placement placeholder
placement placeholder

Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.10.2022

Chcesz złożyć wniosek o zniesienie współwłasności, jednak nie wiesz, jak wypełnić wzór? Na GetHome bezpłatnie pobierzesz wzór wniosku o zniesienie współwłasności wraz z omówieniem.

Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Co powinno znaleźć się we wniosku o zniesienie współwłasności?

Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wniosku o zniesienie współwłasności wraz z ich omówieniem.

Miejscowość i data

Wskazanie miejsca i terminu złożenia wniosku.

[miejscowość], [data] r.

Organ właściwy do złożenia pozwu

Wskazanie organu właściwego do złożenia wniosku wraz z podaniem adresu.

Sąd Rejonowy w [miejscowość]
Wydział Cywilny
[adres sądu]

Strony wniosku

Przedstawienie wnioskodawcy oraz uczestników wniosku o dział spadku wraz z podaniem danych osobowych (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL)

Wnioskodawca: [imię i nazwisko wnioskodawcy]

[adres zamieszkania]
PESEL: [nr PESEL]

Uczestnicy : 1. [imię i nazwisko uczestnika]
[adres zamieszkania]
PESEL: [nr PESEL]

Wartość przedmiotu sporu

Określenie wartości przedmiotu sporu.

w.p.s.: [należy wskazać kwotowo wartość przedmiotu sporu]
(słownie: [należy wskazać słownie wartość przedmiotu sporu])
opłata sądowa od wniosku: 1000,00/30,00** złotych

Treść wniosku o zniesienie współwłasności

We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności (art. 617 k.p.c.). Dowodem własności może być np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

We wniosku należy podać również proponowany sposób zniesienia współwłasności. Proponowany plan podziału nie może być sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i nie może pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości (art. 211 k.c.).

W stosunku do nieruchomości istotne ograniczenia ustawowe dla podziału zawiera m.in. art. 93 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami:

  • podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego;
  • podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej.

WNIOSEK
o zniesienie współwłasności nieruchomości

Działając w imieniu własnym, wnoszę o:
zniesienie współwłasności nieruchomości/nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym** oznaczonej nr działki [numer działki] o łącznej powierzchni [powierzchnia działki], położonej w [miejscowość, ulica, numer], dla której Sąd Rejonowy w [miejscowość będąca siedzibą sądu], [numer wydziału sądu] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer [numer księgi wieczystej], której współwłaścicielami są: [należy podać imiona i nazwiska współwłaścicieli oraz przypadające im udziały], poprzez [należy wpisać proponowany sposób zniesienia współwłasności np. poprzez przyznanie nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawcy oraz zasądzenie od Uczestnika na rzecz Wnioskodawcy spłaty w kwocie 100.000,00 zł, płatnej w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu współwłasności nieruchomości, której dotyczy wniosek - tytułem wyrównania ich udziałów we współwłasności/poprzez wyodrębnienie w niej samodzielnych lokali mieszkalnych i przyznanie ich na własność Stronom niniejszego postępowania],
zobowiązanie Uczestnika do wydania Wnioskodawcy przyznanej mu na własność nieruchomości w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu współwłasności nieruchomości, której dotyczy wniosek**,
zasądzenie od Uczestnika na rzecz Wnioskodawcy kosztów niniejszego postepowania,
przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu niniejszego wniosku na wskazane w nim okoliczności.

Uzasadnienie

Uzasadnienie wniosku zależne od posiadanych dowodów.

Wnioskodawca oraz Uczestnicy są współwłaścicielami nieruchomości/nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym** oznaczonej nr działki [numer działki] o łącznej powierzchni [powierzchnia działki] położonej w [miejscowość, ulica, numer] o nr KW [numer księgi wieczystej] w wyniku [należy wpisać w jaki sposobów osoby stały się współwłaścicielami np. w wyniku spadkobrania, umowy sprzedaży, umowy darowizny]. Udziały każdego ze współwłaścicieli są równe i wynoszą [wskaż ułamkowy udział, np. po ½].

dowód: odpis księgi wieczystej nr [numer księgi wieczystej]

[W tej części wniosku należy przedstawić uzasadnienie dla proponowanego sposobu zniesienia współwłasności – poniżej przykładowe uzasadnienie]
Podział fizyczny nieruchomości jest niemożliwy do przeprowadzenia, ponieważ [wskaż przyczyny];
Podział fizyczny byłby sprzeczny z przepisami ustawy/ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy/pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy/ pociągałby za sobą znaczne zmniejszenie jej wartości**, ponieważ [wskaż przyczyny];
Przyznanie nieruchomości na własność Wnioskodawcy jest uzasadnione bowiem Uczestnik,
w przeciwieństwie do Wnioskodawcy, ma stabilną sytuację finansową i ma możliwość spłaty Wnioskodawcy w zaproponowanym na określonym we wniosku terminie;
Podział fizyczny jest możliwy do przeprowadzenia, nie jest sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy oraz nie pociąga za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości;
Nieruchomość jest domem wielorodzinnym, w którym możliwe jest wyodrębnienie własności lokali;
Współwłaściciele nieruchomości nie mogą porozumieć się co do sposobu przeprowadzenia jej podziału.
Z tego powodu wniosek o [należy wpisać proponowany sposób zniesienia współwłasności np. przyznanie nieruchomości na wyłączną własność Wnioskodawcy z obowiązkiem spłaty Uczestnika] uznać należy za konieczny i uzasadniony.
Uwzględniając powyższe wnoszę jak na wstępie.

Załączniki

Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej, odpis księgi wieczystej, odpisy wniosku wraz z odpisami załączników, zależne od ilości uczestników.

ZAŁĄCZNIKI:
1. dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku;
2. odpis księgi wieczystej;
3. odpisy wniosku z odpisami załączników w liczbie odpowiadającej liczbie Uczestników.

Wzór wniosku zniesienie współwłasności

Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór wniosku o zniesienie współwłasności, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.

Wniosek o zniesienie współwłasności.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: