placement placeholder
placement placeholder

Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 06.05.2024

Dobudówka do domu ma na celu powiększenie istniejącego już budynku. Rozbudowa domu jest możliwa w pionie i poziomie. Czy trzeba mieć pozwolenie na dobudówkę? Wyjaśniamy formalności i liczymy koszty, ile kosztuje dobudówka do domu.

Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy możliwa jest dobudówka, czyli rozbudowa domu bez pozwolenia,
  • ile kosztuje dobudówka do domu,
  • co można dobudować do starego domu.

Dobudówka zgodnie z prawem w 2024 roku

Od stycznia 2024 r. zmianie uległo prawo budowlane. Rozszerzony został katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można ją rozpocząć po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac budowlanych. Opcja ta dotyczy wolnostojących i maksymalnie dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Mowa o domach jednorodzinnych przeznaczonych na własny użytek, których powierzchnia może wynosić powyżej 70 m kw.

Rozbudowa budynku mieszkalnego (popularna dobudówka) polega na wykonaniu prac, których celem jest powiększenie przestrzeni użytkowej istniejącego już budynku. Może być przeprowadzona w poziomie lub w pionie. Rozbudowa domu wszerz wiąże się z zajęciem części gruntu, co przyczynia się do zwiększenia powierzchni zabudowy. Dobudówka w górę odnosi się zwykle do nadbudowy piętra lub adaptacji poddasza. Dzięki niej można zyskać większą powierzchnię użytkową.

Dobudówka do domu bez pozwolenia

Zgodnie z polskim prawem budowlanym można rozbudować budynek mieszkalny bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. O czym należy pamiętać? Dobudówka bez pozwolenia jest możliwa, ale warto wziąć pod uwagę dokonanie szeregu formalności. Osoby planujące rozbudowę domu powinny o nie zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz postarać się o ekspertyzę techniczną budynku. 

Najlepiej też zgłosić swoje zamiary do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, np. starostwa powiatowego. Zgodnie z ust. po nowelizacji (art. 29.2) nie jest wymagane pozwolenie czy zgłoszenie w przypadku, gdy na działce znajdują się nie więcej niż dwa obiekty (na każde 500 m2), a planowana dobudówka nie przekracza 35 m2. Jeśli rozbudowa dotyczy postawienia wiaty, wartości te wzrastają do dwóch obiektów na każde 1000 m2 oraz 50 m2 rozbudowy.

Dobudówka do domu na zgłoszenie jest możliwa i bywa świetnym rozwiązaniem dla osób chcących zwiększyć przestrzeń mieszkalną w szybki i ekonomiczny sposób. To dozwolona forma rozbudowy budynku mieszkalnego, która może znacząco wpłynąć na funkcjonalność domu. Warto jednak pamiętać o przekazaniu odpowiedniemu organowi swoich zamiarów. Zgłoszenie do urzędu powinno zawierać informacje na temat planowanej dobudówki do domu, m.in. lokalizacji, powierzchni oraz dołączenie planów i rysunków. Z reguły wymagane jest także określenie, z jakich materiałów budowlanych będziemy korzystać. Dobudówka do domu, która ma być zamieszkana, najczęściej jest murowana. Wiele osób decyduje się też na inwestycję w drewnianą dobudówkę bez pozwolenia. 

Domy na sprzedaż Warszawa i okolice

Istnieje kilka sytuacji, w których można dokonać rozbudowy budynku mieszkalnego. Przykładowe realizacje zostały opisane poniżej.

  • Dobudówka do starego domu w pionie

Dobudówka do starego domu w pionie (w górę) może obejmować np. podwyższenie dachu, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z poddasza użytkowego. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się właściciele budynków poddawanych renowacji. Bez pozwolenia można go rozbudować na wysokość maksymalnie 5 metrów.

  • Dobudówka do domu 35 m2

Dobudówka do domu 35 m2 – taka dobudówka może posłużyć jako dodatkowy pokój lub strefa rekreacyjna. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które potrzebują większej przestrzeni użytkowej. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać o limicie metrażu obowiązującym w przypadku zgłoszenia.

  • Dobudówka ganek do 5 m2

Dobudówka w postaci ganku o powierzchni do 5 m2 - to niewielka przestrzeń, która znajduje się przed wejściem do domu. Pełni zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne. Bez pozwolenia można dobudować ganek o powierzchni do 5 m2.

Rodzaje dobudówek do domu

Rozbudowa budynku mieszkalnego powinna bazować na dobrze przemyślanym projekcie architektonicznym. Ciekawym pomysłem może być nowoczesna dobudówka do starego domu. Można np. połączyć geometryczną bryłę dobudówki ze starą częścią budynku, która po uzyskaniu nowej elewacji stworzy spójny kolorystycznie efekt. Bez wątpienia oryginalnym rozwiązaniem jest również półkolista dobudówka. Z reguły to charakterystyczny przedsionek, który znajduje się tuż przy wejściu do domu.

Na popularności zyskuje również połączenie ściany murowanej z drewnianą. Dobudówka do domu z drewna wymaga projektu opracowanego przez eksperta. Najlepiej oddać to zadanie w ręce projektanta specjalizującego się w przygotowywaniu dokumentacji przebudowy. Drewniana dobudówka do domu może stanowić ciekawe uzupełnienie murowanej bryły budynku. W efekcie końcowym zyska on skrzydło w technologii szkieletowej. Przed jego wykonaniem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku. W wielu przypadkach sprawdzi się również niewielka dobudówka do garażu.

Ile kosztuje dobudówka do domu?

Wiele zależy od planowanej powierzchni użytkowej dobudówki oraz ceny materiałów budowlanych. W związku z tym trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile może kosztować dobudówka do domu. Koszt całkowity uzależniony jest dodatkowo od cennika ekipy budowlanej, zakresu czy rodzaju prac. Im większa powierzchnia dobudowywana, tym droższe może okazać się przedsięwzięcie.

Na koszt rozbudowy domu może składać się wiele czynników. Są różne możliwości wykonania dobudówki i uzyskania większej przestrzeni mieszkalnej.  Szacuje się, że orientacyjnie cena dobudówki kształtuje się na poziomie 100-200 tys. zł. Dokładna wycena zależy od trudności i skomplikowania prac budowlanych, wielkości dobudówki, technologii, doprowadzenia koniecznych instalacji itd. 

Ile kosztuje dobudówka drewniana do domu murowanego? Nie bez znaczenia jest jakość zastosowanego drewna. Na finalny koszt wpływa rodzaj wykorzystywanego surowca. Z reguły dobudówka szkieletowa do domu murowanego jest wykonana przy użyciu oszlifowanego, wyciętego oraz wyprofilowanego drewna. Można ją dołączyć do praktycznie każdego budynku mieszkalnego.

Ile kosztuje szklana dobudówka do domu? Cena takiej dobudówki zależy w głównej mierze od rodzaju zastosowanego przeszklenia. Kluczowym elementem ogrodu zimowego połączonego z przestrzenią mieszkalną są szyby o doskonałych właściwościach cieplnych. Istotny wpływ na cenę mają elementy utrudniające włamanie. Im lepsze parametry dotyczące termoizolacyjności czy nośności, tym wyższy jest koszt przeszklonej powierzchni użytkowej.

Ile kosztuje dobudówka z płaskim dachem? Jej cena może być nawet 20% tańsza niż w przypadku konstrukcji dobudówek z dachem dwuspadowym czy kopertowym. W tym przypadku zużycie materiałów jest znacznie mniejsze, co wpływa na koszt budowy czy rozbudowy budynku.

Dobudówka do domu: podsumowanie

Dobudówka do domu murowanego może być zaprojektowana w dowolny sposób. Z pewnością warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy na co dzień zajmują się opracowywaniem oryginalnych projektów architektonicznych. Aby uniknąć problemów prawnych, najlepiej zgłosić swoje zamiary w odpowiednim urzędzie i upewnić się u źródła, czy dobrze rozumiemy przepisy dotyczące rozbudowy domu. Pamiętajmy również, że w niektórych przypadkach przekroczenie dozwolonych limitów może skutkować koniecznością ubiegania się o stosowne pozwolenie na budowę dobudówki.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: