- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Strategie oszczędzania energii podczas korzystania ze sprzętów AGD. Czy znasz je wszystkie?
Oszczędzanie energii podczas korzystania ze sprzętów AGD – podstawowe kroki
Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny czy też lodówka to sprzęty AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety rosnące ceny prądu sprawiają, że korzystanie z nich kosztuje coraz więcej. Oszczędzanie energii to zatem nie tyle wybór, co konieczność, jeśli chcesz zachować równowagę w budżecie domowym.
Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci ograniczyć zużycie prądu, jest zakup energooszczędnych urządzeń. Z założenia bowiem pobierają one mniej energii elektrycznej niż stare i wysłużone modele. W efekcie pozwalają obniżyć rachunki. Oczywiście, zanim kupisz nowe sprzęty, oblicz, czy ich wymiana w tym momencie rzeczywiście Ci się opłaca. Może zakup zwróci się dopiero po latach?
Wymiana urządzeń na nowe na niewiele się jednak zda, jeśli nie będziesz z nich rozważnie korzystać. Na szczęście już drobne zmiany w codziennych nawykach mogą przybliżyć Cię do celu. Jakie sprzęty AGD konsumują najwięcej prądu i jak ich używać, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej?
Płyta indukcyjna – niekwestionowana królowa kuchni i zużycia energii
Spośród wszystkich domowych urządzeń to właśnie płyta indukcyjna konsumuje najwięcej prądu. Średniorocznie pochłania ona ok. 750 kWh energii, czyli niemal trzykrotnie więcej niż plasująca się na trzecim miejscu lodówka (pobierająca ok. 270 kWh prądu rocznie). Im więc rozsądniej będziesz z niej korzystać, tym lepiej dla Twojego budżetu.
Oto praktyczne sposoby na oszczędzanie energii podczas używania płyty indukcyjnej:
- Używaj pokrywek
Szacuje się, że stosowanie pokrywek jest w stanie ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 30%. Pokrywka przeciwdziała stratom ciepła powstających na skutek parowania. W efekcie pozwala zmniejszyć moc pola grzewczego podczas gotowania i szybciej doprowadza potrawę do wrzenia.
- Używaj odpowiednich garnków
Ponadto stosuj garnki, które mają płaskie dno, a swoją średnicą odpowiadają średnicy pola grzewczego. Pozwala to uniknąć strat ciepła i oszczędza nawet do 50% prądu podczas jednego gotowania.
- Gotuj w małej ilości wody i tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz
Im więcej wody w garnku, tym więcej czasu zajmie doprowadzenie potrawy do wrzenia. Zwiększa to zużycie energii elektrycznej nawet o 30%. Podobnie jak przygotowywanie dużych porcji jedzenia. Oczywiście czasem jest to konieczne – i z drugiej strony możesz wspierać oszczędzanie, szczególnie jeśli gotujesz obiad od razu na kilka dni.
Potrzebujesz więcej inspiracji? Poznaj sposoby na skuteczne oszczędzanie energii, które możesz wdrożyć praktycznie od zaraz.
Piekarnik elektryczny – jak w 3 prostych krokach zredukować pobór prądu?
Na drugim miejscu pod względem zużycia energii plasuje się piekarnik elektryczny. W ciągu roku pobiera on ok. 500 kWh prądu. To sporo. Żeby ograniczyć energochłonność sprzętu, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jakich?
- Nie otwieraj drzwi piekarnika podczas pieczenia, o ile nie jest to konieczne.
- Korzystaj z funkcji termoobiegu, która pozwala obniżyć temperaturę pieczenia nawet o 2-5 st. C.
- Wyłącz piekarnik na 5-10 minut przed końcem pieczenia, o ile jest to możliwe.
Powyższe wskazówki niewiele wskórają, jeśli piekarnik będzie często pracował „na pusto”. Dlatego uważnie zaplanuj czynności związane z pieczeniem, tak aby nie uruchamiać sprzętu zbyt wcześnie. Inaczej będzie on pochłaniał energię elektryczną po tym, by podtrzymywać zadaną temperaturę, mimo że w środku nie będzie żadnej potrawy.
Lodówka – ogranicz zużycie energii od zaraz
Trzecie podium należy do lodówki. W ciągu roku konsumuje ona ok. 270 kWh prądu. Chociaż wydawać by się mogło, że w jej przypadku nie ma widoków na oszczędzanie energii, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają zmniejszyć zużycie prądu podczas jej użytkowania.
- Ogranicz czas, kiedy drzwi sprzętu są otwarte. Będzie to możliwe, jeśli posegregujesz produkty na półkach, a tym samym ułatwisz sobie ich szybkie znalezienie.
- Nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw. Podniosą one temperaturę we wnętrzu urządzenia. Jej wyrównanie będzie wiązać się z dodatkowym poborem prądu.
- Odsuń sprzęt od innych źródeł ciepła, o ile to możliwe. Dzięki temu lodówka będzie zużywać mniej energii, by utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu
Ceny prądu biją kolejne rekordy. Nic więc dziwnego, że oszczędzanie energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników sprzętu AGD. Pamiętaj, już drobne zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą sprawić, że Twoje rachunki za prąd będą niższe. Są to proste działania, które szybko wchodzą w nawyk. Musisz tylko zacząć i konsekwentnie je realizować.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
12.03.2024, Artykuł sponsorowany
Jak interpretować dane z domowej stacji pogodowej?
Stacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak jeStacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak je wykorzystać do planowania codziennych aktywności.
22.09.2023, Daniel Grzegorzek
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.
01.09.2023, Artykuł sponsorowany
Gdzie szukać murarzy: prace murarskie jako podstawa dobrej budowy
Nie można postawić ani wyremontować budynku bez pomocy murarzy. Aby użytkowanie domu było bezpieczne, prace murarskie muszą być wysokiej jakości, toteż zatrudnić należy specjalistów dysponujących odpowiednim wiedzą, doświadczeniem zawodowym, narzędziami oraz materiałami. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:Z tego artykułu dowiesz się m.in.: