- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Koszty ogrzewania
Wysokość czynszu w dużym stopniu zależy od kosztów ogrzewania lokalu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, aby wydatki na ogrzewanie były jak najniższe.
Z czego wynika ostatni wzrost kosztów za ogrzewanie lokali?
Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.
Zwiększone opłaty za ogrzewanie wynikają głównie ze wzrostu cen paliw kopalnych – po odcięciu ich importu z Rosji, w związku ze zbrojną inwazją tego kraju na Ukrainę. Z powodu zakłócenia dostaw na rynkach światowych, znacząco podrożały zwłaszcza węgiel kamienny i gaz ziemny. Wzrosły również koszty energii elektrycznej, która nadal w głównej mierze jest wytwarzana ze spalania węgla.
Koszty ogrzewania lokali zwiększyły się także na skutek podniesienia cen uprawnień do emisji CO2. W 2023 roku przestała również obowiązywać tarcza rządowa, która zmniejszała wysokość podatku VAT na ciepło systemowe (do 5%), gaz ziemny (0%) i energię elektryczną (5%). Od 1 stycznia wróciła dotychczasowa stawka 23%.
Jak zweryfikować mieszkanie pod względem kosztów ogrzewania?
Przed nabyciem własnego M warto oszacować, ile mogą wynosić opłaty za ogrzewanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Dowiedz się, co ma największy wpływ na koszt ogrzewania.
Wiek budynku
Duże znaczenie odgrywa zastosowana technologia wznoszenia budynku i zastosowane materiały. Starsze bloki, wykonane najczęściej z wielkiej płyty, są mało efektywne energetycznie. Jeśli nie zostały poddane gruntownej modernizacji, trzeba się liczyć z problemem licznych nieszczelności, które powodują straty ciepła. W starszych budynkach koszty ogrzewania wzrastają również ze względu na wysoko zawieszone sufity oraz duże pokoje i okna. Nowe mieszkania spełniają rygorystyczne standardy izolacyjności, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie mniejsze.
Ocieplenie
Nawet mieszkanie wybudowane kilkadziesiąt lat temu może cechować się dużą efektywnością energetyczną. Warunkiem jest dobre ocieplenie budynku, np. za pomocą płyt styropianowych i wełny mineralnej. Spowoduje to spadek zapotrzebowania na ciepło, a w efekcie zapewni niższe koszty ogrzewania. Ważne jest zwłaszcza ocieplenie ścian zewnętrznych.
Szczelność stolarki okiennej i drzwiowej
Sporo ciepła można także tracić z powodu nieszczelnych drzwi i okien, przez które przedostaje się do mieszkania zimne powietrze. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Zwłaszcza na szyby, okucia, uszczelki i profile okienne. Warto podczas oglądania lokum przyłożyć dłoń do okna i drzwi wejściowych, aby sprawdzić, czy wyczuwalny jest podmuch powietrza. Dobrze będzie także upewnić się, czy okna składają się z kilku szyb i czy możliwa jest regulacja trybów szczelności – lato, zima.
Rodzaj ogrzewania
Mieszkanie może być ogrzewane ciepłem sieciowym z elektrociepłowni, za pomocą miejskiego ogrzewania gazowego, centralnego lub elektrycznego – np. podłogowego czy przy użyciu grzejników na prąd. W przypadku sieciowego i centralnego ogrzewania koszty będą zależeć głównie od spalanego rodzaju paliwa oraz jego cen na rynku. Spore oszczędności mogą osiągnąć właściciele mieszkań z pompami ciepła, które nie wymagają spalania paliw kopalnych.
Źródła naturalnego światła
Przenikające do mieszkania przez okna promienie słoneczne mogą nagrzewać wnętrze i zmniejszać zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto zwrócić uwagę na wielkość okien oraz ich ekspozycję. Najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy największe okna znajdują się od strony południowej i południowo-zachodniej, a najmniejsze od północnej. Pozwala to unikać nadmiernego wychładzania pomieszczeń i efektywnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne w ciągu dnia.
Podsumowanie
Zwróć uwagę na koszty ogrzewania jeszcze przed zakupem nieruchomości. Weź pod uwagę zwłaszcza wiek budynku, zastosowane ocieplenie, rodzaj ogrzewania, usytuowanie okien, a także szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.
Chcesz dowiedzieć się, ile w przybliżeniu zapłacisz za ciepło w mieszkaniu? Szacunkowe wartości pozwoli ci poznać kalkulator kosztów ogrzewania – takie narzędzie jest dostępne na wielu stronach internetowych.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
07.11.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jaki kominek wybrać? Wybór komina, kominka i paliwa
Kominek wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Może być też dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Odpowiednio dobrany zadba o przyjemną temperaturę we wnętrzach i przytulny klimat. Wybór w tej dziedzinie jest dość szeroki. Sprawdź, na jaki kominek się zdecydować i jak właśKominek wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Może być też dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Odpowiednio dobrany zadba o przyjemną temperaturę we wnętrzach i przytulny klimat. Wybór w tej dziedzinie jest dość szeroki. Sprawdź, na jaki kominek się zdecydować i jak właściwie obliczyć jego moc grzewczą.
04.10.2022, Artykuł gościnny
Ogrzewanie klimatyzacją – jak to działa?
Klimatyzacja nieodmiennie kojarzy się z chłodzeniem pomieszczeń w upalne, letnie dni. Coraz częściej jednak jest również wykorzystywana do ich ogrzewania, gdy temperatury zaczynają spadać. Nowoczesne urządzenia pomagają w zachowaniu komfortu termicznego, niezależnie do pory roku. Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?
30.01.2020, Redakcja
Ogrzewanie podłogowe, gazowe czy elektryczne – które wybrać?
Obecne technologie podążają z duchem czasu i proponują optymalne metody zmierzające nie tylko w kierunku oszczędności, ale też ekologii. Wczesna jesień to idealny moment, by dokładnie zapoznać się z tematem i bliżej przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Ogrzewanie domu jednorodzinnego nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że