofabrycznymi i surowym betonem. Projekt tego typu doskonale uzupełni biurko z wysokim połyskiem lub drewniany blat oraz odpowiedni dobór oświetlenia, czyli stylowych lamp wiszących i żarówek. Niewykończone ściany świetnie prezentują się we wnętrzu takim jak domowe biuro.

Kolor przewodni to biały, choć wielu designerów sięga także po czerwoną cegłę. Wiele osób inwestuje w dobrej jakości fototapety, które świetnie imitują fakturę naturalnych materiałów. W stylu loft sprawdzi się domowe biuro na antresoli lub zagospodarowanie poddasza domu jednorodzinnego.

Domowe biuro – styl skandynawski

Home office zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród osób, które poszukują inspiracji do kreatywnej pracy poza biurem firmy – we wnętrzu własnego domu. Białe meble odgrywają kluczową rolę przy aranżacji takiej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, by północnoeuropejski wystrój nie zaburzał harmonii stylistycznej reszty mieszkania. Skandynawskie biuro domowe sprawdzi się zwłaszcza na małej powierzchni. Biel stanowi doskonałe tło do wyeksponowania pozostałych elementów wyposażenia pokoju – na przykład czarnej ściany tablicowej, na której umieścimy ważne notatki. Domowe biuro w bloku w stylu skandynawskim wyda się optycznie większe, niż jest w rzeczywistości.

Gabinet w stylu skandynawskimźródło: VOX

Obowiązkowy mebel, który powinien się znaleźć w małym mieszkaniu to oczywiście biurko. W tym przypadku przyda się minimalistyczny model na cienkich nóżkach, pozbawiony frezowań oraz regał lub szafki na dokumenty. Oryginalne domowe biuro w stylu skandynawskim powinno być wyposażone w niezbędne akcesoria i praktyczne dodatki, w tym sortownik do korespondencji, zegar na ścianie, ramki z ulubionymi grafikami. Ważna zasada, która sprawdza się w takim wnętrzu to dążenie do maksymalnej funkcjonalności przestrzeni użytkowej.

O czym warto pamiętać urządzając domowe biuro? Oświetlenie w stylu skandynawskim powinno być zawieszone bezpośrednio nad blatem. Możemy też postawić lampkę o skromnym designie. W jaki sposób warto jeszcze wyposażyć domowe biuro? Krzesło biurowe rzadko wpisuje się w stylistykę skandynawską. Najlepiej wybierać wygodne i solidne modele z funkcją obrotową, podłokietnikami oraz wysokim oparciem.

Domowe biuro - styl retro

Fajny gabinet w domu to przede wszystkim przestrzeń w pełni funkcjonalna. Jeśli mamy możliwość, blat powinniśmy ustawić w dogodnym miejscu, czyli w pokoju przeznaczonym na domowe biuro. Biurko pod oknem zapewni dostateczną ilość światła dziennego, jak również sprzyja pracy intelektualnej. Atrybutem stylu vintage są meble stylizowane na pochodzenie z minionych epok, a przy tym bardzo solidne i oryginalne. W takim wydaniu sprawdzi się biurko z szufladami, wysoka komoda, gdzie pomieścimy dużą ilość akcesoriów czy przyborów biurowych. Domowe biuro vintage to ciekawa przestrzeń, w której możemy także odnaleźć ozdobne, neobarokowe lampy.

Ciekawym akcentem stylu retro jest wygodna sofa z funkcją spania, biblioteczka lub drewniane półki i naturalne dodatki, m.in. zielone kwiaty w donicach. Stara masywna szafa stanowi też oryginalny pomysł na domowe biuro. Wyposażenie w stylowe meble tworzy klimatyczną przestrzeń, a elementy z drewna czy wikliny podkreślą jej charakter. Moda na styl retro trwa niezmiennie od kilku lat. Przytulny gabinet w domu może być wyposażony w kolorową komodę oraz oryginalny obraz na ścianie. Duże znaczenie ma odpowiednio dobrana kolorystyka na ścianach pomieszczenia typu domowe biuro. Tapeta retro jest dostępna w wielu kolorach czy wzorach, dzięki czemu dopasujemy taki element nawet do gabinetu w męskiej odsłonie.

Domowe biuro - styl klasyczny

Większość pracowników korporacji ma możliwość wzięcia home office kilka razy w miesiącu. W takiej sytuacji przyda się gabinet urządzony w stylu klasycznym, czyli domowe biuro dla dwóch osób. Wiele osób nie posiada warunków lokalowych do wydzielenia osobnego pokoju. Mimo to, może wyznaczyć przestrzeń biurową w pokoju dziennym lub w sypialni. W takim przypadku sprawdzą się uniwersalne dodatki i meble, które bedą tworzyć domowe biuro dla dwojga.

Niezbędnym elementem wyposażenia jest oczywiście biurko oraz ergonomiczne krzesło, dopasowane do wysokości blatu. Wpływa to znacząco na komfort i wygodę osób pracujących zdalnie. Obok biurka powinny się też znaleźć szafki czy szufladki, półeczki do przechowywania akcesoriów oraz stojąca lampa biurkowa. Niezwykle przydatnym sprzętem biurowym jest urządzenie wielofunkcyjne. Biuro domowe dla osób wykonujących zawody architektoniczno-projektowe warto wyposażyć w dodatkowe blaty, krzesła i stół.

Gabinet w stylu klasycznymźródło: Mebin

Modny gabinet w stylu klasycznym nie musi posiadać dużej przestrzeni na domowe biuro. Stylowe są meble o klasycznej formie, wykonane z drewna oraz ściany pomalowane w pionowe pasy. Przyda się drewniana komoda i praktyczne oświetlenie, na przykład kinkiety czy stojąca lampa w stylu retro. Aranżacja takiego wnętrza pozwala na pewną swobodę w doborze akcesoriów czy gadżetów. Praktycznym dodatkiem jest kalendarz, zegar stojący i wygodny fotel.

Organizacja domowego biura

  1. Pierwszym krokiem jest znalezienie miejsca, w którym znajdzie się nasze domowe biuro na wymiar. Może to być oddzielny pokój lub wydzielona przestrzeń biurowa.
  2. Czas na zakupy – musimy zaopatrzyć się w odpowiednie biurko. Powinno ono pomieścić wszystkie sprzęty, takie jak laptop, myszka, klawiatura czy drukarka. Im więcej powierzchni na blacie, tym wygodniejsze będzie domowe biuro. Zabudowa meblowa z otwartymi półkami na przechowywanie książek czy segregatorów z dokumentami bywa też przydatna.
  3. Absolutnym „must have” jest wybór ergonomicznego fotela z miękkim oparciem i siedziskiem. Krzesło musi mieć możliwość regulacji wysokości i podłokietników oraz wychylenia oparcia.
  4. Pamiętajmy o odpowiednim doborze oświetlenia, czyli lampie na biurko i źródłach światła znajdujących się na suficie.
  5. Postawmy kwiaty i rośliny zielone we wnętrzu przeznaczonym na domowe biuro. Dekoracje w doniczkach lub na drabinkach dobrze się prezentują, a przy tym dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Warto zorganizować pomieszczenie przyjazne feng shui. Gabinet w domu powinien być umieszczony w cichej części, sprzyja to pracy koncepcyjnej.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości a COVID-19

Podsumujmy zatem, jak zaprojektować domowe biuro? Przede wszystkim należy wybierać ergonomiczne meble, które nadają się do długotrwałej pracy przy komputerze. Podstawą jest wygodne krzesło oraz odpowiednio duże biurko. Do home office minimalne wymiary blatu powinny wynosić 60 × 100 cm. Przydatne jest również odpowiednie doświetlenie miejsca pracy w postaci ruchomej lampki biurowej, oświetlenia punktowego oraz sufitowych opraw świetlnych, a także dobre ustawienie biurka z dostępem do światła dziennego.

Warto pomyśleć o tablicy korkowej lub magnetycznej, na której znajdą się ważne informacje oraz najważniejsze zaplanowane zadania. Bez podstawowego wyposażenia trudno sobie wyobrazić biuro domowe. Zapewnijmy sobie miejsce na przechowywanie dokumentów i najpotrzebniejszych gadżetów typu flamastry, długopisy, karteczki samoprzylepne, ołówki. Praktyczne szuflady oraz schowki pozwolą utrzymać porządek w przestrzeni biurowej. Możemy też rozważyć zakup półki ściennej i pojemnych kontenerów.

W systemie home office liczy się dobra organizacja, jak również systematyczność. Pomyślmy o stylowych dodatkach typu zegar czy wiklinowy kosz oraz dekoracjach w postaci roślin doniczkowych. Klimat gabinetu tworzą również obrazy, zdjęcia, dywany, zasłonki albo rolety. Zadbajmy o dobry klimat i niepowtarzalną atmosferę wnętrza, w którym spędzamy większą część dnia. W czasie kwarantanny praca zdalna zrewolucjonizowała nasze życie. Musimy zatem przeorganizować przestrzeń w domu, tak by stworzyć wygodne i nowoczesne domowe biuro.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: