placement placeholder
placement placeholder

Klasa energetyczna budynku - co warto wiedzieć?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 02.05.2023

Czym jest klasa energetyczna budynku? Jakie rodzaje klas energetycznych wyróżniamy? Jakich budynków dotyczy świadectwo energetyczne? Czytaj.

Dbałość o środowisko, świadomość nieekologicznych rozwiązań i próby polepszenia sytuacji zawitały już na dobre w wielu obszarach naszego życia - również w budownictwie. Klasa energetyczna budynku to ocena efektywności energetycznej budynku, która określa ilość zużywanej energii w stosunku do powierzchni użytkowej. Jest to ważny wskaźnik, zależny od wielu kwestii. Na czym opiera się klasa energetyczna budynku? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest klasa energetyczna budynku,
  • jakie czynniki mają wpływ na klasę energetyczną,
  • jak wygląda klasyfikacja budynków.

Klasa energetyczna budynku - definicja

Klasa energetyczna budynku to miara efektywności energetycznej danej nieruchomości, która określa zużycie energii w stosunku do powierzchni użytkowej. Klasy energetyczne budynków są określane na podstawie obliczeń i analizy parametrów technicznych budynku, takich jak: izolacja termiczna, wentylacja, systemy grzewcze i chłodzące oraz wykorzystanie energii odnawialnej. Optymalizacja tych czynników, czyli termomodernizacja, pozwala na osiągnięcie wyższej klasy energetycznej budynku i zwiększenie jego efektywności energetycznej.

Klasę energetyczną możemy kojarzyć np. ze sprzętu RTV czy AGD, gdzie konkretna litera informuje nas o tym, jak dużo energii zużywa dane urządzenie. Podobnie jest w przypadku budynków. Klasa energetyczna jest wyrażana w postaci litery, która oznacza poziom efektywności energetycznej. Skala klas energetycznych zwykle zawiera litery od A+ do G.

Sprawdź również: Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: przygotuj się już teraz

Od czego zależy klasa energetyczna budynku?

Klasa energetyczna budynku zależy od wielu czynników, w tym między innymi:

  • Izolacja termiczna - jakość izolacji termicznej budynku, w tym jakość izolacji dachu, ścian i podłóg, ma kluczowe znaczenie dla klas energetycznych. Im lepsza izolacja, tym mniejsze straty ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i mniejsze zużycie energii.
  • Wentylacja - efektywna wentylacja jest kluczowa dla utrzymania dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach i minimalizowania strat ciepła. Wysoka jakość wentylacji ma pozytywny wpływ na klasę energetyczną budynku.
  • Systemy grzewcze i chłodzące - wybór i jakość systemów grzewczych i chłodzących ma wpływ na klasę energetyczną budynku. Wysokosprawne systemy grzewcze i chłodzące, takie jak pompy ciepła, mogą znacznie obniżyć koszty energii i zwiększyć efektywność energetyczną budynku.
  • Energetyka odnawialna - wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, może znacznie zwiększyć klasę energetyczną budynku.
  • Orientacja budynku - położenie budynku względem stron świata, czyli jego orientacja, ma wpływ na ilość dostarczanego do wnętrza ciepła słonecznego i wpływa na klasę energetyczną budynku.

Klasa energetyczna budynku - co to

Jak wygląda klasyfikacja budynków?

W klasyfikacji energetycznej budynków w Polsce stosować się ma siedem klas energetycznych oznaczanych literami alfabetu od A+ do G, przy czym A+ to najwyższa klasa energetyczna, czyli budynek o najniższym zapotrzebowaniu na energię, a G to najniższa klasa energetyczna, czyli budynek o najwyższym zapotrzebowaniu na energię.

Obowiązujące nadal Warunki Techniczne 2021 (WT 2021) wskazują maksymalny wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) wynoszący 70 kWh/(m2·rok). Nowe klasy mają zakładać, że: budynek A+ ma ⋜ 0, A to EP ⋜ 63, klasa B ⋜ EP 75, C ⋜ 94, D ⋜ 113, E to EP ⋜ 131, F ⋜ 150, a najniższe G <150. Porównując wartość z WT 2021 (EP=70 kWh/(m2·rok) z klasami energetycznymi trzeba zauważyć, że budynki w tym standardzie będą odpowiednio w klasach A+, A i B.

Nowe klasy energetyczne - to musisz wiedzieć

Zgodnie z dyrektywą efektywności energetycznej budynków (EPBD) z 2018 roku klasy energetyczne mają oceniać zużycie energii pierwotnej nieodnawialnej, czyli pochodzącej z paliw kopalnych. Jednak, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii, planowane jest dodatkowe wprowadzenie klas energetycznych dotyczących zużycia energii końcowej, czyli tej bezpośrednio związanej z opłatami na rachunkach za ogrzewanie. 

Klasa A+ oznaczać ma budynki dodatnio energetyczne w bilansie energii nieodnawialnej pierwotnej, klasa A - budynki bezemisyjne, pasywne, natomiast najgorsza klasa G obejmie 15 proc. budynków o najsłabszej charakterystyce energetycznej. Na razie są to jednak dopiero propozycje. Klasy pojawią się prawdopodobnie na początku 2024 roku.

Sprawdź również: Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Klasa energetyczna budynku: podsumowanie 

Klasy energetyczne budynków to oznaczenia literowe w charakterystyce energetycznej budynku, które informują o poziomie zużycia energii pierwotnej na metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku w ciągu roku. Klasa energetyczna budynku wpływa nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale także na środowisko, dlatego coraz więcej państw wprowadza przepisy dotyczące minimalnych wymagań dotyczących klas energetycznych nowych budynków. I w Polsce przepisy są coraz bardziej rygorystyczne. Warto zawczasu zwracać uwagę na klasę energetyczną budynku podczas zakupu lub wynajmu nieruchomości, ponieważ budynki o wyższych klasach są bardziej energooszczędne, czyli przyjazne dla środowiska i tańsze w utrzymaniu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: