- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Artystyczne malowanie ścian
Marzą Ci się oryginalne aranżacje wnętrz, których próżno szukać nawet w katalogach? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie artystyczne malowanie ścian. Polega ono na wprowadzaniu do pomieszczeń niepowtarzalnych wzorów za pomocą specjalistycznych farb i narzędzi. Co dokładnie będzie Ci potrzebne, aby wcielić taki pomysł w życie, i ile może to kosztować? Zapoznaj się z poniższym artykułem!
Na czym polega artystyczne malowanie ścian?
Artystyczne malowanie ścian to usługa, która może przybierać różne formy. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie wykończenie wnętrz Cię interesuje. Z jednej strony może chodzić o stworzenie oryginalnych obrazów, które ozdobią wybrane pomieszczenia. Takie rozwiązanie często stosuje się na przykład w pokojach dziecięcych, na których ścianach mogą zagościć kwiatki, gwiazdki, a nawet postacie z kreskówek. Z drugiej strony artystyczne malowanie sprawdza się również w przypadku salonów czy jadalni, gdzie chodzi po prostu o nadanie ścianom niecodziennej faktury.
Artystyczne malowanie ścian — co będzie potrzebne?
Choć artystyczne malowanie ścian to rozwiązanie dość niszowe, skompletowanie niezbędnego wyposażenia nie powinno Ci sprawić większych problemów. Wybór konkretnych produktów będzie zależał naturalnie od tego, czy zamierzasz tworzyć wielobarwne obrazy, czy chcesz tylko udekorować ściany ciekawym wzorem za pomocą jednokolorowej farby strukturalnej.
W pierwszym przypadku wystarczy Ci odpowiedni zestaw farb akrylowych w pożądanych kolorach. Potrzebne okażą się również różne rozmiary pędzli, za pomocą których naniesiesz na ściany zarówno kontury, jak i detale obrazu. Przydatne mogą być też markery do szkicowania oraz palety malarskie. Druga sytuacja natomiast wymaga od Ciebie zaopatrzenia się w:
- farbę strukturalną,
- mieszadło z wiertarką,
- wiadro,
- pacę,
- szczotki, gąbki, wałki i inne przedmioty pozwalające eksperymentować z farbą strukturalną.
W niektórych przypadkach wyzwaniem może okazać się pozyskanie samej farby strukturalnej. Niewiele sklepów z chemią budowlaną ma ją bowiem w swojej ofercie. Alternatywne rozwiązanie stanowią tynki dekoracyjne, jednak ich aplikacja jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga większych umiejętności.
Artystyczne malowanie ścian — co trzeba wiedzieć?
Obok farb, pędzli i innych narzędzi, do artystycznego malowania ścian potrzebne jest jeszcze jedno — odpowiednia wyobraźnia. Prac malarskich powinna podjąć się osoba uzdolniona manualnie, która potrafi zobrazować sobie ich efekt, zanim je rozpocznie.
Jeśli należysz do takich osób lub podejmujesz współpracę z doświadczonym artystą, upewnij się jeszcze, że wykorzystywane farby i narzędzia spełniają pokładane w nich oczekiwania. Przed rozpoczęciem malowania warto przetestować kolory i faktury na innej powierzchni.
Jeśli artystyczne malowanie ścian ma na celu stworzenie określonej grafiki, warto posłużyć się specjalnymi rzutnikami, pełniącymi funkcję szablonów. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli natomiast prace mają dotyczyć przede wszystkim faktury farby, zwróć uwagę na następujące zasady:
- właściwą strukturę należy nadać farbie od razu po jej nałożeniu na ścianę — w przeciwnym razie zdąży wyschnąć,
do dekorowania ścian można użyć specjalnych wałków gumowych, gąbkowych lub irchowych — nie wolno ich jednak maczać w farbie, - farb strukturalnych nie należy używać w temperaturze poniżej 8°C,
- podczas malowania farba powinna być regularnie mieszana, aby uniknąć osadzania się granulek na dnie,
- po stwardnieniu farby (8h) lub jej wyschnięciu (48h) można wykończyć ją dowolnym lakierem.
Używanie farb strukturalnych jest stosunkowo łatwe, więc — pod warunkiem odpowiedniego przygotowania — z pracami poradzisz sobie samodzielnie. Zdecydowanie większych umiejętności i lepszego zmysłu artystycznego wymaga malowanie obrazów na ścianach. Jeśli interesuje Cię rozwiązanie tego typu, podejmij współpracę z wykonawcą, którego portfolio wpisuje się w Twoje gusta.
Ile kosztuje artystyczne malowanie ścian?
Dokładne ceny artystycznego malowania ścian będą zależały od efektów, jakie chcesz osiągnąć we wnętrzach. Naniesienie farby strukturalnej i nadanie jej odpowiedniego wyglądu na pewno okaże się zdecydowanie tańsze niż stworzenie skomplikowanego wzoru bądź obrazu. Na podstawie cenników różnych wykonawców można przyjąć, że średnie ceny artystycznego malowania ścian prezentują się następująco:
- Naniesienie farby strukturalnej lub tynku dekoracyjnego, z dodatkiem efektownych wzorów: 15 zł/m2 — 50 zł/m2.
- Malowidła ścienne o prostych motywach (np. dominacja tła, postaci bajkowe, nieskomplikowane formy): 200 zł/m2 — 600 zł/m2.
- Kreacje bardziej czasochłonne (np. większa szczegółowość, dominacja formy): 400 zł/m2 — 700 zł/m2.
- Obrazy realistyczne (np. repliki dzieł sztuki, gra światłem, sceny dynamiczne): 500 zł/m2 — 1000 zł/m2.
Im większe doświadczenie wykonawcy, tym usługa malowania artystycznego droższa. Korzystając z internetowych aplikacji dla fachowców z różnych branż, łatwo znajdziesz jednak uzdolnionych malarzy, którzy dopiero wchodzą na rynek. Dzięki temu uzyskasz dostęp do atrakcyjnych cenników, jednocześnie umożliwiając rozwój początkującym artystom. Zapoznaj się więc z ofertami publikowanymi m.in. w Fixly i sprawdź, które projekty najbardziej przypadną Ci go gustu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.06.2024, Artykuł sponsorowany
Kształt, wymiary, powłoki ochronne... 4 podpowiedzi, jak wybrać kabinę prysznicową
Łazienka powinna być jednocześnie estetyczna i funkcjonalna. Wanna, choć wygodna, często okazuje się zbyt duża do danego pomieszczenia. Wówczas wybór pada na kabinę prysznicową. No właśnie, ale jaką…? Bogata oferta produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie parametry wŁazienka powinna być jednocześnie estetyczna i funkcjonalna. Wanna, choć wygodna, często okazuje się zbyt duża do danego pomieszczenia. Wówczas wybór pada na kabinę prysznicową. No właśnie, ale jaką…? Bogata oferta produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jaki kształt kabiny sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu? Czy warto zainwestować w model ze specjalną powłoką? Ten artykuł rozwieje wątpliwości.
20.05.2024, Dagmara Osińska
Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?
Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.
23.01.2024, Artykuł sponsorowany
Rodzaje biokominków, czyli który biokominek sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach?
Biokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w posBiokominek to świetne rozwiązanie niemal do każdego domu i mieszkania. Rozwiązanie nie generuje spalin i jest ekologiczne, dlatego idealnie sprawdzi się do umilenia nastroju w salonie czy na tarasie. Sprawdź, jakie rodzaje biokominków można znaleźć w sklepach i które sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach!
22.12.2023, Artykuł sponsorowany
Jak zamontować baterię umywalkową? Poradnik dla początkujących
Bateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każBateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każda osoba. Wystarczy tylko wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi oraz wygospodarować odrobinę wolnego czasu. Jak zatem zabrać się za własnoręczny montaż armatury łazienkowej?
13.09.2023, Artykuł sponsorowany
Panele podłogowe laminowane czy winylowe? Zalety i wady obu rozwiązań
Panele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wyPanele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań znajdują się panele laminowane i winylowe. Czym się charakteryzują? Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? Wyjaśniamy!