1. Blog

Jaki biokominek do salonu wybrać?

Podziel się

Artykuł gościnny
20.11.2020

Biokominek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają nowoczesnych rozwiązań, a przy tym chcą nieco ocieplić wnętrze swojego salonu czy dowolnego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Biokominek emituje nastrojowe płomienie, tworząc przytulną atmosferę i ogrzewając pomieszczenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, nie emituje dymu ani sadzy, jest więc całkowicie przyjaznym środowisku urządzeniem, które spodoba się wszystkim miłośnikom ekologicznych rozwiązań. 

Jeżeli nie możesz korzystać w swoim domu z tradycyjnego kominka ze względu na obostrzenia, jakie wprowadzono w wielu miastach i gminach w celu zniwelowania smogu, zapoznaj się z możliwościami, jakie oferują biokominki. Tradycyjny kominek wymaga instalacji odprowadzającej produkty spalania węgla, drewna czy brykietu oraz miejsca na popiół. Biokominki mogą działać bez instalacji żadnych przyłączy, wystarczy zaaranżować je w dostępnej przestrzeni oraz zapewnić przepływ powietrza. 

Szukasz mieszkania w Krakowie? Na gethome.pl znajdziesz wiele wyjątkowych ofert w stolicy Małopolski. Wejdź na: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/ i znajdź swoje idealne mieszkanie. 

Jak działa biokominek?

Aby zainstalować w naszym domu lub mieszkaniu biokominek, nie potrzebujemy dodatkowych przewodów kominowych. Większość biokominków z powodzeniem możemy zainstalować samodzielnie, korzystając z załączonej do produktu instrukcji montażu. Każdy dostępny na rynku biokominek wyposażony jest w biowkładkę, czyli bardzo prosty element składający się z pojemnika na biopaliwo oraz nakładki wykonanej z blachy.

To właśnie do biowkładki nalewamy za pomocą lejka biopaliwo, które możemy zapalić tradycyjnie zapalarką (jeśli mamy biokominek manualny) lub zostanie ono zapalone automatycznie za pomocą specjalnego żarnika (jeśli zdecydowaliśmy się na kominek automatyczny). 

Przeczytaj również: Budowa domu krok po kroku

Efektem spalania biopaliwa, które umieszczamy w biokominku, jest jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla (porównywalna do tej wydychanej przez człowieka) oraz para wodna. To powoduje, że biokominek możemy tak naprawdę zainstalować w każdym pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim biokominek powinien posiadać system zagaszający. Zazwyczaj jest on zamontowany w formie przesuwnej listwy albo listwy nakładanej na biokominek, którą wystarczy przesunąć, aby odciąć tlen i zgasić płomień. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niekontrolowanej sytuacji np. przewrócenia biokominka.

Warto też podkreślić, że niektóre z biokominków dostępnych na rynku zostały przez producentów wyposażone w specjalne technologie wspierające bezpieczeństwo użytkownika – zastosowanie wysokochłonnych włókien ceramicznych sprawia, że nawet podczas przechylenia lub przewrócenia kominka, biopaliwo nie rozlewa się poza zbiornik. Wybrane modele mają także możliwość regulacji wysokości płomienia za pomocą specjalnej aplikacji. 

Czy biokominek daje ciepło? 

Biokominek emituje ciepło i stanowi doskonałe uzupełnienie instalacji grzewczej w bloku czy domu jednorodzinnym. Aby mniej więcej określić, o jakich zakresach ciepła mówimy, możemy przyjąć, że moc grzewcza poszczególnych źródeł ciepła wynosi:

  • Moc grzewcza grzejnika pokojowego: 1,5–2 kW
  • Moc grzewcza biokominka: 3 kW
  • Moc grzewcza kominka: 5–16 kW

Możemy przeliczyć to w następujący sposób – aby ogrzać 10 m² potrzebujemy około 1 kW mocy grzewczej. Przytoczone wartości oznaczają, że biokominek pozwoli nam ogrzać pokój o powierzchni 30 m². Warto w tym miejscu podkreślić, że są to wartości średnie, ponieważ na rynku dostępne są bardzo duże biokominki instalowane np. w hotelach czy restauracjach. Mają one jeszcze większe możliwości grzewcze.

Dużo zależy także od tego, jaką regulację płomienia ustawimy – czy zależy nam na nastrojowym, subtelnym płomieniu, czy chcemy uzyskać silny ogień, który z pewnością wyemituje więcej ciepła. Natomiast musimy pamiętać, że z klasycznych biokominków do pomieszczeń nie uzyskamy tak dużej ilości ciepła jak w przypadku tradycyjnego kominka. Jeżeli chcemy ogrzać biokominkiem cały dom, lepiej sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym, wspomagający ogrzewanie dużych powierzchni.

Polecamy także: domy na sprzedaż Kraków

Jakie rodzaje biokominków są dostępne na rynku? 

Producenci oferują nam ogromny wybór biokominków. Warto wyróżnić kilka z nich, które są najczęściej wybierane: 

Biokominek wolnostojący – zazwyczaj mniejszych rozmiarów, możemy go ustawić w wybranym miejscu, nie wymaga montażu. Biokominki wolnostojące dostępne są także w większych wersjach. 

biokominek do salonu wolnostojący

Biokominek narożny – doskonale prezentuje się narożach, pomaga zagospodarować dodatkową przestrzeń, której zazwyczaj nie wykorzystujemy.

biokominek do salonu narożny

Biokominek wiszący – ten rodzaj biokominka wymaga montażu, który zazwyczaj ogranicza się do wywiercenia kilku otworów w ścianie i osadzenia na nich uchwytu, na którym zostanie zawieszony biokominek.

biokominek do salonu wiszący

Biokominek przyścienny – inaczej nazywane portalowymi, doskonale prezentują się w pomieszczeniu – to klasyczna, często wybierana forma. Ten rodzaj biokominka może wymagać montażu lub jedynie przykręcenia do ściany.

biokominek do salonu przyścienny

Biokominek do zabudowy – montaż biokominka również nie jest skomplikowany, zazwyczaj wystarczy przygotować wcześniej wnękę, w ramach której osadzamy biokominek. Warto zaznaczyć, że w tym rodzaju biokominków, możemy zastosować bardzo indywidualne rozwiązania. 

biokominek do zabudowy rodzaje i cena

Biokominek do ogrodu – dla miłośników ognia w naturalnym otoczeniu. Ten rodzaj biokominków charakteryzuje się niezwykle trwałą osłoną, która jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Może to być np. żywica poliuretanowa z dodatkiem sproszkowanego kamienia lub antykorozyjna stal. Warto podkreślić, że biokominki do ogrodu sprawdzą się także na tarasie, balkonie, a nawet (w zależności od wystroju) w domowym zaciszu.

biokominek do ogrodu

Biokominek czy kominek elektryczny?

Jeżeli szukasz alternatywy dla tradycyjnych kominków czy nawet biokominków, możesz rozważyć jeszcze aranżację z wykorzystaniem kominka elektrycznego. Czym różni się od biokominka? Najważniejszą i podstawową różnicą między biokominkiem a kominkiem elektrycznym jest płomień. Opisane powyżej biokominki emitują prawdziwe płomienie, które są efektem spalania biopaliwa. Kominki elektryczne natomiast nie posiadają prawdziwego ognia, a jedynie jego imitację.

Należy zaznaczyć, że imitacja płomieni, jaka jest stosowana w kominkach elektrycznych, wygląda bardzo realistycznie i trudno odróżnić ją od prawdziwego ognia. Zainstalowanie kominka elektrycznego wymaga jedynie podłączenia go do źródła prądu za pomocą klasycznego gniazdka. Kominki elektryczne mogą być także wyposażone w funkcję ogrzewania, będą więc pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną funkcję grzewczą.

kominek do salonu elektryczny

Materiał powstał we współpracy z Decofire.pl, sklepem z bogatą ofertą biokominków. 

Artykuł gościnny

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.