Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.03.2023

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości? Jakie lokale mają największy potencjał inwestycyjny? Sprawdź na GetHome.

Lokalizacja mieszkania należy do najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu lokum. Co w największym stopniu wpływa na jej atrakcyjność? Sprawdź.

Dobra lokalizacja mieszkania – czyli jaka?

Najlepsza lokalizacja mieszkania to taka, która spełnia oczekiwania osób w nim zamieszkujących. Od jej wyboru zależy komfort codziennego życia i wartość lokalu. Osoby kupujące nieruchomość w celach inwestycyjnych powinny zastanowić się, komu chcą ją sprzedać lub wynająć. Inne potrzeby będą mieli np. studenci, rodziny z dziećmi, a jeszcze inne seniorzy.

Dzielnica

Możesz zdecydować się na mieszkanie zlokalizowane w centrum lub na przedmieściach. W śródmieściu ceny nieruchomości zazwyczaj są najwyższe. Wynika to m.in. z bliskości centrów biznesowych, uczelni, instytucji kultury czy miejsc rozrywki. Zaletą mieszkania w centrum jest również dobrze rozwinięta infrastruktura miejska i sprawnie funkcjonująca komunikacja publiczna. Lokalizacja taka jest atrakcyjna głównie dla młodych osób.

Seniorzy i rodziny z dziećmi częściej preferują życie na przedmieściu. Pozwala im to unikać miejskiego zgiełku i hałasu drogowego, a także korzystać z licznych terenów zielonych. Ważne jest, aby dojazd z danej dzielnicy do centrum był jak najkrótszy.

Warto zapoznać się z rankingami najlepszych w opinii mieszkańców dzielnic w danym mieście. Ważnym kryterium wyboru powinno być także bezpieczeństwo. Dobrze będzie zapoznać się z policyjnymi statystykami przestępstw, w tym rozbojów, kradzieży, włamań i wypadków drogowych.

Estetyka osiedla

Liczy się nie tylko funkcjonalność osiedla, lecz także jego estetyka. Warto zwrócić uwagę m.in. na stan chodników, wiat śmietnikowych, elewacji budynków, parkingów, ławek, trawników i terenów zielonych. Brudne, zaniedbane osiedle skutecznie zniechęca do zamieszkania w takim miejscu.

Lokalizacja budynku na osiedlu

Budynek mieszkalny może znajdować się w różnej odległości od drogi głównej, przystanków komunikacji miejskiej, sklepów osiedlowych, placów zabaw czy parkingu. W zależności od potrzeb i sytuacji życiowej, bliskość takich miejsc stanowi wadę lub zaletę. Przykładowo lokalizacja nieruchomości w pobliżu głównej arterii komunikacyjnej pozwala szybciej dojechać do pracy czy na zakupy, lecz trzeba się liczyć z większym hałasem i bardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Położenie lokalu wewnątrz budynku

Mieszkanie na wysokiej kondygnacji pozwala cieszyć się ciekawymi widokami z okna, lecz w przypadku awarii windy trzeba poświęcić sporo czasu na wchodzenie po schodach. W budynku bez windy problematyczne będzie również wnoszenie ciężkich przedmiotów, np. mebli. Wybór lokalu położonego na niskiej kondygnacji naraża natomiast na większe ryzyko włamania, mniejsze poczucie prywatności i hałas dobiegający z zewnątrz. Jeśli okna są zorientowane w stronę ruchliwej ulicy, będzie na nich gromadzić się więcej zanieczyszczeń.

Lokalizacja nieruchomości w budynku ma również znaczenie w kontekście nasłonecznienia. Warto wziąć pod uwagę orientację lokalu względem stron świata. Najlepsza lokalizacja mieszkania zakłada wychodzenie okien w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. Dzięki temu pomieszczenia będą przez długi czas nasłonecznione, a zimą lepiej dogrzane.

Plany rozbudowy osiedla

Najbliższe otoczenie budynku może w niedalekiej przyszłości zmienić się nie do poznania – zarówno na twoją korzyść, jak i niekorzyść. Warto więc sprawdzić Plan Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W dokumencie tym będą opisane planowane w najbliższych latach inwestycje, m.in. w nowe budynki mieszkalne, centra handlowe, fabryki, magazyny czy drogi dojazdowe.

Infrastruktura miejska

Dobra lokalizacja mieszkania to taka, która zapewnia dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Rodziny z dziećmi lub osoby planujące założyć rodzinę powinny sprawdzić ofertę żłobków, przedszkoli, szkół, placów zabaw oraz instytucji organizujących zajęcia dodatkowe.

Atrakcyjność lokalizacji zależy również od znajdujących się w okolicy placówek służby zdrowia, w tym szpitali, przychodni i aptek. Warto także sprawdzić ofertę gastronomiczną, handlową, usługową, kulturalną czy rozrywkową. Ważne jest zarazem skomunikowanie osiedla z innymi częściami miasta poprzez drogowe szlaki komunikacyjne oraz połączenia komunikacji miejskiej.

Odległość od miejsca pracy

Sprawdzając lokalizację nieruchomości, nie zapomnij wziąć pod uwagę czasu dojazdu do miejsca pracy. Jeśli planujesz dojeżdżać samochodem, upewnij się, czy w danym miejscu powstają korki w godzinach szczytu. Dowiedz się również, czy niedaleko osiedla znajduje się obwodnica.

Może się okazać, że szybciej dojedziesz do pracy tramwajem, pociągiem czy autobusem. Warto więc sprawdzić rozkład komunikacji miejskiej i rozmieszczenie przystanków.

Tereny zielone

Lokalizacja mieszkania w pobliżu terenów zielonych sprzyja wypoczynkowi, regeneracji i uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Poza tym powietrze w miejscach otoczonych przez lasy, parki, bulwary czy skwery jest mniej zanieczyszczone.

Podsumowanie

Przed zakupem mieszkania warto dobrze przemyśleć lokalizację. Jej atrakcyjność zależy m.in. od dzielnicy, estetyki osiedla, odległości od miejsca pracy, położenia nieruchomości na osiedlu i wewnątrz budynku, a także dostępnej infrastruktury miejskiej.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: