placement placeholder
placement placeholder

Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 13.05.2024, Data aktualizacji: 20.05.2024

Jak obliczyć metry kwadratowe? Wyjaśniamy, jak obliczyć m2 ściany, podłogi, sufitu. Metry kwadratowe są ważne podczas remontu i wykończenia. Wykorzystuje się je m.in. do obliczenia potrzebnej ilości farby, tapety, czy płytek.

Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile wynosi minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania;
  • jak się oblicza m2 pokoju, ściany czy sufitu;
  • jak obliczyć metry kwadratowe w budynku mieszkalnym.

Wiedza jak obliczyć metry kwadratowe przydaje się podczas remontu, wykończenia, czy zmiany dotychczasowego wystroju mieszkania. Dzięki niej można precyzyjnie określić ilość potrzebnych materiałów do wykończenia i elementów wyposażenia wnętrz. Bez wykonania odpowiednich pomiarów i obliczenia metrów kwadratowych, niemożliwa jest realizacja zadań, takich jak: malowanie ścian, tapetowanie, układanie płytek czy paneli podłogowych.

Czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania?

Powierzchnia użytkowa mieszkania nie uwzględnia wszystkich elementów nieruchomości, np. ścian zewnętrznych. Warto wiedzieć, że do powierzchni użytkowej nie wliczają się piwnice i strychy. Są to przestrzenie, z których nie korzystamy na co dzień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (§ 94 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury) powierzchnia użytkowa mieszkania nie może być mniejsza niż 25 m kw.

Jak obliczyć metry kwadratowe - prosty wzór

Obliczanie metrów kwadratowych sprowadza się do matematycznych wzorów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Umiejętność posługiwania się nimi przydaje się nie tylko podczas określania wymiarów pomieszczeń w mieszkaniu, ale też przy wyliczaniu metrażu domów, działek oraz innych przestrzeni. Do obliczania pola powierzchni służy podstawowa jednostka, jaką jest metr kwadratowy, którą możemy zapisać na trzy sposoby (1m2, 1m² lub kw). Jeśli chcemy obliczyć metry kwadratowe np. ściany, podłogi, czy pokoju - wystarczy posłużyć się prostym wzorem - pomnożyć szerokość przez długość.

Jakie narzędzia są pomocne przy obliczaniu metrów kwadratowych?

Jak obliczyć metry kwadratowe? Przede wszystkim warto wziąć do ręki kartkę i ołówek lub kalkulator. Do precyzyjnych obliczeń metrów kwadratowych może posłużyć miarka lub taśma miernicza. Coraz częściej wykorzystywana jest technologia laserowa. Z pewnością warto zainwestować w rozwiązania pozwalające na szybkie i dokładne określenie długości oraz szerokości powierzchni użytkowej. Bardzo praktyczny jest dalmierz, który można kupić w sklepach budowlanych za ok. 100 zł.

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju?

Jeśli pomieszczenie ma kształt kwadratu lub prostokąta, nie będziemy mieć większych problemów z dokładnymi obliczeniami. Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju? Wystarczy pomnożyć długość przez szerokość pomieszczenia. Najprościej jest zmierzyć i policzyć metraż pokoju o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu.

Dokonanie precyzyjnych pomiarów bywa trudniejsze w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się wykusze, skosy czy wnęki. Wymaga nieco większej pracy, podczas której warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • W pierwszej kolejności należy podzielić pokój na kilka mniejszych kwadratów bądź prostokątów.
  • Następnie trzeba wyliczyć powierzchnię każdej części. Do wyliczenia pola każdej z nich może posłużyć wzór: a x b (tj. szerokość x długość).
  • Po uzyskaniu wszystkich wyników należy je dodać do siebie. Warto przy tym wziąć pod uwagę margines błędu i kupić nieco więcej potrzebnych materiałów.

Jak obliczyć metry kwadratowe łazienki i kuchni?

Większość produktów dostępnych w sklepach i hurtowniach budowlanych sprzedawana jest na metry kwadratowe. Taka informacja będzie nam potrzebna m.in. przy zakupie płytek podłogowych, paneli, czy farby. Zatem warto wiedzieć, jaką ilość materiałów budowlanych i wykończeniowych zamówić do wykończenia łazienki, czy kuchni.

Dowiedz się: Ile kosztuje remont mieszkania: łazienki, kuchni, pokoju?

Jak obliczyć ile potrzeba płytek? Mierzenie metrów kwadratowych łazienki czy kuchni przebiega w ten sam co pokoju. Jeśli chcesz sprawdzić, ile kupić płytek, musisz obliczyć ile metrów kwadratowych ma ściana czy podłoga, która ma być nimi wyłożona. W przypadku zakupu płytek znaczenie ma sposób ich ułożenia i wzięcie pod uwagę ewentualnych uszkodzeń w przyszłości. Dlatego zawsze warto kupić większą ilość materiału, niż to wynika z pomiarów powierzchni łazienki lub kuchni. 

Jak obliczyć metry kwadratowe domu lub mieszkania?

Do wykonania tego prostego zadania nie jest potrzebna pomoc fachowca. Obliczenie metrów kwadratowych będzie potrzebne do określenia ilość materiałów wykończeniowych oraz pozwoli oszacować orientacyjny koszt usług budowlanych. Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania? Domowa przestrzeń powinna być zmierzona po wewnętrznej długości ścian. Najlepiej, gdy mieszkanie zostanie wykończone w standardzie deweloperskim.

Do obliczania powierzchni mieszkania przydatna jest miarka umieszczona na poziomie podłogi. Jak wspomniano wcześniej, do powierzchni użytkowej mieszkania, lokalu lub domu jednorodzinnego wlicza się jedynie pomieszczenia, z których korzystamy codziennie. Są to pokoje, korytarze, łazienki oraz kuchnie. Przy jej wyliczaniu pomija się m.in. strych czy piwnicę. W odróżnieniu od powierzchni użytkowej - wewnętrzna powierzchnia obejmuje również przestrzeń pod ściankami działowymi. Sposób pomiaru miejsca, którego tak naprawdę nie wykorzystujemy, nie odbiega od powyżej opisywanego, miarka powinna się również znaleźć przy podłodze.

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, sufitu i podłogi?

W tym przypadku również przyda się metrówka. W pierwszej kolejności należy starannie zmierzyć wysokość i szerokość ściany. Następnie trzeba pomnożyć wysokość przez szerokość. W ten sposób uzyskamy odpowiedź na pytanie, ile metrów kwadratowych ma powierzchnia ściany czy podłogi. W następnym kroku można dokonać pomiaru wielkości okien i drzwi. Na koniec otrzymane wartości trzeba odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Co w przypadku, gdy nie czujemy się pewnie w obliczeniach matematycznych i nie wiemy, jak obliczyć metry kwadratowe pokoju do malowania? Warto skorzystać z kalkulatorów online, które pozwalają dokonać szybkich obliczeń.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy fachowiec źle wykonał prace i nie wywiązał się z umowy? 

  • Jak obliczyć metry kwadratowe sufitu?

Pomiarów możemy dokonać w podobny sposób jak w przypadku ściany. Wystarczy zmierzyć i pomnożyć długość oraz szerokość danego pomieszczenia. Do precyzyjnych obliczeń przyda się zwłaszcza miarka laserowa, która zdecydowanie skraca czas wykonania niezbędnych czynności. 

  • Jak dokonać obliczeń całkowitej powierzchni ścian do malowania?

Przykład: jedna ze ścian ma 4 metry szerokości i 3 metry wysokości, przeciwległa posiada te same
wymiary, zatem:
3 × 4 = 12 m2, 3 × 4 = 12 m2

Druga para ścian ma wymiary 4,5 × 2,5 = 11,25 m2.

Przy uwzględnieniu wszystkich ścian w pomieszczeniu należy policzyć:
12 + 12 + 11,25 + 11,25 = 46, 5 m2

Od tego należy odjąć powierzchnię okien i drzwi, np.:
okno 1,5 m x 1,1 m = 1,65 m2
drzwi 0,8 x 2 m = 1,6 m2

czyli łącznie 3,25 m2 (1,65 + 1,6)

W tym przypadku powierzchnia do malowania wynosi 43,25 m2.

  • Jak zmierzyć sufit do malowania o niestandardowym kształcie?

Przykład: dwa prostokątne fragmenty sufitu mają powierzchnię 3 × 4 i 2 × 2,
Zatem łączna powierzchnia wynosi: 12 + 4 = 16 m2
Metraż podłogi obliczamy na podobnej zasadzie. Aby uniknąć niedokładności zawsze zaokrąglajmy wyniki pomiarów do pełnych centymetrów.

Jak obliczyć metry kwadratowe dachu?

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Najlepiej skorzystać z kalkulatora metrów kwadratowych. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jaka ilość materiału będzie potrzebna do pokrycia dachu. Aby skorzystać z kalkulatora online, trzeba wcześniej zmierzyć krawędzie dachu oraz kąt nachylenia połaci. Po wprowadzeniu tych wartości kalkulator obliczy metry kwadratowe dachu. Obliczenie metrów kwadratowych dachu przydaje się zwłaszcza do określenia orientacyjnego kosztu materiałów pokryciowych oraz ich położenia przez fachowców.

Jak obliczyć metry kwadratowe: podsumowanie

Odpowiedzi na jedno z kluczowych pytań poszukują najczęściej osoby, które planują remont czy wykończenie mieszkania lub domu. Kalkulator powierzchni online może się przydać każdemu, kto nie chce pomylić się w rachunkach. Z reguły najbardziej problematyczna jest zamiana jednostek tj. hektary na metry. Jak obliczyć metry kwadratowe działki? Jeden hektar to pole powierzchni kwadratu, którego każdy z boków ma 10 tys. metrów kwadratowych. Aby zmierzyć pole kwadratowej lub prostokątnej działki, należy pomnożyć długości jej boków.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: