placement placeholder
placement placeholder

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Koszty ogrzewania

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.03.2023

Koszty ogrzewania mieszkania stanowią znaczną część czynszu. Jak zweryfikować potencjalny koszt ogrzewania lokalu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze M? Czytaj na GetHome.

Wysokość czynszu w dużym stopniu zależy od kosztów ogrzewania lokalu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, aby wydatki na ogrzewanie były jak najniższe.

Z czego wynika ostatni wzrost kosztów za ogrzewanie lokali?

Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.

Zwiększone opłaty za ogrzewanie wynikają głównie ze wzrostu cen paliw kopalnych – po odcięciu ich importu z Rosji, w związku ze zbrojną inwazją tego kraju na Ukrainę. Z powodu zakłócenia dostaw na rynkach światowych, znacząco podrożały zwłaszcza węgiel kamienny i gaz ziemny. Wzrosły również koszty energii elektrycznej, która nadal w głównej mierze jest wytwarzana ze spalania węgla.

Koszty ogrzewania lokali zwiększyły się także na skutek podniesienia cen uprawnień do emisji CO2. W 2023 roku przestała również obowiązywać tarcza rządowa, która zmniejszała wysokość podatku VAT na ciepło systemowe (do 5%), gaz ziemny (0%) i energię elektryczną (5%). Od 1 stycznia wróciła dotychczasowa stawka 23%.

Jak zweryfikować mieszkanie pod względem kosztów ogrzewania?

Przed nabyciem własnego M warto oszacować, ile mogą wynosić opłaty za ogrzewanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Dowiedz się, co ma największy wpływ na koszt ogrzewania.

Wiek budynku

Duże znaczenie odgrywa zastosowana technologia wznoszenia budynku i zastosowane materiały. Starsze bloki, wykonane najczęściej z wielkiej płyty, są mało efektywne energetycznie. Jeśli nie zostały poddane gruntownej modernizacji, trzeba się liczyć z problemem licznych nieszczelności, które powodują straty ciepła. W starszych budynkach koszty ogrzewania wzrastają również ze względu na wysoko zawieszone sufity oraz duże pokoje i okna. Nowe mieszkania spełniają rygorystyczne standardy izolacyjności, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie mniejsze.

Ocieplenie

Nawet mieszkanie wybudowane kilkadziesiąt lat temu może cechować się dużą efektywnością energetyczną. Warunkiem jest dobre ocieplenie budynku, np. za pomocą płyt styropianowych i wełny mineralnej. Spowoduje to spadek zapotrzebowania na ciepło, a w efekcie zapewni niższe koszty ogrzewania. Ważne jest zwłaszcza ocieplenie ścian zewnętrznych.

Szczelność stolarki okiennej i drzwiowej

Sporo ciepła można także tracić z powodu nieszczelnych drzwi i okien, przez które przedostaje się do mieszkania zimne powietrze. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Zwłaszcza na szyby, okucia, uszczelki i profile okienne. Warto podczas oglądania lokum przyłożyć dłoń do okna i drzwi wejściowych, aby sprawdzić, czy wyczuwalny jest podmuch powietrza. Dobrze będzie także upewnić się, czy okna składają się z kilku szyb i czy możliwa jest regulacja trybów szczelności – lato, zima.

Rodzaj ogrzewania

Mieszkanie może być ogrzewane ciepłem sieciowym z elektrociepłowni, za pomocą miejskiego ogrzewania gazowego, centralnego lub elektrycznego – np. podłogowego czy przy użyciu grzejników na prąd. W przypadku sieciowego i centralnego ogrzewania koszty będą zależeć głównie od spalanego rodzaju paliwa oraz jego cen na rynku. Spore oszczędności mogą osiągnąć właściciele mieszkań z pompami ciepła, które nie wymagają spalania paliw kopalnych.

Źródła naturalnego światła

Przenikające do mieszkania przez okna promienie słoneczne mogą nagrzewać wnętrze i zmniejszać zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto zwrócić uwagę na wielkość okien oraz ich ekspozycję. Najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy największe okna znajdują się od strony południowej i południowo-zachodniej, a najmniejsze od północnej. Pozwala to unikać nadmiernego wychładzania pomieszczeń i efektywnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne w ciągu dnia.

Podsumowanie

Zwróć uwagę na koszty ogrzewania jeszcze przed zakupem nieruchomości. Weź pod uwagę zwłaszcza wiek budynku, zastosowane ocieplenie, rodzaj ogrzewania, usytuowanie okien, a także szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Chcesz dowiedzieć się, ile w przybliżeniu zapłacisz za ciepło w mieszkaniu? Szacunkowe wartości pozwoli ci poznać kalkulator kosztów ogrzewania – takie narzędzie jest dostępne na wielu stronach internetowych.

 

 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: