- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Umowa pożyczki prywatnej w rodzinie: wzór w PDF i DOC
Umowa pożyczki to umowa, na podstawie której pożyczkodawca (osoba udzielająca pożyczkę) zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy (osoba pożyczająca) określoną ilość pieniędzy lub rzeczy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co powinien zawierać wzór umowy pożyczki prywatnej,
- jakim przepisom podlega umowa pożyczki w rodzinie,
- czy umowa pożyczki pieniędzy zawsze musi przewidywać odsetki dla pożyczkodawcy.
Umowa pożyczki między osobami prywatnymi – przepisy
Większość osób przyzwyczaiła się do tego, że umowa pożyczki jest zawierana z bankiem lub inną instytucją finansową. W praktyce jednak umowa na pożyczenie pieniędzy może być też zawarta między osobami prywatnymi, w tym również – między członkami rodziny. Umowa pożyczki pieniężnej powinna być zawarta w formie pisemnej; jest to obowiązkowe, jeśli wartość przekracza 1000 zł. W przypadku mniejszych kwot wystarczy również umowa ustna (choć z perspektywy pożyczkodawcy nie jest to najlepsze rozwiązanie – warto zawsze dążyć do udokumentowania pożyczki).
Umowa pożyczki pieniężnej w rodzinie: o czym warto pamiętać?
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy, natomiast pożyczkobiorca – zwrócić je w określonym terminie. Strony mogą również umówić się na oprocentowanie pożyczki, ale nie jest to obowiązkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet nieoprocentowana umowa pożyczki może rodzić skutki podatkowe.
Umowa pożyczki gotówkowej a zgłoszenie do urzędu skarbowego
Powstaje jednak pytanie, czy umowa udzielenia pożyczki pieniężnej powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. Co do zasady – tak; w dodatku zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych konieczna jest zapłata podatku w wysokości 0,5 proc. Zawarcia umowy pożyczki nie trzeba jednak zgłaszać, jeśli umowa została zawarta w gronie tzw. zerowej grupy podatkowej. Jeśli pożyczka nie przekroczy ustawowej kwoty, nie musi być zgłaszana do fiskusa.
W przypadku pożyczki od członków rodziny z kręgu pierwszej grupy podatkowej należy już dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego – nadal jednak możliwe jest uniknięcie podatku.
Co powinno znaleźć się w umowie pożyczki?
Główną treścią umowy jest zdefiniowanie przedmiotu pożyczki oraz stron, pomiędzy którymi zawierana jest umowa. Sama obecność tych danych może już świadczyć o zawarciu umowy, jednak w praktyce umowa pożyczki zawiera o wiele więcej informacji.
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem.
Miejsce i data zawarcia umowy
Wskazanie miejsca i daty zawarcia umowy.
Niniejsza umowa darowizny pieniędzy (zwana dalej „Umową”) została zawarta dnia [data] roku w [miejscowość] pomiędzy następującymi Stronami
Dane stron umowy
Imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych bądź numery PESEL oraz NIP stron w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL], zwanym/ą dalej „Dający pożyczkę”a
Panią/Panem [Imię] [Nazwisko], zam. ul. [ulica i numer], [kod pocztowy] [miejscowość], legitymującą/cym się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL], zwanym/ą dalej „Biorący pożyczkę”
dalej zwanymi łącznie „Stronami”, a każda z osobna „Stroną”
Opis przedmiotu umowy
Określenie przedmiotu umowy.
§ 1
Przedmiot umowy
Przez Umowę Dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na rzecz Biorącego pożyczkę własność pieniędzy w kwocie wynoszącej [kwota określona liczbowo] (słownie: [kwota określona słownie]) [waluta] (dalej jako „Pożyczka”), a Biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić Dającemu pożyczkę Pożyczkę, w sposób i na zasadach określonych w Umowie.
Wypłata pożyczki
Wskazanie daty, sposobu i miejsca przekazania pożyczki oraz danych potrzebnych do wykonania przelewu.
§ 2
Wypłata Pożyczki
Wypłata Pożyczki Biorącemu pożyczkę nastąpi do dnia [data] roku w drodze przelewu bankowego na rachunek bankowy o numerze: [numer rachunku bankowego], przy czym za dzień wypłaty Pożyczki uznaje się dzień księgowania kwoty Pożyczki na wskazanym wyżej rachunku bankowym /gotówką do rąk Biorącego pożyczkę, za pokwitowaniem przekazania Pożyczki Biorącemu pożyczkę ze wskazaniem daty jej wypłaty, przy czym miejscem spełnienia świadczenie będzie [należy wskazać miejsce, np.: adres]**.
Zasady udzielenia i zwrotu pożyczki
Określenie daty zwrotu pożyczki oraz prowizji osoby udzielającej pożyczki. UWAGA: W przypadku braku daty, pożyczkę należy zwrócić w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu umowy.
§ 3Zasady udzielenia i zwrotu Pożyczki
1. Biorący pożyczkę zwróci Pożyczkę Dającemu pożyczkę w terminie do dnia [należy wskazać datę].
2. Dającemu pożyczkę przysługują odsetki kapitałowe od kwoty Pożyczki w wysokości [należy określić ile procent] % kwoty Pożyczki w skali roku, za okres od dnia wypłaty do dnia zwrotu Pożyczki /Dającemu pożyczkę nie przysługują odsetki kapitałowe**.
2. Biorący pożyczkę zobowiązuje się do zwrotu Pożyczki w formie gotówki do rąk Dającego pożyczkę w miejscu określonym w § 2 Umowy, za pokwitowaniem zwrotu Pożyczki ze wskazaniem daty jej zwrotu /przelewem bankowym na rachunek o numerze [numer rachunku bankowego], przy czym datą zwrotu Pożyczki/Pożyczki wraz z odsetkami**będzie data uznania rachunku bankowego Dającego pożyczkę **.
Postanowienia końcowe
Podsumowanie warunków umowy. Należy również pamiętać o konieczności podpisania dokumentu przez obie strony.
§ 4
Postanowienia końcowe
1. Umowa wchodzi w życie z dniem jej zawarcia.
2. W sprawach nieuregulowanych Umową mają zastosowanie obowiązujące przepisy polskiego prawa, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
3. W przypadku, gdyby jakiekolwiek postanowienie Umowy okazało się nieważne, pozostałe jej postanowienia pozostają w mocy. Strony zobowiązują się niezwłocznie zastąpić nieważne postanowienie, ważnym postanowieniem, które byłoby najbliższe celowi gospodarczemu postanowienia uznanego za nieważne.
4. Wszelkie zmiany lub uzupełnienia Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
5. Umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
Wzór umowy pożyczki
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór umowy pożyczki, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Umowa pożyczki prywatnej w rodzinie: podsumowanie
Umowa o pożyczkę między osobami prywatnymi, w tym między osobami z rodziny, jest jak najbardziej możliwa. Warto jednak pamiętać o dopełnieniu odpowiednich formalności; niekiedy konieczne może być zgłoszenie zawarcia umowy do urzędu skarbowego.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
14.10.2022, Redakcja
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna orZgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.