placement placeholder
placement placeholder

Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 03.10.2022

Nie wiesz, jak wypełnić przedwstępną umowę sprzedaży domu? Na GetHome nie tylko bezpłatnie pobierzesz wzór umowy, ale również dowiesz się, jak ją wypełnić.

Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem. 

Zawarcie przedwstępnej umowy w zwykłej formie pisemnej nie daje możliwości dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej w postępowaniu sądowym, a zasadniczo ogranicza się do możliwości realizacji wobec drugiej strony roszczeń m. in. z tytułu naprawienia szkody (ale tylko szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej, zapłaty zadatku lub kar umownych).   

Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej sprzedaży domu?

Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem. 

Miejscowość i data 

Należy wpisać lokalizację i termin sporządzenia umowy. 

Niniejsza przedwstępna umowa sprzedaży (zwana dalej „Umową”) została zawarta dnia [data] roku w [miejscowość] pomiędzy następującymi Stronami

Dane stron umowy 

Podanie imienia i nazwiska, adresów zamieszkania, numeru dowodu osobistego bądź numeru PESEL.

Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL]

zwanym/ą dalej „Sprzedawcą” 

a

Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL]

zwanym/ą dalej „Kupującym”,

zwanymi dalej łącznie „Stronami”, oraz każda z osobna „Stroną”

o następującej treści:

Oświadczenia stron

Uzupełnienie danych nieruchomości gruntowej, zabudowanej wraz z podaniem instalacji. 

§ 1 

Oświadczenia stron

Sprzedawca oświadcza, że:
jest właścicielem nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w  [miejscowość] przy ul. [nazwa ulicy i numer], dla której Sąd Rejonowy w [miejscowość będąca siedzibą sądu], [numer wydziału sądu] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer [numer księgi wieczystej], o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2, dalej jako „Nieruchomość”;
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o łącznej powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2, [ilość kondygnacji, np. dwukondygnacyjnym], podpiwniczonym**, z poddaszem użytkowym o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2**,  z garażem o powierzchni [ilość metrów kwadratowych] m2** dalej jako „Dom”;
Dom składa się z następujących pomieszczeń: [wymień pomieszczenia znajdujące się w domu wraz z podaniem ich powierzchni w m2]. 
Sprzedawca oświadcza, że Dom jest wyposażony w następujące instalacje: [np. elektryczną, wodnokanalizacyjną, gazową];
Strony oświadczają, że znany jest im stan prawny oraz faktyczny Nieruchomości i Domu;
Sprzedawca oświadcza, że Dom nie stanowi odrębnego względem Nieruchomości przedmiotu własności. 

Przedmiot umowy 

Określenie przedmiotu umowy. 

§ 2

Przedmiot Umowy

Strony zobowiązują się zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), mocą której Sprzedawca przeniesie na rzecz Kupującego własność Nieruchomości zabudowanej Domem. 
Strony zobowiązują się zawrzeć Umowę Przyrzeczoną nie później niż do dnia [określenie granicznej daty, do której strony zobowiązują się zawrzeć umowę sprzedaży].
Uprawnionym do dokonania wyboru notariusza, który sporządzi Umowę Przyrzeczoną jest Kupujący/Sprzedawca** 
Z wyłączeniem podatku od czynności cywilnoprawnej, do którego zapłaty niezależnie od ustaleń Stron zobowiązany jest Kupujący, koszty zawarcia Umowy przyrzeczonej poniesie Kupujący/Sprzedawca**.

Warunki konieczne umowy przyrzeczonej

Uzupełnienie warunków umowy. 

§ 3
Warunki konieczne Umowy Przyrzeczonej

Sprzedawca oświadcza, że przeniesie na Kupującego własność Nieruchomości zabudowanej Domem oraz wyda ją za cenę [kwota określona liczbowo] złotych (słownie: [kwota określona słownie]) (dalej: „Cena”), a Kupujący oświadcza, że Nieruchomość zabudowaną Domem odbierze i zapłaci Cenę. 
Cena zostanie uiszczona Sprzedawcy w dniu [określenie daty lub wskazanie np. dnia zawarcia umowy przyrzeczonej] gotówką/na rachunek bankowy Sprzedawcy wskazany w Umowie Przyrzeczonej.**
Sprzedawca zobowiązuje się wydać Kupującemu w posiadanie Nieruchomość zabudowaną Domem w terminie [określenie daty lub wskazanie np. w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej], w sposób i na zasadach określonych w treści Umowy Przyrzeczonej.

Zabezpieczenie wykonania umowy

Uzupełnienie warunków zabezpieczenia umowy dla dwóch wariantów. 

[Opcja I]***

Kupujący w dniu [należy wskazać datę lub jej określenie, np. dzień zawarcia niniejszej Umowy] zapłacił na rzecz Sprzedawcy kwotę [kwota określona liczbowo] złotych (słownie: [kwota określona słownie]) tytułem zadatku (dalej jako „Zadatek”), co Sprzedawca niniejszym potwierdza. 
W razie zawarcia Umowy przyrzeczonej Zadatek ulega zaliczeniu na poczet Ceny. 
W razie niezawarcia Umowy Przyrzeczonej w wyznaczonym terminie z winy Kupującego, Sprzedawca może zachować Zadatek. W razie niezawarcia Umowy Przyrzeczonej w wyznaczonym terminie z winy Sprzedawcy, Sprzedawca zapłaci na rzecz Kupującego podwójną wartość kwoty Zadatku. 
[Opcja II]***

W razie niezawarcia Umowy Przyrzeczonej w wyznaczonym terminie z przyczyn leżących po którejkolwiek ze Stron, druga Strona zobowiązana jest do zapłaty kary umownej w kwocie [kwota określona liczbowo] złotych (słownie: [kwota określona słownie]), w terminie [należy podać datę lub sposób jej obliczenia].

Postanowienia końcowe

Określenie postanowień końcowych.

§ 5

Postanowienia końcowe

Umowa wchodzi w życie z dniem jej zawarcia.
W sprawach nieuregulowanych Umową mają zastosowanie obowiązujące przepisy polskiego prawa, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
W przypadku, gdyby jakiekolwiek postanowienie Umowy okazało się nieważne, pozostałe jej postanowienia pozostają w mocy. Strony zobowiązują się niezwłocznie zastąpić nieważne postanowienie, ważnym postanowieniem, które byłoby najbliższe celowi gospodarczemu postanowienia uznanego za nieważne.
Wszelkie zmiany lub uzupełnienia Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. 
Umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron. 

Wzór przedwstępnej umowy sprzedaży domu

Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór przedwstępnej umowy sprzedaży domu, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.

Przedwstępna umowa sprzedaży domu.

Zobacz też: wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: