- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wzór testamentu do pobrania za darmo
Testament jest formą rozporządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci w celu zabezpieczenia naszych najbliższych. Wbrew powszechnej opinii mówiącej o tym, że testament sporządzają wyłącznie osoby starsze, obecnie to młodzi ludzie coraz częściej decydują się na spisanie testamentu.
Jeśli nie wiesz, jak własnoręcznie napisać testament, możesz skorzystać z naszego wzoru. Nasi eksperci opracowali specjalną instrukcję, dzięki której sporządzenie testamentu nie będzie stanowiło problemu.
Co powinno znaleźć się w testamencie?
Chociaż treść testamentu różni się w zależności od indywidualnego przypadku, kluczową informacją jest powołanie spadkobierców. Oprócz tego w testamencie można umieścić zapis windykacyjny, wydziedziczenie oraz polecenie.
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem.
Dane osobowe stron
Imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego testatora i spadkobiercy.
Ja, [imię i nazwisko testatora], zamieszkały w [adres zamieszkania testatora], legitymujący się dowodem osobistym [numer i seria dowodu osobistego], świadomy podejmowanej czynności i bez jakiegokolwiek przymusu oświadczam, że do całości spadku po mnie powołuję:
1. [imię i nazwiska spadkobiercy testamentowego], urodzony dnia [data urodzenia spadkobiercy testamentowego] zamieszkały w [adres zamieszkania spadkobierców testamentowych].
2. [imię i nazwisko spadkobiercy testamentowego], urodzony dnia [data urodzenia spadkobiercy testamentowego] zamieszkały w [adres zamieszkania spadkobierców testamentowych].
Zapis windykacyjny
Zapis windykacyjny można umieścić dodatkowo.
** [imię i nazwisko testatora] postanawia, że z chwilą otwarcia spadku po nim [imię i nazwisko zapisobiorcy] nabędzie tytułem zapisu windykacyjnego nieruchomość o powierzchni […] ha, zabudowaną [np. budynkiem mieszkalnym], położoną w [miejscowość] przy [ulica, kod pocztowy] objętą księgą wieczystą numer [numer księgi wieczystej.
Wydziedziczenie
Zapis o wydziedziczeniu można umieścić dodatkowo.
**Ja [imię i nazwisko testatora] oświadczam, że wydziedziczam [imię i nazwisko spadkobiercy, który dziedziczyłby ustawowo], ponieważ [uzasadnienie wydziedziczenia oparte o jedną z podstaw z art. 1008 Kodeksu cywilnego].
Polecenie
Zapis o poleceniu można umieścić dodatkowo.
**Ja [imię i nazwisko testatora] polecam/ zobowiązuje [imię i nazwisko spadkobiercy testamentowego] do [w testamencie testator może zawrzeć polecenie skierowane do spadkobiercy testamentowego np. zorganizowania pogrzebu].
Podpis testatora
Podpis testatora musi być odręczny.
[własnoręczny podpis testatora]
UWAGA: Aby testament został uznany za ważny, wymagane jest posługiwanie się pismem odręcznym, podpisanie i opatrzenie datą. Testament można również sporządzić w formie aktu notarialnego w celu zabezpieczenia przed próbami podważenia jego ważności w postępowaniu sądowym przez osoby mające w tym interes.
Wzór testamentu
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór testamentu, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
14.10.2022, Redakcja
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna orZgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.