- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
Co powinno znaleźć się we wniosku o zniesienie współwłasności?
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wniosku o zniesienie współwłasności wraz z ich omówieniem.
Miejscowość i data
Wskazanie miejsca i terminu złożenia wniosku.
[miejscowość], [data] r.
Organ właściwy do złożenia pozwu
Wskazanie organu właściwego do złożenia wniosku wraz z podaniem adresu.
Sąd Rejonowy w [miejscowość]
Wydział Cywilny
[adres sądu]
Strony wniosku
Przedstawienie wnioskodawcy oraz uczestników wniosku o dział spadku wraz z podaniem danych osobowych (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL)
Wnioskodawca: [imię i nazwisko wnioskodawcy]
[adres zamieszkania]
PESEL: [nr PESEL]Uczestnicy : 1. [imię i nazwisko uczestnika]
[adres zamieszkania]
PESEL: [nr PESEL]
Wartość przedmiotu sporu
Określenie wartości przedmiotu sporu.
w.p.s.: [należy wskazać kwotowo wartość przedmiotu sporu]
(słownie: [należy wskazać słownie wartość przedmiotu sporu])
opłata sądowa od wniosku: 1000,00/30,00** złotych
Treść wniosku o zniesienie współwłasności
We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności (art. 617 k.p.c.). Dowodem własności może być np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości.
We wniosku należy podać również proponowany sposób zniesienia współwłasności. Proponowany plan podziału nie może być sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i nie może pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości (art. 211 k.c.).
W stosunku do nieruchomości istotne ograniczenia ustawowe dla podziału zawiera m.in. art. 93 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami:
- podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego;
- podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej.
WNIOSEK
o zniesienie współwłasności nieruchomościDziałając w imieniu własnym, wnoszę o:
zniesienie współwłasności nieruchomości/nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym** oznaczonej nr działki [numer działki] o łącznej powierzchni [powierzchnia działki], położonej w [miejscowość, ulica, numer], dla której Sąd Rejonowy w [miejscowość będąca siedzibą sądu], [numer wydziału sądu] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer [numer księgi wieczystej], której współwłaścicielami są: [należy podać imiona i nazwiska współwłaścicieli oraz przypadające im udziały], poprzez [należy wpisać proponowany sposób zniesienia współwłasności np. poprzez przyznanie nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawcy oraz zasądzenie od Uczestnika na rzecz Wnioskodawcy spłaty w kwocie 100.000,00 zł, płatnej w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu współwłasności nieruchomości, której dotyczy wniosek - tytułem wyrównania ich udziałów we współwłasności/poprzez wyodrębnienie w niej samodzielnych lokali mieszkalnych i przyznanie ich na własność Stronom niniejszego postępowania],
zobowiązanie Uczestnika do wydania Wnioskodawcy przyznanej mu na własność nieruchomości w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu współwłasności nieruchomości, której dotyczy wniosek**,
zasądzenie od Uczestnika na rzecz Wnioskodawcy kosztów niniejszego postepowania,
przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu niniejszego wniosku na wskazane w nim okoliczności.
Uzasadnienie
Uzasadnienie wniosku zależne od posiadanych dowodów.
Wnioskodawca oraz Uczestnicy są współwłaścicielami nieruchomości/nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym** oznaczonej nr działki [numer działki] o łącznej powierzchni [powierzchnia działki] położonej w [miejscowość, ulica, numer] o nr KW [numer księgi wieczystej] w wyniku [należy wpisać w jaki sposobów osoby stały się współwłaścicielami np. w wyniku spadkobrania, umowy sprzedaży, umowy darowizny]. Udziały każdego ze współwłaścicieli są równe i wynoszą [wskaż ułamkowy udział, np. po ½].
dowód: odpis księgi wieczystej nr [numer księgi wieczystej]
[W tej części wniosku należy przedstawić uzasadnienie dla proponowanego sposobu zniesienia współwłasności – poniżej przykładowe uzasadnienie]
Podział fizyczny nieruchomości jest niemożliwy do przeprowadzenia, ponieważ [wskaż przyczyny];
Podział fizyczny byłby sprzeczny z przepisami ustawy/ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy/pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy/ pociągałby za sobą znaczne zmniejszenie jej wartości**, ponieważ [wskaż przyczyny];
Przyznanie nieruchomości na własność Wnioskodawcy jest uzasadnione bowiem Uczestnik,
w przeciwieństwie do Wnioskodawcy, ma stabilną sytuację finansową i ma możliwość spłaty Wnioskodawcy w zaproponowanym na określonym we wniosku terminie;
Podział fizyczny jest możliwy do przeprowadzenia, nie jest sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy oraz nie pociąga za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości;
Nieruchomość jest domem wielorodzinnym, w którym możliwe jest wyodrębnienie własności lokali;
Współwłaściciele nieruchomości nie mogą porozumieć się co do sposobu przeprowadzenia jej podziału.
Z tego powodu wniosek o [należy wpisać proponowany sposób zniesienia współwłasności np. przyznanie nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawcy z obowiązkiem spłaty Uczestnika] uznać należy za konieczny i uzasadniony.
Uwzględniając powyższe wnoszę jak na wstępie.
Załączniki
Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej, odpis księgi wieczystej, odpisy wniosku wraz z odpisami załączników, zależne od ilości uczestników.
ZAŁĄCZNIKI:
1. dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku;
2. odpis księgi wieczystej;
3. odpisy wniosku z odpisami załączników w liczbie odpowiadającej liczbie Uczestników.
Wzór wniosku zniesienie współwłasności
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór wniosku o zniesienie współwłasności, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
20.10.2022, Redakcja
Wniosek o dział spadku do pobrania za darmo
Postępowanie o dział spadku najczęściej przeprowadzają spadkobiercy, którzy chcą dokonać podziału majątku spadkowego. Wniosek o dział spadku mogą złożyć: spadkobierca (art. 1037 § 1 k.c.), spadkobierca zmarłego spadkobiercy, nabywca spadku (art. 1053 k.c.), a także prokurator i podmioty Postępowanie o dział spadku najczęściej przeprowadzają spadkobiercy, którzy chcą dokonać podziału majątku spadkowego. Wniosek o dział spadku mogą złożyć: spadkobierca (art. 1037 § 1 k.c.), spadkobierca zmarłego spadkobiercy, nabywca spadku (art. 1053 k.c.), a także prokurator i podmioty korzystające z jego uprawnień.