- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania?
Lokalizacja mieszkania należy do najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu lokum. Co w największym stopniu wpływa na jej atrakcyjność? Sprawdź.
Dobra lokalizacja mieszkania – czyli jaka?
Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby będą mieli np. studenci, rodziny z dziećmi, a jeszcze inne seniorzy.
Dzielnica
Możesz zdecydować się na mieszkanie zlokalizowane w centrum lub na przedmieściach. W śródmieściu ceny nieruchomości zazwyczaj są najwyższe. Wynika to m.in. z bliskości centrów biznesowych, uczelni, instytucji kultury czy miejsc rozrywki. Zaletą mieszkania w centrum jest również dobrze rozwinięta infrastruktura miejska i sprawnie funkcjonująca komunikacja publiczna. Lokalizacja taka jest atrakcyjna głównie dla młodych osób.
Seniorzy i rodziny z dziećmi częściej preferują życie na przedmieściu. Pozwala im to unikać miejskiego zgiełku i hałasu drogowego, a także korzystać z licznych terenów zielonych. Ważne jest, aby dojazd z danej dzielnicy do centrum był jak najkrótszy.
Warto zapoznać się z rankingami najlepszych w opinii mieszkańców dzielnic w danym mieście. Ważnym kryterium wyboru powinno być także bezpieczeństwo. Dobrze będzie zapoznać się z policyjnymi statystykami przestępstw, w tym rozbojów, kradzieży, włamań i wypadków drogowych.
Estetyka osiedla
Liczy się nie tylko funkcjonalność osiedla, lecz także jego estetyka. Warto zwrócić uwagę m.in. na stan chodników, wiat śmietnikowych, elewacji budynków, parkingów, ławek, trawników i terenów zielonych. Brudne, zaniedbane osiedle skutecznie zniechęca do zamieszkania w takim miejscu.
Lokalizacja budynku na osiedlu
Budynek mieszkalny może znajdować się w różnej odległości od drogi głównej, przystanków komunikacji miejskiej, sklepów osiedlowych, placów zabaw czy parkingu. W zależności od potrzeb i sytuacji życiowej, bliskość takich miejsc stanowi wadę lub zaletę. Przykładowo lokalizacja nieruchomości w pobliżu głównej arterii komunikacyjnej pozwala szybciej dojechać do pracy czy na zakupy, lecz trzeba się liczyć z większym hałasem i bardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Położenie lokalu wewnątrz budynku
Mieszkanie na wysokiej kondygnacji pozwala cieszyć się ciekawymi widokami z okna, lecz w przypadku awarii windy trzeba poświęcić sporo czasu na wchodzenie po schodach. W budynku bez windy problematyczne będzie również wnoszenie ciężkich przedmiotów, np. mebli. Wybór lokalu położonego na niskiej kondygnacji naraża natomiast na większe ryzyko włamania, mniejsze poczucie prywatności i hałas dobiegający z zewnątrz. Jeśli okna są zorientowane w stronę ruchliwej ulicy, będzie na nich gromadzić się więcej zanieczyszczeń.
Lokalizacja nieruchomości w budynku ma również znaczenie w kontekście nasłonecznienia. Warto wziąć pod uwagę orientację lokalu względem stron świata. Najlepsza lokalizacja mieszkania zakłada wychodzenie okien w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Dzięki temu pomieszczenia będą przez długi czas nasłonecznione, a zimą lepiej dogrzane.
Plany rozbudowy osiedla
Najbliższe otoczenie budynku może w niedalekiej przyszłości zmienić się nie do poznania – zarówno na twoją korzyść, jak i niekorzyść. Warto więc sprawdzić Plan Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W dokumencie tym będą opisane planowane w najbliższych latach inwestycje, m.in. w nowe budynki mieszkalne, centra handlowe, fabryki, magazyny czy drogi dojazdowe.
Infrastruktura miejska
Dobra lokalizacja mieszkania to taka, która zapewnia dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Rodziny z dziećmi lub osoby planujące założyć rodzinę powinny sprawdzić ofertę żłobków, przedszkoli, szkół, placów zabaw oraz instytucji organizujących zajęcia dodatkowe.
Atrakcyjność lokalizacji zależy również od znajdujących się w okolicy placówek służby zdrowia, w tym szpitali, przychodni i aptek. Warto także sprawdzić ofertę gastronomiczną, handlową, usługową, kulturalną czy rozrywkową. Ważne jest zarazem skomunikowanie osiedla z innymi częściami miasta poprzez drogowe szlaki komunikacyjne oraz połączenia komunikacji miejskiej.
Odległość od miejsca pracy
Sprawdzając lokalizację nieruchomości, nie zapomnij wziąć pod uwagę czasu dojazdu do miejsca pracy. Jeśli planujesz dojeżdżać samochodem, upewnij się, czy w danym miejscu powstają korki w godzinach szczytu. Dowiedz się również, czy niedaleko osiedla znajduje się obwodnica.
Może się okazać, że szybciej dojedziesz do pracy tramwajem, pociągiem czy autobusem. Warto więc sprawdzić rozkład komunikacji miejskiej i rozmieszczenie przystanków.
Tereny zielone
Lokalizacja mieszkania w pobliżu terenów zielonych sprzyja wypoczynkowi, regeneracji i uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Poza tym powietrze w miejscach otoczonych przez lasy, parki, bulwary czy skwery jest mniej zanieczyszczone.
Podsumowanie
Przed zakupem mieszkania warto dobrze przemyśleć lokalizację. Jej atrakcyjność zależy m.in. od dzielnicy, estetyki osiedla, odległości od miejsca pracy, położenia nieruchomości na osiedlu i wewnątrz budynku, a także dostępnej infrastruktury miejskiej.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?