Ogrzewanie podłogowe, gazowe czy elektryczne – które wybrać?

Redakcja

Redakcja

30.01.2020

Ogrzewanie podłogowe, gazowe czy elektryczne? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Sprawdzisz na GetHome.pl.

Obecne technologie podążają z duchem czasu i proponują optymalne metody zmierzające nie tylko w kierunku oszczędności, ale też ekologii. Wczesna jesień to idealny moment, by dokładnie zapoznać się z tematem i bliżej przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Ogrzewanie domu jednorodzinnego nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że rozważymy większość dostępnych opcji z odpowiednim wyprzedzeniem. Na jakie ogrzewanie powinniśmy się zdecydować – gazowe, elektryczne czy podłogowe?

Pytanie to może spędzać sen z powiek niemal każdemu właścicielowi nieruchomości. Szczególnie podczas zbliżającego się sezonu zimowego wiele osób myśli o instalacji systemu grzewczego lub inwestycji w nowe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, a przy tym nie będą mieć negatywnego wpływu na środowisko. Ogrzewanie mieszkania zazwyczaj nie jest aż tak bardzo problematyczne, ponieważ źródłem przesyłania ciepła jest często elektrociepłownia.

Szukasz domu pod Warszawą? Sprawdź nasze oferty: domy na sprzedaż Konstancin-Jeziorna

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Priorytetem dla większości osób jest utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczeń o każdej porze roku. Ogrzewanie w bloku pochodzi zazwyczaj z miejskiej sieci. Natomiast właścicielom domów zależy w sposób szczególny na zapewnieniu sobie komfortu w sezonie jesienno-zimowym.

Do tego niezbędne jest uruchomienie odpowiedniego systemu grzewczego, czyli takiego, który spełnia parametry energooszczędności. Istotne kryterium wyboru stanowi także cena surowca przeznaczonego na ogrzewanie domu oraz wygoda użytkowania. Wiele pieców nie wymaga rozpalania czy stałego doglądania.

Jednym z najbardziej znanych sposobów jest tzw. centralne ogrzewanie, dostarczające ciepło w sposób równomierny do każdego pomieszczenia. To dość wygodne rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. Piec, czyli kocioł c.o. z systemem rur i grzejników rozprowadza ciepło z jednego źródła do wszystkich wnętrz, gdzie poprowadzona jest instalacja.

W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym instaluje się „czyste ogrzewanie” z wykorzystaniem gazu ziemnego, biogazu lub prądu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest brak zanieczyszczeń w pomieszczeniu ogrzewanym, bezpieczeństwo eksploatacji, automatyka czy sterowanie centralne i możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie c.o. dystrybuuje ciepło za pomocą gorącej wody, która krąży w rurach grawitacyjnie albo przepływa ruchem wymuszonym.

Zobacz również: domy na sprzedaż Piaseczno

Ogrzewanie centralne

Tradycyjne ogrzewanie wykorzystujące paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno jest w dalszym ciągu uważane za jeden z najtańszych sposobów, głównie ze względu na niski koszt instalacji systemu grzewczego. Bardziej komfortowa jednak wydaje się instalacja gazowa oraz centralne ogrzewanie elektryczne.

Oba rozwiązania są chętnie wykorzystywane przez większość użytkowników, którym zależy na zredukowaniu negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. Na czym polega centralne ogrzewanie? System grzewczy na węgiel składa się ze źródła ciepła – pieca kotłowego, systemu dystrybucji – kanałów powietrznych lub rur oraz elementów przekazujących ciepło do pomieszczenia.

W dużym uproszczeniu cieczowe ogrzewanie domu polega na obiegu medium grzewczego na odcinku kocioł – grzejniki. Oto największe zalety ogrzewania centralnego:

 • kocioł grzewczy znajduje się zwykle w kotłowni, czyli miejscu wydzielonym wyłącznie do rozpalania w piecu;
 • możliwość zasilania paliwem niekonwencjonalnym;
 • maleje niebezpieczeństwo zaczadzenia;
 • możliwość centralnego sterowania temperaturą.

Analiza wad ogrzewania c.o. odnosi się do kilku punktów:

 • konieczność zapewnienia miejsca na piec grzewczy, paliwo i popiół;
 • w przypadku nieszczelności jest ryzyko częstego zapowietrzania się instalacji;
 • konieczność uzupełniania ubytków wody;
 • możliwa usterkowość systemu.

Centralne ogrzewanie

Źródło zdjęcia: magazif.com

Jak zrobić centralne ogrzewanie samemu?

Jakie kroki powinniśmy podjąć, chcąc samemu podłączyć centralne ogrzewanie? 

 1. Wyznaczenie miejsc, w których mają być zainstalowane grzejniki i punkty podłączenia rur instalacyjnych oraz określenie linii przebiegu.
 2. Dokonanie pomiaru długości rur, tak by wykuć otwór w ścianie na rozdzielacz. Niezbędne jest wykonanie przekucia w stropie i w ścianach oraz bruzd w miejscach, gdzie zostaną poprowadzone grzejniki.
 3. W kolejnym kroku warto zamontować szafkę na rozdzielacz, a także zainstalować zawory odcinające, dzięki czemu mamy możliwość odcięcia kilku grzejników w przypadku ich awarii.
 4. Rozwinięcie i wyprostowanie rury instalacyjnej, jak również pocięcie jej na części z około 20 cm zapasem. W drugiej kolejności powinniśmy założyć rurki osłonowe na przygotowane wcześniej odcinki – czerwony kolor przeznaczyć na przewód zasilający, a niebieski na przewód powrotny.
 5. Ukształtowanie podejścia do grzejników oraz montaż konsoli przyłączeniowej, która daje możliwość rozstawienia końcówek przyłączeniowych, a także rozłożenie rur wzdłuż linii przebiegu do rozdzielacza prowadzących do różnych grzejników.
 6. Prace końcowe obejmują podłączenie końcówek rur i zainstalowanie przewodów oraz przeprowadzenie prób ciśnieniowych. W przypadku pozytywnego wyniku, instalacja może być pokryta betonowym jastrychem.

Ogrzewanie etażowe to również popularny sposób dostarczania ciepła do budynków mieszkalnych, zarówno poprzez węglowe metody c.o., jak i bardziej innowacyjne. Ogrzewanie grawitacyjne c.o. jest zazwyczaj powolne i sprawdza się szczególnie w nieocieplonych domach, gdzie ciepło bywa dostarczane w sposób ciągły.

Ogrzewanie indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie centralnego ogrzewania, które dobrze współpracuje z pompami ciepła, basenami czy kabinami jacuzzi. Nowoczesne budownictwo stawia na ekologiczne instalacje grzewcze, które bazują na odnawialnych źródłach energii pozyskiwanych m.in. z pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Ogrzewanie mieszkania jest wspierane dość często także przez inne źródła energii.

Ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego możemy liczyć na równomierne rozmieszczenie ciepła w naszym mieszkaniu lub domu. Podłoga oddaje dość korzystny dla zdrowia i samopoczucia rozkład temperatury, bez przegrzania czy uczucia chłodu. Osoby, które rozważają montaż tego typu systemu grzewczego powinny wiedzieć, że istnieją dwie możliwości: ogrzewanie podłogowe elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe wodne. Pierwsze z nich znacznie łatwiej ułożyć, a jego budowa nie jest aż tak bardzo skomplikowania.

Łazienka to odpowiednia przestrzeń, na której warto zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne. Schemat instalacji ogranicza się do ułożenia mat, folii oporowych i cienkich przewodów układanych pod posadzką oraz zatapianych w jastrychu, które nie powodują podniesienia poziomu podłogi.

Ogrzewanie podłogowe w łazience zaczyna być już standardem w każdym nowoczesnym domu. Natomiast ogrzewanie podłogowe wodne warto układać na większych powierzchniach, na przykład w sypialni czy pokoju dziennym. Ten wariant wymaga instalacji wielu elementów dodatkowych, takich jak: pompy ciepła, rozdzielacze, zawory czy rurki w dość grubej warstwie.

Panele na ogrzewanie podłogowe powinny mieć około 8 milimetrów, dzięki czemu zapewnią odpowiednią przepuszczalność cieplną. Podczas zakupu takich produktów należy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta znajdujące się na opakowaniu. Styropian pod ogrzewanie podłogowe, czyli warstwa termoizolacyjna jest odpowiednim przygotowaniem podłoża, które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie systemu. Ponadto służy minimalizowaniu strat ciepła.

Na polskim rynku dostępny jest styropian z folią aluminiową, systemowy z wypustkami czy rozwijana mata styropianowa. Ich grubość powinna wynosić od 2 do 5 cm. Wariant elektryczny bywa w pełni sterowalny, to znaczy możemy ustawić termostat lub programator na czas, w którym korzystamy zazwyczaj z kąpieli, a efekt cieplny odczujemy w ciągu kilkunastu minut.

Mała łazienka stanowi idealne miejsce na tego typu ogrzewanie podłogowe. Cena uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wybranych przewodów grzewczych i termostatu mierzącego temperaturę w podłodze.

Ogrzewanie podłogowe – jak wykonać?

 1. Warto rozpocząć od projektu, czyli planu rozmieszczenia instalacji ogrzewania podłogowego oraz zakupu niezbędnych materiałów.
 2. Przygotowanie powierzchni podłoża, które powinno być idealnie wyrównane i poziome, następnie ułożenie warstwy z folii pod ogrzewanie podłogowe.
 3. Wykonanie izolacji brzegowej na ścianie, około 10-centymetrowej warstwy ze styropianu i izolacji refleksyjnej z folii aluminiowej.
 4. Instalacja rozdzielacza oraz rozmieszczenie elementów ogrzewania podłogowego, według projektu, który został wcześniej przygotowany.
 5. Podłączyć do rozdzielacza, a system napełnić wodą, odpowietrzyć i zbadać ciśnienie.
 6. W ostatnim kroku należy wykonać wylewkę, wykończyć podłogę oraz zainstalować termostaty.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Podstawowym argumentem, który przemawia za ogrzewaniem podłogowym elektrycznym jest komfortowa obsługa i niższy koszt instalacji mat grzejnych i sterowników. To świetne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, które chcemy dogrzać. Ze względu na fakt, że energia elektryczna jest droga, ten system nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem w przypadku dużych powierzchni.

Bardziej ekonomiczne w użytkowaniu bywa ogrzewanie podłogowe wodne, które może być zainstalowane w całym domu. System sprawdzi się w budynku o dużym metrażu. Rozwiązanie wiąże się jednak ze sporą inwestycją podczas montażu. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga, m.in. budowy komina dymowego, zakupu systemu grzewczego, kotła i zagospodarowania pomieszczenia na kotłownię.

Ogrzewanie podłogowe posiada szereg zalet, takich jak:

 • łatwość w zarządzaniu energią cieplną, w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikami;
 • możliwe ogrzewanie wody do niższej temperatury;
 • nie powoduje wysuszania powietrza w pomieszczeniu;
 • umożliwia chodzenie po domu na bosaka;
 • jest energooszczędne i ekologiczne;
 • nie powoduje przegrzania organizmu.

Do wad ogrzewania podłogowego zaliczamy:

 • duży koszt instalacji ze względu na konieczność oddania tego zadania w ręce profesjonalisty;
 • wymóg odpowiedniego przygotowania podłoża;
 • problematyczna i kosztowna naprawa w przypadku awarii;
 • pozostawia ograniczony wybór wykładzin, dywanów czy paneli.

Przeczytaj także: Jaki biokominek do salonu wybrać? 

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Kompletny zestaw ogrzewania podłogowego elektrycznego wynosi od kilkuset do nawet tysiąca kilkuset złotych. Koszt jest uzależniony od wielkości maty grzejnej, regulatora, czujnika temperatury oraz akcesoriów montażowych. Jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe, cena za metr kwadratowy z materiałami i robocizną wynosi od 100 do 200 zł.

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

System jest bezpieczny dla zdrowia i wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników. Ogrzewanie płaszczyznowe nie podnosi kurzu czy roztoczy. To rozwiązanie jest szczególnie polecane alergikom, ponieważ wpływa na wilgotność powietrza i nie powoduje chorób układu krążenia. Ogrzewanie podłogowe składa się z warstwy izolacji termicznej, która zapewnia promieniowanie skierowane ku górze. Natomiast folia pod ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z wielu elementów zapewniających szczelną izolację przeciwwilgociową.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

 1. Należy włączyć pompę na najwyższy tryb działania.
 2. Warto rozpocząć od odpowietrzania pierwszej pętli, przy jednoczesnym zakręceniu zaworów na belce powrotnej.
 3. Otwarcie dopływu wody, w następnym kroku czekamy od 5 do 15 minut na przepompowanie wody w pętli.
 4. Podejmujemy analogiczne działania w przypadku pozostałych obiegów.
 5. Po zakończeniu odpowietrzania wszystkich pętli otwieramy zawory. Po tej czynności możemy uruchomić ogrzewanie z powrotem.

Ogrzewanie podłogowe – opinie

Na koniec podsumujmy najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego. Instalacja systemu grzewczego zwanego „podłogówką” może zapewnić sporo oszczędności na samym etapie użytkowania. Koszty instalacji są jednak dość wysokie, a montaż nie należy do łatwych zadań.

Ciepło rozchodzi się równomiernie, pozwalając na odczucie komfortu cieplnego. Ogrzewanie podłogowe w bloku możemy zainstalować po dogłębnej analizie i obiektywnej ocenie fachowca. Podobnie jak ogrzewanie ścienne wodne czy ogrzewanie sufitowe, ten system grzewczy zapewnia lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Alternatywnym rozwiązaniem o podobnej estetyce jest ogrzewanie kanałowe, które daje odrobinę więcej przestrzeni w pomieszczeniu oraz ogrzewanie podtynkowe, czyli tzw. ogrzewanie ścienne.

Ogrzewanie gazowe

Metoda grzewcza, która pozwala na ogrzewanie domu gazem staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Mieszkania w bloku posiadają w większości przypadków dostęp do ogrzewania miejskiego, więc ten system grzewczy bardziej się sprawdza w domach jednorodzinnych.

Kotły i piece gazowe bywają wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim bardziej ekologiczne, ponieważ gaz ulega całkowitemu spaleniu. Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu, które nie posiada dostępu do przyłącza, jest możliwe pod warunkiem, że wszyscy mieszkańcy bloku wyrażą zgodę na podłączenie gazociągu do takiego budynku.

Ogrzewanie gazem płynnym LPG, czyli ogrzewanie gazowe z butli jest dobrą alternatywą. Na ten zamiennik warto zdecydować się w przypadku braku możliwości przyłączenia domu do sieci lub w sytuacji, gdy koszt przewyższa cenę montażu zbiornika.

Na polskim rynku znajduje się wiele urządzeń oszczędnych, tzw. kotłów kondensacyjnych, które zapewniają więcej ciepła i niższe rachunki. Ogrzewanie gazowe w bloku, w którym nie ma podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej stanowi dla wielu osób jedyny sposób na zapewnienie sobie komfortu podczas zimy.

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie olejem opałowym, wyróżniające się dobrymi parametrami cieplnymi. W tym przypadku koszty użytkowania można porównać do instalacji gazowej. Ogrzewanie olejowe nie wymaga codziennego uzupełniania paliwa, a najnowsze kotły nie wydzielają substancji szkodliwym i są uważane za ekologiczne.

Czytaj również: Panele fotowoltaiczne na dachu domu 

Ogrzewanie gazowe

Źródło zdjęcia: fot. Vaillant, e-instalacje.pl

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Znaczna część osób decyduje się na ogrzewanie gazowe. Koszty instalacji takiego systemu grzewczego są uzależnione w dużej mierze od rodzaju kotła, na jaki się zdecydujemy. Obecnie dostępne są trzy typy urządzeń zasilanych gazem ziemnym, tzn. kocioł tradycyjny w cenie od 3 do 6 tys. złotych, kondensacyjny od 7 do 14 tys. złotych i pulsacyjny, który kosztuje powyżej 15 tys. złotych. Pod tym względem instalacja elektryczna bywa o wiele tańsza.

Natomiast ogrzewanie gazowe to koszt miesięczny, który uzależniony jest od wielu czynników, takich jak: typ pieca, sposób użytkowania systemu, ustawień temperatury wody, rodzaj budynku i wielu innych parametrów. Przykładowo, ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania 60 m2, przy założeniu, że korzystamy z kotła kondensacyjnego? Asekuracyjnie warto założyć kwotę 3000 zł w skali roku.

Jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe?

 1. Moc minimalna nowoczesnego kotła powinna wynosić od 3 kW do maksymalnie 25 kW. W przypadku budynków z dobrą izolacją termiczną nawet minimalna wartość pozwala na ogrzanie stosunkowo niewielkiej przestrzeni domu.
 2. Temperatura wody grzewczej może mieć od 25 st. do nawet 80 st., przy czym zalecana wartość to min. 57 st.
 3. Większość kotłów jest wyposażona w regulatory temperatury dobowe, które możemy dowolnie sterować przyciskami „plus” i „minus”. Część z nich posiada możliwość programowania z podziałem na dni tygodnia lub została wyposażona dodatkowo w zdalną funkcję sterowania.
 4. Warto też pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń zimą, czyli zakręcaniu zaworów termostatycznych, a także o niezasłanianiu grzejników meblami.

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Najważniejsze plusy:

 • gaz ziemny jest tańszy niż prąd;
 • paliwo spala się bardzo efektywnie;
 • automatyczne kotły zapewniają wygodę i są niemal bezobsługowe;
 • gaz nie zostawia sadzy czy popiołu;
 • nowoczesne kotły gazowe są energooszczędne;
 • dotacje na ogrzewanie gazowe;
 • zwrot kosztów za ogrzewanie gazowe.

Minusy:

 • duży koszt podłączenia do gazociągu;
 • wysoka cena nowoczesnych kotłów gazowych.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie domu prądem zapewnia najwyższy komfort użytkowania i bezpieczeństwo, ale bywa dość drogie w eksploatacji. Kolejnym aspektem, który przemawia za takim wyborem są kwestie ekologiczne. Ogrzewanie elektryczne domu należy do rozwiązań przyjaznych środowisku i sprawdza się szczególnie w przypadku ocieplonych budynków. Instalacja nie powinna być kojarzona tylko i wyłącznie z grzejnikami czy „podłogówką”.

Ogrzewanie elektryczne mieszkania może się odbywać na wiele sposobów. Oto niektóre z nich:

 • kotły elektryczne działające z najwyższą starannością, które stosuje się zamiennie z urządzeniami na paliwa stałe;
 • ogrzewanie akumulacyjne, czyli piece oraz pompy ciepła, dzięki którym możemy korzystać z dwutaryfowego rozliczania za prąd;
 • ogrzewanie fotowoltaiczne wykorzystujące prąd z paneli słonecznych, które przekazują jego nadmiar do sieci, przez co istnieje możliwość zasilania energią elektryczną nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem;
 • ogrzewanie klimatyzatorem, które jest polecane szczególnie do małych przestrzeni;
 • ogrzewanie konwektorowe, czyli przenośne grzejniki elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne to niewielkie koszty inwestycyjne, ale mimo to trzeba być przygotowanym na wysokie rachunki za użytkowanie. System sprawdzi się w przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło lub małych powierzchniach.

Ogrzewanie na podczerwień

Emisja ciepła podczerwonego to znane zjawisko fizyczne, które zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie na podczerwień dzieli się na trzy rodzaje: krótkofalowe, średniofalowe oraz długofalowe.

W pierwszym przypadku światło emitowane jest w sposób wyraźnie widzialny, a przy dłuższym działaniu może być szkodliwe dla oczu. Z tego powodu rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w obiektach wielkokubaturowych typu kościoły czy hale przemysłowe. Ogrzewanie promiennikowe średniofalowe ma na celu dostarczenie ciepła do wybranych stref i jest dość bezpieczne w użytkowaniu, a długofalowe jest dedykowane przestrzeniom biurowym.

Pasywne budownictwo coraz częściej wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak ogrzewanie na podczerwień. Koszty miesięczne za użytkowanie są uzależnione od wielu czynników, jednak nie powinny przekraczać kwoty 3-5 zł/m. kw. Cena prostego panelu wynosi około 600 zł.

Ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety

Najważniejsze plusy:

 • odczuwalna temperatura bywa wyższa nawet o 3 stopnie, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną;
 • promieniowanie ujemnie jonizuje powietrze, co przekłada się na lepsze samopoczucie;
 • zminimalizowany ruch powietrza wpływa pozytywnie na alergików;
 • podczerwień zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Minusy:

 • brak możliwości ogrzewania wody;
 • konieczność zainstalowania drugiego źródła energii.

Ogrzewanie na podczerwień – opinie

Promienniki działają bardzo szybko, więc komfort cieplny jest odczuwany zaraz po włączeniu urządzenia. Panele grzewcze są odpowiednie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, a ich podstawowym wyposażeniem jest termostat. Ogrzewanie na podczerwień zapewnia komfortową obsługę i posiada możliwość regulacji, ustawienia godziny uruchomienia czy automatycznego wyłączania.

Ogrzewanie ekologiczne

Idealnym przykładem ekologicznych rozwiązań jest ogrzewanie na pellet, czyli opał pochodzenia roślinnego, który należy do paliw odnawialnych. Paliwo w postaci granulek wytwarzane z odpadów drzewnych nie zawiera sztucznych dodatków, jak również ulega biodegradacji. W praktyce oznacza to zarówno dbałość o środowisko, jak i energooszczędność.

Nowoczesne ogrzewanie pelletem pozwala znacząco obniżyć miesięczne rachunki. Poza tym nie emituje nieprzyjemnych zapachów, jak również nie zawiera szkodliwych substancji. Podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na parametry związane z dopuszczalną zawartością pyłu, wymiarem czy gęstością paliwa oraz wilgotnością, która nie powinna przekraczać 10%.

Ogrzewanie domku letniskowego poprzez ogrzewanie kominkiem na pellet jest w pełni bezpieczne dla użytkowników, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich norm dotyczących przechowywania i transportu.

Ogrzewanie pelletem – opinie

Ten rodzaj opału nazywany bywa również „zielonym węglem”. Ogrzewanie kominkowe ma coraz więcej pozytywnych opinii. Na zakup kominka na pellet decyduje się coraz więcej osób, mimo dość wysokiej ceny takiego urządzenia. Jednak inwestycja dość szybko się zwraca Piec posiada intuicyjne menu, pięciostopniową regulację mocy, jak również stanowi elegancki element wystroju każdego wnętrza.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym ściśle współpracuje z instalacją ogrzewania centralnego i może być sterowane w wygodny sposób, tzn. za pomocą pilota. Za pomocą takiego systemu zyskujemy automatyczną kontrolę spalania, w tym regulację momentu rozpalania, wygaszania i poziomu mocy grzewczej.

Ogrzewanie solarne to kolejny przykład ekologicznego systemu grzewczego. Coraz większa liczba osób zaczyna inwestować w pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Pierwsze rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale też dużo tańsze od standardowych metod grzewczych. Koszt zestawu solarnego to kwota około 7-8 tysięcy złotych, do której należy doliczyć opłatę za montaż oraz wzmocnienie konstrukcji dachu. Według najnowszych badań kolektory pozwalają oszczędzić nawet do 60% ciepła.

Nasilające się trendy ekologiczne powodują, że coraz większą popularność zdobywa tzw. ciepło z natury, czyli ogrzewanie geotermalne. Jego istotą jest wykorzystywanie źródła energii z wnętrza ziemi, m.in. ze skał lub wód podziemnych. Ten system grzewczy pozwala na ogrzanie pomieszczeń oraz otrzymanie ciepłej wody użytkowej.

Najtańsze ogrzewanie domu – ranking

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? W końcowym podsumowaniu przyjrzymy się raz jeszcze sposobom na tanie ogrzewanie domu. Jednym z wielu wariantów wygenerowania oszczędności eksploatacyjnych jest ogrzewanie ekogroszkiem, węglem lub brykietem. Alternatywą bywa instalacja gazowa, która zapewnia niskie koszty użytkowania.

Najtańsze ogrzewanie domu zapewniają też kolektory słoneczne, ale są drogie w montażu. Kominek sprawdza się raczej jako system pomocniczy, ale urządzenie z płaszczem wodnym posiada możliwość ogrzania wody czy doprowadzenia jej do centralnego ogrzewania.

Jakie ogrzewanie do domu 100 m2 warto wybrać? Wydajnym sposobem wydaje się ogrzewanie nadmuchowe, które jest polecane większym powierzchniom. Moda na tego typu rozwiązanie przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i polega na wtłaczaniu gorącego powietrza do pomieszczeń. Inteligentne ogrzewanie, czyli zaawansowane technologicznie sterowanie systemem grzewczym zyskuje też również coraz większą popularność w Polsce.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co wybrać?

Ważne, aby wziąć pod uwagę wszystkie koszty. Jakie ogrzewanie będzie optymalnym rozwiązaniem? Wybór odpowiedniego ogrzewania to dość indywidualna sprawa, dlatego trudno odpowiedzieć jednoznacznie na powyższe pytanie. Dla większości osób priorytetem jest cena instalacji, dla innych liczy się komfort obsługi urządzeń, a pozostali przywiązują dużą wagę do aspektów ekologicznych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: