- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wybieramy meble ogrodowe - jak kupić najlepsze?
Meble ogrodowe to obowiązkowe wyposażenie każdego wygodnego miejsca relaksu. Meble ogrodowe dają wiele przyjemnych możliwości spędzania czasu w ogrodzie - wypoczywanie na wygodnym fotelu, spotkania w grupie znajomych na pojemnym narożniku ogrodowym, lub korzystanie ze słonecznej aury na leżaku, to dopiero zapowiedź tego, co może nas czekać w dobrze urządzonym ogrodzie.
Kupując meble ogrodowe, powinniśmy starannie przemyśleć ich zakup. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować? Jak kupić najlepsze dla nas meble ogrodowe? W tym artykule podpowiemy, jak wybrać meble do ogrodu.
Czytaj również: Kamienie ozdobne w ogrodzie
Meble ogrodowe - nieograniczony wybór
Meble ogrodowe oferują miłośnikom ogrodowego relaksu ogromny wybór. Zróżnicowane pod względem designu, tworzywa wykonania i funkcji, meble ogrodowe możemy dopasować nawet do najbardziej wygórowanych potrzeb.
Meble ogrodowe, które zaprosimy do naszego ogrodu, powinny spełniać kilka kryteriów. Musi charakteryzować je:
- odporne tworzywo;
- łatwa pielęgnacja;
- wygodna konstrukcja.
Meble ogrodowe wykonane z odpornego tworzywa, to inwestycja na lata. Trwały materiał, taki jak tworzywo sztuczne, drewno egzotyczne, czy metal, daje nam gwarancję bezproblemowego ich użytkowania. Kupując meble, koniecznie musimy sprawdzić, czy materiał zastosowany do ich wykonania jest odporny na oddziaływanie wilgoci, nasłonecznienie oraz wahania temperatur.
Odporny materiał to gwarancja wygody użytkowania mebli - bez zmartwień o zniszczenie, zabezpieczanie mebli w każdej sytuacji załamania pogody czy konieczną dla nich impregnację. W związku z tym niektóre meble ogrodowe mogą wymagać zakupu specjalnego pokrowca chroniącego je przed zabrudzeniem czy intensywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Na wygodę użytkowania wpływa również pielęgnacja mebli. Kupując meble, nie zawsze przewidujemy, w jaki sposób przebiega czyszczenie mebli lub czy wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdecydowanie najłatwiej pielęgnuje się meble ogrodowe z tworzywa sztucznego - meble technorattanowe, meble barwione w masie, to jedne z popularniejszych modeli, wybieranych ze względu na odporność, pielęgnację i design. Meble z naturalnych materiałów - jak meble drewniane, czy meble rattanowe, są bardziej wymagające i nieco bardziej kłopotliwe.
Jedną z ważniejszych cech mebli ogrodowych jest ich wygoda. To dużo ważniejsze niż ich design, a niestety często oglądając piękne meble ogrodowe, zupełnie o tym zapominamy.
Meble ogrodowe służą wypoczynkowi, tak więc ich siedziska powinny być ergonomiczne, dokładnie dopasowane do naszych potrzeb. Wysokie oparcia, solidne podłokietniki i miękkie poduszki, to podstawowe udogodnienia. Poszukując mebli do leniuchowania, warto jest zdecydować się na zakup mebli wypoczynkowych z regulowanym oparciem. Natomiast wśród mebli jadalnianych królują stoły z rozsuwanym blatem - idealne na przyjęciach ogrodowych.
Meble ogrodowe drewniane
Meble ogrodowe drewniane to jedna z popularniejszych w naszym ogrodzie grup mebli. Cenimy drewno jako naturalny materiał - jest przyjemny dla naszego ciała, przyjazny dla środowiska i łatwo komponuje się z zielenią roślinności. Meble ogrodowe z drewna są dostępne w wielu kształtach, bo łatwo je obrabiać, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do naszych upodobań - drewno również daje nam możliwość pomalowania go na wiele kolorów, od palisandru, teku, po kolory kryjące - biel, czy modny ostatnio błękit.
Mówiąc o meblach ogrodowych z drewna, trudno nie wspomnieć o ich niepowtarzalnym designie - unikatowy rysunek słojów drewna, czy też ciepła barwa, sprawią, że każdy ogród stanie się przytulny i stylowy. Niestety, meble ogrodowe drewniane nie są odporne na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego wymagają starannej pielęgnacji. Dla osób zapracowanych, może to być kłopotliwe.
Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z mebli ogrodowych drewnianych. W ofercie wyposażenia ogrodów znajdziemy meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego, które jest zupełnie odporne na czynniki atmosferyczne. Drewno egzotyczne, jakim jest teak lub bambus, nie poddaje się wpływom wilgoci oraz nie wymaga impregnacji.
Alternatywą są również meble z tworzywa sztucznego, imitującego drewno.
Zastanawiasz się, jak wykorzystać płyty ceramiczne wokół domu? Przeczytaj porady naszego eksperta.
A może meble ogrodowe z palet?
Meble ogrodowe z palet to propozycja dla osób, które lubią majsterkować. Samodzielnie wykonane meble ogrodowe z palet, będą powodem do dumy. To także bardzo modny akcent ogrodowy. O czym warto pamiętać, wykonując meble z palet?
- wybieramy palety w dobrym stanie technicznym,
- starannie szlifujemy drewno,
- palety muszą być zaimpregnowane jeszcze przed złożeniem z nich mebli.
Meble ogrodowe z palet najczęściej są wyposażeniem kącika wypoczynkowego w ogrodzie, tworzymy z nich kanapy, sofy i siedziska, które wyposażone w poduszki, stają się idealną podstawą ogrodowego relaksu.
Meble ogrodowe - z technorattanu czy rattanowe?
Meble ogrodowe wykonane z plecionek, to bardzo modne wyposażenie ogrodów w stylu rustykalnym, egzotycznym, boho, oraz nowoczesnym. Do wyboru mamy plecionki sztuczne, wykonane z technorattanu, oraz naturalne rattanowe. Różne rodzaje splotów, bogactwo kolorów i rodzajów mebli czyni je ciekawą propozycją do ogrodów. Czym różnią się meble wykonane z rattanu i technorattanu?
Rattan to tworzywo naturalne, powstające z palm tropikalnych. Jest to wdzięczny materiał, o zróżnicowanej kolorystyce, ale niestety wrażliwy na wilgoć. Meble ogrodowe z rattanu lubią pleśnieć, i szybko niszczeją, jeżeli narazimy je na oddziaływanie opadów. Dlatego powstał technorattan - tworzywo sztuczne, do złudzenia imitujące rattanowe plecionki, ale znacznie trwalsze.
Meble ogrodowe z technorattanu są zupełnie odporne na wpływ czynników atmosferycznych - wilgoć, nasłonecznienie, mróz, czy nawet zalegająca w czasie zimy pokrywa śnieżna, nie powodują uszkodzenia mebli. Meble ogrodowe z technorattanu to idealna propozycja dla osób zapracowanych - nie musimy ich impregnować i zabezpieczać a czyszczenie ogranicza się do przemywania wodą z płynem do naczyń.
Dodatki do mebli ogrodowych
Dodatki do mebli ogrodowych potrafią odmienić każdy komplet mebli. Jeżeli wyposażymy nasze meble w poduszki, które są dedykowane do wymiarów siedziska, relaks zyska nieziemski wymiar. Poduszki na meble ogrodowe powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć, np. Olefiny.
Kolejną funkcjonalną propozycją jest pokrowiec na meble ogrodowe. Pokrowiec chroni meble przed zakurzeniem lub deszczem, dzięki czemu okryte meble są zawsze gotowe do użytku. Pokrowiec na meble powinien być wyposażony w uchwyty do jego zamocowania.
Meble ogrodowe uczynią każdy taras i balkon zachęcającym, staną się pretekstem do spędzania czasu w ogrodzie.
Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
27.08.2021, Redakcja
Oczko wodne w ogrodzie - jak zrobić?
Oczko wodne to popularna forma upiększania ogrodu, która urozmaica aranżację i zwiększa jej funkcjonalność. Oczka wodne mają również wiele zalet, które wpływają na mikroklimat otoczenia, a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy. a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.