- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do pobrania za darmo
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wskazuje komu przypada spadek i w jakiej części, a także czy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu czy ustawy. Wniosek ten powinien być złożony w sądzie odpowiednim dla miejsca zamieszkania.
Jeśli jesteś zainteresowany wypełnieniem wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, skorzystaj z naszego wzoru. Nasi eksperci opracowali specjalną instrukcję, dzięki której wypełnienie wniosku nie będzie stanowiło problemu.
Co powinno znaleźć się we wniosku o stwierdzeniu nabycia spadku?
Jednym z podstawowych elementów wniosku jest odpowiednie oznaczenie sądu oraz stron postępowania – wnioskodawcy oraz wszystkich uczestników.
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem.
Miejsce i data złożenia wniosku oraz adres sądu
Wskazanie miejsca i daty złożenia wniosku, a także adresu odpowiedniego sądu, do którego kierujemy wniosek.
[miejscowość], [data] r.Sąd Rejonowy w [miejscowość]
Wydział Cywilny
[adres sądu]
Dane stron umowy
Podanie imienia i nazwiska, adresów zamieszkania, numeru dowodu osobistego bądź numeru PESEL.
Wnioskodawca: [imię i nazwisko][adres zamieszkania]
[PESEL]
Uczestnicy: 1. [imię i nazwisko]
[adres zamieszkania]
2. [imię i nazwisko]
[adres zamieszkania]
Wskazanie drogi nabycia spadku
Określenie, czy spadek został nabyty na podstawie ustawy czy testamentu.
I. stwierdzenie, że spadek po [imię/imiona i nazwisko spadkodawcy], zmarłym[data śmierci] r. w [miejscowość], ostatnio zamieszkałym w [adres ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy], nabyli na podstawie ustawy/ testamentu**:
– [imię i nazwisko spadkobiercy],
– [imię i nazwisko spadkobiercy];
każdy po [ułamkowa część – jeśli jest już znana na etapie składania wniosku] spadku.**
Uzasadnienie
Podanie uzasadnienia składanego wniosku.
Spadkodawca zmarł w dniu [data śmierci] w [miejscowość].
dowód: odpis skrócony aktu zgonu
Spadkodawca ostatnio stale zamieszkiwał: [dokładny adres ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Spadkodawca pozostawił testament / nie pozostawił testamentu**.
W dacie śmierci był [stan cywilny spadkodawcy w dacie śmierci].
Spadkobiercami są:
– [imię i nazwisko spadkobiercy],
– [imię i nazwisko spadkobiercy];
Spadkodawca zawierał / nie zawierał związku małżeńskiego** [należy podać ile razy i imię i nazwisko małżonka]. Spadkodawca wystąpił/nie wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji**.
[W tym miejscu należy zwięźle opisać sytuację rodzinną spadkodawcy]
dowód: odpisy skrócone aktów małżeństwa
odpisy skrócone aktów urodzenia [dzieci spadkodawcy]
zapewnienie spadkowe, które zostanie złożone na rozprawie
Spadkobiercy nie składali do tej chwili oświadczenia o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu / Spadkobiercy złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku**: [należy wypisać kto ze spadkobierców, w jakiej dacie, o jakiej treści oraz w jakiej formie złożył oświadczenie].
Miały / nie miały miejsca zdarzenia skutkujące wyłączeniem spadkobiercy od dziedziczenia** [należy wypisać czy któryś ze spadkobierców zrzekł się dziedziczenia lub został uznany za niegodnego dziedziczenia].
Podpis wnioskodawcy
Należy złożyć własnoręczny podpis.
[własnoręczny podpis Wnioskodawcy]
Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Poniższy wzór ma charakter ogólny i powszechny, co oznacza, że może zawierać stwierdzenia, wnioski oraz informacje, które dla poprawnego zastosowania muszą zostać zweryfikowane ze stanem faktycznym danego przypadku.
Zobacz też: wzór działu spadku
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
14.10.2022, Redakcja
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna orZgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.