placement placeholder
placement placeholder

Jak COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.02.2021

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na każdej dziedzinie gospodarki. Sprawdź na GetHome, jak koronawirus wpłynął na branżę nieruchomości.

Na podstawie danych na dzień 25-02-2021

Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na branżę nieruchomości? Czy Polacy wciąż są zainteresowani zakupem mieszkania i domu? Jakie środki są stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo osób poszukujących własnego M?

Eksperci portalu GetHome.pl w marcu 2020 zapytali przedstawicieli 72 renomowanych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jaki wpływ na branżę nieruchomości ma COVID-19.

Zakup nieruchomości a koronawirus

Co prawda, w marcu było zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków dotyczących wpływu pandemii na rodzimy rynek nieruchomści, jednak już wtedy zauważono pewne tendencje. Ponad 70% pośredników zauważyło wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania i domu, czego konsekwencją była mniejsza liczba telefonów i prezentacji lokali. Z kolei blisko 30% agentów nie dostrzegło zmian w dotychczasowych tendencjach zakupowych konsumentów.

Ankieta GetHome - zainteresowanie zakupem nieruchomości a koronawirus

Spadek zainteresowania zakupem nieruchomości to jednak nie jedyny problem, z jakim - na chwilę obecną - muszą mierzyć się pośrednicy i przedsiębiorcy, w tym prowadzący działalność z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. 14 marca Andrzej Piórecki, Prezes Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, zwrócił się w oficjalnej korespondencji do premiera Mateusza Morawieckiego, z prośbą o umorzenie składek ZUS dla przedsiębiorców wybranych branż, których funkcjonowanie zostało ograniczone bądź uniemożliwione z uwagi na obecnie panującą sytuację. ZUS wydał decyzję o możliwości zawieszenia składek na trzy miesiące. Dodatkowo przedsiębiorcy mogli wypełnić uproszczony wniosek, dzięki czemu formalności zostały ograniczone do niezbędnego minimum. 

Co musiało znaleźć się we wniosku? Jak informowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przedsiębiorca musiał w dodatkowo zawartym oświadczeniu wyjaśnić pokrótce, jak koronawirus wpłynął na jego działalność. W wielu przypadkach nie było to trudne – przedsiębiorcy mogli wykazać konieczność zamknięcia placówki czy jej czasowego ograniczenia z uwagi np. na spadek zainteresowania zakupem domu czy mieszkania.

Przebieg transakcji w warunkach epidemii COVID-19

Aktualna sytuacja epidemiologiczna – w przeważającej większości - nie przełożyła się na terminowość realizowanych transakcji zakupu nieruchomości. Ponad 60% z nich odbyło się zgodnie z planem. Agencje dokładały wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom zainteresowanym zakupem mieszkania czy domu i maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia.

Ankieta GetHome - terminowość transakcji zakupu nieruchomości a koronawirus

Sytuacja jest jednak dynamiczna. Niemal każdego dnia media donoszą o kolejnych ofiarach koronawirusa i rekordach dotyczących nowej liczby zachorowań. Pojawienie się COVID-19 zapoczątkowało ogromne zmiany w każdej gałęzi gospodarki. Od 14 marca - do odwołania - obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Jego efektem jest szereg restrykcji, mających na celu próbę zahamowania pandemii na terenie kraju. Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i krajowych, ograniczenie działalności galerii handlowych i branży gastronomiczno-rozrywkowej - to tylko niektóre działania, jakie zostały wprowadzone w wtym czasie w trosce o bezpieczeństwo obywateli. 

Wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego nie powinien mieć wpływu na pracę kancelarii notarialnych, jednak niektóre firmy decydują się na ograniczenie działalności lub skracają godziny przyjęć, zachęcając do składania wniosków i załątwiania wszelkich spraw online, tak jak niektóre Urzędy Miast i Gmin. Wprawdzie Krajowa Rada Notarialna, w oficjalnym stanowisku z dnia 16 marca, jednoznacznie wskazała, że (...) obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nie nakładają obowiązku zamykania bądź ograniczania działalności kancelarii notarialnych. I zgodnie z art. 20 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawa o notariacie, (...) kancelaria powinna być czynna w dniach powszednich co najmniej sześć godzin dziennie.

Istotną kwestią jest jednak wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. KRN wyraziła stanowisko, że czas działalności kancelarii może ulec zmianom w zależności od konkretnej sytuacji epidemicznej, panującej w określonym miejscu, oraz z uwagi na (...) stan zdrowia i sytuację rodzinną notariusza, sytuację organizacyjną kancelarii, poczucie zagrożenia epidemicznego notariusza czy inne ważne okoliczności związane z zagrożeniem epidemicznym. 

Przeczytaj również: Pośrednicy podsumowują II kw. 2020 na rynku mieszkaniowym

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo zarówno osób poszukujących własnego M, jak i pośredników nieruchomości. Agencje dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zagrożenia. Jakie działania są podejmowane? W większości przypadków, zgodnie z sugestią przedstawicieli rządu, ograniczany do niezbędnego minimum jest bezpośredni kontakt z klientem, a praca odbywa się w systemie zdalnym.

Tak, jak w większości instytucji wprowadziliśmy kilka rozwiązań, których celem jest bezpieczeństwo klientów oraz agentów. Przede wszystkim z rozsądkiem podchodzimy do grupowych spotkań zespołu, które na pewien czas wstrzymaliśmy. Agenci mogą dużą część swojej pracy wykonywać zdalnie, bez konieczności bezpośredniego kontaktu - deklaruje Jolanta Starnawska, współwłaścicielka agencji Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Co istotne i warte podkreślenia, praca w systemie zdalnym nie wpływa negatywnie na przebieg transakcji. Jak przekonuje Adam Wiśniewski, specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości agencji Nowodworski Estates, (...) kiedy to możliwe, bezpośredni kontakt z Klientami zamieniamy na telefoniczny. Staramy się jednak pracować z takim samym oddaniem, jak do tej pory, zachowując oczywiście podstawowe zasady higieny i stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Klienci nadal interesują się nieruchomościami, a my niezmiennie służymy im pomocą.

Ponadto organizowane są specjalne dyżury, dzięki czemu klienci zainteresowani zakupem nieruchomości mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Przygotowujemy się do zdalnych kontaktów włącznie z przekierowaniem rozmów telefonicznych z biura na telefony komórkowe. Wprowadzamy dodatkowe dyżury - zapewnia Zbigniew Foryś, pełnomocnik wspólnika biura Galiszkiewicz i Foryś.

W celu zapewnienia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa, organizowane są wirtualne spacery po nieruchomości. Agenci odbywają również dedykowane szkolenia, dzięki którym bezpośredni kontakt z klientem odbywa się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Na wszelki wypadek uruchamiamy możliwość zdalnego udziału agentów w szkoleniach i namawiamy do regularnego rejestrowania ewentualnych objawów, regularnego mierzenia temperatury (...) Bezpieczeństwo agentów zwiększa bezpieczeństwo klientów - tłumaczy Agata Stradomska z agencji Białe Lwy.

Koronawirus a najem krótkoterminowy

Zauważalny spadek zainteresowania tematem zakupu nieruchomości to jednak nie jedyny problem, z jakim muszą mierzyć się agencje i przedsiębiorcy. Rynek najmu krótkoterminowego wydawał się do tej pory bezpieczną przystanią dla inwestorów szukających zysków z nieruchomości.

Obecna sytuacja diametralnie zmieniła dotychczasowe reguły. Z uwagi na fakt, że rynek najmu krótkoterminowego jest ściśle powiązany z branżą hotelarską i turystyczną, według prognoz ekspertów, również i ta grupa może w najbliższym czasie stracić płynność finansową. Czasowe zamknięcie granic, ograniczenie połączeń międzynarodowych i krajowych, a przede wszystkim wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego - w konsekwencji wpływają na wyraźny spadek zainteresowania wynajmem krótkoterminowym.

Mieszkanie dla Medyka

Epidemia koronawirusa to szczególnie ciężki okres dla pracowników służby zdrowia, którzy na pierwszej linii walczą o zdrowie pacjentów. Tym samym, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także ich ich rodziny są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. W ramach pomocy, w tej trudnej sytuacji powstała akcja społeczna Mieszkanie dla Medyka. Akcja ma na celu wsparcie i wynajem nieruchomości pracownikom służby zdrowia, którzy po długich godzinach pracy w szpitalach i przychodniach mogą odpocząć, nie narażając swoich bliskich.

Medycy mogą zgłosić się do akcji na specjalnie przygotowanej stronie lub znaleźć oferty nieruchomości na grupach społecznościowych #MieszkanieDlaMedyka na Facebooku. GetHome również wspiera tą wyjątkowa inicjatywę i zachęca do solidarnej pomocy służbie zdrowia - więcej szczegółów o akcji Mieszkanie dla Medyka przeczytasz w artykule: Jak rynek nieruchomości wspiera branżę medyczną.

Rynek nieruchomości i ceny nieruchomości w 2020 roku

W październiku pojawiły się najnowsze raporty, podsumowujące sytuację na rynku nieruchomości w II kwartale 2020 r. Według danych GUS ceny mieszkań wzrosły o 10,9 proc. w skali roku. Z czego na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen o 5,3 proc., a na rynku wtórnym o 15,4 proc. Ceny nieruchomości odnotowały największy wzrost w województwie śląskim - 16,2 proc., z kolei najmniejszy w województwie małopolskim - 7,6 proc. 

Raport dotyczący rynku nieruchomości w II kwartale - w dobie koronawirusa - przygotował także Narodowy Bank Polski. Wynika z niego, że w największych miastach, ceny mieszkania Wrocław, WarszawaGdynia spadły na rynku pierwotnym o kilka procent w porównaniu do I kwartału 2020 r. Spadek odnotowano również w zakresie wypłacanych kredytów hipotecznych. Ten kwartał wyróżniał się także pod względem ilości oddanych mieszkań do użytkowania (47,5 tys.).

Od końca maja byliśmy świadkami odmrażania gospodarki przez rząd Mateusza Morawieckiego. Lepiej przygotowana infrastruktura medyczna oraz zwiększona świadomość Polaków na temat koronawirusa pozwoliła na zniesienie części obostrzeń. 13 czerwca otwarto granice Polski dla krajów Unii Europejskiej. Od tego dnia przyjezdni z krajów unijnych nie musieli przechodzić obowiązkowej kwarantanny, co pozwoliło ożywić ruch turystyczny w Polsce.

Bardzo ważnym punktem dla polskiej turystyki było wprowadzenie bonu turystycznego dla rodzin z dziećmi, który zwiększył ruch międzymiastowy. Bon pozwolił również na zmniejszenie szarej strefy na rynku najmu krótkoterminowego, ponieważ realizacja grantu możliwa była tylko w zarejestrowanych obiektach usługowych.

Zniesione obostrzenia - wzrost zachorowań

Zniesienie obostrzeń oraz zwiększony ruch turystyczny spowodował wzrost zachorowań na COVID-19. Tym samym, na początku sierpnia ogłoszono system podziału na 3 strefy - zieloną, żółtą i czerwoną - w zależności od liczby zakażeń koronawirusem w danym powiecie na 10 tys. mieszkańców. Wraz z końcem wakacji ogłoszono powrót dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach. Mimo to, większość uczelni i szkół wyższych postanowiła wprowadzić nauczanie w semestrze zimowym w formie zdalnej. Jest to szczególnie ważne dla rynku nieruchomości w dużych miastach. Pośrednicy, już we wrześniu zwracali uwagę na znaczny spadek wynajmowanych mieszkań w porównaniu do 2019 r. 

Sytuacja epidemiologiczna w III kwartale 2020 roku związana z rozprzestrzenianiem pandemii COVID-19 miała wpływ na zmianę dotychczasowych zachowań konsumenckich. Zauważalny był wyraźny spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, jednak transakcje odbywały się planowo, z zachowaniem maksymalnych środków bezpieczeństwa. Prognozy cen na ostatni - IV kwartał 2020 wskazywały, że ceny nieruchomości, a w szczególności ceny mieszkań miały utrzymać się na stabilnym poziomie. Jak było w rzeczywistości?

Zamknięcie roku na rynku nieruchomości w Polsce

W IV kwartale 2020 roku duże znaczenie miało wprowadzenie kolejnych obostrzeń COVID-19 i ich bezpośredni wpływ na rynek nieruchomości w Polsce. Ponowne zamknięcie szkół, hoteli, galerii handlowych oraz innych obiektów znów uderzyło w krajowy rynek i ceny nieruchomości, szczególnie w zakresie najmu, którym zainteresowanie znacznie spadło. Jednocześnie, utrzymały się rekordowo niskie stopy procentowe, które miały być motywatorem do inwestycji. W obiegu pojawiła się rekordowa liczba gotówki, a w II połowie roku zauważono znaczny wzrost inwestycji w nieruchomości w skali całego 2020 roku.

Według danych NBP, w grudniu 2020 r. pierwszy raz od początku epidemii wzrosła wartość ulokowanych pieniędzy na lokatach bankowych. IV kwartał przyniósł również najwyższe ceny nieruchomości, szczególnie w największych aglomeracjach, z kolei ceny wynajmu nieruchomości utrzymały się na stabilnym poziomie.

Podsumowanie 2020 roku

Podsumowując rok 2020 na rynku nieruchomości względem epidemii koronawirusa, z pewnością należy wydzielić 3 okresy. Pierwszy okres, gdy niespodziewanie dla wszystkich rozpoczęła się epidemia COVID-19 i rynek zareagował rekordowymi spadkami, a deweloperzy, biura nieruchomości i notariusze musieli dostosowywać się do ciągle zmieniających się rozporządzeń. Drugi okres, gdy w ramach poluźnienia obostrzeń, rynek nieruchomości mógł wrócić do pewnej stabilizacji i unormowania cen nieruchomości. Wówczas, najwięcej zyskał rynek wynajmu, dzięki przywróceniu ruchu turystycznego i wprowadzeniu m.in. bonów turystycznych.

Trzecim okresem, było ponowne zaostrzenie przepisów oraz znaczący wzrost zachorowań. Jednak, tym razem rynek nieruchomości był na to o wiele lepiej przygotowany, niż na początku roku, co w konsekwencji utrzymało ceny nieruchomości oraz zainteresowanie zakupem nieruchomości na stabilnym poziomie do końca roku.

Warto również przypomnieć, że 2020 był rekordowym rokiem pod względem budownictwa mieszkaniowego i liczby oddawanych do użytku mieszkań. Epidemia COVID-19 wpłynęła również na powstanie nowych trendów konsumenckich, które z pewnością utrzymają się jeszcze przez wiele lat. Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2021 roku? Czy szczepienia na koronawirusa spowodują spadek zachorowań i wpłyną pozytywnie na prognozy 2021? Wkrótce się o tym przekonamy.

Aktualne i najnowsze obostrzenia dotyczące epidemii COVID-19 w Polsce znajdziesz TUTAJ.

Dodatkowe informacje i aktualności

25-02-2021

Rekordy inwestycyjne w magazyny na rynku nieruchomości w Polsce 

Pomimo epidemii koronawirusa, w polskie nieruchomości komercyjne w 2020 roku zainwestowano ponad 5 mld euro. Jest to niższa wartość od tej rekordowej w 2019 roku, gdy inwestycje w nieruchomości komercyjne przekroczyły ponad 7 mld euro, ale wciąż napawa to ogromnym optymizmem i oznacza, że inwestorzy wciąż widzą atrakcyjność w naszym rodzimym rynku nieruchomości. Co więcej, rekordową wartość odnotowały inwestycje nieruchomościowe w magazyny. Zainwestowano w nie ponad około 2,6 mld euro, co stanowi ponad połowę całej kwoty inwestycyjnej na rynku w Polsce i wynosi ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku (1,2 mld euro). Jest to wynikiem rekordowego popytu na magazyny, który sięgnął poziomu 4,8 mln mkw., a zasoby powierzchni powiększyły się aż o ponad 2 mln mkw. Warto również podkreślić, że eksperci nieruchomości są zgodni do tego, że to właśnie magazyny będą wiodły prym także na rynku nieruchomości w 2021 roku.

17-02-2021

Utrudnione egzekucje z nieruchomości i problemy komorników

Pandemia koronawirusa wpłynęła w dużej mierze na cały system egzekucji sądowej. Szczególnie w zakresie rynku nieruchomości. Szacuje się, żę tylko w 2020 roku nie można było przeprowadzić ponad 30% licytacji nieruchomości. Nastąpił również znaczny spadek wyegzekwowanych na rzecz wierzycieli pieniędzy. W dużej mierze chodzi o wprowadzony zakaz licytacji nieruchomości mieszkalnych, który wszedł w życie razem z przepisami tarczy antykryzysowej. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli dłużnik zamieszkuje w zajętej nieruchomości, która służy do zaspokajania jego potrzeb mieszkaniowych, to do momentu ustania zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 90 dni po jego zakończeniu, takiej licytacji przeprowadzić nie można.

To nie koniec utrudnień dla komorników. Na początku 2021 roku Fundusz Polskiego Rozwoju nakazał komornikom sądowym zwrot pieniędzy, które otrzymali z rządowej tarczy antykryzysowej. Uznano bowiem, że komornicy działający przy sądach są funkcjonariuszami publicznymi, więc nie mogą prowadzić działalności gospodarczej i tym samym nie mogą uczestniczyć w programie wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

10-02-2021

Koniec najmu krótkoterminowego?

Obecna sytuacja epidemiologiczna oraz liczne obostrzenia, które obowiązują od długiego czasu szczególnie mocno uderzają w rynek najmu krótkoterminowego. Składają się na to przede wszystkim: spadek popytu najmu krótkoterminowego w grupie biznesowej,  rygorystyczne ograniczenia i zmiany w turystyce, zwiększona aktywność lobby hotelarskiego, które również walczy o utrzymanie w trudnych warunkach, a także znacznie niższa rentowność. To wszystko sprawia, że rynek najmu czeka nieunikniona transformacja.

Kto najbardziej straci na tej transformacji? “Stracą oczywiście inwestorzy, którzy skierowali swój kapitał w wynajem nieruchomości w krótkim terminie. Wyjściem z sytuacji jest zmiana najmu z krótkiego na długi termin, co może spowodować, że wkrótce oferta mieszkań w najmie długoterminowym znacząco się powiększy. Wiąże się to z większą konkurencyjnością, na czym z kolei stracą wynajmujący w długim terminie, którzy będą zmuszeni podnieść standard nieruchomości, aby spełnić oczekiwania rynku najemcy” - pisze ekspertka GetHome Marta Kubacka. Wśród grupy beneficjentów takich zmian wskazuje się natomiast hotele oraz serwisy ogłoszeniowe w zakresie obrotu nieruchomościami.

24-01-2021

Rekord budownictwa mieszkaniowego w Polsce

Pomimo bardzo ciężkiego czasu dla gospodarki, branża budownictwa mieszkaniowego może uznać ubiegły rok za udany. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2020 roku oddano do użytku ponad 222 tysiące mieszkań w Polsce. Jest to drugi rok z rzędu, gdy liczba mieszkań oddawanych do użytku w Polsce przekracza 200 tysięcy. Wcześniej taki poziom został przekroczony dopiero w 1980 r.

Co więcej, GUS oszacował, że w 2020 roku liczba mieszkań w Polsce przekroczyła ponad 15 milionów, z czego ostatni milion został oddany do użytku w latach 2016-2020. Według danych Centrum Analiz PKO BP, dominującym inwestorem na polskim rynku nieruchomości są deweloperzy, którzy w 2020 roku oddali do użytku aż 64,8% mieszkań ogółem. Na 2021 rok przewidywana jest kontynuacja tego poziomu wzrostu ze względu na duży portfel mieszkań w budowie. W prognozach na 2021 rok eksperci nie przewidują także spadku cen nieruchomości w Polsce.

29-12-2020

Pakiet mieszkaniowy jako pomoc w epidemii koronawirusa

Pakiet mieszkaniowy to nowy program Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, który ma na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań oraz pobudzenie budownictwa. Pakiet mieszkaniowy zakłada również wsparcie jednostek dotkniętych epidemią koronawirusa.

W tym celu powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – który ma być wsparciem dla gmin w budowie mieszkań na czas epidemii COVID-19. Pomoc skierowana jest również do najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami koronawirusa, którzy będą mogli skorzystać ze wsparcia finansowego przez 6 miesięcy. Jego wysokość ma wynieść do 1,5 tys. zł miesięcznie i pokrywać do 75 proc. stawki płaconego czynszu. Pakiet mieszkaniowy może mieć duży wpływ na rynek nieruchomości w Polsce, a szczególnie na rynek mieszkalny oraz ceny mieszkań. Społeczna część pakietu została już podpisana przez prezydenta RP.

16-12-2020

Ceny nieruchomości, a koronawirus

Choć do końca roku 2020 została jeszcze chwila, to już pojawiają się pierwsze raporty analizujące w skali całego roku kształtowanie się cen mieszkań i domów w okresie pandemii COVID-19. W momencie pojawienia się początkowych obostrzeń oraz problemów gospodarczych wiele osób liczyło, że ceny nieruchomości znacznie spadną. Jednak ostatecznie w skali roku tak się nie stało. Według danych GUS dotyczących II kwartału 2020 r. ceny mieszkań wzrosły w tym okresie o kilka procent. Wzrost odnotowano szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Z kolei, w największych miastach w Polsce ceny mieszkań nieznacznie spadły względem I kwartału 2020 r. Wynikało to między innymi z rekordowej liczby oddanych mieszkań do użytkowania. Jednak ostatecznie ceny nieruchomości unormowały się wraz z kolejnym kwartałem i odmrażaniem gospodarki, a rynek nieruchomości wreszcie odżył.

Aktualnie ceny nieruchomości są stabilne, szczególnie w przypadku mieszkań i cen nieruchomości komercyjnych. Wpływ na to mają przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe, które wpływają na większą skłonność do zaciągania kredytów hipotecznych. Co więcej, ceny domów w dużych miastach wręcz wzrosły. Wynika to ze zmiany trendu wśród konsumentów, którzy ze względu na obostrzenia zaczęli szukać nieruchomości z ogrodami i tarasami lub w pobliżu terenów zielonych. W przypadku dużych miast, domy Łódź czy domy Warszawa stanowią mniejszość względem dostępnych ofert mieszkań, więc znaczny wzrost popytu na nie przełożył się bezpośrednio na wzrost cen, co odnotowują agencje nieruchomości.

9-12-2020

Zdalne zebrania wspólnot i podejmowanie uchwał

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomina wspólnotom mieszkaniowym o możliwości organizacji rocznych zebrań członków i głosowań nad uchwałami z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych. Obecna epidemia COVID-19 oraz obowiązujące restrykcje utrudniają organizację takich spotkań w formie stacjonarnej dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego warto wykorzystać opcję przeprowadzenia zebrania rocznego w formule hybrydowej.

Formuła hybrydowa umożliwia głosowanie zarówno w formie stacjonarnej - zgodnie z obowiązującymi restrykcjami - jak i w formie zdalnej dla pozostałych członków. Wystarczy połączenie z uczestnikami zebrania i prowadzącym je zarządem za pomocą urządzeń komunikacji zdalnej, przekazujących obraz i dźwięk. Oddanie ważnego głosu w tej formule może nastąpić również za pomocą poczty elektronicznej, bądź indywidualnych kont przypisanych poszczególnym właścicielom lokali w programach do obsługi wspólnoty.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomina również, o tym, że zebrania roczne wspólnot mogą zostać przełożone o okres do 6 tygodni od dnia odwołania na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii- zgodnie z art. 90 ustawy o rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 568, z późn. zm).

3-12-2020

Agencje nieruchomości w obliczu II fali koronawirusa

Prognozowana II fala dużej liczby zachorowań na COVID-19 znów drastycznie dotknęła wiele sektorów polskiej gospodarki. Również rynek nieruchomości musiał przygotować się odpowiednio do tego ciężkiego okresu. Po ożywieniu popytu w okresie letnim, przyszedł czas na kolejne rygorystyczne ograniczenia, które utrudniły działalność biur nieruchomości oraz bezpośrednio wpłynęły na wybory konsumenckie.

Jednym z trendów stało się poszukiwanie przez Polaków obiektów z ogrodami i bliskim dostępem do terenów zielonych. Spadła natomiast ilość kupowanych mieszkań na wynajem, a także zauważono ogólny spadek sprzedaży nieruchomości w Polsce, jednak mniejszy niż na początku 2020 r. Jak odczuły to agencje nieruchomości? Przeprowadziliśmy sondę z ekspertami pracującymi na warszawskim rynku, którzy dokładnie przeanalizowali ten okres i zdradzili nam obecne trendy oraz to, jak radzą sobie warszawskie agencje nieruchomości. Zapraszamy do lektury.

17-11-2020

Wizyta online w urzędzie skarbowym - nowa usługa KAS

Od 16 listopada 2020 r. wprowadzono nową usługę Krajowej Administracji Skarbowej, która ma umożliwić zapisy online na wizytę w urzędzie skarbowym. Wcześniej, usługa ta prowadzona była pilotażowo w kilku województwach. Dzięki poprawnemu działaniu od 16 listopada można korzystać z niej na terenie całej Polski. Epidemia koronawirusa wymaga wielu nowych rozwiązań, które pozwolą na funkcjonowanie jednostek publicznych z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Pomóc ma w tym właśnie usługa “Umów wizytę w urzędzie skarbowym”. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom oraz komfortu przy załatwianiu spraw urzędowych.

W jaki sposób działa ta usługa? Jak umówić się do Urzędu Skarbowego? Możemy to zrobić na 2 sposoby:

 • online (przez internet) - na stronie podatki.gov.pl dostępny jest elektroniczny formularz, w którym można umówić wizytę na najbliższe 14 dni. Formularz ten znajdziemy także na stronie swojego urzędu skarbowego.
 • telefonicznie - aby skorzystać z tej formy zapisów, należy zadzwonić pod wskazany numer na stronie www danego urzędu skarbowego.

10-11-2020

NBP wydał raport o inflacji - jest prognoza dotycząca rynku nieruchomości

Narodowy Bank Polski sporządził "Raport o inflacji - listopad 2020 r", który jest aktualną oceną procesów inflacyjnych i determinant inflacji. Zawarte są w nim również projekcje inflacji i PKB na rok obecny oraz przyszły. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej ocenili w raporcie, że spadek stóp NBP, który zaskutkował obniżeniem oprocentowań lokat bankowych, spowodował zwiększenie depozytów bieżących, kosztem lokowania oszczędności na rynku nieruchomości. Zdaniem NBP nie zagraża to jednocześnie stabilności rynku nieruchomości w Polsce.

Członkowie Rady ocenili, że w IV kwartale, ze względu na COVID-19 spodziewane jest kolejne obniżenie inwestycji przedsiębiorstw, którego skutki mają niwelować inwestycje publiczne. Na koniec tego roku prognozuje się natomiast mniejszy spadek popytu na nieruchomości, ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe i zwiększone oszczędności u części gospodarstw domowych. Z kolei, projekcja na 2021 r zakłada relatywnie niskie tempo wzrostu gospodarczego, które będzie zależne w dużej mierze od kolejnych znacznych wzrostów zachorowań i wprowadzanych ograniczeń przez rząd.

27-10-2020

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości zostanie podniesiony w 2021 roku. Należność podatkowa, którą na początku epidemii koronawirusa można było odroczyć w płatności, teraz znacznie wzrośnie.

W okresie pandemii COVID-19 rynek spowalnia, a obroty firm oraz ich dochody spadają, co przekłada się również na malejącą wartość podatków, które wpływają do Skarbu Państwa. Wyjątek stanowi m.in. podatek od nieruchomości, który obowiązuje bez względu na zamknięcie obiektów i lokali w poszczególnych branżach. Wartość maksymalnej stawki ustala się na podstawie wskaźników wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku. W pierwszym półroczu 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,9% i o tyle Ministerstwo Finansów podniosło maksymalne stawki podatku od nieruchomości.

Najnowsze stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2021 r.:

 • budynki mieszkalne - 0,85 zł za 1 mkw
 • budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 24,84 zł za 1 mkw
 • budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,62 zł za 1 mkw
 • budynki, w których prowadzi się działalność związaną z świadczeniami zdrowotnymi - 5,06 za 1 mkw
 • budynki pozostałe - 8,37 za 1 mkw
 • budowle - 2 proc. wartości
 • grunty związane z prowadzeniem działalności - 0,99 zł za 1 mkw
 • grunty pod wodami stojącymi lub płynącymi - 4,99 zł za 1 ha
 • grunty pozostałe - 0,52 zł za 1 mkw
 • obszary niezabudowane objęte planem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo
 • zabudowę o przeznaczeniu mieszanym - 3,28 zł za 1 mkw

O tym, jaka dokładnie stawka zostanie wprowadzona na terenie danej gminy zdecydują władze lokalne. Przypomnijmy, że stawki maksymalne podatku ustalane są przez Ministra Finansów, z kolei ich dokładną wartość ustalają poszczególne gminy dla swojego obszaru. Tym samym, podatek może różnić się w poszczególnych regionach, ale nigdzie nie może przekroczyć ustalonej maksymalnej stawki.

19-10-2020

Polska w Paneuropejskim Funduszu Gwarancyjnym

Ministerstwo Finansów ogłosiło oficjalne dołączenie Polski do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego COVID-19. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Czym jest Paneuropejski Fundusz Gwarancyjny?

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński podpisał umowę, która oficjalnie włącza Polskę do najnowszego funduszu europejskiego. Jest to Paneuropejski Fundusz Gwarancyjny, który ma pozwolić na zwiększenie o około 200 mld euro nakładów inwestycyjnych Grupy EBI (Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny). Głównym celem nowego budżetu wsparcia jest finansowanie operacji o wysokim poziomie ryzyka. Fundusz ma mieć określone, indywidualne cele oraz kryteria kwalifikowalności. Z kolei okres inwestycji w ramach Funduszu będzie trwać do końca 2021 r. z dodatkową możliwością przedłużenia.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, dołączenie Polski ma otworzyć możliwość wsparcia finansowego polskich podmiotów, które zmagają się ze skutkami pandemii koronawirusa. Chodzi o pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje. Wzrost nakładów inwestycyjnych w polskiej gospodarce może wpłynąć pozytywnie na rynek nieruchomości. Ministerstwo podało, że wsparcie będzie udzielane pośrednio lub bezpośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w skład których wchodzą:

 • banki komercyjne,
 • instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe,
 • spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital),
 • spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe.

13-10-2020

Żółta strefa na terenie całej Polski

Ze względu na rekordowe liczby zachorowań na COVID-19 podjęto decyzję o wprowadzeniu żółtej strefy w całej Polsce. Funkcjonuje ona od 10 października 2020 r. Co to oznacza w praktyce? Zakrywanie ust i nosa obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej, również na zewnątrz. Zwiększono także rygor w organizacji wydarzeń, korzystaniu z transportu publicznego oraz funkcjonowaniu lokali gastronomicznych. Jeśli rosnący trend zachorowań utrzyma się na obecnym poziomie, możemy spodziewać się zwiększenia kolejnych obostrzeń dotyczących całego kraju.

29-05-2020

Posłowie przegłosowali poprawkę, która pozwala na zawieszenie stabilizującej reguły wydatkowej

Niemal wszyscy posłowie poparli zawieszenie stabilizującej reguły wydatkowej. Ministerstwo Finansów przekonuje, że to konieczność ze względu na pandemię COVID-19. Minister finansów Tadeusz Kościński podczas sejmowych prac tłumaczył, że zawieszenie reguły wydatkowej jest konieczne, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym wywołanym przez epidemię koronawirusa i ma pozwolić gospodarce na szybki powrót na ścieżkę rozwoju po kryzysie. Według ministra zawieszenie SRW jest też konieczne do nowelizacji budżetu.

Ministerstwo wskazywało, że uzupełnienie tego artykułu pozwoli na zastosowanie analogicznego rozwiązania do wprowadzonego w Unii Europejskiej, gdzie została uruchomiona tzw. generalna klauzula wyjścia, pozwalająca na przekroczenie limitów wynikających z reguł unijnych w zakresie zwalczania skutków związanych z epidemią COVID-19.

27-05-2020

Postojowe dla przedsiębiorców i zwolnienie z ZUS. Są nowe wersje wniosków

Nowe wersje wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek zostały we wtorek 26 maja udostępnione w serwisie PUE ZUS. Zmiany w formularzach wymusiło wejście w życie ustawy zwanej tarczą 3.0. We wniosku RSP-D o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą pojawiła się jedna istotna zmiana. Zmodyfikowano treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r. W przypadku wniosku RDZ o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS zostały uwzględnione nowe grupy osób, które mogą ubiegać się o tę formę pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Zostały też dodane do wniosku niezbędne oświadczenia.

Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji składać do ZUS-u żadnego wniosku o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, warto przypomnieć, że istnieją tylko trzy możliwości:

 • elektronicznie przez PUE ZUS (także za pośrednictwem gov.pl)
 • w formie papierowej za pośrednictwem poczty
 • w formie papierowej osobiście w placówce ZUS

Nie ma możliwości składania dokumentów za pomocą poczty elektronicznej – wnioski składane przez mail nie są przez ZUS rozpatrywane.

25-05-2020

Więcej najemców skorzysta z dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start

Program Mieszkanie Plus jest już w gestii Ministerstwa Rozwoju. Na jego realizację zabezpieczone mają być środki – nie do ruszenia na inny cel – w wysokości 30 mld zł. To ma być zupełnie inny program niż ten, który znamy, a inwestycje mają zyskać wysoki standard, z parkingami i placami zabaw.
 
Z dopłaty do czynszu w ramach Mieszkania na Start będą mogli skorzystać najemcy, którym gmina zapewni dach nad głową w mieszkaniach najętych od prywatnych inwestorów. Dopłata do czynszu to nie tylko pomoc dla najemców, dla których płacenie rynkowego czynszu najmu wymaga zbyt dużych wyrzeczeń. Rząd stworzył program Mieszkanie na Start również po to, aby zachęcić inwestorów, w tym prywatnych, do budowania dostępnych cenowo mieszkań na wynajem we współpracy z samorządami. Tak, aby ceny mieszkań były osiągalne dla większej liczby zainteresowanych. Najemcy mogą korzystać z dopłaty do czynszu w ramach tego programu tylko wtedy, gdy mieszkania wybudował inwestor, który zawarł z gminą stosowną umowę.

Oznacza to m.in., że zasady naboru najemców określa uchwała rady gminy. Gmina przekazuje inwestorowi listę najemców, a ten zawiera umowy najmu instytucjonalnego z tymi, którzy wykażą się zdolnością czynszową. Oczywiście według kolejności wynikającej z listy najemców. Co ważne, dopłatą do czynszu mogą być objęte tylko mieszkania nowe, a ściślej – zasiedlone po raz pierwszy w okresie 24 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

22-05-2020

Trzymiesięczne wakacje kredytowe

Rada Ministrów przyjęła kolejny pakiet regulacji antykryzysowych. Centralne miejsce zajmują ulgi kredytowe dla firm i obywateli. Eksperci z organizacji przedsiębiorców zgodnie twierdzą, że realną pomocą będą dopłaty do kredytów.

"Uruchomimy ponad 560 mln zł na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19. Powinno to wygenerować kredyty o wartości ok. 32 mld zł. Konkretne wsparcie otrzymają także samorządy, a polskie firmy zostaną objęte czasową ochroną przed przejęciem przez inwestorów spoza UE" - czytamy w komunikacie.

Ustawa zakłada także wakacje kredytowe. Możliwe będzie zawieszenie spłaty kredytu - maksymalnie do 3 miesięcy. W tym okresie nie będzie naliczania odsetek i innych opłat (z wyjątkiem ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu).

Aby wesprzeć firmy, których płynność finansowa cierpi z powodu pandemii, państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dwa lata zamierza dopłacić do odsetek ich kredytów obrotowych łącznie 567 mln zł. Dopłaty do odsetek kredytów małych i średnich firm mają wynieść 2 pkt proc., a pozostałych 1 pkt proc.

20-05-2020

Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców na czas COVID-19

Niedawno Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła oświadczenie w sprawie konieczności podjęcia natychmiastowych działań osłonowych w związku ze skutkami ograniczeń wprowadzonych w ramach stanu epidemii. Padają w nim propozycje konkretnych rozwiązań legislacyjnych. 

Chcą też zwolnienia wszystkich jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego oraz samorządowych osób prawnych z opłacenia należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Resort rozwoju przekonuje, że do tej pory przedsiębiorcy chętnie korzystają z antyrządowych instrumentów przygotowanych przez rząd. 

Do ZUS i urzędów pracy trafiło łącznie – do 19 maja – ponad 4,1 mln wniosków. Najwięcej (przeszło 1,7 mln wniosków) dotyczyło zwolnień ze składek ZUS za okres od marca do maja 2020. Na drugim miejscu pod względem popularności były pożyczki dla mikroprzedsiębiorców do ZUS trafiło ponad 1,2 mln takich wniosków.

18-05-2020

Wprowadzenie na terenie Polski najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii wywarło istotny wpływ nie tylko na rynek nieruchomości, ale także właścicieli budynków i lokali. Jakie prawa i obowiązki ustanowiono? 

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z nowymi zakazami i obowiązkami, które wprowadzono na czas epidemii:

 • obowiązek udostępnienia nieruchomości, w tym budynków, lokali i terenów – właściciele nieruchomości, które zostały ujęte w wojewódzkim planie działania na wypadek wystąpienia epidemii mogą zostać zobowiązani do udostępnienia ich w celu zwalczania epidemii,
 • zakaz najmu krótkoterminowego – zakaz ten obowiązywał na terenie Polski w okresie 13-20 marca 2020 roku, w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 roku, które to wprowadza stan epidemii, nie powtórzono tego zakazu. Niemniej, pamiętać należy o czasowym ograniczeniu przemieszczania się oraz zakazie zgromadzeń. Chociaż zatem najem krótkoterminowy wprost nie jest zakazany, to wyjazd turystyczny nawet grupy kilkorga osób może grozić znaczną grzywną dla nich,
 • ograniczenia w handlu – w obiektach handlowych w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 wprowadzono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, poza nielicznymi wyjątkami. W mniejszych obiektach wprowadzono natomiast obostrzenia co do liczby klientów.

Warto jednak zaznaczyć, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i okresu epidemii, a także w okresie 30 dni po ich odwołaniu nie obowiązuje zakaz wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Nie dotyczy to jednak niedziel, w których przypada święto.

15-05-2020

Dopłaty do czynszu: czy najmując pokój można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Na dopłaty do czynszu liczy obecnie większość osób pracujących w branżach dotkniętych pandemią COVID-19. Z dopłat do czynszu korzystają w naszym kraju setki tysięcy rodzin. Najpopularniejszą formą wsparcia – zarówno dla najemców, jak i właścicieli mieszkań i domów – jest dodatek mieszkaniowy, który wypłacają gminy. Otrzymywali je – średnio po 205 zł miesięcznie – głównie najubożsi najemcy mieszkań komunalnych oraz mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych.

Teraz to się może zmienić, bo walka z pandemią koronawirusa wymaga zamknięcia lub ograniczenia działalności wielu branż, zwłaszcza usług. Dla wielu najemców dodatek mieszkaniowy może być przez jakiś czas kołem ratunkowym. Żeby nikt nie stracił mieszkania, np. wskutek niepłacenia czynszu, Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy pomocowej dla najemców. Od 1 lipca będą mogli ubiegać się o dodatek mieszkaniowy powiększony o specjalną dopłatę. Najemcy, którzy spełniają dochodowe i metrażowe kryterium uprawniające do dodatku mieszkaniowego, będą mogli wnioskować równocześnie o dopłatę. Jednak, żeby ją dostać, będą musieli wykazać, że:

 • najmowali dany lokal przed 14 marca,
 • w ostatnich trzech miesiącach (np. kwiecień-czerwiec) ich średni miesięczny dochód był co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 r. (na podstawie PIT).

Pierwsze dodatki mieszkaniowe z dopłatą będą wypłacone w sierpniu. Uwzględniają one nie tylko opłaty przyszłe, ale i za okres ubiegły, ale nie wcześniejszy niż od 1 marca 2020 r. Najemcy, którzy np. już w kwietniu wpadli w tarapaty finansowe, mogliby dzięki takiej dopłacie spłacić ewentualne zadłużenie. Dodatek mieszkaniowego z dopłatą pokrywałby maksymalnie 75% miesięcznych opłat za mieszkanie. Łączna wysokość tego typu wsparcia nie przekraczałaby 1,5 tys. zł miesięcznie.

13-05-2020

Dopłata do dodatku mieszkaniowego: od kiedy i kto może liczyć na dopłatę do czynszu?

Dopłata do dodatku mieszkaniowego – nawet 1500 zł miesięcznie – to najnowszy pomysł Ministerstwa Rozwoju, które przygotował już projekt stosownej ustawy. Na tego typu dopłatę do czynszu będą mogli liczyć wyłącznie najemcy, których dochód drastycznie spadnie z powodu pandemii COVID-19. O dodatek mieszkaniowy od gminy, który może zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania nawet o kilkaset złotych, mogą się ubiegać zarówno właściciele mieszkań czy domów, jak i najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dotyczące dochodu oraz powierzchnia mieszkania.

Ponadto 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie specjalna ustawa, która ma pomóc przetrwać milionom Polaków skutki pandemii COVID-19. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła przepis, zgodnie z którym właściciel – poza pewnymi wyjątkami – nie może do końca czerwca 2020 r. wypowiedzieć najemcy umowy najmu. Jeśli taka umowa miałaby wygasnąć wcześniej, najemca może złożyć oświadczenie o jej przedłużeniu na dotychczasowych warunkach. Tego typu ochroną nie są jednak objęci lokatorzy, którzy np. mają zaległości w opłatach za mieszkanie przekraczające kwotę czynszu za jeden miesiąc.

Do końca czerwca właścicielowi nie wolno również podwyższać czynszu, i to nawet jeśli np. w marcu wypowiedział dotychczasowy, ale podwyżka miała zacząć obowiązywać między kwietniem a czerwcem. Także w tym przypadku najemca musi złożyć stosowne oświadczenie, bo jeśli tego nie zrobi, podwyżka zacznie go obowiązywać. Co ważne, świadczenie może być złożone w formie elektronicznej, czyli np. za pomocą maila.

11-05-2020

E-podpis a akt notarialny

Pandemia koronawirusa nie sparaliżowała działalności kancelarii notarialnych, jednak zawieranie niektórych umów stało się trudne, a nawet niemożliwe. Kłopot z osobistym stawiennictwem u notariusza pojawia się w przypadku osób, które mieszkają poza granicami Polski. Wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna podczas zakupu nieruchomości i w obecnym stanie prawnym w Polsce nie sposób uciec od osobistego stawiennictwa u notariusza. Niektórzy deweloperzy mieszkaniowi wprowadzili już e-podpisy pod umowami rezerwacyjnymi, ale umowa ostateczna kupna-sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego

Jak podaje Krajowa Rada Notarialna, większość kancelarii notarialnych w kraju działa normalnie i wszystkie czynności są dokonywane na bieżąco. Kancelarie ograniczają bezpośredni kontakt między klientami i pracownikami, szczegóły ustalane są telefonicznie, dokumenty przesyłane mailowo, a podczas osobistej wizyty stosowane są wszystkie obecnie obowiązujące środki ochrony. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny rozwiązałby problem z koniecznością złożenia podpisów na aktach notarialnych i poświadczonych dokumentach, w obecności notariusza. Jednak aktualnie nie ma możliwości złożenia e-podpisu pod aktem notarialnym. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo interesów stron czynności notarialnej. Umowy notarialne dotyczą przede wszystkim przenoszenia własności nieruchomości, a także zaciągania przez obywateli daleko idących zobowiązań pieniężnych. Rzecznik KRN podkreśla, że tutaj nie ma miejsca na kompromisy czy eksperymenty zagrażające bezpieczeństwu obywateli.

08-05-2020

COVID-19 a praca pośredników

Polska Federacja Rynku Nieruchomości przeprowadziła ogólnopolską ankietę wśród pośredników na temat sytuacji panującej w biurach nieruchomości w ostatnim miesiącu od czasu ogłoszenia stanu pandemii. Aż 83% ankietowanych odpowiedziało, że ilość przeprowadzonych transakcji zmalała, a tylko 2,9% odnotowała ich wzrost. 61,2% określiła spadek w przedziale 61-99%. Ponadto 80,7% ankietowanych wskazało na spadek pozyskanych nowych ofert, a wśród nich 61,1% oszacowało, że spadek ten wynosił pomiędzy 61-99%. 

Jak wskazali pośrednicy najbardziej zmalało zainteresowanie ofertami mieszkań do wynajmu (34,9%), następnie lokalami handlowymi (29,7%) i lokalami biurowymi (19,8%). Jednocześnie ankietowani wskazali, że najbardziej spadło zainteresowanie zakupem lokalu mieszkalnych (37,7%), lokali użytkowych (30%) i niemal identycznie domów i lokali biurowych. Ankietowani jednocześnie wskazali, że w ostatnim miesiącu najbardziej - spośród wszystkich rodzajów kontaktów klienta z biurami - zyskały tradycyjne formy kontaktu na odległość (telefon i e-mail), a wśród komunikatorów messenger i skype.

Tarcza mieszkaniowa na czas pandemii COVID-19

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS - taki pakiet mieszkaniowy zapowiada Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. 

Zmiany w budownictwie społecznym czynszowym oraz komunalnym:

 • wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań w TBS (z 20% kosztów inwestycji do nawet 35%) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50% kosztów inwestycji); wprowadzenie zasady finansowania, nie refinansowania;
 • uelastycznienie zasad dotyczących czynszu w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację lub w poprawę dostępności dla seniorów i osób niepełnosprawnych;
 • premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat (obecnie ogólna zasada pozwala uzyskać ze środków FTiR premię na remont budynku wybudowanego przed 1961 r.);
 • wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach (nawet 20% niższy czynsz) po spłacie kredytu przez TBS;
 • w przypadku budowy przez TBS mieszkań z wyższą partycypacją lokatora w kosztach budowy będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności;
 • dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” i szansa dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej (opcja dla „stających na nogi” – dopłaty do czynszu również dla lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanych lokatorowi);
 • finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych.

Pomoc kierowana dla lokatorów:

 • nowe dopłaty do dodatków mieszkaniowych – wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 (do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75% czynszu) – przeznaczymy na to około 420 mln zł w tym roku;
 • systemowo lepsza procedura dla wnioskujących o dodatek mieszkaniowy.

Zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości:

 • wykorzystanie potencjału KZN dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. KZN będzie mógł wnosić grunty do TBS.

06-05-2020

Rządowa pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19

Projektowane wsparcie przewiduje możliwość ubiegania się o dodatki mieszkaniowe, powiększone o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ministerstwo Rozwoju proponuje wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców, w tym także na rynku komercyjnym – do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75% czynszu. 

Dopłata do dodatku mieszkaniowego, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 grudnia 2020 r. Osoby te będą zobowiązane do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25% niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.). Dodatek mieszkaniowy - powiększony o dopłatę -będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. Dodatek z dopłatą w dalszym ciągu byłby przyznawany na okres 6 miesięcy, ale dzięki temu mógłby zostać przeznaczony na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy.

Wysokość dopłaty ma stanowić różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Kwota dopłaty ma być wyszczególniana w decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy powiększony o tę dopłatę. Rozwiązanie ma ułatwić rozliczenie środków przekazywanych gminie na wypłatę dopłat. Środki na wypłatę dopłat do dodatków mieszkaniowych przekazywane będą gminie – na jej wniosek – przez wojewodę.

04-05-2020

Kredyt w czasie pandemii COVID-19

Koronawirus nie tylko wymusił zmianę dotychczasowej drogi zakupu mieszkania czy domu, ale również rynek kredytów mieszkaniowych. Zmiany odczuły zarówno osoby, które ubiegają się o kredyt lub będą się o niego ubiegać w najbliższym czasie, ale także ci kredytobiorcy, którzy spłacają swoje zobowiązania już od wielu lat. Jednym z pierwszych zauważalnych skutków koronawirusa i innego trybu pracy są dłuższe czasy analizy wniosków. Z uwagi na ograniczenia kadrowe i zdalny tryb pracy czas oczekiwania na przyznanie i uruchomienie kredytu uległ wydłużeniu często o kilka tygodni. Problemy pojawiają się niemal na każdym etapie. Dłużej czekamy na decyzję, ale także nawet w sytuacji, gdy została już podjęta decyzja pozytywna i wygenerowana została umowa kredytowa, nierzadko pojawiają się problemy z fizycznym jej podpisaniem. Niektóre banki zdecydowały się na podwyższenie marż kredytowych - z jednej strony rośnie ryzyko, a marża i oprocentowanie są pochodnymi ryzyka jakie ponosi bank, z drugiej strony podwyższenie marż jest częstym działaniem banków w odpowiedzi na obniżenie stóp procentowych. W większości banków bardzo wnikliwie analizowana jest także branża w jakiej osoba wnioskująca jest zatrudniona lub prowadzi działalność.

Dla osób spłacających kredyty banki przygotowały rozwiązanie pozwalające zawiesić spłatę kredytu. Tak zwane wakacje kredytowe to narzędzie dostępne dla każdego kredytobiorcy, dzięki temu rata kredytu może być zawieszona na okres nawet do 6 miesięcy. 

29-04-2020

Tarcza antykryzysowa 3.0. przyjęta przez rząd

Rząd przyjął w trybie obiegowym i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dotyczący tarczy antykryzysowej. Projekt zawiera m.in. regulacje dające możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek ZUS osobom opłacającym je na własne ubezpieczenie w sytuacji, gdy ich przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., ale ich dochód z działalności w lutym br. nie był wyższy niż 7 tys. zł.

Nowelizacja ustawy dotycząca tarczy antykryzysowej 3.0. przewiduje również m.in.:

 • Dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. kwotą w wysokości do 900 mln zł (ze środków Funduszu Reprywatyzacyjnego) z przeznaczeniem w szczególności jako wsparcie przedsiębiorców, co umożliwi funkcjonowanie podmiotom gospodarczym udzielania przez ARP pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
 • Zwiększenie ochrony osób zawierających umowy pożyczki, kredytu lub inne umowy m.in. poprzez wprowadzenie nieważności umowy, w której osoba fizyczna zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie roszczeń niewynikających z prowadzonej przez tą osobę działalności gospodarczej lub zawodowej, oraz penalizację żądania od osoby fizycznej, co najmniej dwukrotności maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych lub co najmniej dwukrotności stopy odsetek maksymalnych określonych w ustawie.
 • Dalszą elektronizację metod przekazywania informacji klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym informacji o stanie ich konta, w przypadku gdy wyrażą takie oczekiwanie. Uprości to sposób przekazywania informacji ubezpieczonym, a jednocześnie będzie oznaczało redukcję kosztów administracyjnych.
 • Dalsze uproszczenia regulacji administracyjnych oraz czasowe wydłużenie obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień, tak aby nie zostały naruszone łańcuchy dostaw oraz ciągłość działalności gospodarczej.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd. Ma chronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Rząd podaje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.

27-04-2020

Rząd przedłużył część obostrzeń do odwołania

Weszło w życie zmienione rozporządzenie rządu dotyczące pandemii spowodowanej COVID-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Do odwołania przedłużone zostały: 

 • wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej,
 • obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Osoby te muszą odbyć kwarantannę - trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy - wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Dotychczas wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę wprowadzone były do 26 kwietnia. 

Państwo dopłaci do wynajmu

Osoby wynajmujące mieszkanie będą mogły otrzymać wsparcie finansowe od rządu. Od 1 lipca będą one mogły liczyć na dopłatę w wysokości do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, jeśli straciły pracę lub utraciły dochody w związku z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy mają dotyczyć wszystkich najemców, zatem: mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy wynajętych od osoby prywatnej lub od firmy. Aby otrzymać dopłatę najemca będzie musiał zwrócić się z wnioskiem do urzędu miasta (lub ośrodka pomocy społecznej) o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Jeżeli go otrzyma, dodatek pokryje część wydatków mieszkaniowych, a resztę dopłata od państwa. Nowy rządowy program nie obejmie właścicieli mieszkań.

24-04-2020

Wideorozmowa w pracy pośrednika

Ze względu na wprowadzenie w kraju stanu epidemii spowodowanego COVID-19, Polacy zostali wezwani do ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Nic dziwnego, że oglądanie nieruchomości z Klientem oraz ustalanie warunków współpracy podczas kontaktu bezpośredniego jest teraz utrudnione. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które umożliwiają rozmowy online

Dobrą praktyką jest informowanie klientów o możliwości kontaktu z pośrednikami przez wideorozmowy - również z tymi, którzy przebywają w biurze. Komunikacja wideo jest dużo bardziej skuteczna w zachęcaniu klientów do skorzystania z usług agencji oraz weryfikacji ich potrzeb. Wiele z rozwiązań do wideorozmów ma funkcję współdzielenia ekranu, co pozwala na pokazanie klientowi listy nieruchomości spełniających jego oczekiwania.

Usługa wideorozmowy jest bezpiecznym, a także skutecznym kanałem komunikacji pomiędzy agentami i przyszłymi właścicielami mieszkań i domów.

22-04-2020

Rząd zapowiada kolejną tarczę antykryzysową

Już za kilka dni rząd może zaprezentować nową odsłonę tarczy antykryzysowej. Szczegóły mamy poznać do piątku, ale wiadomo już, że powstać ma fundusz dopłat do odsetek dla przedsiębiorców. Szykowane są też zmiany w prawie zamówień publicznych oraz przepisy, które mają uchronić największe polskie firmy przed wrogimi przejęciami. Podobne rozwiązanie wprowadziły już Niemcy, jednak istotne są szczegóły rozwiązań, które wprowadzą polskie władze. 

Wśród planowanych zmian jest m.in. powołanie w Banku Gospodarstwa Krajowego funduszu dopłat do odsetek. Jak wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, byłby on skierowany do przedsiębiorców, którzy utracili płynność albo są tym zagrożeni. W 2020 i 2021 r. na dopłaty do odsetek miałoby zostać przekazanych z budżetu państwa po 270 mln zł.

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, przedsiębiorcy złożyli dotychczas 1,5 mln wniosków o skorzystanie ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. W większości były to wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek (ponad milion wniosków) oraz o postojowe.

20-04-2020

Zmiana prawa w tarczy antykryzysowej 2.0

W tarczy antykryzysowej 2.0 szykowana jest ważna zmiana kodeksu karnego skarbowego. Firmy podejrzane min. o udział w karuzeli VAT będą mogły stracić część majątku, jeśli taką decyzję wyda naczelnik urzędu skarbowego.

Chodzi o zmianę, którą w kodeksie karnym skarbowym wprowadza tarcza 2.0, czyli ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19. Zmiana jest niewielka, jednak niezwykle istotna. Pozwala m.in. naczelnikowi urzędu skarbowego najpierw wszcząć postępowanie karne skarbowe, zająć w nim przedmioty, a następnie nieodpłatnie przekazać podmiotom leczniczym, niektórym służbom, a nawet instytucjom państwowym i samorządowym te z nich, które mają znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego.

Uprawnienia organów finansowych prowadzących postępowania karne skarbowe zwiększyła już pierwsza tarcza antykryzysowa (1.0), czyli specustawa z 31 marca 2020 r. Dodała ona do kodeksu postępowania karnego nowy przepis, zgodnie z którym w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii zajęte przedmioty, które mają znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego, można nieodpłatnie przekazać podmiotom leczniczym, niektórym służbom oraz instytucjom państwowym i samorządowym.

Rządowy plan odmrożenia gospodarki

Obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami – ogłosił Mateusz Morawiecki. Przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju według zapowiedzi premiera będzie podzielony na cztery stadia. Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Pierwszy etap

 • więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie
 • umożliwione przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Drugi etap

 • otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
 • otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

Trzeci etap

 • otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
 • wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali

Czwarty etap

 • otwarcie salonów masażu i solariów
 • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
 • teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

16-04-2020

Praca pośrednika a ograniczenia w funkcjonowaniu banków

Wiele instytucji finansowych - w tym banków - wprowadziło ograniczenia w funkcjonowaniu placówek stacjonarnych. Skrócone godziny pracy, wyłączenie z obsługi między godziną 10 a 12 dla osób poniżej 65-tego roku życia - w znaczny sposób utrudniają klientom dopełnienie formalności kredytowych. 

Zamknięcie urzędów i ograniczone godziny pracy placówek bankowych wymusiło wprowadzenie alternatywnych rozwiązań w obiegu dokumentacji kluczowej przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Jedną z nich jest możliwość akceptacji zaświadczeń o niezaleganiu wydanych przez ZUS oraz Urząd Skarbowy w formie elektronicznej. Dotychczas wniosek o wpis do hipoteki musiał być złożony osobiście w sądzie rejonowym lub za pośrednictwem notariusza. Obecnie część banków akceptuje wnioski złożone listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Korzystając z tej formy zgłoszenia, kredytobiorca musi w banku przedstawić podpisaną przez właścicieli nieruchomości kopię wniosku o wpis do hipoteki, potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej i nadania przesyłki poleconej oraz zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki przez sąd rejonowy. Procedura podpisania umowy kredytowej odbywa się oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

14-04-2020

Wirtualny spacer - jak obejrzeć nieruchomość bez wychodzenia z domu?

W czasach kwarantanny i ograniczonego funkcjonowania urzędów spowodowanego pandemią COVID-19, branża funkcjonuje w systemie online, oferując m.in. wirtualne spacery oraz możliwość przeprowadzenia formalności drogą internetową.

W aktualnej sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu, wizytę w wybranej przez nas nieruchomości możemy odbyć zdalnie. Coraz popularniejsze wirtualne spacery, umożliwiają dokładne zapoznanie się z ofertą w komfortowy i bezpieczny sposób. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą zwiedzić wszystkie pomieszczenia, ocenić każdy detal i szczegół - wprost ze swojej kanapy. Wirtualny spacer pozwala obejrzeć nieruchomość w przekroju, rzucie z góry, a także poczuć jej charakter i klimat. A to wszystko bez przekłamań w odniesieniu do rzeczywistości. Ponadto wykorzystanie usługi Google Street View, umożliwia przyszłym właścicielom podróż po okolicy, w której znajduje się nieruchomość.

Wirtualny spacer to interaktywna prezentacja zdjęć panoramicznych wnętrza nieruchomości połączonych tak, aby idealnie odwzorować rzeczywistość. Można ją umieścić np. na stronie internetowej. Osoba oglądająca może dowolnie sterować, obracać, przybliżać i oddalać zdjęcia. Kolejne fotografie połączone są punktami, dzięki którym jest możliwość przejścia do kolejnych scen. Wirtualny spacer umożliwia obserwację otoczenia w zakresie 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie, a jego celem jest stworzenie wrażenia, że znajdujemy się w konkretnym miejscu. Oferta wyposażona w taką opcję z pewnością zyskuje w oczach potencjalnego klienta, ponieważ obecnie najczęściej większości informacji poszukuje się w internecie. 

Interaktywna prezentacja w formie spaceru ma ogromny potencjał marketingowy. Pozwala klientowi w komfortowy sposób zapoznać się z ofertą od podszewki. Może on zwiedzić każdy zakamarek i przyjrzeć się każdemu detalowi, nie ruszając się sprzed komputera. W ten sposób zarówno sprzedający jak i kupujący oszczędzają czas i zyskują bezpieczeństwo. Ponadto umożliwia to skierowanie oferty do szerszego grona odbiorców - na przykład inwestorów zagranicznych. Oprócz zalet czysto informacyjnych wirtualny spacer posiada również inny ważny atut - pozwala klientowi poczuć klimat domu lub mieszkania, co jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór. Wirtualne zwiedzanie umożliwia pełniejsze zaprezentowanie nieruchomości i ukazanie niuansów, których nie da się przekazać na osobnych zdjęciach lub da się je przekazać tylko w niewielkim stopniu.

10-04-2020

Rząd utrzymuje ograniczenia w związku z pandemią COVID-19

Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 19 kwietnia (zamknięcie niektórych punktów usługowych) i 26 kwietnia (zamknięcie szkół, sanitarnych kontroli granicznych i międzynarodowych połączeń lotniczych). 

Nie ulegnie zmianie funkcjonowanie kancelarii notarialnych. Krajowa Rada Notarialna podtrzymuje oficjalne stanowisko w tej sprawie. Regulacja zawarta w § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku jest tożsama z tą, którą objęta była § 11 ust. 2 dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Określa ona wyjątki od zakazu organizowania zgromadzeń, stanowiąc, że nie stosuje się ich do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej, a zatem zakazy te nie dotyczą czynności notarialnych.

08-04-2020

Tarcza antykryzysowa 2.0 skierowana do komisji

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0). W uzupełnieniu zawarto szereg rozwiązań dla przedsiębiorców:

 • trzymiesięczne "wakacje składkowe" również dla firm zatrudniających do 49 pracowników,
 • zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z tarczy antykryzysowej,
 • zwolnione ze składek wszystkich płatników, bez względu na liczbę pracowników, w spółdzielnich socjalnych.

Minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że firmy zatrudniające do 49 osób będą mogły korzystać ze zwolnienia ze składek na nieco innych warunkach niż mniejsze firmy. Według niej, przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 pracowników będą mogli liczyć na 50 proc. ulgę w składkach na ubezpieczenia społeczne.

W nowym pakiecie tarczy antykryzysowej znajdzie się również tzw. "element płynnościowy", czyli fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Ma on pozwalać na zaciąganie kredytów gwarantowanych do 80 proc. o wartości do 250 mln zł. 

Nowa wersja tarczy wprowadza również możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości. W Ocenie Skutków Regulacji czytamy, że ostateczne rozwiązania będą oczywiście wynikiem negocjacji stron umowy kredytu, pożądane jest jednak stworzenie przez ustawodawcę możliwości zmiany warunków w obliczu epidemii.

06-04-2020

Druga tarcza antykryzysowa

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw, który w dobie pandemii COVID-19 ma zmniejszyć rozmiary kryzysu gospodarczego i pomóc przedsiębiorcom oraz pracownikom. Drugi, wstępny projekt tarczy antykryzysowej, przekazany w weekend do konsultacji, zakłada zmianę aż 59 ustaw.

Rozszerzona ma zostać grupa przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z 3-miesięcznych wakacji składkowych ZUS. Obecnie zapis ustawy dotyczy jedynie firm do 9 pracowników. Nowy projekt koryguje ten błąd. Po zmianach skorzystają ze wsparcia także podmioty z załogą liczącą do 49 osób oraz spółdzielnie socjalne. 

Pakiet zawiera również wprowadzenie możliwości renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości. 

03-04-2020

Pandemia COVID-19 a procedury budowlane

Na czas stanu epidemii w Polsce, spowodowanego rozprzestrzenianiem pandemii COVID-19, procedury budowlane można załatwiać online. Organy nadzoru budowlanego powinny dostosować tryb rozpatrywania spraw do aktualnej sytuacji. Dlatego zalecam umożliwienie klientom składania podań za pomocą poczty elektronicznej wraz z załącznikami w formie skanów – tłumaczy Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. 

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju, na ewentualne uzupełnienie braków formalnych obywatel będzie miał 14 dni po zakończeniu stanu epidemii. W tym czasie organy powinny dokonać analizy złożonej elektronicznie dokumentacji, tak by móc załatwić sprawę możliwie szybko, po dostarczeniu wymaganych oryginałów. Możliwość załatwienia za pośrednictwem poczty elektronicznej dotyczy większości procedur, w szczególności:

 • wydania pozwolenia na budowę,
 • wydania pozwolenia na rozbiórkę,
 • zmiany pozwolenia na budowę,
 • przeniesienia pozwolenia na budowę,
 • zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych,
 • zgłoszenia rozbiórki,
 • zgłoszenia z projektem,
 • zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego, bez robót wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia,
 • zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • zawiadomienia o zakończeniu budowy,
 • wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

02-04-2020

Narzędzia online przydatne w pracy pośrednika

Z uwagi na aktualną sytuację, związaną z rozprzestrzenianiem pandemii COVID-19, znaczna część pracy przenosi się do sieci. Pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na polski rynek nieruchomości – zarówno na działania agencji pośrednictwa, jak i serwisów nieruchomościowych. Jak skutecznie odnaleźć się w nowych realiach i dotrzeć do klienta w tej trudnej sytuacji? Sprawdź listę narzędzi, które usprawnią Twoją codzienną pracę i ułatwią komunikację z przyszłymi właścicielami mieszkań i domów.

 • Narzędzia Google (G Suite)

Pakiet narzędzi wirtualnych Google pomoże w bieżącym planowaniu pracy własnej i komunikacji z klientem. Google Drive, Google Docs, Google Sheets i Google Presentation - dzięki nim można udostępnić dokumenty, załączniki czy prezentacje. Google Calendar - świetnie sprawdzi się do umawiania spotkań oraz telekonferencji. Google Hangouts - zintegrowany z kalendarzem, pozwala na prowadzenie wspólnych telekonferencji. Wystarczy tylko wysłać zaproszenie na spotkanie osobie, aby je zaakceptowała, a potem jednym kliknięciem włączyć tele- lub wideokonferencję. Wszystkie narzędzia są darmowe i dostępne dla osób posiadających konto Google (zakładane na swojego prywatnego lub służbowego e-maila).

 • Facebook Messenger

Większość klientów zainteresowanych zakupem domu czy mieszkania, posiada konto na popularnym serwisie społecznościowym. Warto skontaktować się z nimi za pośrednictwem Facebook Messenger, który pozwala na komunikację i przeprowadzanie wideokonferencji oraz rozmów telefonicznych, a także przesyłanie załączników.

 • Skype

Jeden z popularniejszych komunikatorów, pozwalający swoim użytkownikom kontaktować się nie tylko za pomocą głosu, ale również obrazu (wideorozmowa) i czatu. Skype umożliwia również wymianę plików między rozmówcami, wykonywanie darmowych połączeń telefonicznych oraz wysyłanie wiadomości SMS. W najnowszej wersji dodano również możliwość udostępniania ekranu oraz wysyłania kontaktów.

01-04-2020

Tarcza antykryzysowa już obowiązuje

Sejm uchwalił projekt tarczy antykryzysowej. Prezydent podpisał ustawę i po publikacji w Dzienniku Ustaw większość przepisów obowiązuje już od 1 kwietnia, a inne - w terminach jeszcze sprzed daty uchwalenia. Zmiany są ważne dla wszystkich podatników oraz poszczególnych grup branżowych. Na jakie usprawnienia mogą liczyć przedsiębiorcy? Podpowiadamy.

 • Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczki PIT-4 za marzec-kwiecień do czerwca
 • Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej (zwolnienie obowiązuje na czas epidemii COVID-19 lub w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jej odwołaniu)
 • Możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r.
 • Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT
 • Zawieszenie kontroli podatkowych (toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa będzie mogła zostać zawieszona na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego związanego z pandemią COVID-19)
 • Wstrzymanie egzekucji (możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych)
 • Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości
 • Możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości
 • Przesunięcie terminu do opłacenia podatku od przychodów z budynków
 • Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z pandemią COVID-19

31-03-2020

Popyt mieszkaniowy przenosi się na wtórny rynek nieruchomości- wynika z raportu NBP

W IV kwartale 2019 r rynek nieruchomości mieszkaniowych znajdował się w fazie ekspansji, nadal obserwowano wzrost cen. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych była wysoka, choć niższa w porównaniu do tych samych okresów w poprzednim roku. Obserwowano wzrost dotyczący ceny mieszkań na rynku nieruchomości. Dotyczy to zarówno sytuacji na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, przy wzroście kosztów budowy, będącym konsekwencją wysokiego popytu budowlanego w całej gospodarce - czytamy w raporcie.

W I kw. 2020 r. banki przewidują nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej oraz niewielki wzrostu popytu. Według ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym, wskazują na zaostrzenie kryteriów przez pojedyncze banki oraz znaczne podwyższenie marży kredytowej, przy braku zmian innych warunków udzielania kredytów. Banki odnotowały nieznaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w omawianym okresie - czytamy dalej.

30-03-2020

Polski Fundusz Rozwoju pomoże firmom w czasie pandemii COVID-19

Sejm w nocy z piątku na sobotę uchwalił ustawę rozszerzającą kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. To jedna z ustaw należących do tarczy antykryzysowej. Ustawa zakłada rozszerzenie możliwości finansowania i zakresu działania PFR, tak by Rada Ministrów mogła mu powierzyć realizację programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań, które mają przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii COVID-19. Są to m.in ulgi podatkowe, odroczenia płatności, umorzenia ZUS, bezpośrednie wsparcie finansowe przedsiębiorców, preferencyjne pożyczki oraz gwarancje mające wspierać firmy w utrzymaniu płynności finansowej i powstrzymać je przed zwalnianiem pracowników. 

27-03-2020

W związku aktualną sytuacją, roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych zostaną przełożone. Zgodnie z Ustawą o własności lokali, zebrania wspólnot powinny być zwołane do końca marca br. Takie spotkania często organizowane są w placówkach szkolnych, które pozostają zamknięte do odwołania. Zgodnie z proponowaną nowelizacją termin ten ulegnie przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Przesunięciu ulegnie również termin uiszczania opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego z 31 marca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. Analogicznie przesunięciu ulegnie opłata za przekształcenie należna za rok 2020 w związku z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

26-03-2020

Krajowa Rada Adwokacka - decyzje o ograniczeniu funkcjonowania kancelarii należą do notariuszy

Decyzje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kancelarii notarialnych, w tym na przykład czasu ich otwarcia, podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze.

W związku z wydaniem Rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz licznymi zapytaniami dotyczącymi zasad funkcjonowania kancelarii notarialnych, Krajowa Rada Notarialna przedstawiła oficjalne stanowisko, podkreślając, że obowiązujące przepisy prawa ani żadne decyzje organów administracji publicznej nadal nie nakładają obowiązku zamykania lub ograniczenia działalności kancelarii notarialnych.

Choć niektórych czynności prawnych trzeba - pod rygorem nieważności - dokonać u notariusza, z uwagi na bezprecedensową sytuację, Krajowa Rada Notarialna jednocześnie apeluje do obywateli o dostosowanie się do wszystkich zaleceń organów władzy publicznej w zakresie zachowania bezpieczeństwa w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.

Specjalne obostrzenia obowiązują również pracowników sądów. Konieczność dezynfekcji rąk przed rozpoczęciem rozprawy, ograniczenie pracy stacjonarnej do absolutnego minimum, odwoływanie badań przez biegłych sądowych - to kolejne z zarządzeń wprowadzanych w związku z koronawirusem. Większość rozpraw odwołano do końca kwietnia.

Tarcza antykryzysowa po akceptacji rządu

Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało szczegółowe rozwiązania zaakceptowane przez rząd, wchodzące w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Regulacje mają złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią wirusa COVID-19 zarówno w odniesieniu do pracowników, jak i pracodawców.

Na pakiet składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy); projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

W ramach tarczy antykryzysowej, wszystkie firmy zatrudniające do 9 osób, przez 3 miesiące mają być zupełnie zwolnione ze składek na ZUS, niezależnie od spadku przychodów. Jak poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, nad dokumentem wciąż trwają prace legislacyjne, jednak nowe przepisy powinny obowiązywać już od 1 kwietnia.

Zamknięcie granic z wydłużonym terminem

Przedłużenie zamknięcia granic do 13 kwietnia oraz wprowadzenie kwarantanny dla Polaków pracujących po drugiej stronie granicy po jej przekroczeniu - to nowe środki bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, zapowiedziane przez Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniło wcześniejszą regulację w tym zakresie. Początkowo granice Polski zamknięto dla cudzoziemców na 10 dni, począwszy od niedzieli 15 marca.

25-03-2020

Za użytkowanie wieczyste zapłacimy do 30 czerwca

Rząd pracuje nad nowelizacją specustawy, mającą wesprzeć polskich przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały przez koronawirusa. Projektowana ustawa nowelizująca specustawę koronawirusową przewiduje m.in. przesunięcie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Nowe zasady bezpieczeństwa - zamykane sądy i urzędy państwowe

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się - wyjątkiem jest wyjście z domu do pracy, zrobienie niezbędnych zakupów i wolontariat w walce z koronawirusem. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i ograniczenia w transporcie publicznym - zapowiedział szef rządu.

Premier zaznaczył również, że w związku z kolejnymi obostrzeniami epidemicznymi, będą zamykane sądy i urzędy państwowe. Będą zamykane, ograniczane, już zresztą pierwsza komunikacja w tej sprawie była przedstawiana (...) Podobnie jak we wszystkich urzędach i instytucjach państwowych, apelujemy o to, ażeby w możliwie maksymalnym stopniu unikać przemieszczania się, przebywania razem, to jest niedozwolone. Musi być ten dystans półtora, dwa metry - podkreślał szef rządu.

O rozsądek i zachowanie wszelkch środków ostrożności apeluje również Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej. Kancelarie są otwarte i prowadzą działalność, ale nie przyjmują interesantów. Notariusze informują np. o tym, jakie dokumenty należy zgromadzić w celu dokonania jakiejś czynności, w jaki sposób należy sporządzić testament. Należy podkreślić, że decyzję o wprowadzeniu ewentualnych ograniczeń każdy notariusz podejmuje samodzielnie - zaznacza.

Nowe obostrzenia wprowadzone zostały w związku z epidemią koronawirusa, będą obowiązywać do 11 kwietnia.

24-03-2020

ZUS uprościł formularz dla firm

Przedsiębiorcy, którzy z uwagi na aktualną sytuację chcą odroczyć, zawiesić bądź wydłużyć spłaty należności dla ZUS w układach ratalnych, mogą skorzystać z nowego, uproszczonego wniosku. Dotychczas taka procedura wiązała się z koniecznością uzupełnienia szczegółowego i skomplikowanego formularza.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców - podkreśliła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nowy wniosek jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie ZUS. Jakie dane należy uzupełnić w formularzu? Wystarczy podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy również pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności. W treści wniosku należy również zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy - odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia wynosi 3 miesiące i będzie dotyczył okresu marzec - maj 2020.

Uzupełniony formularz można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) - pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Już podpisaną - należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

23-03-2020

Stan epidemii - co oznacza?

Od piątku 20 marca 2020 r. od godziny 18:30 w całej Polsce obowiązuje stan epidemii. Oznacza to sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Właściciele nieruchomości oraz osoby i firmy, które nimi zarządzają, powinny pamiętać, że stan epidemii ogłoszony w Polsce daje władzom szczególne uprawnienia. Kto nim podlega? Zgodnie z zapisami ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi istnieje możliwość wprowadzenia nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów. Przepisy, przyjęte w roku 2008, obejmują właścicieli, posiadaczy lub zarządzających nieruchomościami - w tym osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Bezpieczne w sieci

W związku z aktualną sytuacją, większość działań związanych m.in. z zakupem nieruchomości przenosi się do sieci. Zdalna prezentacja lokali, wirtualne spacery, minimalizacja kontaktów bezpośrednich - to nie jedyne środki, jakie zwiększają bezpieczeństwo zarówno potencjalnych klientów, jak i pośredników. Ważny jest jednak rozsądek i racjonalna ocena danej sytuacji.

Jak podkreśla Kamil Estrop, Kierownik ds. Rozwoju agencji Dom&House Neruchomości, w tym trudnym okresie bezpieczeństwo naszych pracowników oraz klientów stało się dla nas najwyższym priorytetem. W związku z powyższym podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich biur obsługi klienta do odwołania. W placówkach, na stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych pojawił się komunikat o obecnym trybie naszej pracy. Zdecydowaliśmy o kontynuowaniu pracy z sposób zdalny - telefonicznie i mailowo. Jeśli chodzi o spotkania z klientami, pozostawiliśmy decyzję samym agentom, oczywiście z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności.

Czy obecna sytuacja wpływa na spadek zainteresowania chęcią zakupu nieruchomości? Zainteresowanie klientów prezentacją nieruchomości spadło w tym czasie w sposób zdecydowany i ogranicza się do pojedynczych wizyt. Mieliśmy też sygnały od części klientów sprzedających nieruchomości, iż ze względu bezpieczeństwa nie życzą sobie prezentacji. W związku z zamknięciem urzędów miast, jest również problem z uzyskaniem wymaganych dokumentów do sprzedaży nieruchomości. Wykorzystujemy czas na podtrzymanie kontaktu z klientami, uporządkowanie ofert, kreowanie nowych pomysłów i czekamy na dalszy rozwój sytuacji w przestrzeni wirtualnej - dodaje Kamil Estrop. 

Dokumentacja online

Część klientów jest w trakcie realizowania transakcji, zbierania dokumentacji i dopełniania formalności prawnych czy bankowych. Ograniczenie pracy urzędów i sądów nie oznacza jednak zupełnego zawieszenia ich działalności, a jedynie wymusza nieco inną formę kontaktu. Część formalności, związanych z podpisywaniem umów, można zrealizować zdalnie. 

1. Umowa pośrednictwa 

Zgodnie z Art. 180 ust 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami: zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Umowa pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Skutecznym sposobem zawarcia umowy pośrednictwa w sytuacji, gdy nie ma możliwości spotkania się z klientem, jest droga korespondencyjna. To rozwiązanie bezpieczne i sprawdzone.

2. Umowa sprzedaży 

Umowa sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Nie jest dopuszczalna żadna inna forma, niż obecność obu stron przed notariuszem. Wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z możliwości dokonania czynności przez notariusza poza siedzibą kancelarii. Część notariuszy pracuje w systemie zdalnym i indywidualnie umawia się z klientami na dokonanie czynności – w kancelarii bądź poza nią.

3. Umowa przedwstępna

Ważność umowy przedwstępnej nie jest uzależniona od formy, w jakiej została zawarta. Umowa przedwstępna zwykle przybiera formę pisemną, ale ważna będzie również zawarta ustnie lub w sposób dorozumiany (por. wyrok SA w Gdańsku z 3 grudnia 2015 r., I ACa 642/15).

4. Umowa najmu lokalu mieszkalnego

Umowa najmu nie musi przybierać formy pisemnej. Wiążąca jest także wtedy, gdy właściciel mieszkania oddaje je do użytku innej osobie, a ta regularnie płaci za to określoną kwotę, ale formalnie umowy nie podpisali. W obecnej sytuacji epidemicznej, gdy najemcy kończy się umowa, a chce ją kontynuować i nie ma możliwości spotkania się z właścicielem, nie musi obawiać się konsekwencji prawnych, ale pod pewnymi warunkami. Właściciel musi wyrazić zgodę na kontynuację najmu, a najemca nadal regularnie wnosi ustalony czynsz i inne opłaty za mieszkanie.

Warto zaznaczyć, że z uwagi na dużą ilość wpływających wniosków o wydanie dokumentów, zaświadczeń czy uzyskanie informacji, oczekiwanie może być wydłużone.

20-03-2020

Branża nieruchomości w obliczu wyzwania

Czy potencjalne spowolnienie spowodowane pandemią COVID-19 może mieć wpływ na branżę nieruchomości?

Raczej nieuniknione wydaje się koniunkturalne tąpnięcie na rynku mieszkaniowym. Na razie wręcz nie wypada szacować jego potencjału, który jednak z całą pewnością nie ograniczy się do kosmetycznych, jednocyfrowych wartości już w perspektywie bieżącego roku, tak w przypadku wolumenów sprzedaży mieszkań, ich produkcji, czy też stawek ofertowych i transakcyjnych. Deweloperzy wraz z całą resztą uczestników rynku nieruchomości muszą przygotować się na być może najtrudniejszy w jego historii okres działalności, raczej nie mniej uciążliwy od tego z lat 2009-2013, i z perspektywą nie krótszą niż do końca 2022 roku - podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wyzwaniem dla branży może okazać się skuteczny marketing, zwłaszcza w kanałach cyfrowych. Szczególnie w aktualnej sytuacji, gdy w obliczu zagrożenia epidemicznego jesteśmy zmuszeni do pozostania w zaciszu domowym. O czym powinien pamiętać każdy pośrednik w trakcie planowania strategii na najbliższy czas? Strona internetowa, newsletter i spersonalizowane e-maile, a także media społecznościowe (Facebook, Twitter czy Instagram) - każdy sposób jest dobry, aby zapewnić kontrahentów, że biuro nadal funkcjonuje i świetnie daje sobie radę.

19-03-2020

Zakaz najmu krótkoterminowego

Właściciele nieruchomości, którzy kupili je z myślą o najmie krótkoterminowym, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, do odwołania nie mogą zaoferować swojego mieszkania gościom. Branża wciąż może mieć jednak nadzieję na zyski i skorzystać z pomocy rządu, w tym programu tarczy antykryzysowej. Również Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu rozwoju, zapowiedziała uruchomienie pożyczek dla przedsiębiorców, w tym osób zajmujących się najmem krótkoterminowym.

18-03-2020

Tarcza antykryzysowa - rządowy plan na ratunek gospodarki

Na posiedzeniu Rady Gabinetowej rząd przedstawił specustawę gospodarczą, której celem jest złagodzenie negatywnego wpływu koronawirusa na przedsiębiorców.

Pierwszym jego filarem ma być ochrona miejsc pracy. Odsunięcie płatności ZUS, przejęcie przez państwo finansowania części wynagrodzenia w firmach, jednorazowa wypłata ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu - to tylko niektóre propozycje, jakie mają pomóc w walce z kryzysem. 

Plan ratunkowy zakłada również m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz rozwiązania o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Ponadto rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenie w sprzęt.

Przedstawione przez rząd propozycje jeszcze nie są zapisane w formie legislacyjnej. Prezydent Andrzej Duda, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim zaapelował do rządu, by projekt ustawy był gotowy do końca tygodnia.

Unia Europejska zamyka granice 

Decyzję o czasowym zamknięciu granic podjęli przywódcy 27 krajów UE. Granice mają być zamknięte na 30 dni, z możliwością przedłużenia. Kraje Unii mają wprowadzać ograniczenia w podróży do UE ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Zakaz wjazdu na teren UE nie obejmuje członków rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu we Wspólnocie, lekarzy i naukowców. Zakazem wjazdu nie będą także objęci kierowcy przewożący towary.

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe 

Rada Polityki Pieniężnej - po raz pierwszy od ponad 5 lat - podjęła decyzję o obniżeniu referencyjnej stopy procentowej o 0,50 pkt, do 1,00% w skali roku, poziomu najniższego w historii.

Jednocześnie RPP ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:

 • stopa referencyjna - 1,00% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa - 1,50% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa - 0,50% w skali rocznej;
 • stopa redyskonta weksli - 1,05% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli - 1,10% w skali rocznej.

RPP podjęła także decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,50% do 0,50%, a także o podwyższeniu oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z 0,50% do poziomu stopy referencyjnej NBP. Obniżka stóp procentowych to natychmiastowy i bezpośredni sposób obniżenia kosztów zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Jest to więc ulga dla większości zadłużonych, w tym dla sektora finansów publicznych - podaje w oficjalnym komunikacie NBP.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: