1. Blog

Kamienie ozdobne w ogrodzie

Podziel się

Artykuł gościnny
16.02.2021

Aranżacja przydomowej przestrzeni to sztuka umiejętnego dobierania nawet najdrobniejszych detali oraz łączenia ich w jedną funkcjonalną, estetyczną i trwałą całość. Jak w ramach tej całości sprawdzają się kruszywa naturalne? Poznajmy wielki potencjał małych elementów dekoracyjnych.

Do wyboru, do koloru

Kolor, kształt, struktura i oczywiście rozmiar… Zacznijmy od tego, że do dyspozycji mamy rozmaite rodzaje kamieni ozdobnych, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do innych elementów otoczenia, a tym samym stworzyć spójną aranżację. Oto kilka ciekawych propozycji, które z powodzeniem zadomowiły się już w wielu ogrodach.

  • Drobne, kanciaste grysy – dostępne w różnych kolorach, idealne do wypełniania wolnych przestrzeni wokół drzew, a także w ażurowych płytach, między ścieżką a trawnikiem, w donicach, kwietnikach itp.
  • Subtelne otoczaki wyróżniające się niebanalną kolorystyką, nieco większymi rozmiarami oraz łagodniejszym designem powierzchni (brak ostrych krawędzi) niż w przypadku grysów.
  • Efektowne łupki nawiązujące do wyglądu tradycyjnej kory. Ich charakterystyczny design idzie w parze z walorami praktycznymi, jak odporność na gnicie czy wywiewanie przez podmuchy wiatru.

W każdym przypadku bierzmy pod uwagę nie tylko urodę, lecz także planowany sposób wykorzystania. Jeśli chcemy, by kamienie stanowiły np. wypełnienie szczelin między płytami ogrodowej ścieżki, musimy wybrać na tyle drobne frakcje, by się tam zmieściły.

Szukasz działki w okolicach Stolicy? Sprawdź nasze oferty: działki okolice Warszawy

jak wykorzystać kamień ozdobny w aranżacji ogrodu i tarasu

Nawierzchnia z charakterem

Naturalne kruszywa chętnie stosujemy przy wykańczaniu przydomowych nawierzchni ścieżek czy nawet podjazdów. Wspomniane kamienie o mniejszych frakcjach doskonale sprawdzają się jako dopełnienie wolnych przestrzeni w coraz popularniejszych ażurowych kostkach i płytach z betonu. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów aranżacji mamy do dyspozycji powierzchnię przepuszczającą wodę w atrakcyjnym wizualnie wydaniu.

Większe frakcje też można stosować bezpośrednio na ścieżkach – szczególnie dobrze prezentują się w projektach, w których płyty ceramiczne lub betonowe są rozmieszczone w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów od siebie.

Blisko domu

Często używa się ich też w celu estetycznego oddzielenia ciągu komunikacyjnego od elewacji budynku lub innych przydomowych stref. Zabezpieczone odpowiednim obrzeżem, tworzą atrakcyjne tło dla kwiatów i krzewów, posadzonych na przysypanym nimi podłożu.

Wokół drzewa

Chcąc ułatwić sobie koszenie trawy wokół drzewa, a jednocześnie mając na uwadze, że niejednokrotnie gorzej jej się rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni, wiele osób odtacza pień niską przegrodą, np. z kostki brukowej. Wytyczone w ten sposób miejsce jest idealne dla urokliwych kamyków ozdobnych. Wystarczy je wyspać, a następnie wyrównać powierzchnię, by szybko i skutecznie stworzyć bardzo efektowny akcent aranżacyjny.

Zobacz również: domy na sprzedaż okolice Warszawy

kamienie ozdobne wokół drzewa

W donicach i kwietnikach

Warto też stosować te urokliwe dodatki w parze z elementami małej architektury ogrodowej. Donice, kwietniki czy wypełnione roślinnością murki wieńczące taras wpisały się już na dobre w krajobraz współczesnych posesji. Bardzo często towarzyszą im właśnie naturalne kamienie ozdobne.

 

Artykuł napisany przez eksperta serwisu e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni.

Artykuł gościnny

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.