placement placeholder
placement placeholder

Rodzaje biokominków, czyli który biokominek sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 23.01.2024

Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!

Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • z jakich elementów składają się biokominki,
  • czym różnią się między sobą biokominki,
  • które sprawdzą się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach.

Czym jest i jak działa biokominek?

Kominek jest niewątpliwie marzeniem wielu z nas, bo tworzy w domu wyjątkową atmosferę, ułatwia relaks, spędza się przy nim przyjemne chwile z rodziną czy ze znajomymi. Stanowi również dodatkowe źródło ogrzewania. W każdej chwili możesz do niego podejść i ogrzać się, co jest szczególnie ważne w mroźne dni. Kominek to również wyjątkowy element dekoracyjny, wzbogaca aranżację wnętrza. Duży wybór modeli sprawia, że łatwo dopasujesz go do stylu dominującego w twoim domu. Świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniu nowoczesnym, jak i w rustykalnym czy skandynawskim.

Aby mieć kominek, trzeba przestrzegać przepisów co do: kubatury pomieszczenia, systemu wentylacyjnego i przewodów kominowych. Nie zawsze można spełnić te wymagania, szczególnie w mieszkaniach w blokach. Zaspokojeniu potrzeb mieszkańców posłuży biokominek w salonie czy na tarasie zasilany specjalnym biopaliwem płynnym lub w żelu. Jest on zbudowany z:

  • paleniska wyposażonego w zasuwę do regulacji płomienia;

  • obudowy, w niektórych modelach znajduje się deflektor służący do kierowania strumienia ciepłego powietrza do pomieszczenia.

Jak działa biokominek? W zbiorniku jest paliwo, które zapalisz długą zapałką lub zapalarką do palników gazowych. Pamiętaj, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu biopaliwa w zbiorniku, informuje o nim linia w palenisku. Możesz sobie ułatwić wlewanie żelu czy płynu i zapobiec jego przedostaniu się na zewnątrz kominka, stosując lejek.

Biokominek ma wiele zalet:

  • pozwala stworzyć miły i przytulny nastrój w każdym domu i mieszkaniu, nawet w niewielkiej kawalerce w bloku, bo nie wymaga odprowadzania dymu na zewnątrz, do pomieszczenia nie muszą być więc doprowadzone przewody kominowe;

  • prezentuje się efektownie, jest dekoracją otoczenia, szczególnie nowocześnie prezentuje się biokominek do zabudowy;

  • można go zastosować zarówno wewnątrz (nie tylko w pokoju gościnnym, ale także w sypialni), jak i na zewnątrz; świetny jest na przykład kominek na taras czy patio, który uprzyjemni rodzinne grillowanie.

Jeśli chcesz kupić biokominek, pamiętaj, że litr paliwa wypełni wnętrze naturalnym płomieniem przez 3–6 godzin. Ma jednak niską wydajność energetyczną. Może wprawdzie podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 2 do 5 stopni, to jednak nie powinien być stosowany jak główne źródło ogrzewania.

Rodzaje biokominków znacząco różnią się między sobą.

Wyjątkiem są biokominki III generacji łączące zalety kominków konwekcyjnych i pieców akumulacyjnych. Utrzymują one ciepło przez wiele godzin dzięki nasadowym krążkom, które tworzą masę akumulacyjną. To idealna propozycja dla tych, którzy nie mogą mieć tradycyjnego kominka, a chcą korzystać w domu z ekologicznego źródła ogrzewania.

Gdy użytkujesz biokominek do zabudowy czy na taras, pamiętaj, aby nie pozostawiać go bez nadzoru. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w domu przebywają małe dzieci. Niektóre elementy obudowy, na przykład szyba oddzielająca, mogą być gorące przez długi czas po wygaszeniu ognia. Ważne jest, aby nie dolewać żelu lub płynu do rozgrzanego paleniska. Można to zrobić dopiero po 30 minutach od wyczerpania się paliwa.

Czy biokominek jest naprawdę BIO?

Biokominek na taras czy do salonu wśród wyrobów do domu wyróżnia się tym, że jest ekologiczny. Paliwo, czyli bioetanol, wytwarzane jest z alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego i nie powoduje wydzielania:

  • spalin ani dymu – w wyniku spalania powstaje para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla, które nie są szkodliwe dla człowieka, przy czym ważne jest to, że nawilżają powietrze; przez pięć godzin spalania biopaliwa dochodzi do powstania CO₂ w takiej ilości, jaką w tym samym czasie wydzielają trzy osoby podczas oddychania;

  • nieprzyjemnych zapachów – do paliwa możesz dodać olejki o właściwościach aromaterapeutycznych, które pozostawiają miłą woń.

Dużym atutem biokominka jest to, że nie musisz kupować ani składować drewna, jak to jest przy tradycyjnym palenisku. Daje to znaczącą oszczędność pieniędzy i miejsca w domu lub mieszkaniu. Nie trzeba także usuwać popiołu. Biokominek na taras czy w salonie jest świetną alternatywą również dla kominka elektrycznego, który pobiera dużo prądu, a nie daje tak przyjemnych doznań, bo obraz płomieni nie jest rzeczywisty, wyświetla się w wyniku rozbicia wiązek światła czy pary wodnej.

Biokominki wprowadzają całkowicie inny klimat.

Pamiętaj, że mimo niskiej emisji dwutlenku węgla, w trakcie użytkowania biokominka warto regularnie wietrzyć pomieszczenie. Palenisko potrzebuje do spalania tlenu, dlatego należy dostarczyć jego odpowiednią ilość.

Poznaj rodzaje biokominków

Dostępne biokominki różnią się budową. Do wyboru jest wiele modeli, dlatego bez problemu dopasujesz któryś do twoich potrzeb. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu ani jego powierzchnia, ani tym bardziej styl w nim dominujący.

Biokominki wolnostojące

Wolnostojący biokominek w salonie czy na tarasie to taki, który nie jest na stałe wbudowany w ścianę. Możesz go więc w każdej chwili przestawić. Jest idealnym wyborem dla osób, które:

  • lubią eksperymentować i często zmieniają ustawienie mebli;

  • cenią praktyczność i swobodę w dostępie do paleniska – biokominek wolnostojący można ustawić w każdym miejscu, w którym użytkownik ma aktualnie potrzebę ogrzania się lub relaksu.

Paleniska wolnostojące mają stabilną podstawę, dlatego nie ma obaw, że przewróci się po przypadkowym potrąceniu. Możesz wybierać spośród różnych modeli, przy czym szczególnie efektownie prezentują się te obudowane szkłem i z długą, smukłą podstawą, które przypominają dzieła sztuki. Stanowią oryginalną zachwycającą dekorację.

Biokominki wiszące

Równie dekoracyjne są biokominki wiszące, które możesz zamocować na ścianie w salonie czy sypialni, a także na werandzie. W sprzedaży są też modele przytwierdzane do sufitu na stalowych linkach. Ich zalety to:

  • szybki montaż, do którego potrzeba jedynie wiertarki;

  • oszczędność miejsca w pomieszczeniu – nie trzeba ich stawiać na podłodze;

  • szerokie możliwości aranżacyjne – w zależności od twoich preferencji, biokominek można powiesić wysoko lub nisko na podłogą, a także wbudować w ścianę, podobnie jak telewizor.

Tego typu palenisko jest nie tylko ozdobą, lecz także pomoże zaakcentować część wypoczynkową salonu połączonego z kuchnią. Jest idealne dla osób ceniących nowoczesne i praktyczne rozwiązania i niezamierzających zmieniać wystroju wnętrza przez wiele lat.

Biokominki stołowe

Świetnym pomysłem na uprzyjemnienie sobie wieczornej imprezy w gronie przyjaciół czy kolacji we dwoje jest biokominek w salonie, który ustawisz na stole. Ma kompaktowe wymiary, dlatego zmieści się nawet na niewielkiej ławie. Możesz go łatwo przenieść w inne miejsce, na przykład gdy ma posłużyć podczas grillowania w ogrodzie.

Poza wymienionymi modelami możesz zdecydować się jeszcze na inne biokominki. Popularne są te przeznaczone do zabudowy, w tym narożne, które świetnie wkomponują się w wyposażenie wnętrza. W sprzedaży są paleniska ogrodowe i sterowane zdalnie biokominki automatyczne.

Często biokominek to centrum salonu.

Gdzie można postawić biokominek?

Jeśli chcesz umieścić biokominek na tarasie czy w salonie albo sypialni, nie musisz spełnić żadnych wymagań, bo nie ma dla nich ograniczeń prawnych, w przeciwieństwie do tradycyjnych palenisk. Dlatego bez problemu ustawisz go w:

  • mieszkaniu w zabudowanie wielorodzinnej zlokalizowanym zarówno na parterze, jak i na piętrze;

  • domku rekreacyjnym;

  • ogrodzie;

  • lokalu użyteczności publicznej.

W każdym miejscu biokominek uprzyjemni pobyt czy to domownikom albo gościom, czy twoim klientom lub kontrahentom. Szczególnie warto go ulokować w:

  • salonie – w niewielkim pomieszczeniu przyda się kominek wiszący albo stołowy; jeśli lubisz oglądać ulubione filmy i seriale i często patrzeć na płomień, przyda się biokominek pod telewizorem; jeśli telewizor stoi nisko, palenisko powinno znaleźć się nad nim;

  • w ogrodzie, na przykład na tarasie czy w pobliżu grillowiska – w takich miejscach będzie atrakcyjną ozdobą, ponadto stanie się sposobem na ogrzanie na świeżym powietrzu w chłodne jesienne dni.

Warto wiedzieć, jak działa biokominek, aby wybrać optymalne pod kątem bezpieczeństwa miejsce ustawienia czy montażu. Palenisko powinno znaleźć się w pomieszczeniu z naturalną wentylacją, ale nie w pobliżu łatwopalnych materiałów albo z plastiku (mogą się stopić).

Jak wybrać biokominek?

Wybierając biokominek na taras czy do salonu, warto kierować się nie tylko miejscem, w jakim go ustawisz. Pod uwagę weź również:

  • materiał wykonania – najlepszy wybór to palenisko ze stali nierdzewnej, natomiast obudowa powinna być ze stali, szkła hartowanego albo ceramiki, które zapewniają wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę;

  • cenę – najmniej zapłacisz za biokominek stołowy (koszt od kilkudziesięciu złotych), natomiast najwięcej, nawet kilka tysięcy złotych, pochłonie palenisko wolnostojące albo do zabudowy.

Biokominek na taras czy w salonie to świetny wybór dla każdego, kto chce miło spędzać czas przy żywym ogniu. Jest to uniwersalne rozwiązanie, bo możesz je zastosować również w małym mieszkaniu bez przewodu kominowego i w ogrodzie. Szeroki wybór modeli ułatwi dopasowanie do twoich potrzeb.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: