- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Tanie mieszkania blisko metropolii - gdzie ich szukać?
Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że przez ostatnie dwa lata średnie ceny 1 mkw. nowych mieszkań z metropolii wzrosły o 14% (Łódź/Poznań) - 38% (Gdańsk). Szybkie podwyżki cen nowego metrażu, widoczne na terenie metropolii, w naturalny sposób zachęcają do szukania tańszych propozycji z pobliskich gmin. W odpowiedzi na zainteresowanie takimi podmiejskimi ofertami deweloperów, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie jest ich najwięcej. Na dobry wybór mogą liczyć nie tylko osoby zainteresowane osiedleniem się pod Warszawą.
Zastanawiasz się, jak wygląda procedura kupna mieszkania? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych Ekspertów.
Atrakcyjne powiaty to np. wołomiński, wrocławski i poznański
Analiza przygotowana przez ekspertów GetHome.pl uwzględnia powiaty graniczące z sześcioma największymi metropoliami (Warszawą, Krakowem, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem). Poniższa tabela prezentuje liczbę nowych lokali oraz domów, które w maju 2019 r. były dostępne na terenie takich podmiejskich powiatów. Warto nadmienić, że dane podażowe widoczne w poniższym zestawieniu, uwzględniają dodatkowe kryterium. Mianowicie do podaży wliczono tylko nieruchomości mieszkaniowe o ofertowej cenie 1 mkw. nieprzekraczającej 75% średniej stawki z sąsiedniej metropolii.
Przykładowo - dla domów i lokali z powiatów położonych pod Warszawą, granicą cenową było 75% przeciętnej warszawskiej stawki za 1 mkw. Warto wprowadzić takie ograniczenie, jeżeli bierzemy pod uwagę sytuację osób zniechęconych wysokimi cenami na terenie metropolii i szukających tańszej alternatywy pod miastem.
Problem wysokich cen nowych lokali jest najmniej dotkliwy w przypadku łódzkiego rynku. Właśnie dlatego bardzo skromna liczba deweloperskich ofert pod Łodzią nie stanowi większego kłopotu dla nabywców lokali (zobacz poniższa tabela). Znacznie większy wybór mają osoby szukające niedrogiego lokum w pobliżu pozostałych pięciu metropolii. Ciekawymi lokalizacjami są między innymi następujące powiaty:
- wołomiński - 464 mieszkania i 77 domów o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Warszawy;
Sprawdź mieszkania na sprzedaż w powiecie wołomińskim
- piaseczyński - 346 mieszkań i 190 domów o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Warszawy;
Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż w powiecie piaseczyńskim
- krakowski - 96 mieszkań i 64 domy o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Krakowa;
Znajdź mieszkanie na sprzedaż w powiecie krakowskim
- wrocławski - 255 mieszkań i 39 domów o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Wrocławia;
Chcesz znaleźć mieszkanie na sprzedaż w powiecie wrocławskim? Sprawdź nasze oferty
- poznański - 180 mieszkań i 89 domów o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Poznania;
Sprawdź oferty mieszkań na sprzedaż w powiecie poznańskim
- gdański - 118 mieszkań i 4 domy o ofertowej cenie 1 mkw. wynoszącej do 75% średniej z Gdańska.
Interesują cię mieszkania na sprzedaż w powiecie gdańskim? Zobacz nasze propozycje
Dość imponująco wygląda oferta deweloperska z powiatów położonych pod Warszawą. Na tym terenie w maju 2019 r. można było znaleźć aż 405 niedrogich domów od dewelopera oraz 1359 takich nowych lokali.
Do ceny podmiejskiego lokum trzeba doliczyć koszt dojazdu…
Perspektywa zakupu podmiejskiego mieszkania o cenie np. 30% niższej od średniej z metropolii na pewno może wydawać się kusząca. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększone koszty dojazdu z czasem będą niwelować różnicę cenową pomiędzy lokum położonym na terenie dużej metropolii oraz pobliskiego powiatu.
W tym kontekście bardzo ciekawa jest jedna z analiz portalu RynekPierwotny.pl. Wskazuje ona, że konieczność dodatkowego pokonania 10 km w jedną stronę (głównie podczas dojazdu do pracy) przez 240 dni w roku, po 10 latach skutkuje kosztem wynoszącym aż 48 000 zł. Taki wynik uwzględnia łączny koszt przejechania 1 kilometra samochodem na poziomie 1,00 zł. Podana stawka oprócz kosztu paliwa obejmuje np. składkę ubezpieczenia OC, koszty przeglądów i spadek wartości auta.
Przeczytaj również, jakie są rodzaje własności nieruchomości
Warto pamiętać, że dłuższy dojazd do pracy generuje nie tylko większe koszty związane z użytkowaniem auta lub zakupem biletów komunikacji publicznej. Spore znaczenie ma również czas stracony na dojazdy oraz większe prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku drogowym.
Subskrybuj „Gethome” na Google News