- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Letni ogród – jak go zaaranżować?
Ogród to najlepsze miejsce do odpoczynku, zwłaszcza jeśli jest dobrze osłonięty od wzroku przechodniów czy sąsiadów oraz przytulnie zaaranżowany. Warto szczególnie zadbać o kilka elementów wystroju. Jakich? O tym przeczytasz w naszym artykule. Podpowiadamy, jak zaaranżować letni ogród.
Oświetlenie – zapewnia bezpieczeństwo i zdobi
Aranżacje tarasu, czyli ogrodu letniego, koniecznie wzbogać oświetleniem. Powinno znaleźć się nie tylko w strefie wypoczynku, lecz także na całej posesji. Możesz umieścić po dwóch stronach ścieżki lampki solarne – świecą nieco słabiej od tradycyjnych, ale są łatwe w montażu i tanie w eksploatacji.
Na tarasie sprawdzą się lampy solarne. Możesz rozwiesić sznur pomiędzy słupkami czy przymocować go do ściany. W zależności od aranżacji ogrodu letniego dobierz minimalistyczne oświetlenie lub wiszące na przewodzie barwne lampiony wykonane na wzór chińskich. Jeśli na tarasie znajdują się skrzynie z roślinami, możesz wbić w ziemię lampy zakończone szpikulcem. Dzięki nim wyeksponujesz kwiaty. Na tarasie przyda się również tradycyjne oświetlenie, na przykład w formie kinkietu. Dwie sztuki takich opraw pozwolą doświetlić taras wieczorami. Przestrzeń urozmaicisz również lampionem.
Aranżacja ogrodu pełnego roślin
W letnim ogrodzie nie może zabraknąć roślin. Zdecyduj się na coś więcej niż kwiaty w donicach na tarasie. Przestrzeń ozdobisz okrągłą rabatą, którą będziesz podziwiać z tarasu. Możesz zdecydować się na piętrowy układ rabaty – oznacza to zastosowanie z tyłu wysokich roślin, w środku nieco niższych i z przodu najniższych.
Rośliny, które dobierzesz do rabaty muszą pasować nie tylko do aranżacji ogrodu, lecz także warunków panujących w wybranym miejscu. Zwróć szczególną uwagę na nasłonecznienie – nie wszystkie rośliny lubią być w pełnym słońcu. Niektóre potrzebują też miejsca osłoniętego od wiatru.
Kiedy komponujesz rośliny na rabatę, możesz dopierać spośród tych w kontrastowych kolorach lub dopasować do siebie jednobarwne kwiaty. Pięknie zaprezentuje się lawenda na tle zielonych roślin, ale możesz jej piękny fioletowy odcień skomponować też z innymi gatunkami. Pamiętaj, że lawenda lubi nasłonecznienie, dlatego nie wszystkie rośliny będą tworzyły z nią zgrany duet. Możesz połączyć ją między innymi z bordowymi berberysami.
Spośród roślin, które sprawdzą się na rabatach wymienia się też goździka pierzastego, piwonię czy bergenię sercolistną. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym efekcie, sprawdź miskanty. To wysokie trawy ozdobne, które pięknie prezentują się w duecie z astrami, na przykład fioletowymi.
Czytaj również: Kwiaty balkonowe i ogrodowe
Meble, które pozwolą Ci odpocząć
W letnim ogrodzie nie może zabraknąć mebli. Możesz zdecydować się na wykonanie ich samodzielnie z palet lub wybrać gotowe modele, na przykład z technorattanu. To sztuczne tworzywo, które charakteryzuje się odpornością na wilgoć i promienie słońca. Popularnością cieszą się też drewniane meble ogrodowe. Zadbaj o tekstylia. Na fotelach ułóż poduszki z przyciągającym wzrok motywem lub zupełnie jednobarwne. Zdecyduj się też na koc, który przyda się wieczorami.
Oprócz fotela i stołu wybierz również hamak. Obecnie nie musi on być wiązany pomiędzy dwoma drzewami. Możesz zdecydować się na wygodny model na stelażu. Zajmuje on jednak sporo miejsca. Jeśli nie masz przestrzeni na hamak, dobrym rozwiązaniem będzie wiszący fotel na stelażu.
Zdecyduj się na parasol, który w upalny dzień osłoni Cię przed intensywnymi promieniami słońca. Możesz też skonstruować zadaszenie nad tarasem. Obecnie możliwości jest mnóstwo, a jedną z nich jest żagiel przeciwsłoneczny. Możesz przymocować go do ściany i słupków. Jeśli wybierzesz żagiel z mocnego, wodoodpornego materiału, będzie zabezpieczał również przed deszczem. Dzięki temu spędzisz miło czas na świeżym powietrzu również podczas mżawki.
Artykuł powstał we współpracy z dekoportal.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
01.09.2021, Redakcja
Uprawa warzyw w przydomowym ogródku
Własny ogród to miejsce, które może stać się nie tylko strefą relaksu. Jeśli mamy ochotę, możemy czerpać z ogrodu samodzielnie wyhodowane warzywa, owoce i zioła. Dobry projekt ogrodu umożliwi nam wykorzystanie terenu do maksimum - nawet przy wielkich rozmiarach działki. Utrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecanyUtrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecany