placement placeholder
placement placeholder

Sypialnia na poddaszu - 7 trików, aby ją ochłodzić w lecie

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 12.07.2023

Poznaj 7 sprawdzonych sposobów jak ochłodzić sypialne na poddaszu latem

Lato w Polsce lubi zaskakiwać równie niespodziewanie, co i śnieg zimą. A wakacyjne upały dają się we znaki coraz bardziej – zwłaszcza osobom, które śpią na poddaszu. Na szczęście jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by ochłodzić sypialnię na poddaszu latem i w końcu się porządnie wyspać. Zajrzyj do artykułu i dowiedz się więcej!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak ochłodzić sypialnię niskim kosztem,
  • w jaki sposób długoterminowo ochronić sypialnię przed upałami,
  • jakie wyposażenie będzie najlepsze latem.  

1. Witrak - tanio i bez większych problemów 

Mieszkanie na poddaszu nie jest łatwe. Zimą we znaki daje się chłód, podczas gdy latem robi się bardzo gorąco. Rozwiązaniem tego problemu jest wiatrak. Mobily i łatwy w użyciu, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nietrudno o gniazdko.  

Jego największym plusem jest niska cena, która w porównaniu do prawdziwej klimatyzacji jest kilkanaście razy mniejsza. Niestety jednak w naprawdę gorące dni może nie przynieść on wystarczającej ulgi. W dodatku jego zasięg ogranicza długość kabla urządzenia. 

sypialnia na poddaszu

2. Domowy klimatyzator – przyjemna ochłoda

Nieco droższym rozwiązaniem są także przenośne klimatyzatory, które w odróżnieniu od zwykłego wiatraka napełnia się lodem. Dzięki temu urządzenie wypuszcza schłodzone powietrze, które przyjemnie chłodzi. 

Z drugiej jednak strony po godzinie w miejscu lodu pojawia się woda, którą należy usunąć z kieszeni, a następnie uzupełnić w jej miejsce lód. Inną alternatywą są klimatyzatory z rurą, przez jaką do wnętrza będzie wpadać chłodne powietrze. Minusem tego modelu jest jednak konieczność wystawienia rury za okno.

3. Termoizolacja poddasza – rozwiązanie na cały rok

Osoby mieszkające na poddaszu powinny pomyśleć o jego ociepleniu. Taką instalacją przyda się bowiem nie tylko zimą. Stanowi ona znakomitą izolację dla ciepła, jakie wpada do sypialni szczelinami. 

W mieszkaniu łatwiej będzie utrzymać chłód, co przyda się, nawet jeśli korzysta się już z klimatyzacji. Dodatkowa izolacja obniży koszty energii elektrycznej związane ze schłodzeniem poddasza zimą.

4. Uszczelnione okna

Bardzo częstą przyczyną upałów na poddaszu są szczeliny w oknach, które wpuszczają do środka masy gorącego powietrza. Dlatego przed nadejściem największych fali upałów, warto je dodatkowo uszczelnić. W gorące dni najlepiej ich również nie otwierać i powstrzymać się z tym aż do zapadnięcia zmroku. Natomiast jeśli w nocy śpisz przy otwartych oknach, najlepiej zamknąć je tuż po przebudzeniu, zanim na zewnątrz zrobi się gorąco.

 

5. Markiza do okien dachowych

Sypialnia na poddaszu może nagrzewać się również z powodu dużej ilości słońca, jakie wpada do środka. Dlatego równie dużą skutecznością cieszą się markizy osłaniające okna z zewnątrz. Ograniczają wpadanie promieni słonecznych, przez co zmniejszą temperaturę odczuwaną wewnątrz. 

Co więcej, są one tańsze od kosztów zainstalowania klimatyzacji. Niestety jednak nie są całkowicie pozbawione wad. Ich użytkownicy narzekają najbardziej na to, że w niewielkim stopniu zasłaniają one widok. Jeszcze tańszą możliwością jest montaż rolet okiennych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że markiza powstrzymuje promieniowanie UV nawet do 8 razy lepiej niż roleta wewnętrzna.

6. Materac chłodzący – koniec z sauną w łóżku

Jeśli natomiast wakacyjne upały najbardziej dają Ci się w nocy – koniecznie wypróbuj materace chłodzące, które znajdziesz, np. w ofercie https://sleepinghouse.pl. W przeciwieństwie do zwykłych produktów, jego unikalne wypełnienie zapewni podczas snu właściwy komfort termiczny. Pomoże w tym również technologia Cool Breeze, która zapewnia działanie chłodzące. Co więcej, efektywność chłodzenia tej technologii zwiększa powłoka Black Diamond i Active Carbon. Skutecznie ochłodzą ciało oraz błyskawiczne odprowadzą z materaca wilgoć.

Bardzo ciekawą propozycję stanowi materac piankowy Fit.4.Sleep Cool Breeze, który dodatkowo wyposażono w termoaktywny, dwustronny pokrowiec. Z jednej strony pokryto go ulepszoną w technologię cool–to–touch tkaninę Senslce, która przyjemnie schładza w gorące dni. Dzięki niej materac ten sprawdzi się również w przypadku osób, które mierzą się z nadmierną potliwością. Z kolei z drugiej strony, pokryto go ciepłą dzianiną Harmony touch. Materiał ten zatrzymuje ciepło, jednocześnie nie doprowadzając do przegrzania się ciała. Doskonale sprawdzą się również w przypadku par tak jak np. materace 90 x 200, lub większe.

7. Postaw na roślinki

Na samym końcu warto również wspomnieć o roślinach, które są sprawrośliny w sypialni dzonym sposobem naszych babć. Obecność roślin doniczkowych obniża bowiem temperaturę w pomieszczeniach. Dlatego też latem na poddaszu warto się w nie zaopatrzyć. Duże ilości roślin sprawią, że w sypialni powstanie swoisty mikroklimat, przez co powietrze będzie bardziej rześkie.

Ochłodzenie sypialni: podsumowanie

Ochłodzenie sypialni latem nie musi się wiązać ze znacznymi wydatkami, a niektóre rozwiązania mogą posłużyć przez długie lata. Nawet niewielka inwestycja jest w stanie przełożyć się na nasz komfort i ogólny standard mieszkania, a szczególnie latem będzie to rozwiązanie dla absolutnie całej rodziny. Na naszą korzyść przemawia także bogata oferta producentów, którzy gwarantują satysfakcję z zakupu już podczas pierwszego letniego wieczora.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: