1. Blog
  • Dla profesjonalistów
  • Analizy
  • Aranżacje
  • Architektura
  • Baza wiedzy
  • Dzielnice
  • Finanse i prawo
  • Lokalizacje
  • Porady
Tematy

Lampy solarne - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Redakcja

Redakcja

26.01.2021

Jak działa lampa solarna, jak długo świeci i jak ją włączyć? Sprawdź porady ekspertów na GetHome.pl

Jak działa lampa solarna i dlaczego ją wybrać?

Dynamiczny rozwój oświetlenia LED spowodował powstanie nowych rodzajów lamp oraz ewolucje starych, tradycyjnych rozwiązań. Lampy solarne LED są jednym z takich rodzajów lampy. Obecnie mamy możliwość wyboru wielu typów lamp solarnych LED. Dostępne są lampy ogrodowe różnego rodzaju, oświetlenie solarne elewacyjne, halogeny, lampy typowo dekoracyjne.

Działanie lampy solarnej wykorzystuje zjawiska fizyczne, a zasada jej działania jest stosunkowo prosta. Podstawowym elementem lampy solarnej są ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Promienie słoneczne docierają do powierzchni panelu, a odpowiednie oprzyrządowanie zamienia je w prąd, który ładuje akumulatory, będące na wyposażeniu lampy. Akumulatory pozwalają na zupełnie autonomiczne, niezależne od podłączenia dodatkowego źródła zasilania, funkcjonowanie takiej lampy solarnej.

Szukasz niewielkiego mieszkania w centrum Warszawy? Sprawdź: kawalerki na sprzedaż Warszawa Śródmieście

Jak długo świeci lampa solarna?

Długość świecenia lampy solarnej zależy do dwóch kluczowych jej elementów. Istotna jest oczywiście pojemność wbudowanego akumulatora. Im większa ona będzie, tym dłużej dana lampa jest w stanie funkcjonować bez doładowywania energią słoneczną. Drugim elementem wpływającym na czas pracy lampy jest samo źródło światła i jego pobór mocy. Nowoczesna technologia LED sprawia, że obecnie źródła światła LED są bardzo ekonomicznymi rozwiązaniami. Diody LED mają niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, emitując przy tym odpowiednio mocne światło.

Planując zakup lampy solarnej i chcąc, by działała ona jak najdłużej po zmroku, musimy więc wziąć pod uwagę moc lampy oraz pojemność posiadanego przez nią akumulatora. Nowoczesne lampy solarne LED są w stanie działać nawet do kilku dni bez odpowiedniego nasłonecznienia, pod warunkiem pełnego, wcześniejszego naładowania akumulatorów. Tak duża funkcjonalność lamp solarnych sprawia, że niezwykle ekonomicznym, wydajnymi bezpiecznym rozwiązaniem są dla przykładu lampy solarne uliczne.

Zobacz również: kawalerki na sprzedaż Stara Praga

Jak działają lampy solarne?

Jak już napisaliśmy, działanie lampy solarnej opiera się na zamianie energii słonecznej w elektryczną. Powstawanie prądu oparte jest na efekcie fotowoltaicznym. Polega on na wytworzeniu dzięki promieniowaniu słonecznemu siły elektromotorycznej. Samo promieniowanie słoneczne to strumień fal elektromagnetycznych. Fale te są ostatecznie zamieniane w energię elektryczną, wykorzystaną następnie do emisji światła przez diody LED. W zupełnie laicki sposób można by powiedzieć, że światło słoneczne jest magazynowane w lampie solarnej w dzień, aby być emitowanym wieczorem i nocą.

Dla poprawnego i wydajnego funkcjonowania lampy solarnej musi ona posiadać jak największe i jak najsprawniejsze panele fotowoltaiczne. To od tego, jak dobrze będą one "zbierały" promienie słoneczne i przetwarzały je w energię elektryczną, zależeć będzie jej ilość zgromadzona w akumulatorach i finalnie czas pracy oświetlenia. Należy więc dbać także, aby panel te były zawsze czyste, gdyż zakurzony panel znacznie zmniejszy swoje możliwości.

Polecamy także: Ekspres do kawy – rodzaje i schemat działania

Jak włączyć lampę solarną?

Lampy solarne wyposażone są w czujniki zmierzchowe, które uruchamiają oświetlenie w warunkach niedostatecznego oświetlenia słonecznego. Dzięki temu uruchamianie lampy odbywa się w sposób zupełnie niezależny od użytkownika. Nie trzeba więc pamiętać o uruchomieniu oświetlenia ani o jego wyłączeniu. Lampa sama rozpocznie emisję światła i zaprzestanie jej, gdy ilość światła słonecznego będzie wystarczająca.

Użytkownik lampy solarnej ma możliwość ustawienia czułości takiego czujnika i wpływu na to, jak ciemne musi być otoczenie lampy, aby ona świeciła. Taki sposób uruchamiania lampy solarnej powoduje, że oświetlenie solarne funkcjonuje zawsze, gdy jest potrzebne i jednocześnie nigdy niepotrzebnie nie zużywa energii z akumulatorów.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera