placement placeholder
placement placeholder

Jak ochłodzić mieszkanie?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.07.2020

Jak ochłodzić mieszkanie - nie tylko podczas upałów? Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas przygotowania nieruchomości na gorące lato? Sprawdź praktyczne wskazówki.

Gorąco, duszno, upalnie - te słowa powtarzają niemal wszyscy w miesiącach letnich, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Sytuację potęguje fakt, że z powodu wysokiej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, z każdym rokiem temperatury są coraz wyższe. Jak przetrwać tropikalny klimat w mieszkaniu? Rekordowo wysokie wskaźniki na zewnętrznych termometrach mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak ochłodzić mieszkanie - nie tylko w upalne dni? Podpowiadamy. 

Optymalna temperatura w mieszkaniu

Temperatura powietrza jest istotnym czynnikiem, jaki wpływa na nasze zdrowie, koncentrację i jakość wykonywanej pracy. Nie powinna być zbyt niska. Wówczas wzrasta ciśnienie krwi a organizm zużywa energię na ochronę przed zimnem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy funkcjonować w upale. Wręcz przeciwnie. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza samopoczucie, zdolność analitycznego myślenia i sprawia, że czujemy się bardziej ospali. Wzrasta również podatność na infekcje, co jest spowodowane wysuszeniem śluzówek. Możemy odczuwać bóle głowy, duszności, spadek ciśnienia, zmęczenie i ogólne osłabienie. 

To właśnie dlatego utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu jest tak ważne. Jej optymalne wskazania reguluje prawo budowlane, a konkretniej rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki oraz ich usytuowanie. Zgodnie z dyrektywą, w pomieszczeniach domowych (salon, sypialnia, pokoje dziecięce, holl, garderoba, gabinet) temperatura powinna oscylować w granicach 20 stopni. W kuchni, gdzie regularnie pojawiają się zyski ciepła z emitowanych urządzeń, zalecana jest nieco niższa, wynosząca 16-17 stopni. Z kolei w łazience, modelowa temperatura będzie wynosiła 24 stopnie. 

Nieco inną klasyfikację przyjmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która uzależnia odpowiednią temperaturę pomieszczeń od stanu zdrowia mieszkańców. I tak, dla osób zdrowych optymalna temperatura wynosi 18 stopni. Z kolei osoby starsze, chore i małe dzieci powinny przebywać w pomieszczeniach, w których temperatura utrzymuje się na poziomie 20 stopni. Według zaleceń lekarzy i przedstawicieli środowisk medycznych, temperatura utrzymująca się w granicach od 20 do 22 stopni jest najkorzystniejsza. Takie wartości sprzyjają utrzymaniu poziomu wilgotności w mieszkaniu na poziomie 30 procent.

Upał w mieszaniu - jak ochłodzić pokój?

Upał w mieszkaniu - od czego zależy? 

Wysokość temperatury w mieszkaniu jest zależna m.in. od stopnia termomodernizacji budynku. Odpowiednio ocieplony powinien utrzymać temperaturę w pomieszczeniach zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Co to oznacza? Podczas upałów konstrukcja budynku nie powinna pozwalać na migrację chłodnego powietrza i równocześnie nie dopuszczać do przenikania ciepła z zewnątrz. Prawidłowo wykonane ocieplenie budynku sprawi, że nawet podczas wysokich temperatur panujących na zewnątrz, w naszym mieszkaniu i tak będzie chłodniej. W trudniejszej sytuacji znajdą się osoby, które mieszkają w starym budownictwie lub tych źle wyizolowanych. Wysoki współczynnik przenikalności ścian i okien takich konstrukcji sprawia, że mieszkania szybciej się nagrzewają. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: