- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak zamontować baterię umywalkową? Poradnik dla początkujących
Bateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każda osoba. Wystarczy tylko wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi oraz wygospodarować odrobinę wolnego czasu. Jak zatem zabrać się za własnoręczny montaż armatury łazienkowej?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie narzędzia są potrzebne do montażu baterii umywalkowej,
- jak przygotować się do montażu baterii,
- czy warto samodzielnie brać się za montaż baterii mywalkowej.
Montaż jednouchwytowej nablatowej baterii umywalkowej krok po kroku
Aby samodzielnie zamontować baterię umywalkową w wersji jednouchwytowej, wystarczy tylko odrobina samozaparcia oraz kilka podstawowych narzędzi ręcznych. Jak zatem zabrać się za to zadanie? Warto zacząć od skompletowania wszystkich niezbędnych sprzętów takich jak:
- klucz nastawny typu „żabka”;
- klucz nastawny typu angielskiego;
- zestaw kluczy płaskich lub płaskooczkowych;
- uniwersalne szczypce (kombinerki).
Konieczne będzie też wyposażenie się w komplet uszczelek. Są one zazwyczaj dołączane do zakupionej baterii, chociaż można je też nabyć osobno.
Krok 1 – przygotowanie miejsca pracy
Stanowisko pracy powinno zostać uprzątnięte, a w zasięgu ręki warto ustawić sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Dobrze też mieć pod ręką szmatkę oraz miskę, na wypadek wycieku wody z instalacji hydraulicznej.
Na tym etapie trzeba też wyjąć nową baterię umywalkową z opakowania lub folii ochronnej. Należy tutaj zachować ostrożność, szczególnie jeśli armatura jest pokryta chromem lub ozdobną warstwą lakieru. Po wyjęciu z opakowania najlepiej jest położyć baterię umywalkową na miękkim ręczniku i przejść do następnego etapu pracy.
Krok 2 – odcięcie dopływu wody
Kolejną obowiązkową czynnością jest zakręcenie zaworu z zimną oraz ciepłą wodą. Zapobiegnie to wytryśnięciu cieczy pod wysokim ciśnieniem z przewodów hydraulicznych i zachlapaniu całej powierzchni łazienki.
Zawory z wodą należy zakręcić przed zdemontowaniem starej baterii lub usunięciem zaślepek nakręconych na przewody z cieczą. W niektórych łazienkach można też spotkać zawory dedykowane samej umywalce, co podczas prac montażowych pozwoli swobodnie korzystać z innych urządzeń sanitarnych lub sprzętów AGD.
Krok 3 – podłączenie przewodów z wodą
Mając przygotowane narzędzia i baterię umywalkową, po upewnieniu się, że dopływ wody został prawidłowo odcięty, można przejść do dalszego etapu, jakim jest wstępne przykręcenie wszystkich przewodów z wodą. W tym celu niezbędne będzie skorzystanie z klucza nastawnego lub odpowiednio dobranego klucza płaskiego.
Przewody przykręca się delikatnie do przyłączy baterii umywalkowej, pamiętając jednocześnie o wcześniejszym założeniu wszystkich niezbędnych uszczelek.
Krok 4 – montaż nowej baterii umywalkowej
Następnym krokiem jest przymocowanie armatury do powierzchni umywalki. W tym celu wystarczy tylko przykręcić baterię od spodu przy pomocy dołączonej do niej nakrętki lub zestawu śrub. Bateria umywalkowa powinna zostać dokręcona mocno, ale z wyczuciem, by nie uszkodzić jej gwintu ani powierzchni samej umywalki.
Krok 5 – odkręcenie zaworów oraz przetestowanie szczelności armatury
Ostatnim etapem prac jest dokładne dokręcenie wszystkich przewodów. Analogicznie, jak w przypadku montażu baterii, powinny one zostać dokręcone z dość dużą siłą.
Następnie można otworzyć dopływ wody i zacząć sprawdzać, czy któreś połączenie nie cieknie. W przypadku wykrycia nieszczelności należy nieco mocniej dokręcić nakrętkę przewodu z cieczą, wytrzeć jego powierzchnię i obserwować, czy pojawiają się kolejne wycieki.
Czy warto samodzielnie zamontować baterię umywalkową?
Zdecydowanie tak! Własnoręczny montaż baterii umywalkowej może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy niezbędnych na pokrycie robocizny. Samodzielne założenie armatury może być także przyjemnym weekendowym projektem, który pozwoli odstresować się po codziennych trudach. Proces ten jest także stosunkowo prosty i szybki, a także nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi ręcznych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
01.07.2024, Artykuł sponsorowany
Garderoba kapsułowa, czyli minimalizm na topie
Garderoba czy też szafa kapsułowa (z ang. capsule wardrobe) to – najprościej rzecz ujmując – garderoba bazująca na kilkunastu podstawowych elementach, które możemy dowolnie ze sobą łączyć, uzyskując wiele różnych zestawów na każdą okazję. Jakie są zalety garderoby kaGarderoba czy też szafa kapsułowa (z ang. capsule wardrobe) to – najprościej rzecz ujmując – garderoba bazująca na kilkunastu podstawowych elementach, które możemy dowolnie ze sobą łączyć, uzyskując wiele różnych zestawów na każdą okazję. Jakie są zalety garderoby kapsułowej i o czym powinniśmy pamiętać przy jej tworzeniu?
25.06.2024, Artykuł sponsorowany
Kształt, wymiary, powłoki ochronne... 4 podpowiedzi, jak wybrać kabinę prysznicową
Łazienka powinna być jednocześnie estetyczna i funkcjonalna. Wanna, choć wygodna, często okazuje się zbyt duża do danego pomieszczenia. Wówczas wybór pada na kabinę prysznicową. No właśnie, ale jaką…? Bogata oferta produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie parametry wŁazienka powinna być jednocześnie estetyczna i funkcjonalna. Wanna, choć wygodna, często okazuje się zbyt duża do danego pomieszczenia. Wówczas wybór pada na kabinę prysznicową. No właśnie, ale jaką…? Bogata oferta produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jaki kształt kabiny sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu? Czy warto zainwestować w model ze specjalną powłoką? Ten artykuł rozwieje wątpliwości.
20.05.2024, Dagmara Osińska
Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?
Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.
29.03.2024, Artykuł sponsorowany
Aranżacja tarasu na wiosnę i lato: od czego zacząć?
Aranżacja tarasu to proces, który pozwala na stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na zewnątrz domu lub mieszkania. Właściwe zaplanowanie aranżacji tarasu pozwala na wykorzystanie jego potencjału, a także na stworzenie miejsca, które będzie służyć zarówno do relaksu,Aranżacja tarasu to proces, który pozwala na stworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na zewnątrz domu lub mieszkania. Właściwe zaplanowanie aranżacji tarasu pozwala na wykorzystanie jego potencjału, a także na stworzenie miejsca, które będzie służyć zarówno do relaksu, jak i spotkań towarzyskich.