placement placeholder
placement placeholder

Oczko wodne w ogrodzie - jak zrobić?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 27.08.2021

Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź dokładnie razem z portalem GetHome.pl.

Oczko wodne to popularna forma upiększania ogrodu, która urozmaica aranżację i zwiększa jej funkcjonalność. Oczka wodne mają również wiele zalet, które wpływają na mikroklimat otoczenia, a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.

Oczko wodne - forma

Oczka wodne spotkamy w różnych formach, a także w różnorodnych lokalizacjach. Na budowę oczek decydują się właściciele ogródków działkowych, domowych ogrodów czy dużych działek. Możliwości mamy bardzo wiele, jednak budowa oczka wodnego będzie zależała w dużej mierze od wielkości dostępnego obszaru i jego warunków terenowych. Gdzie zatem zbudować oczko wodne?

Najlepszym miejscem jest ogród z altaną lub tarasem, które blisko położone dają dodatkową wartość zbiornikowi i pozwalają na pełne korzystanie z jego walorów. Tu ważny jest także szybki dostęp do prądu i wody, co sprawia, że oczko wodne powinno być zlokalizowane w pobliżu właśnie altanki lub domu. Jednak małe oczka znajdziemy również w domowych ogrodach lub na działkach. Nie można budować oczka wodnego blisko drzew i jego korzeni, a także nad przebiegającymi w ziemi instalacjami gazowymi i elektrycznymi.

Czytaj również: Rośliny do ogrodu – jakie wybrać?

Nasłonecznienie oczka wodnego

Dużą rolę pełni poprawne nasłonecznienie oczka, które powinno być oświetlane przez słońce około 4-8 godzin dziennie. Pozwoli to na prawidłowy rozwój roślin wodnych. Z kolei, zbyt duże nasłonecznienie może doprowadzić do zakwitu glonów i zanieczyszczenia zbiornika. Warto pomyśleć również nad zacienieniem oczka wodnego, które będzie chronić ryby i rośliny wodne przed przegrzaniem w najgorętszych częściach dnia. Tym cieniem może być budynek lub drzewo postawione w pewnej odległości, albo też rośliny posadzone nad wodą.

Co przygotować do budowy oczka wodnego?

Jeśli wybierzemy już odpowiednią lokalizację, pora zabrać się za projekt oczka wodnego. Przemyślane zaprojektowanie naszego zbiornika pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy na kolejne poprawki, a także zapobiegnie wielu usterkom. Rozmiar oczka wodnego powinien być adekwatny do obszaru ogrodu jakim dysponujemy. Do kalkulacji należy dodać obszar roślin, które będą otaczały zbiornik, a także powierzchnię na ewentualny chodnik lub strefę relaksu.

Najlepszy rozmiar oczka wodnego to minimum 10m2 oraz 1 m głębokości - taka wielkość pozwala zachować odpowiednią równowagę biologiczną oraz umożliwia zimowanie rybom. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na takie duży rozmiar to musimy liczyć się z inwestycją w filtr oraz pompę napowietrzającą wodę.

Polecamy także: Wybieramy meble ogrodowe - jak kupić najlepsze?

Folia do oczka wodnego

Po stworzeniu projektu i wyborze lokalizacji czas na zakup podstawy naszej budowy, jaką jest folia do oczka wodnego. Jest to wkład do naszego zbiornika, który zatrzyma wodę i będzie miał kluczowy wpływ na jego żywotność. Jaka folia będzie najlepsza? Dużo zależy od tego ile jesteśmy gotowi wydać na ten produkt. Najtańszym rozwiązaniem jest folia polietylenowa, ale ma niewielką grubość i może sprawdzić się raczej tylko przy małych oczkach wodnych.

Lepszą opcją będą grubsze i trwałe folie, jak folia PCV, która wykonana jest z polichlorku węgla i ma grubość nawet do 1,5 milimetra. Najbardziej trwałą opcją jest folia kauczukowa, czyli membrana EPDM bardzo odporna na różnorodne warunki atmosferyczne, która zapewnia wytrzymałość. Po zamontowaniu folii w wykopanym dole o odpowiednich rozmiarach możemy wypełnić oczko wodą i przejść do procesu jego upiększania.

Sprawdź również: Kamienie ozdobne w ogrodzie

Gotowe oczko wodne

Istnieje też możliwość zakupu gotowej formy na oczko wodne, która jest droższym rozwiązaniem, ale ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo łatwa w montażu, wystarczy wykopać dół odpowiednich rozmiarów i postawić gotową formę. Jest to też rozwiązanie bardzo wytrzymałe i pozwalające na łatwe utrzymanie czystości. W tym przypadku należy liczyć się jednak z relatywnie większym kosztem i ograniczeniami względem wielkości oraz kształtu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: